ОСТАННІ НОВИНИ

09 липня, 2020

Фото: fusion medical animation/unsplash
11:05 07.05.2020

Чому не варто очікувати, що COVID-19 зникне, як SARS

Багато хто ставить собі питання, чому нинішній коронавірус фактично зупинив світ, тоді як попередній смертельний коронавірус SARS-CoV-1 пройшов майже безслідно. І чому зараз так терміново потрібна вакцина, щоб зупинити поширення COVID-19, якщо вакцина від SARS і зовсім не була розроблена.

SARS, або важкий гострий респіраторний синдром, вперше був помічений у китайській провінції Гуандун у листопаді 2002 року, коли лікарі виявили атипову пневмонію. Але тоді про це захворювання до Всесвітньої організації охорони здоров'я не повідомили.

У лютому 2003 р. в Ханої (В'єтнам) було зафіксовано ще один осередок нової хвороби, а 10 березня 2003 р. співробітник ВООЗ, який згодом помер, оглянув там одного з пацієнтів і доповів у головний офіс організації про великий спалах вірусу.

А тим часом лікар з провінції Гуандун вирушив у Гонконг і зупинився в готелі "Метрополь", де було багато туристів з усього світу. Медик був інфікований тим, що ми тепер знаємо під назвою SARS-CoV-1. Вірус передався щонайменше десятку інших гостей готелю.

Двоє з них повернулися в Канаду і завезли SARS туди. Один повернувся в Ірландію, інший в США. Троє вирушили в Сінгапур, і один до В'єтнаму. Крім того, кілька людей були госпіталізовані в Гонконзі, що призвело до спалаху захворювання в лікарні.

З цього моменту атипова пневмонія SARS поширилася на більшу частину світу, хоча більшість випадків зараження припала на Азію. Вірус був агресивним і смертельним. Симптоми в пацієнтів зазвичай проявлялися протягом двох-трьох днів. Було мало повідомлень про протікання хвороби без симптомів, як буває у випадку з COVID-19.

Був введений масочний режим, встановлені температурні сканери в усіх основних громадських місцях у Китаї та інших частинах Азії, введені карантини. Пік вірусної інфекції припав на кінець травня 2003 року, а потім вона зникла. Суворі заходи карантину окупилися, і до липня 2003 року ВООЗ оголосила, що загроза минула. Всього було зареєстровано понад 8000 випадків SARS-CoV-1 і близько 700 смертей. Економіка Гонконгу з великим туристичним сектором серйозно постраждала від SARS у 2003 році.

SARS-CoV-1 і SARS-CoV-2 є тісно пов'язаними вірусами. Вчені вважають, що обидва походять від кажанів. РНК геноми вірусів приблизно на 80% ідентичні. Що це означає? Геноми людей, наприклад, більш ніж на 98% ідентичні з геномами шимпанзе, тому схожість на 80% видається не дуже переконливою. Але для вірусу, особливо з геномом РНК, це велика подібність. Це тому, що віруси можуть мутувати дуже швидко. Вони роблять багато помилок, копіюючи свої геноми, і роблять тисячі реплікацій за кілька годин.

Більшість досліджень SARS-CoV-1 було зосереджено на легенях, тому що саме там він викликає найважчі ускладнення, але обидва віруси насправді можуть вражати різні органи. Ми не будемо знати, як часто SARS-CoV-2 заражає інші органи, поки не з'явиться час для проведення правильного розтину й поки ми повністю не зрозуміємо, як вірус викликає захворювання.

Чим же відрізняються обидва коронавіруси та як відмінності впливають на властивості пандемії? Перший був більш агресивним і смертельним, ніж нинішній. Однак SARS-CoV-2 поширюється швидше, іноді з прихованими симптомами, що дозволяє кожній зараженій людині інфікувати кількох інших. Згідно з актуальними оцінками, одна людина заражає близько трьох, але вчені не дізнаються справжню цифру, поки не зможуть протестувати набагато більше людей, і не зможуть зрозуміти роль безсимптомних пацієнтів.

Найголовніша відмінність полягає в тому, що при SARS відстеження ланцюжка заражень було відносно простим завданням: у кожного інфікованого важкі симптоми з'являлися протягом двох-трьох днів.

Але у випадку з COVID-19 симптоми з'являються приблизно через два тижні, і в багатьох людей взагалі немає ніяких симптомів. Уявіть собі, що ви розслідуєте, з ким контактувала людина за останні два тижні! Вона, найімовірніше, зможе назвати більшість людей, з якими зустрічалась протягом останніх двох днів. Але згадати за два тижні? Зрозуміло, чому цей найважливіший механізм для боротьби з пандемією дуже складно реалізувати. Це означає, що єдине безпечне рішення – це підтримувати карантин до тих пір, поки поширення вірусу буде взяте під контроль.

