ОСТАННІ НОВИНИ
13 липня, 2020


Фото: total.kz
11:40 12.05.2020

Східна Україна: між пандемією і війною

Пандемія COVID-19 - це, звичайно ж, глобальна криза, але виключно трагічно її наслідки впливають на зони військових дій. Ніде це не проявляється так явно, як на охопленому конфліктом Сході України.

Внутрішньо переміщене й постраждале від конфлікту населення цього регіону, непропорційно велика частина якого – люди похилого віку, стикається з надмірним ризиком заразитися вірусом.

На додаток до цієї проблеми, стратегія українського уряду щодо стримування поширення коронавірусу призвела до закриття контрольних пунктів в'їзду і виїзду уздовж лінії зіткнення. Зараз жителям Східної України як ніколи важко повернутися додому, побачитися зі своїми сім'ями й отримати доступ до необхідних соціальних виплат, на які вони покладаються. Хоча картина того, що відбувається там, залишається неясною через відсутність інформації як про поширення хвороби, так і про болючі наслідки політики стримування вірусу, стає очевидно, що країна платить величезну ціну за такі заходи.

Весь масштаб пандемії в Україні залишається в основному невідомим. Це пов'язано з тим, що протягом тривалого часу в країні не було достатніх потужностей для проведення тестування. Наприклад, у березні можна було робити близько 1000 тестів на день.

Коронавірус вперше з'явився в Україні в Чернівцях на початку березня. За кілька тижнів вірус досяг уражених конфліктом областей Східної України, розташованих приблизно за 1000 кілометрів від міста. Підконтрольна уряду частина Донецької області підтвердила перший випадок зараження 21 березня, а Луганської – 25 березня.

Загальна чисельність інфікованих у країні, й особливо на Сході, залишалася аномально низькою. Кількість випадків зараження в підконтрольній частині Донецької області завмерла на кілька тижнів на позначці 20 осіб, а в Луганській не перевищувала трьох до 15 квітня. За останні кілька тижнів уряд значно активізував проведення тестів, але навіть з урахуванням цих зусиль було протестовано лише одного з 300 українців, що ставить Україну на останнє місце в Європі за кількістю зроблених тестів.

Така погана швидкість тестування в Україні була трохи пом'якшена ранньою реакцією і жорсткими заходами стримування. Перший випадок захворювання був підтверджений 3 березня, а до 12 березня великі міста вже припинили заняття в школах і заборонили великі скупчення людей. До 18 березня вся країна опинилася на карантині: ресторани були зачинені, метро у великих містах припинило роботу, міжміське сполучення було зупинене, і, що вкрай важливо, як зовнішні, так і внутрішні кордони були закриті. Однак навіть цей успіх виявився неоднозначним.

Хоча більшість держав проявили обережність, скориставшись своїм правом заборонити іноземним громадянам прибувати в країну, подібні заходи складніше реалізувати, коли мова йде про закриття внутрішніх кордонів. В останні роки українці все більше покладаються на контрольні пункти в'їзду та виїзду (КПВВ) уздовж лінії зіткнення, що відокремлюють контрольовану урядом територію від окупованої Росією частини Донецької і Луганської областей. У 2016 році, коли п'ять КПВВ вперше від початку війни встановили сполучення між розділеними регіонами, кількість переходів на рік склала 8,5 мільйона.

Нещодавно тільки за один місяць було здійснено 1,5 мільйона переходів. Стояти в черзі на контрольних пунктах стало звичним станом життя для тих, хто живе в одній з двох областей, розділених конфліктом навпіл. Відповідно, заходи щодо стримування поширення коронавірусу призвели до того, що люди там опинилися у вкрай важкому становищі.

У січні 2020 року українська неурядова організація "Право на захист", яка моніторить контрольні пункти, встановила, що 50% осіб, які перетинають контактну лінію, роблять це для того, щоб отримати пенсію або будь-яку іншу державну допомогу; майже 30% знімають готівку в банку; майже 20% відвідують родину. На територіях, де 30% нужденних – це люди похилого віку, наслідки припинення доступу до пенсій, готівки або їх сімей можуть бути незворотними.

Неможливо дізнатися, скільки людей дотепер знаходяться в тяжкому становищі. "Право на захист" відстежує, скільки осіб повідомляють про те, що вони застрягли на контрольних пунктах, але ці цифри, найімовірніше, становлять лише малу частину від реальної кількості. В останній тиждень квітня кількість осіб, які перетнули лінію зіткнення, досягла 70 осіб.

