ОСТАННІ НОВИНИ


14 липня, 2020
Фото: ehamedya.com
14:56 08.05.2020

Між коронавірусом і народом: як іранський режим бореться з кризою

Поки що уряду Ірану пандемія пішла на користь – у країні припинилися регулярні протести. Але це дуже оманлива вигода: некомпетентність влади в управлінні кризою та її економічні й соціальні наслідки можуть створити довгострокові проблеми для режиму.

Якщо коронавірус чогось нас навчив, так це того, що, якщо ви хочете зрозуміти справжній характер держави, подивіться, як воно бореться з пандемією. Ця криза розколола людство по-різному, але найбільш помітно – за національними лініями.

Німеччина відреагувала організовано й ефективно, вона впевнено взяла контроль над ситуацією. Британія почала коливатися: вона змінювала підходи й вирішувала проблеми на ходу. В її випадку все могло бути набагато краще, але могло бути й куди гірше. Деякі країни кинули виклик очікуванням. Греція, наприклад, вжила швидкі та комплексні обмежувальні заходи, завдяки чому втримала смертність на низькому рівні. Хоча в якомусь сенсі це показало, що країна зберегла м'язову пам'ять про дні хунти 1967-74 років. Це не перший випадок в історії, коли грекам доводилося підкорятися владній державі.

А як би діяла ваша держава, якщо відмінними рисами її уряду були б садизм, пристрасть до теорій змови та некомпетентність? Щоб відповісти на це питання, досить поглянути на Іран. Там влада спочатку намагалися заперечувати, що існувала взагалі якась небезпека. Релігійні храми залишалися відкритими, і ніякі обмеження не вводилися. Таким чином вона тільки допомогла вірусу поширитися.

Інфекція процвітала в Ірані. Якийсь час рівень смертності в країні перевищував тільки показники Італії та Китаю. Уряд із запізненням увів карантин, і тоді справи пішли на поправку. Тепер, із 6 648 летальними наслідками, Іран все ще займає десяте місце в списку країн з найбільшою кількістю інфікованих громадян.

Ви напевно подумали, що ця ситуація повинна була б дати людям в уряді кілька уроків. Але тоді ви просто не розумієте природу іранського режиму. Ще в середині квітня президент Хасан Рухані закликав бізнес знову відкриватися. Він у розпачі.

За словами його прессекретаря Алі Рабії, коронавірусна криза зачепила 3,3 мільйона офіційних працівників через звільнення, неоплачувану відпустку або скорочення заробітної плати. А ще ж є 4 мільйони самозайнятих робітників, які також постраждали. І це на додачу до наявних труднощів, з якими стикається Іран через санкції США. Потім ситуацію погіршило й зниження цін на нафту. Іронічним наслідком пандемії виявилося те, що саме уряд, а не народ, тепер агітує за великі суспільні свободи в Ірані.

Зараз чиновники охорони здоров'я благають владу мислити не ідеологічно, а з медичної точки зору. Але мулли в Ірані (ісламські священнослужителі), якщо не займаються релігією, то влазять у політику. Щороку уряд висуває офіційне гасло, щоб описати політичний порядок денний. У своєму щорічному березневому виступі на телебаченні, приуроченому до Новрузу (перський новий рік), Верховний лідер країни аятола Хаменеї ясно дав зрозуміти, чого він хоче цього року.

"Торішнє гасло звучало як "прискорення виробництва". Цей рік пройде під знаменами "сплеску виробництва". Це слоган року. Чиновники повинні діяти так, щоб обсяги виробництва значно зросли з Божою поміччю і щоб відбулися відчутні зміни в житті людей", – сказав Хаменеї.

Очевидно, що ви не можете збільшити виробництво, залишаючись вдома. Після засідання Національного штабу боротьби з коронавірусом 26 квітня Рухані заявив, що Іран буде розділений на три карантинні зони. Деякі обмежувальні заходи збережуться, але життя почне повертатися в нормальне русло. Люди налаштовані скептично.

Режим тим часом скрипить. Політичні міжусобиці частішають. Прихильники жорсткого політичного курсу намагаються використати кризу для збільшення свого впливу, помірні ж намагаються зупинити смерть людей. Рухані опинився в пастці між першими, які корисливо критикують дії влади, і громадянським суспільством, виправдано обуреним нескінченної брехнею.

