ОСТАННІ НОВИНИ

09 липня, 2020

Фото: sputniknews.com
12:53 06.05.2020

Керівна партія Польщі продовжує підривати незалежність судів

Єврокомісія почала вже четверту процедуру розслідування проти Польщі через скандальну судову реформу, яка підриває верховенство права й робить суди слухняною зброєю в руках партії влади.

Минулого тижня обложена зусібіч партією влади глава Верховного суду Польщі Малгожата Герсдорф подала у відставку. Вона дала похмуру відповідь на питання про те, чи стала Польща авторитарною державою: "Поки що, сподіваюся, ні, але ми швидко рухаємося у цьому напрямку".

Уже почалася боротьба за кандидатуру її наступника, а поки президент Анджей Дуда призначив колишнього чиновника міністерства юстиції Каміля Зарадкевича виконувачем обов'язків глави Верховного суду.

Минулого року Герсдорф за підтримки Суду Європейського Союзу відмовилася прийняти дострокову відставку, яку їй нав'язували. Вона наполегливо боролася за незалежність судової влади від уряду партії "Право і справедливість" (PiS). Вона наполягає на тому, що її посада повинна перейти до наступного за старшинством судді.

Герсдорф також визнає, що їй не вдалося домогтися здійснення раніше виданого рішення Суду ЄС про розпуск суперечливого, заснованого урядом органу з призначення суддів. "На жаль, мені не вдалося зупинити цей процес. Мені не вдалося запобігти руйнуванню верховенства права", – говорить вона.

Тим часом Європейська комісія почала вже четверте провадження проти Польщі через прийняття законопроєкту, що дозволяє звільняти суддів, які виступають проти судової реформи PiS. Наприклад, якщо вони ставлять під сумнів легальність нових судових призначень. Десятки суддів вже були покарані за таку критику.

Пандемія посилила побоювання, що деякі європейські лідери посилять контроль над державними інституціями та громадянським суспільством, використовуючи соціальні обмеження, введені по всій Європі, як прикриття. "Ми не можемо йти на компроміс і помістити під карантин наші фундаментальні права та цінності", – сказала віцепрезидентка Єврокомісії з питань цінностей і прозорості Віра Юрова. – Вірус не повинен вбивати демократію".

Юрова справедливо висловила стурбованість у зв'язку з рішенням Польщі провести президентські вибори 10 травня по пошті. Ряд високопоставлених представників польської опозиції, включно з колишнім президентом Ради ЄС Дональдом Туском, закликають до бойкоту виборів, як і єдина жінка-кандидатка Малгожата Кідава-Блонська, яка вважає, що вибори "порушують конституцію".

Політичні спостерігачі попереджають, що явка виборців може бути занадто низькою, можливо, складе всього лише 30%, що фактично гарантовано принесе перемогу союзнику PiS Анджею Дуді.

Читайте також: Польща готується до президентських виборів у розпал пандемії

Організація з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) минулого понеділка попередила, що законопроєкт про вибори поштою несумісний з міжнародними стандартами демократичного волевиявлення. Аналогічна стурбованість була також висловлена Радою Європи та Європейським парламентом.

PiS продовжу нехтувати європейськими політичними стандартами й принципом верховенства права, що є небезпечним і тривожним викликом для наших спільних цінностей. У боротьбі за дотримання цих принципів усі європейці в боргу перед мужньою і принциповою Малгожатою Герсдорф.

Переклад статті The Irish Times підготував Ярослав Супрун.

30 червня закон про національну безпеку Гонконгу, що зазіхає на принцип "одна країна - дві системи", був уведений в дію. Що він означає для майбутнього особливого адміністративного району?
13:08 08.07 2020
Пандемія коронавірусу зірвала святкування перемоги Джо Байдена на праймеріз. Але зараз настає куди більш складний і відповідальний етап у президентських перегонах, адже демократ залишається сам на сам з Дональдом Трампом.
19:32 07.07 2020
Тиждень тому у Франції пройшли місцеві вибори, на яких президентська партія з тріском провалилася. Ця невдача, помножена на важкі наслідки коронакризи, підштовхнула Емманюеля Макрона до зміни уряду. Хто він, новий прем'єр, і чи допоможе він чинному президенту виграти битву за Єлисейський палац у 2022 році?
12:00 06.07 2020
Минула неділя пройшла у Франції під зеленим кольором, коли на місцевих виборах партія "Європа Екологія Зелені" перемогла в більшості великих міст. Для Макрона ж це голосування стало справжньою поразкою, що ставить під загрозу його надії на переобрання в 2022 році.
18:31 03.07 2020
Одній з найтрагічніших громадянських воєн на Близькому Сході скоро виповниться 10 років. І весь цей час на чолі країни залишається Башар аль-Асад. Але його панування над Сирією може закінчитися через опозицію з боку членів сім'ї, безпрецедентні протести й масштабні нові санкції США.
19:25 02.07 2020
Росіяни проголосували за масштабний пакет з більш ніж двохсот поправок до конституції, найважливіша з яких звільняє президента Владіміра Путіна від обмежень щодо термінів повноважень і потенційно дозволяє йому правити до 2036 року. Що означають ці зміни для майбутнього країни?
16:54 02.07 2020
Берлін виступає проти планів Вашингтона посилити санкції, щоб назавжди зупинити будівництво російського газопроводу Північний потік 2. Німці вважають, що американські санкцій порушують європейську безпеку та суверенітет. Але насправді все навпаки. Путінська труба швидше підірве, ніж зміцнить енергетичну незалежність Європи, зробивши її ще більш вразливою перед Росією.
19:43 01.07 2020
У другому турі зійдуться чинний глава держави Анджей Дуда, якого підтримує керівна консервативна партія "Право і справедливість", та мер Варшави Рафал Тшасковський, представник головної опозиційної партії, ліберальної "Громадянської платформи". Шанси в обох рівні, і боротьба буде запеклою.
10:21 30.06 2020
У момент можливо наймасштабнішої кризи в історії Європейського Союзу найсильніша економіка ЄС бере на себе лідерство в подоланні наслідків пандемії.
10:12 30.06 2020
Вийшовши на східноазіатський ринок у середині 2000-х років, k-pop став одним з найбільш швидкозростаючих музичних жанрів у світі. Він також є вістрям успішної індустрії культурного експорту Південної Кореї і, за прогнозами, принесе десятки мільярдів доларів в економіку країни в найближчі роки.
10:05 30.06 2020