ОСТАННІ НОВИНИ24 вересня, 2020Фото: Спільний радянсько-німецький парад у Бересті під час розділу Польщі. 22.09.1939
10:41 11.05.2020

Фальсифікація історії - ще один елемент російської агресії

Спроби Росії переписати історію і відбілити радянське минуле несуть таку ж небезпеку для свободи Європи, як і гібридна агресія Кремля. Тільки єдність демократичних країн дозволить відбити московську пропаганду.

Держсекретар США Майк Помпео відзначив річницю Другої світової війни, оприлюднивши досить різку заяву, націлену, схоже, на багатьох із найважливіших міфів Росії, пов'язаних з конфліктом. Жорстко сформульоване повідомлення з нагоди сімдесят п'ятих роковин закінчення Другої світової війни було опубліковане держсекретарем США спільно з міністрами закордонних справ Болгарії, Чехії, Естонії, Угорщини, Латвії, Литви, Польщі, Румунії та Словаччини – всіх країн, що перебували під контролем Кремля протягом десятиліть після закінчення війни. У заяві висловлюється критика післявоєнної радянської окупації Центральної та Східної Європи, а також звинувачується нинішній російський режим у спробах фальсифікації історії з метою відбілити роль Москви як на початку конфлікту, так і в післявоєнний період.

"Хоча травень 1945 року поклав кінець Другій світовій війні в Європі, це не принесло свободу всій Європі", – йдеться в повідомленні. – Центральна і східна її частина залишалися під владою комуністичних режимів протягом майже 50 років. Прибалтійські держави були незаконно окуповані й анексовані, а залізна завіса над іншими поневоленими країнами була нав'язана Радянським Союзом за допомогою військової сили, репресій та ідеологічного контролю. Протягом десятиліть багато європейців з центральної і східної частин континенту жертвували своїми життями, прагнучи до свободи, оскільки мільйони людей були позбавлені своїх прав і основних свобод, ставали жертвами тортур і насильницьких переміщень".

Ця прямолінійна характеристика подій є очевидним викликом для московської версії історії ХХ століття. Сучасна Росія прагне представити просування Червоної Армії в Центральну і Східну Європу в 1944-45 рр. як її звільнення від Гітлера, і люто реагує на будь-які наміри прирівняти післявоєнну радянську владу до нацистської окупації воєнного часу. Це спровокувало не одну перепалку між Москвою і колишніми радянськими сателітами регіону, оскільки нові незалежні країни прагнули позбутися пережитків комуністичної епохи й відновити власну історію.

Ці дебати, звичайно, не є чисто академічними. В останні тижні Росія з люттю відреагувала на рішення міської влади Праги прибрати пам'ятник генералу Червоної Армії Івану Конєву, який очолив радянське захоплення чеської столиці в 1945 році, а також зіграв важливу роль у придушенні Празької весни 1968 року. Цей інцидент викликав дипломатичний конфлікт між двома країнами і призвів до звинувачень у здійсненні Росією контрзаходів, включно з кібератаками і змовою з метою вбивства.

На кін поставлене сучасне бачення Москвою свого статусу на світовій арені. Російський президент Владімір Путін поставив перемогу СРСР у Другій світовій війні в центр своїх зусиль із відновлення російської національної гордості, яка постраждала від ганьби й приниження у зв'язку з розпадом Союзу. Він підніс цю війну на рівень державної релігії, створивши культ перемоги, який експлуатує гіркоту приголомшливих втрат СРСР і ключову роль країни у військовій поразці Гітлера, щоб реабілітувати всю радянську епоху й осмислити проблемне минуле Росії.

Такий підхід виявився напрочуд успішним всередині самої РФ. Традиційне свято День Перемоги 9 травня, яке завжди було головною подією в країні, за два десятиліття правління Путіна розширилося і стало, безумовно, найбільшим святом у календарі. Однак путінський культ Перемоги штовхнув Росію на конфлікт з багатьма її сусідами, які виступають проти вкрай вибіркового підходу Кремля до історії Другої світової війни.

Останнє протистояння спалахнуло в кінці 2019 роки після прийняття Європарламентом резолюції, в якій нацистсько-радянський пакт 1939 року засуджується як документ, що проклав дорогу до початку Другої світової війни. Кампанію опору цій резолюції очолив сам Путін, захищаючи дії Радянського Союзу та закликаючи до вшанування солдатів Червоної Армії. "Ці люди пожертвували своїм життям, щоб звільнити Європу від фашистів, а тепер вони зносять їм пам'ятники", – прокоментував він у грудні. У наступних виступах Путін і його кремлівські колеги намагалися звинуватити низку інших країн, зокрема Польщу, у співпраці з Гітлером і провокуванні війни.

Ще один напад праведного гніву в Росії трапився в січні 2020 року, коли президент України Володимир Зеленський додав свій голос до голосів тих, хто стверджує, що нацисти і совєти розділяють відповідальність за розв'язання війни. "Поляки першими відчули наслідки злочинної змови тоталітарних режимів. Це призвело до початку Другої світової війни", – сказав він під час візиту до Польщі, приуроченого до сімдесят п'ятих роковин звільнення табору смерті Освенцим.

Спільна заява США та колишніх країн соцтабору, зроблена минулого тижня, має чітку спрямованість проти недавніх спроб Росії применшити значення нацистсько-радянського договору й переписати історію, щоб уникнути відповідальності. "Майбутнє повинне ґрунтуватися на історичних фактах і справедливості для жертв тоталітарних режимів", – йдеться в повідомленні. Ми готові до діалогу з усіма, хто зацікавлений у дотриманні цих принципів. Маніпулювання історичними подіями, які призвели до Другої світової війни і поділу Європи після війни, являє собою сумну спробу фальсифікації історії".

Рішення про публікацію настільки докладного та критичного повідомлення напередодні очікуваного Росією свята Дня Перемоги не залишиться непоміченим у Кремлі. Вона була оприлюднена після набагато більш примирливої спільної заяви президентів Трампа і Путіна, зробленої 25 квітня, у річницю зустрічі американських і радянських військ на Ельбі в 1945 році. Звернення глав держав викликало критику за розмови про відкидання розбіжностей, зміцнення довіри та співпраці. У цій новій заяві США показали, що стоять на стороні своїх союзників в Центральній і Східній Європі, посилаючи Москві чіткий сигнал про те, що спроби Росії переписати минуле та відбілити радянську історію не припустимі.

Переклад статті Atlantic Council підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020