Поки режим помиляється, іранські лікарі докладають все більше зусиль, щоб запобігти краху. Це лише ще більше закріплює у свідомості людей розрив між тими, хто править, і тими, хто працює. Це поглиблює розрив між тими, хто турбується про спадкоємність Верховного лідера (Хаменеї вже 81 рік), та більшістю населення, яке хоче жити нормальним життям.

Коли справи йдуть погано, уряд зазвичай просто звинувачує Сполучені Штати. Хаменеї навіть натякнув, що вірус може бути створений у США. Але роздратування людей це не пом'якшує.

Читайте також: Ядерна програма Ірану: чи піде країна шляхом КНДР

"Антиамериканська пропаганда не допомагає істеблішменту переконати власне населення в тому, що обмежувальні заходи було вжито для їх захисту. Влада, як і раніше зосереджена на забезпеченні виживання режиму. Всі інші проблеми відходять на другий план. І це видно", – говорить Клемент Терм, доктор наук, науковий співробітник Центру міжнародних досліджень (CERI).

Зараз Іран, як і всі авторитарні держави, отримав коронавірусний "бонус". Коли люди знаходяться в ізоляції, вони не можуть протестувати на вулиці. Але карантин закінчиться і вони все одно повернуться. І тепер вони можуть додати це до списку претензій до тих, хто їх пригнічує.

"Якщо в короткостроковій перспективі вірус може вберегти владу від революції, то в довгостроковій перспективі він, найімовірніше, послужить лише подальшому поглибленню кризи довіри в країні", – вважає Терм. Багато іранців сподіваються, що саме так і станеться.

Переклад статті The Spectator підготував Ярослав Супрун.

Фейки, дезінформація і маніпуляції стали фактично синонімом соціальних мереж, особливо таких великих і впливових, як Facebook. У цьому сенсі перед багатьма суспільствами постає питання: як захистити користувачів від їхнього впливу, не підриваючи основи демократії.
12:39 15.07 2020
Звільнення Якова Смолія з посади голови правління Нацбанку через політичний тиск ставить під сумнів незалежність НБУ й співпрацю України з МВФ, а також стало черговим свідченням згортання реформ при президенті Зеленському.
17:18 14.07 2020
Переобрання Анджея Дуди розчищає керівній партії "Право і справедливість" шлях до просування спірних реформ, що лише посилить конфронтацію Варшави з Брюсселем. Про цей та інші наслідки перемоги Дуди читайте в статті.
21:13 13.07 2020
П'ятдесят років тому, коли Пол Маккартні оголосив про свій вихід із Beatles, ця новина зруйнувала надії мільйонів фанатів, породивши неправдиві чутки про возз'єднання, які не припинялися і в новому десятилітті.
22:17 10.07 2020
Європейці часто говорять про західні цінності, критикуючи автократичні країни. Але водночас час вони готові закривати очі на антидемократичні дії лідерів і підтримувати їх, якщо вони декларують свій проєвропейський шлях.
19:00 09.07 2020
30 червня закон про національну безпеку Гонконгу, що зазіхає на принцип "одна країна - дві системи", був уведений в дію. Що він означає для майбутнього особливого адміністративного району?
13:08 08.07 2020
Пандемія коронавірусу зірвала святкування перемоги Джо Байдена на праймеріз. Але зараз настає куди більш складний і відповідальний етап у президентських перегонах, адже демократ залишається сам на сам з Дональдом Трампом.
19:32 07.07 2020
Тиждень тому у Франції пройшли місцеві вибори, на яких президентська партія з тріском провалилася. Ця невдача, помножена на важкі наслідки коронакризи, підштовхнула Емманюеля Макрона до зміни уряду. Хто він, новий прем'єр, і чи допоможе він чинному президенту виграти битву за Єлисейський палац у 2022 році?
12:00 06.07 2020
Минула неділя пройшла у Франції під зеленим кольором, коли на місцевих виборах партія "Європа Екологія Зелені" перемогла в більшості великих міст. Для Макрона ж це голосування стало справжньою поразкою, що ставить під загрозу його надії на переобрання в 2022 році.
18:31 03.07 2020
Одній з найтрагічніших громадянських воєн на Близькому Сході скоро виповниться 10 років. І весь цей час на чолі країни залишається Башар аль-Асад. Але його панування над Сирією може закінчитися через опозицію з боку членів сім'ї, безпрецедентні протести й масштабні нові санкції США.
19:25 02.07 2020