ОСТАННІ НОВИНИ

26 вересня, 2020

Фото: astutenews.com
15:34 05.05.2020

Нарис посткоронавірусної епохи

Посилення Китаю, згасання світового лідерства США, криза солідарності в єдиній Європі - процеси, що тривають вже кілька років. Пандемія стала каталізатором цих тенденцій і можливим передвісником нового світового порядку.

Чи стане глобальна криза охорони здоров'я причиною радикальної трансформації нашого геополітичного середовища? Ті процеси, які ми переживаємо зараз, чи є вони продовженням дотеперішніх тенденцій або ж ми спостерігаємо новітню зміну системи поглядів? Чи буде світ майбутнього гіршим або кращим, ніж той, що існував раніше?

Ці питання такі ж важливі, як і ті, що ми задаємо собі в останні два місяці щодо майбутнього наших суспільств та економіки. І відповісти на них досить складно, поки ми не дізнаємося, як довго триватиме криза, наскільки глибокою вона буде і як її буде подолано.

Але вже на даному етапі можна винести деякі уроки з потрясінь, завданих пандемією COVID-19 глобальному порядку. Перший полягає у тому, що міжнародний уклад, побудований під егідою Сполучених Штатів після Другої світової війни, більше не пристосований до реального співвідношення сил у XXI столітті. Він був хитким ще до коронавірусної кризи: деякі вчені простежують початок його занепаду навіть від розпаду комуністичного блоку в 1989 році.

Кінець Холодної війни, зникнення СРСР і підйом Китаю поступово порушили рівновагу у світі, який був заснований на американо-радянському дуалізмі. Двополюсний порядок був замінений багатополярним безладом, ледь краще пристосованим до багатосторонньої моделі глобального управління.

Саме цей порядок зараз був розбитий на друзки коронавірусною кризою. COVID-19 показав, до якої міри підйом Китаю дестабілізує всю систему. Затримка, з якою Всесвітня організація охорони здоров'я попередила міжнародну спільноту про небезпеку пандемії, дала зрозуміти, що Пекін має серйозний вплив на цю інституцію і що він намагається використовувати тактику ентризму (в політиці – вступ у партію-опонентку з метою зміни її поведінки на свою користь – ПН) для встановлення контролю над ООН.

Суперництво між Китаєм і Сполученими Штатами посилилося на тлі взаємних звинувачень щодо походження вірусу. Ці дві великі держави, здається, витрачають більше енергії на протистояння одна з одною, ніж на врегулювання наслідків пандемії у себе вдома.

Ще один урок полягає у тому, що Сполучені Штати більше не виконують ту роль, яку вони взяли на себе в XX столітті – роль світового лідера. Останніми роками вони все менш охоче виконували ці функції, а під час сьогоднішньої кризи, яка так боляче по них вдарила, вони й зовсім самоусунулися від міжнародних справ.

Читайте також: Криза міжнародного співробітництва в часи пандемії

Президента Дональда Трампа навіть довелося просити взяти участь по відеоконференції в міжнародних зустрічах, на яких він повинен був головувати. Ось тільки зустрічі ці не дали ніяких результатів. Рада Безпеки ООН виявилася фактично паралізованою.

Єдність Європи теж не витримала натиску коронавірусу. ЄС опинився беззахисним перед пандемією, він не зміг забезпечити солідарність з найбільш постраждалими державами-членами та надати їм допомогу. Егоїзм держав і повернення кордонів поставили під загрозу два стовпи Європейського Союзу – Шенгенську зону та єдиний ринок.

Читайте також: Коронавірус розкриває слабкість Європейського Союзу

Покинута Сполученими Штатами, бажана Китаєм, у сварці з Росією Європа все ще вірить в мультиполярність. Але якщо вона хоче вплинути на становлення більш справедливого й безпечного світового порядку в посткризовий період, а не страждати від нього, вона повинна почати з організації власного економічного відновлення, що ґрунтується на солідарності та рішучості.

Переклад статті Le Monde підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020