ОСТАННІ НОВИНИ25 вересня, 2020
24 вересня, 2020
Фото: total.kz
11:40 12.05.2020

Східна Україна: між пандемією і війною

Пандемія COVID-19 - це, звичайно ж, глобальна криза, але виключно трагічно її наслідки впливають на зони військових дій. Ніде це не проявляється так явно, як на охопленому конфліктом Сході України.

Внутрішньо переміщене й постраждале від конфлікту населення цього регіону, непропорційно велика частина якого – люди похилого віку, стикається з надмірним ризиком заразитися вірусом.

На додаток до цієї проблеми, стратегія українського уряду щодо стримування поширення коронавірусу призвела до закриття контрольних пунктів в'їзду і виїзду уздовж лінії зіткнення. Зараз жителям Східної України як ніколи важко повернутися додому, побачитися зі своїми сім'ями й отримати доступ до необхідних соціальних виплат, на які вони покладаються. Хоча картина того, що відбувається там, залишається неясною через відсутність інформації як про поширення хвороби, так і про болючі наслідки політики стримування вірусу, стає очевидно, що країна платить величезну ціну за такі заходи.

Весь масштаб пандемії в Україні залишається в основному невідомим. Це пов'язано з тим, що протягом тривалого часу в країні не було достатніх потужностей для проведення тестування. Наприклад, у березні можна було робити близько 1000 тестів на день.

Коронавірус вперше з'явився в Україні в Чернівцях на початку березня. За кілька тижнів вірус досяг уражених конфліктом областей Східної України, розташованих приблизно за 1000 кілометрів від міста. Підконтрольна уряду частина Донецької області підтвердила перший випадок зараження 21 березня, а Луганської – 25 березня.

Загальна чисельність інфікованих у країні, й особливо на Сході, залишалася аномально низькою. Кількість випадків зараження в підконтрольній частині Донецької області завмерла на кілька тижнів на позначці 20 осіб, а в Луганській не перевищувала трьох до 15 квітня. За останні кілька тижнів уряд значно активізував проведення тестів, але навіть з урахуванням цих зусиль було протестовано лише одного з 300 українців, що ставить Україну на останнє місце в Європі за кількістю зроблених тестів.

Така погана швидкість тестування в Україні була трохи пом'якшена ранньою реакцією і жорсткими заходами стримування. Перший випадок захворювання був підтверджений 3 березня, а до 12 березня великі міста вже припинили заняття в школах і заборонили великі скупчення людей. До 18 березня вся країна опинилася на карантині: ресторани були зачинені, метро у великих містах припинило роботу, міжміське сполучення було зупинене, і, що вкрай важливо, як зовнішні, так і внутрішні кордони були закриті. Однак навіть цей успіх виявився неоднозначним.

Хоча більшість держав проявили обережність, скориставшись своїм правом заборонити іноземним громадянам прибувати в країну, подібні заходи складніше реалізувати, коли мова йде про закриття внутрішніх кордонів. В останні роки українці все більше покладаються на контрольні пункти в'їзду та виїзду (КПВВ) уздовж лінії зіткнення, що відокремлюють контрольовану урядом територію від окупованої Росією частини Донецької і Луганської областей. У 2016 році, коли п'ять КПВВ вперше від початку війни встановили сполучення між розділеними регіонами, кількість переходів на рік склала 8,5 мільйона.

Нещодавно тільки за один місяць було здійснено 1,5 мільйона переходів. Стояти в черзі на контрольних пунктах стало звичним станом життя для тих, хто живе в одній з двох областей, розділених конфліктом навпіл. Відповідно, заходи щодо стримування поширення коронавірусу призвели до того, що люди там опинилися у вкрай важкому становищі.

У січні 2020 року українська неурядова організація "Право на захист", яка моніторить контрольні пункти, встановила, що 50% осіб, які перетинають контактну лінію, роблять це для того, щоб отримати пенсію або будь-яку іншу державну допомогу; майже 30% знімають готівку в банку; майже 20% відвідують родину. На територіях, де 30% нужденних – це люди похилого віку, наслідки припинення доступу до пенсій, готівки або їх сімей можуть бути незворотними.

Неможливо дізнатися, скільки людей дотепер знаходяться в тяжкому становищі. "Право на захист" відстежує, скільки осіб повідомляють про те, що вони застрягли на контрольних пунктах, але ці цифри, найімовірніше, становлять лише малу частину від реальної кількості. В останній тиждень квітня кількість осіб, які перетнули лінію зіткнення, досягла 70 осіб.

25 квітня український уряд і самопроголошені "республіки" уклали угоду про те, щоб пропустити 25 осіб в ОРДЛО і дозволити 22 людям в'їхати на контрольовану Україною територію. Це були перші перетини з 1 квітня. Перейти лінію розмежування дозволили тим, хто гостро потребує, особам із захворюваннями, пов'язаними зі здоров'ям або віком. Однак безліч людей залишається в пастці. Вони продовжують витрачати власні гроші на готельні номери, їжу та предмети першої необхідності в очікуванні, коли їм скажуть, що вони можуть перетнути лінію.

Тяжкість пандемії коронавірусу в Україні, ймовірно, ніколи не буде повністю усвідомлена, так само як і ціна закриття контрольних пунктів. Безліч людей можуть заразитися і залишитися без нагляду. Життя багатьох можуть змінитися через негнучку політики на КПВВ. На сьогодні близько 300 000 осіб похилого віку в ОРДЛО не мають доступу до своїх пенсій.

Деякі люди не можуть зняти готівку, необхідну для проживання. Сім'ї не можуть відвідати своїх пристарілих родичів або близьких із інвалідністю. Ясно тільки те, що чи то від самого вірусу, чи то від політики, спрямованої на його стримування, населення Східної України знову опиниться серед тих, хто постраждає найбільше.

Переклад статті Atlantic Council підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020