А як щодо вакцини від SARS-CoV-1? Дослідження почали й сироватку випробували на тваринах. Неактивний цілий вірус застосовувався для дослідів на тхорах, приматах і мишах. Всі вакцини давали захисний імунітет, але викликали ускладнення, вони провокували імунне захворювання у тварин.

Випробування на людях не проводилися, та й дослідження вакцин припинилося, оскільки вірус зник. Багато факторів могли вплинути на швидкий відхід SARS, зокрема літня погода і, звичайно, суворий карантин для всіх, хто контактував з інфікованими. Але насправді ми не знаємо, чому епідемія закінчилася, такі віруси дуже непередбачувані.

Багато вакцин, що розробляються для боротьби з COVID-19, абсолютно різні, і в багатьох з них використовуються лише невеликі частини вірусу, або вірусна РНК. Це може допомогти не повторити проблеми з вакцинами проти SARS, в яких використовувалося більше вірусу.

Розробка вакцини має великий експериментальний компонент. Вченим просто потрібно зробити обґрунтовані припущення, спробувати різні речі й подивитися, що з цього буде працювати. У такий спосіб сьогодні різні лабораторії по всьому світу тестують вакцини за різними напрямками.

Переклад статті The National Interest підготував Ярослав Супрун.

30 червня закон про національну безпеку Гонконгу, що зазіхає на принцип "одна країна - дві системи", був уведений в дію. Що він означає для майбутнього особливого адміністративного району?
13:08 08.07 2020
Пандемія коронавірусу зірвала святкування перемоги Джо Байдена на праймеріз. Але зараз настає куди більш складний і відповідальний етап у президентських перегонах, адже демократ залишається сам на сам з Дональдом Трампом.
19:32 07.07 2020
Тиждень тому у Франції пройшли місцеві вибори, на яких президентська партія з тріском провалилася. Ця невдача, помножена на важкі наслідки коронакризи, підштовхнула Емманюеля Макрона до зміни уряду. Хто він, новий прем'єр, і чи допоможе він чинному президенту виграти битву за Єлисейський палац у 2022 році?
12:00 06.07 2020
Минула неділя пройшла у Франції під зеленим кольором, коли на місцевих виборах партія "Європа Екологія Зелені" перемогла в більшості великих міст. Для Макрона ж це голосування стало справжньою поразкою, що ставить під загрозу його надії на переобрання в 2022 році.
18:31 03.07 2020
Одній з найтрагічніших громадянських воєн на Близькому Сході скоро виповниться 10 років. І весь цей час на чолі країни залишається Башар аль-Асад. Але його панування над Сирією може закінчитися через опозицію з боку членів сім'ї, безпрецедентні протести й масштабні нові санкції США.
19:25 02.07 2020
Росіяни проголосували за масштабний пакет з більш ніж двохсот поправок до конституції, найважливіша з яких звільняє президента Владіміра Путіна від обмежень щодо термінів повноважень і потенційно дозволяє йому правити до 2036 року. Що означають ці зміни для майбутнього країни?
16:54 02.07 2020
Берлін виступає проти планів Вашингтона посилити санкції, щоб назавжди зупинити будівництво російського газопроводу Північний потік 2. Німці вважають, що американські санкцій порушують європейську безпеку та суверенітет. Але насправді все навпаки. Путінська труба швидше підірве, ніж зміцнить енергетичну незалежність Європи, зробивши її ще більш вразливою перед Росією.
19:43 01.07 2020
У другому турі зійдуться чинний глава держави Анджей Дуда, якого підтримує керівна консервативна партія "Право і справедливість", та мер Варшави Рафал Тшасковський, представник головної опозиційної партії, ліберальної "Громадянської платформи". Шанси в обох рівні, і боротьба буде запеклою.
10:21 30.06 2020
У момент можливо наймасштабнішої кризи в історії Європейського Союзу найсильніша економіка ЄС бере на себе лідерство в подоланні наслідків пандемії.
10:12 30.06 2020
Вийшовши на східноазіатський ринок у середині 2000-х років, k-pop став одним з найбільш швидкозростаючих музичних жанрів у світі. Він також є вістрям успішної індустрії культурного експорту Південної Кореї і, за прогнозами, принесе десятки мільярдів доларів в економіку країни в найближчі роки.
10:05 30.06 2020