ОСТАННІ НОВИНИ

27 вересня, 2020


26 вересня, 2020
Фото: sputniknews.com
12:53 06.05.2020

Керівна партія Польщі продовжує підривати незалежність судів

Єврокомісія почала вже четверту процедуру розслідування проти Польщі через скандальну судову реформу, яка підриває верховенство права й робить суди слухняною зброєю в руках партії влади.

Минулого тижня обложена зусібіч партією влади глава Верховного суду Польщі Малгожата Герсдорф подала у відставку. Вона дала похмуру відповідь на питання про те, чи стала Польща авторитарною державою: "Поки що, сподіваюся, ні, але ми швидко рухаємося у цьому напрямку".

Уже почалася боротьба за кандидатуру її наступника, а поки президент Анджей Дуда призначив колишнього чиновника міністерства юстиції Каміля Зарадкевича виконувачем обов'язків глави Верховного суду.

Минулого року Герсдорф за підтримки Суду Європейського Союзу відмовилася прийняти дострокову відставку, яку їй нав'язували. Вона наполегливо боролася за незалежність судової влади від уряду партії "Право і справедливість" (PiS). Вона наполягає на тому, що її посада повинна перейти до наступного за старшинством судді.

Герсдорф також визнає, що їй не вдалося домогтися здійснення раніше виданого рішення Суду ЄС про розпуск суперечливого, заснованого урядом органу з призначення суддів. "На жаль, мені не вдалося зупинити цей процес. Мені не вдалося запобігти руйнуванню верховенства права", – говорить вона.

Тим часом Європейська комісія почала вже четверте провадження проти Польщі через прийняття законопроєкту, що дозволяє звільняти суддів, які виступають проти судової реформи PiS. Наприклад, якщо вони ставлять під сумнів легальність нових судових призначень. Десятки суддів вже були покарані за таку критику.

Пандемія посилила побоювання, що деякі європейські лідери посилять контроль над державними інституціями та громадянським суспільством, використовуючи соціальні обмеження, введені по всій Європі, як прикриття. "Ми не можемо йти на компроміс і помістити під карантин наші фундаментальні права та цінності", – сказала віцепрезидентка Єврокомісії з питань цінностей і прозорості Віра Юрова. – Вірус не повинен вбивати демократію".

Юрова справедливо висловила стурбованість у зв'язку з рішенням Польщі провести президентські вибори 10 травня по пошті. Ряд високопоставлених представників польської опозиції, включно з колишнім президентом Ради ЄС Дональдом Туском, закликають до бойкоту виборів, як і єдина жінка-кандидатка Малгожата Кідава-Блонська, яка вважає, що вибори "порушують конституцію".

Політичні спостерігачі попереджають, що явка виборців може бути занадто низькою, можливо, складе всього лише 30%, що фактично гарантовано принесе перемогу союзнику PiS Анджею Дуді.

Читайте також: Польща готується до президентських виборів у розпал пандемії

Організація з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) минулого понеділка попередила, що законопроєкт про вибори поштою несумісний з міжнародними стандартами демократичного волевиявлення. Аналогічна стурбованість була також висловлена Радою Європи та Європейським парламентом.

PiS продовжу нехтувати європейськими політичними стандартами й принципом верховенства права, що є небезпечним і тривожним викликом для наших спільних цінностей. У боротьбі за дотримання цих принципів усі європейці в боргу перед мужньою і принциповою Малгожатою Герсдорф.

Переклад статті The Irish Times підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020