25 квітня український уряд і самопроголошені "республіки" уклали угоду про те, щоб пропустити 25 осіб в ОРДЛО і дозволити 22 людям в'їхати на контрольовану Україною територію. Це були перші перетини з 1 квітня. Перейти лінію розмежування дозволили тим, хто гостро потребує, особам із захворюваннями, пов'язаними зі здоров'ям або віком. Однак безліч людей залишається в пастці. Вони продовжують витрачати власні гроші на готельні номери, їжу та предмети першої необхідності в очікуванні, коли їм скажуть, що вони можуть перетнути лінію.

Тяжкість пандемії коронавірусу в Україні, ймовірно, ніколи не буде повністю усвідомлена, так само як і ціна закриття контрольних пунктів. Безліч людей можуть заразитися і залишитися без нагляду. Життя багатьох можуть змінитися через негнучку політики на КПВВ. На сьогодні близько 300 000 осіб похилого віку в ОРДЛО не мають доступу до своїх пенсій.

Деякі люди не можуть зняти готівку, необхідну для проживання. Сім'ї не можуть відвідати своїх пристарілих родичів або близьких із інвалідністю. Ясно тільки те, що чи то від самого вірусу, чи то від політики, спрямованої на його стримування, населення Східної України знову опиниться серед тих, хто постраждає найбільше.

Переклад статті Atlantic Council підготував Ярослав Супрун.

Звільнення Якова Смолія з посади голови правління Нацбанку через політичний тиск ставить під сумнів незалежність НБУ й співпрацю України з МВФ, а також стало черговим свідченням згортання реформ при президенті Зеленському.
17:18 14.07 2020
Переобрання Анджея Дуди розчищає керівній партії "Право і справедливість" шлях до просування спірних реформ, що лише посилить конфронтацію Варшави з Брюсселем. Про цей та інші наслідки перемоги Дуди читайте в статті.
21:13 13.07 2020
П'ятдесят років тому, коли Пол Маккартні оголосив про свій вихід із Beatles, ця новина зруйнувала надії мільйонів фанатів, породивши неправдиві чутки про возз'єднання, які не припинялися і в новому десятилітті.
22:17 10.07 2020
Європейці часто говорять про західні цінності, критикуючи автократичні країни. Але водночас час вони готові закривати очі на антидемократичні дії лідерів і підтримувати їх, якщо вони декларують свій проєвропейський шлях.
19:00 09.07 2020
30 червня закон про національну безпеку Гонконгу, що зазіхає на принцип "одна країна - дві системи", був уведений в дію. Що він означає для майбутнього особливого адміністративного району?
13:08 08.07 2020
Пандемія коронавірусу зірвала святкування перемоги Джо Байдена на праймеріз. Але зараз настає куди більш складний і відповідальний етап у президентських перегонах, адже демократ залишається сам на сам з Дональдом Трампом.
19:32 07.07 2020
Тиждень тому у Франції пройшли місцеві вибори, на яких президентська партія з тріском провалилася. Ця невдача, помножена на важкі наслідки коронакризи, підштовхнула Емманюеля Макрона до зміни уряду. Хто він, новий прем'єр, і чи допоможе він чинному президенту виграти битву за Єлисейський палац у 2022 році?
12:00 06.07 2020
Минула неділя пройшла у Франції під зеленим кольором, коли на місцевих виборах партія "Європа Екологія Зелені" перемогла в більшості великих міст. Для Макрона ж це голосування стало справжньою поразкою, що ставить під загрозу його надії на переобрання в 2022 році.
18:31 03.07 2020
Одній з найтрагічніших громадянських воєн на Близькому Сході скоро виповниться 10 років. І весь цей час на чолі країни залишається Башар аль-Асад. Але його панування над Сирією може закінчитися через опозицію з боку членів сім'ї, безпрецедентні протести й масштабні нові санкції США.
19:25 02.07 2020
Росіяни проголосували за масштабний пакет з більш ніж двохсот поправок до конституції, найважливіша з яких звільняє президента Владіміра Путіна від обмежень щодо термінів повноважень і потенційно дозволяє йому правити до 2036 року. Що означають ці зміни для майбутнього країни?
16:54 02.07 2020