ОСТАННІ НОВИНИ24 вересня, 2020Фото: european parliament
19:04 06.05.2020

Європейська мрія Макрона

Французький президент ще з часу свого обрання всіляко намагався переконати своїх європейських колег у необхідності реформи ЄС. Але навіть ті, хто розуміє важливість перетворень у Союзі, переслідують насамперед свої вузькі національні інтереси.

Вільям Дроздяк для видання Politico.

Коли я зустрівся з Емманюелем Макроном у вересні минулого року, молодий французький президент здався мені на межі відчаю. Він марно намагався переконати інших європейських лідерів об'єднатися навколо стратегічного бачення, яке забезпечило б Європі можливість захищати свої інтереси серед таких великих держав, як Росія, Китай і Сполучені Штати.

Він відчував невдоволення і розчарування через неможливість змусити інших європейських керівників усвідомити необхідність готуватися до наступної великої кризи, яка випробує Європу на міцність. "А що це дасть? Що це дасть?" – сказав він, імітуючи реакцію своїх колег-лідерів Європейського Союзу.

Вони тільки залишили позаду три болісних роки переговорів щодо Брекзиту. Європа була комфортно багатою, небезпека з боку ультраправих націоналістів, начебто, відступала, а будь-які безпосередні загрози з боку зовнішніх сил, здавалося, досить добре стримувалися. Життя було гарним. Навіщо так напружуватися з приводу екзистенційної європейської кризи, яка ще десь там за горизонтом?

Макрон поділився тоді своїм побоюванням, що таке самозаспокоєння незабаром може призвести до загибелі Європи як політичного проєкту. "Коли настане наступна велика криза, ми можемо бути не готові", – сказав він. – Імперії і країни вже зникали в минулому. Те ж саме може повторитися. Не встигнете озирнутися, як Європа може бути знищена". Зараз, на тлі пандемії, яка забрала десятки тисяч життів і призвела до зупинки економіки ЄС, передбачений Макроном момент істини для Європи настав з раптовою і шокуючою смертністю від Covid-19.

Епідемія коронавірусу вже спричинила величезну кількість людських жертв і вразила прославлені системи охорони здоров'я країн ЄС. Однак її більш тривалий вплив може стати причиною руйнування давньої мрії Європи про створення федерації процвітаючих демократій, що вірять у спільну долю і створюють нову епоху просвітництва в 21 столітті. Якщо країни не зможуть об'єднатися і виробити план боротьби з наслідками епідемії, європейський проєкт може не вижити.

Навіть після того як безпосередня криза охорони здоров'я вщухне, Європа буде роками відходити від виснажливих наслідків тривалого карантину, який фактично ввів її економіку в кому. Макрон благав своїх колег-лідерів ЄС використовувати кризу, що поглиблюється, як можливість прискорити рух до більш інтегрованої Європи, починаючи з переконливої демонстрації солідарності й щедрості між багатими та бідними державами. Але на даному етапі кризи бачення Макрона згуртованої політичної спільноти, яка захищає своїх 450 мільйонів європейських громадян, здається як ніколи далеким від істини.

Криза оголила та відновила старі лінії розломів, в тому числі глибокий розрив між Північчю і Півднем. Ці розбіжності були продемонстровані на недавньому віртуальному саміті, коли лідери ЄС не змогли дійти до єдиної думки з приводу фонду відновлення, щоб допомогти південним країнам ЄС впоратися з катастрофічними наслідками пандемії.

Італія та Іспанія за підтримки Франції зажадали створення величезного фонду в трильйон євро, гроші з якого направлялися б безпосередньо на підтримування їхніх економік на плаву. Фінансувати фонд повинні були б більшою мірою багаті північні держави, такі як Німеччина й Нідерланди. Рим і Мадрид наполягають на тому, що гроші повинні надходити у вигляді грантів, а не кредитів, які тільки посилили б їх і без того величезну заборгованість.

Схожий конфлікт десятирічної давності з приводу того, як багаті північні країни ЄС повинні прийти на допомогу своїм біднішим південним боржникам під час великої рецесії, мало не призвів до розпаду європейської єдиної валютної зони.

Зрештою, південні країни звільнилися від боргів, але шляхом жорсткої економії, що спричинило величезний економічний біль, який відчувається і понині. У випадку з Грецією образи спалахнули тільки тоді, коли її громадяни усвідомили, що велика частина грошей, виділених на відновлення її економіки, буде використана для порятунку німецьких і французьких банків, які давали їй кредити.

Крім чвар між Північчю і Півднем з приводу фонду відновлення, ЄС також стикається з потенційною кризою демократії. Угорщина та Польща поривають зі своїми союзниками по ЄС і швидко перетворюються в авторитарні режими в самому серці Центральної Європи. Вони відкидають демократичні принципи, такі як свобода преси й незалежність судової влади.

Обидві країни блокують каральні спроби своїх багатих союзників скоротити мільярдні субсидії для регіонів, спрямовані на підвищення їх рівня життя. Макрон безуспішно намагався вирішити ці конфлікти. Він кілька разів просив прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана дотримуватися демократичних норм, але у відповідь бачив тільки його задертий ніс, оскільки Орбан розуміє, що може розраховувати на те, що Польща накладе вето на будь-які спроби скоротити виплати ЄС.

Читайте також: Угорський переворот у часи коронавірусу

Французький президент також спробував виступити посередником між Північчю і Півднем, змусивши канцлерку Німеччини Ангелу Меркель і прем'єр-міністра Нідерландів Марка Рютте зробити крок вперед, взявши на себе зобов'язання надати суттєву допомогу південним партнерам, які постраждали від пандемії.

Хоча Меркель відтоді дещо пом'якшила свою позицію, обидва лідери відкинули будь-який план, що передбачає надання прямих виплат (а не кредитів) для полегшення страждань їх південних союзників. Меркель і Рютте побоюються повстань платників податків у себе вдома, які можуть бути використані правими екстремістськими партіями. Адже ультраправі, посилаючись на "загрозу моралі", будуть стверджувати, що поділ боргів рівносильний нагородженню Греції, Іспанії та Італії за їх дурні дії, які стали причиною їх фінансових проблем.

Нездатність врегулювати ці розбіжності ризикує підігріти антиєвропейську реакцію, що вже наростає в Італії та Іспанії. Вона зіграє передусім на руку популістам-націоналістам, які запитають: що хорошого в ЄС, якщо його члени відмовляються проявляти співчуття та надавати економічну підтримку один одному в часи скрути?

Читайте також: Коронавірус став точкою неповернення для Європейського Союзу

Поки що Макрон все ще бореться за те, щоб довести, що Європа повинна стати інтегрованою політичною спільнотою, а не деградувати до рівня звичайної зони вільної торгівлі, якщо вона збирається пережити наслідки цієї кризи.

Останні 70 років ЄС прославився як один з найбільших прикладів успіху в забезпеченні миру й процвітання на більшій частині континенту. Ми станемо свідками історичної трагедії, якщо в той час, коли Францію очолює її найбільш проєвропейський лідер в новітній історії, мрія про єдину Європу зникне через вузькі егоїстичні інтереси її найбагатших країн.

Переклад статті підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020