ОСТАННІ НОВИНИ

26 вересня, 2020

Фото: fusion medical animation/unsplash
11:05 07.05.2020

Чому не варто очікувати, що COVID-19 зникне, як SARS

Багато хто ставить собі питання, чому нинішній коронавірус фактично зупинив світ, тоді як попередній смертельний коронавірус SARS-CoV-1 пройшов майже безслідно. І чому зараз так терміново потрібна вакцина, щоб зупинити поширення COVID-19, якщо вакцина від SARS і зовсім не була розроблена.

SARS, або важкий гострий респіраторний синдром, вперше був помічений у китайській провінції Гуандун у листопаді 2002 року, коли лікарі виявили атипову пневмонію. Але тоді про це захворювання до Всесвітньої організації охорони здоров'я не повідомили.

У лютому 2003 р. в Ханої (В'єтнам) було зафіксовано ще один осередок нової хвороби, а 10 березня 2003 р. співробітник ВООЗ, який згодом помер, оглянув там одного з пацієнтів і доповів у головний офіс організації про великий спалах вірусу.

А тим часом лікар з провінції Гуандун вирушив у Гонконг і зупинився в готелі "Метрополь", де було багато туристів з усього світу. Медик був інфікований тим, що ми тепер знаємо під назвою SARS-CoV-1. Вірус передався щонайменше десятку інших гостей готелю.

Двоє з них повернулися в Канаду і завезли SARS туди. Один повернувся в Ірландію, інший в США. Троє вирушили в Сінгапур, і один до В'єтнаму. Крім того, кілька людей були госпіталізовані в Гонконзі, що призвело до спалаху захворювання в лікарні.

З цього моменту атипова пневмонія SARS поширилася на більшу частину світу, хоча більшість випадків зараження припала на Азію. Вірус був агресивним і смертельним. Симптоми в пацієнтів зазвичай проявлялися протягом двох-трьох днів. Було мало повідомлень про протікання хвороби без симптомів, як буває у випадку з COVID-19.

Був введений масочний режим, встановлені температурні сканери в усіх основних громадських місцях у Китаї та інших частинах Азії, введені карантини. Пік вірусної інфекції припав на кінець травня 2003 року, а потім вона зникла. Суворі заходи карантину окупилися, і до липня 2003 року ВООЗ оголосила, що загроза минула. Всього було зареєстровано понад 8000 випадків SARS-CoV-1 і близько 700 смертей. Економіка Гонконгу з великим туристичним сектором серйозно постраждала від SARS у 2003 році.

SARS-CoV-1 і SARS-CoV-2 є тісно пов'язаними вірусами. Вчені вважають, що обидва походять від кажанів. РНК геноми вірусів приблизно на 80% ідентичні. Що це означає? Геноми людей, наприклад, більш ніж на 98% ідентичні з геномами шимпанзе, тому схожість на 80% видається не дуже переконливою. Але для вірусу, особливо з геномом РНК, це велика подібність. Це тому, що віруси можуть мутувати дуже швидко. Вони роблять багато помилок, копіюючи свої геноми, і роблять тисячі реплікацій за кілька годин.

Більшість досліджень SARS-CoV-1 було зосереджено на легенях, тому що саме там він викликає найважчі ускладнення, але обидва віруси насправді можуть вражати різні органи. Ми не будемо знати, як часто SARS-CoV-2 заражає інші органи, поки не з'явиться час для проведення правильного розтину й поки ми повністю не зрозуміємо, як вірус викликає захворювання.

Чим же відрізняються обидва коронавіруси та як відмінності впливають на властивості пандемії? Перший був більш агресивним і смертельним, ніж нинішній. Однак SARS-CoV-2 поширюється швидше, іноді з прихованими симптомами, що дозволяє кожній зараженій людині інфікувати кількох інших. Згідно з актуальними оцінками, одна людина заражає близько трьох, але вчені не дізнаються справжню цифру, поки не зможуть протестувати набагато більше людей, і не зможуть зрозуміти роль безсимптомних пацієнтів.

Найголовніша відмінність полягає в тому, що при SARS відстеження ланцюжка заражень було відносно простим завданням: у кожного інфікованого важкі симптоми з'являлися протягом двох-трьох днів.

Але у випадку з COVID-19 симптоми з'являються приблизно через два тижні, і в багатьох людей взагалі немає ніяких симптомів. Уявіть собі, що ви розслідуєте, з ким контактувала людина за останні два тижні! Вона, найімовірніше, зможе назвати більшість людей, з якими зустрічалась протягом останніх двох днів. Але згадати за два тижні? Зрозуміло, чому цей найважливіший механізм для боротьби з пандемією дуже складно реалізувати. Це означає, що єдине безпечне рішення – це підтримувати карантин до тих пір, поки поширення вірусу буде взяте під контроль.

А як щодо вакцини від SARS-CoV-1? Дослідження почали й сироватку випробували на тваринах. Неактивний цілий вірус застосовувався для дослідів на тхорах, приматах і мишах. Всі вакцини давали захисний імунітет, але викликали ускладнення, вони провокували імунне захворювання у тварин.

Випробування на людях не проводилися, та й дослідження вакцин припинилося, оскільки вірус зник. Багато факторів могли вплинути на швидкий відхід SARS, зокрема літня погода і, звичайно, суворий карантин для всіх, хто контактував з інфікованими. Але насправді ми не знаємо, чому епідемія закінчилася, такі віруси дуже непередбачувані.

Багато вакцин, що розробляються для боротьби з COVID-19, абсолютно різні, і в багатьох з них використовуються лише невеликі частини вірусу, або вірусна РНК. Це може допомогти не повторити проблеми з вакцинами проти SARS, в яких використовувалося більше вірусу.

Розробка вакцини має великий експериментальний компонент. Вченим просто потрібно зробити обґрунтовані припущення, спробувати різні речі й подивитися, що з цього буде працювати. У такий спосіб сьогодні різні лабораторії по всьому світу тестують вакцини за різними напрямками.

Переклад статті The National Interest підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020