ОСТАННІ НОВИНИ24 вересня, 2020Фото: ehamedya.com
14:56 08.05.2020

Між коронавірусом і народом: як іранський режим бореться з кризою

Поки що уряду Ірану пандемія пішла на користь – у країні припинилися регулярні протести. Але це дуже оманлива вигода: некомпетентність влади в управлінні кризою та її економічні й соціальні наслідки можуть створити довгострокові проблеми для режиму.

Якщо коронавірус чогось нас навчив, так це того, що, якщо ви хочете зрозуміти справжній характер держави, подивіться, як воно бореться з пандемією. Ця криза розколола людство по-різному, але найбільш помітно – за національними лініями.

Німеччина відреагувала організовано й ефективно, вона впевнено взяла контроль над ситуацією. Британія почала коливатися: вона змінювала підходи й вирішувала проблеми на ходу. В її випадку все могло бути набагато краще, але могло бути й куди гірше. Деякі країни кинули виклик очікуванням. Греція, наприклад, вжила швидкі та комплексні обмежувальні заходи, завдяки чому втримала смертність на низькому рівні. Хоча в якомусь сенсі це показало, що країна зберегла м'язову пам'ять про дні хунти 1967-74 років. Це не перший випадок в історії, коли грекам доводилося підкорятися владній державі.

А як би діяла ваша держава, якщо відмінними рисами її уряду були б садизм, пристрасть до теорій змови та некомпетентність? Щоб відповісти на це питання, досить поглянути на Іран. Там влада спочатку намагалися заперечувати, що існувала взагалі якась небезпека. Релігійні храми залишалися відкритими, і ніякі обмеження не вводилися. Таким чином вона тільки допомогла вірусу поширитися.

Інфекція процвітала в Ірані. Якийсь час рівень смертності в країні перевищував тільки показники Італії та Китаю. Уряд із запізненням увів карантин, і тоді справи пішли на поправку. Тепер, із 6 648 летальними наслідками, Іран все ще займає десяте місце в списку країн з найбільшою кількістю інфікованих громадян.

Ви напевно подумали, що ця ситуація повинна була б дати людям в уряді кілька уроків. Але тоді ви просто не розумієте природу іранського режиму. Ще в середині квітня президент Хасан Рухані закликав бізнес знову відкриватися. Він у розпачі.

За словами його прессекретаря Алі Рабії, коронавірусна криза зачепила 3,3 мільйона офіційних працівників через звільнення, неоплачувану відпустку або скорочення заробітної плати. А ще ж є 4 мільйони самозайнятих робітників, які також постраждали. І це на додачу до наявних труднощів, з якими стикається Іран через санкції США. Потім ситуацію погіршило й зниження цін на нафту. Іронічним наслідком пандемії виявилося те, що саме уряд, а не народ, тепер агітує за великі суспільні свободи в Ірані.

Зараз чиновники охорони здоров'я благають владу мислити не ідеологічно, а з медичної точки зору. Але мулли в Ірані (ісламські священнослужителі), якщо не займаються релігією, то влазять у політику. Щороку уряд висуває офіційне гасло, щоб описати політичний порядок денний. У своєму щорічному березневому виступі на телебаченні, приуроченому до Новрузу (перський новий рік), Верховний лідер країни аятола Хаменеї ясно дав зрозуміти, чого він хоче цього року.

"Торішнє гасло звучало як "прискорення виробництва". Цей рік пройде під знаменами "сплеску виробництва". Це слоган року. Чиновники повинні діяти так, щоб обсяги виробництва значно зросли з Божою поміччю і щоб відбулися відчутні зміни в житті людей", – сказав Хаменеї.

Очевидно, що ви не можете збільшити виробництво, залишаючись вдома. Після засідання Національного штабу боротьби з коронавірусом 26 квітня Рухані заявив, що Іран буде розділений на три карантинні зони. Деякі обмежувальні заходи збережуться, але життя почне повертатися в нормальне русло. Люди налаштовані скептично.

Режим тим часом скрипить. Політичні міжусобиці частішають. Прихильники жорсткого політичного курсу намагаються використати кризу для збільшення свого впливу, помірні ж намагаються зупинити смерть людей. Рухані опинився в пастці між першими, які корисливо критикують дії влади, і громадянським суспільством, виправдано обуреним нескінченної брехнею.

Поки режим помиляється, іранські лікарі докладають все більше зусиль, щоб запобігти краху. Це лише ще більше закріплює у свідомості людей розрив між тими, хто править, і тими, хто працює. Це поглиблює розрив між тими, хто турбується про спадкоємність Верховного лідера (Хаменеї вже 81 рік), та більшістю населення, яке хоче жити нормальним життям.

Коли справи йдуть погано, уряд зазвичай просто звинувачує Сполучені Штати. Хаменеї навіть натякнув, що вірус може бути створений у США. Але роздратування людей це не пом'якшує.

Читайте також: Ядерна програма Ірану: чи піде країна шляхом КНДР

"Антиамериканська пропаганда не допомагає істеблішменту переконати власне населення в тому, що обмежувальні заходи було вжито для їх захисту. Влада, як і раніше зосереджена на забезпеченні виживання режиму. Всі інші проблеми відходять на другий план. І це видно", – говорить Клемент Терм, доктор наук, науковий співробітник Центру міжнародних досліджень (CERI).

Зараз Іран, як і всі авторитарні держави, отримав коронавірусний "бонус". Коли люди знаходяться в ізоляції, вони не можуть протестувати на вулиці. Але карантин закінчиться і вони все одно повернуться. І тепер вони можуть додати це до списку претензій до тих, хто їх пригнічує.

"Якщо в короткостроковій перспективі вірус може вберегти владу від революції, то в довгостроковій перспективі він, найімовірніше, послужить лише подальшому поглибленню кризи довіри в країні", – вважає Терм. Багато іранців сподіваються, що саме так і станеться.

Переклад статті The Spectator підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020