ОСТАННІ НОВИНИ

26 вересня, 2020

Фото: sealife.com
14:51 12.05.2020

Що стоїть на кону в гонці за Арктику?

Сніг, льодовики і замерзлий океан - такі асоціації викликає Арктика. Однак цей відносно спокійний і значною мірою непридатний для життя регіон світу все частіше стає об'єктом міжнародного співробітництва та конкуренції.

Зміна клімату, глобалізація та повернення суперництва між великими державами перетворюють Арктику в геополітичну "гарячу точку".

Які межі Арктики?

Арктичний регіон визначається як вся суша й океан на північ від Полярного кола (приблизно 66,5° північної широти), а також Алеутські острови, Берингове море та частини західної Аляски. Вісім держав мають території в цьому регіоні: Канада, Данія (через Ґренландію), Фінляндія, Ісландія, Норвегія, Росія, Швеція і США (через Аляску).

У цих країн багато спільних інтересів, у тому числі необхідність співпраці в проведенні пошуково-рятувальних операцій, дотримання правил безпеки на морі та збереження добробуту корінних народів Арктики. Однак між Росією і рештою країн регіону все частіше й частіше виникають розбіжності. Щораз ширші інтереси Китаю в Арктиці також посилюють напруженість.

Як управляється регіон?

Для Арктики немає єдиного керівного органу. Однак існують кілька організацій, які не дуже тісно співпрацюють. Найбільш успішною з них є Арктичний рада – форум восьми арктичних країн. Робота Ради зосереджена на екологічному моніторингу, підтримці корінних народів та реагуванні на надзвичайні ситуації; вона не займається питаннями національної безпеки. У зв'язку з тим, що Росія буде головувати в організації на ротаційній основі протягом 2021-2023 рр., аналітики уважно стежитимуть за будь-якими змінами в її поведінці.

Інші інституції, такі як Арктичний форум берегової охорони, Форум берегової охорони півночі Тихого океану та різні організації корінних народів Арктики, об'єднують всі арктичні держави, але також не займаються питаннями безпеки.

А організації та конференції, які опікуються питаннями безпеки, дотепер не запрошують Росію через більш широку ізоляцію Москви внаслідок анексії Криму в 2014 році і вторгнення на Схід України. До них відносяться Організація Північноатлантичного договору (НАТО), Круглий стіл сил безпеки в Арктиці та зустрічі глав оборонних відомств арктичних країн.

Що загрожує безпеці Арктики?

У регіоні існує безліч гострих питань. Технологічний прогрес у видобутку природних ресурсів (риби, рідкоземельних металів, нафти й газу) веде до гонки за вплив в Арктиці, яка може спровокувати майбутні конфлікти. Крім того, зміна клімату скорочує крижаний покрив, полегшуючи доступ до цих ресурсів. Навіть серед союзників залишаються незначні розбіжності з приводу територіальних і навігаційних прав. Інша проблема – розширення військових баз і розгортання контингентів. Адже деякі арктичні країни вважають їх необхідними для захисту своїх ресурсів і транспортно-логістичних мереж.

Яскравий приклад – російський порт Ямал на сибірському узбережжі, який є великим експортером зрідженого природного газу (ЗПГ). У 2017 році газ із Ямалу почали перевозити в Китай по Північному морському шляху (ПМШ) через Берингову протоку, що призвело до появи нового стратегічного міжнародного енергетичного коридору. Почасти для захисту ПМШ відбулося стрімке нарощування уздовж північного узбережжя Росії військових аванпостів, підтримуваних потужним російським північним флотом, який базується в районі Мурманська.

Ситуацію ускладнюють вимоги Москви про обмежувальні заходи на цьому судноплавному маршруті, в тому числі про те, щоб всі іноземні військові кораблі завчасно повідомляли про свій прохід маршрутом й отримували дозвіл від Росії до початку транзиту. Такі заходи обмежують міжнародний доступ до цього морського шляху й нехтують правилами свободи судноплавства, визначеними Конвенцією ООН з морського права.

Які устремління Китаю в Арктиці?

Уряд Китаю оприлюднив своє бачення нової арктичної політики в січні 2018 року. У ньому він чітко сформулював амбіції в арктичних питаннях. Хоча КНР не пред'являє там ніяких територіальних претензій, вона вважає себе "державою поблизу Арктики", яка має право проводити наукові дослідження, користуватися ресурсами й відігравати активну роль в управлінні регіоном.

Пекін розглядає Арктику як частину свого всесвітнього інфраструктурного проєкту, під назвою "Пояс і шлях", і називає свою присутність там "Полярним шовковим шляхом". Китайські вчені грають велику роль в роботі арктичної дослідницької станції на норвезькому острові Шпіцберген. КНР має потенціал для будівництва криголамних суден і проводить арктичне патрулювання за допомогою свого флоту, що зростає. Усе більш активна роль Китаю в регіоні може посилити суперництво зі Сполученими Штатами й напруженість у відносинах з іншими арктичними державами.

Як США реагують на ці події?

Найвагоміші фактори, що стимулюють інтерес США до Арктики, – це економічний розвиток, особливо нафтової промисловості, зростання конкуренції з боку великих держав (Китаю та Росії) і партнерство зі своїми союзниками з метою забезпечення дотримання норм міжнародного права.

З точки зору безпеки, російська військова загроза протягом багатьох років є рушійною силою спільного американо-канадського Північноамериканського командування аерокосмічної оборони (NORAD), яке прагне захистити повітряні й морські маршрути в Північну Америку. Полярний маршрут є найкоротшим для російських ракет, і моніторинг Арктики залишається пріоритетним для NORAD.

Крім того, США вже давно роблять акцент на збереженні свободи судноплавства, що є однією з основних проблем в Арктиці. НАТО та її демократичні союзники активізували навчання в Арктиці з метою поглиблення співпраці в цьому регіоні. А ініціативи, на зразок програми "Полярної берегової охорони США", інвестують в життєво важливе обладнання, таке як важкі криголами.

Переклад статті CFR підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020