ОСТАННІ НОВИНИ24 вересня, 2020Фото: hirek.sk
21:43 05.05.2020

Польща готується до президентських виборів у розпал пандемії

Коронавірусна криза супроводжується політичним хаосом у Польщі. За кілька днів до запланованих президентських виборів ніхто не може сказати, коли і як вони відбудуться.

Президентські вибори в Польщі заплановані на неділю. Але чи пройдуть вони? Цього зараз не знає ніхто. "У цю дату, 10 травня... ми повинні чітко сказати, що це буде досить важко зробити", – сказав віце-прем'єр Яцек Сасін в інтерв'ю на радіо в понеділок. Партія влади зараз розмірковує над тим, щоб перенести дату голосування або на 17 травня, або на 23 травня – однак правова підстава для внесення такої зміни в останню хвилину дуже сумнівна.

Колишні президенти та прем'єр-міністри Польщі закликають до бойкоту виборів, Єврокомісія й іноземні спостерігачі все більше стурбовані хаосом, що склався довкола цього питання, а уряд націоналістичної коаліції може навіть впасти.

У звичайній ситуації близько чверті мільйона співробітників вже були б навчені, виборчі дільниці були б готові, а кандидати зайняті передвиборчою агітацією в ці останні вирішальні дні гарячої політичної боротьби. Але завдяки COVID-19 це не звичайний рік. Станом на 5 травня в країні нараховується майже 14.5 тис. заражень і 716 смертей від коронавірусу.

Уряд ввів карантин 15 березня, фактично зупинивши нормальну передвиборчу кампанію через припинення політичних мітингів і зібрань. Поки кандидати від опозиції намагалися зрозуміти, як їм виходити з цієї ситуації, чинний президент Анджей Дуда за підтримки керівної партії "Право і справедливість" (PiS) злетів у соцопитуваннях завдяки всебічному висвітленню у підконтрольних державі ЗМІ, коли він та уряд оголосили про заходи щодо боротьби з коронавірусом.

Пандемія викликала серйозні сумніви щодо безпеки проведення традиційних виборів. Спосіб відкласти голосування існує: уряд може оголосити про режим стихійного лиха, який автоматично відсуває будь-які вибори на термін до 90 днів.

Але він відмовляється робити такий крок. Замість цього уряд хоче провести вибори виключно через голосування поштою – вперше в історії Польща спробувала здійснити такий подвиг. Законопроєкт про проведення виборів поштою був у терміновому порядку проведений через Сейм минулого місяця, хоча польське законодавство не дозволяє змінювати правила проведення виборів менш ніж за півроку до волевиявлення. Тепер цей закон застряг в контрольованій опозицією верхній палаті парламенту – Сенаті – звідки, як очікується, в середу повернеться в нижню палату.

Але це не завадило уряду почати друкувати виборчі поштові бюлетені, незважаючи на відсутність закону, який би це дозволяв. Існують також серйозні сумніви в тому, що така поспішна процедура дозволить гарантувати безпеку бюлетенів, дасть можливість полякам, які перебувають за межами країни, взяти участь у голосуванні, а також дозволить провести чесний підрахунок голосів.

Голосувати чи не голосувати

Анджей Дуда дуже хоче, щоб вибори відбулися. "Я прошу вас взяти участь у виборах і віддати свій голос за мене", – сказав президент у п'ятницю під час мітингу в рамках своєї відеокампанії.

Це створює величезну дилему для опозиції: бойкотувати голосування і дозволити Дуді здобути легку перемогу та отримати владу ще на п'ять років, або змагатися на виборах, у справедливості та законності яких є сумніви. Колишній президент Європейської Ради та експрем'єр Польщі Дональд Туск, який заснував опозиційну партію "Громадянська платформа", закликає до бойкоту. "Ці вибори не є виборами в правовому сенсі, – заявив він минулого тижня, – тому що вони не будуть ні вільними, ні справедливими. Зміни, внесені до виборчого законодавства, є неконституційними".

У результаті Малґожата Кідава-Блонська, кандидатка в президенти від "Громадянської платформи", виступила із заплутаною позицією: вона підтримала бойкот, але не припинила свою передвиборчу кампанію. Після цього вона різко впала в соцопитуваннях. Останні дають їй жалюгідні 4%, тоді як Дуда набирає 59%. Такі цифри склалися значною мірою тому, що багато її прихильників стверджують, що не прийдуть голосувати.

Прибічники уряду стверджують, що заклики до бойкоту спричинені невдоволенням та відчаєм опозиції, яка навряд чи зможе перемогти Дуду. "За тиждень до виборів поляки не знають, коли вони будуть голосувати. Сенат й опозиція несуть відповідальність за цей безлад", – сказав Сасін.

Однак той же виборець, який дав Дуді величезну підтримку, згідно з опитуваннями, буде голосувати по-іншому, якщо вибори пройдуть в майбутньому без небезпеки коронавірусу. В такому випадку Дуда отримав би 42% у першому турі, тобто в другому турі йому довелося б зіткнутися з лідером опозиції.

Заклик Туска до бойкоту підтримала більшість колишніх президентів і прем'єр-міністрів Польщі. "Процедура заочного голосування в тій формі і в той час, який запропонувала керівна партія, є псевдовиборами". Ми не будемо в них брати участь. Сподіваємося, що кандидати та, які поділяють нашу стурбованість демократичним майбутнім Польщі, зроблять те ж саме", – йдеться у їх груповій заяві.

Сильвестер Марциняк, глава Національної виборчої комісії, органу, який був відсторонений урядом від організації цих виборів, сумнівається, що голосування може відбутися у неділю. "З організаційної точки зору це неможливо. Залишилося дуже мало днів для проведення виборів". Повинно відбутися чудо, щоб вони відбулися ", – сказав Марциняк.

Це тільки частина проблеми, існують також сумніви в справедливості виборів. "Якби я була польським громадянином, у мене було б багато питань, тому що я б дуже хотіла мати справедливий доступ до голосування. Я б хотіла, щоб кандидати агітували в чесно відведений передвиборчий час. І я думаю, що це саме ті питання, які слід поставити в Польщі ", – сказала минулого тижня Віра Юрова, віцепрезидентка Європейської комісії.

Керівна партія мчить без гальм, щоб провести вибори як заплановано, і це підштовхує її до переломного моменту. Молодший партнер PiS по коаліції партія "Згода" погрожує не підтримати законопроєкт про проведення голосування поштою, який повинен повернутися в Сейм у середу або четвер.

Опозиція гарячково намагається схилити лідера "Згоди" Ярослава Говіна, колишнього віце-прем'єра, вийти з коаліції. Такий крок позбавив би PiS парламентської більшості і дозволив би сформувати новий уряд. "Я не бачу організаційної спроможності для проведення виборів 10 травня", – сказав Говін у вихідні. – Кожен день підсилює цю думку".

Переклад статті Politico підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020