ОСТАННІ НОВИНИ

27 вересня, 2020


26 вересня, 2020
Фото: dmitriy_b/unsplash
21:30 14.05.2020

Яка справжня ціна всесвітнього локдауну?

Коли починаються суперечки про доцільність тих чи інших обмежувальних заходів або карантину в цілому, багато хто нарікає, що тривалий локдаун матиме катастрофічні наслідки для економік і добробуту всіх країн. Але мало хто говорить про те, що карантин, що нібито покликаний зберегти життя, може насправді поставити на межу виживання мільйони людей.

"В історії було стільки ж спалахів епідемій, скільки і воєн", – писав Альбер Камю у творі "Чума", – але завжди і ті, й інші однаково заставали людей зненацька". Так вийшло і цього разу. Поява нового коронавірусу засліпила уряди більшості розвинених країн: вони вирішили вдатися до інструменту, який мало хто коли-небудь по-справжньому розглядав, – тотального карантину. Усе сталося дуже швидко, щоб провести належні дискусії про наслідки подібних заходів. Але зараз головне питання полягає в тому, як будуть співвідноситися врятовані і забрані локдауном життя. І його потрібно ставити на глобальному рівні.

Ми знаємо про економічні втрати від карантину. У Сполучених Штатах, наприклад, настало безробіття в масштабах, небачених з часів Великої депресії – понад 33 мільйонів людей залишилися без заробітку. Банк Англії прогнозує, що цьогоріч економіка Британії впаде на 14% – найрізкіший спад з 1706 року. Аналогічні тенденції можна спостерігати в усьому промисловому світі. Світова економіка рухається в напрямку депресії, яку не бачили поколіннями.

Проте цей аргумент проти карантину багатьом здається грубим. Наскільки важливими можуть бути економічні втрати, якщо на іншій чаші терезів поставлені життя людей, яким загрожує COVID-19? Зрозуміло, що мало хто вважає такі розрахунки переконливими і схильний ставати на бік тих, хто виступає за тривалий локдаун, який продовжуватиметься кілька місяців або й більше. Якби мова йшла про вибір між життями та грішми, то навряд чи потрібно було б дискутувати. Але подивіться глибше, і ви усвідомите, що в цьому питанні на вагах стоять життя одних людей проти життів інших. І про це до сих пір мало хто говорить.

Наприклад, щоб зберегти доступність лікарень для пацієнтів з COVID-19, які так і не з'явилися, медики відклали інші дуже важливі процедури, такі як вакцинація, скринінг раку і навіть хіміотерапія. Смертність від цього буде проявлятися в найближчі роки в міру того, як старі інфекційні захворювання отримають шанс відродитися, а кількість жертв раку зросте. За прогнозами, у Британії смертність від раку збільшиться приблизно на 18 000 осіб у зв'язку з перервою в лікуванні.

Важче передбачити, скільки життів забере нова хвиля безробіття. Через кризу 2007/08 рр. велика кількість людей померла від депресій і передозування опіоїдами. Брак можливостей працевлаштування та самореалізації і зросле відчуття відсутності мети в житті збільшать число смертей від відчаю. Однак проблеми, які отримають бідні країни через карантин у багатих, будуть мати куди страшніші наслідки. За останні 25 років ми стали свідками майже що перемоги над глобальною бідністю, чого дозволив домогтися прогрес світового капіталізму. Але скоро ми побачимо, як все повернеться назад.

Читайте також: Коронавірус і бідні країни: потрібна міжнародна солідарність

За прогнозами Організації Об'єднаних Націй, навіть якщо в другій половині року світова економіка відновиться, економічний спад збільшить число людей, що живуть за межею бідності, з 84 до 132 мільйонів. Ця криза зведе нанівець багаторічний прогрес у боротьбі з дитячою смертністю в країнах, що розвиваються. За прогнозами Всесвітньої продовольчої програми ООН, до кінця року чисельність людей, які страждають від гострого голоду, подвоїться і досягне 265 мільйонів. Це приголомшливі цифри. Якщо ця проблема стала б наслідком стихійного лиха, то новини про це розлетілися би по всьому світу. Але зараз така біда розглядається просто як один з побічних ефектів локдауну.

Можна також порівняти кількість немовлят і маленьких дітей, які помирають в країнах, що розвиваються, – 5 мільйонів у 2017 році (коли був проведений останній підрахунок). Це трагічна цифра, але вона могла дійти до 10,6 мільйона, якби не позитивні результати в боротьбі з дитячою смертністю, отримані за останні два десятиліття. Прогрес, який був досягнутий кожного нового року в боротьбі з хворобами і недоїданням, означає, що в порівнянні з попереднім роком помре на 300 000 дітей менше. Якщо скласти ці цифри, то вийде, що кожні 10 років вдавалося врятувати 10 мільйонів життів молодих людей. Якщо припинити допомогу цим людям (що відбувається зараз), це буде коштувати життів. Якщо цей локдаун вкраде у нас два роки економічного зростання, як стверджують деякі експерти, то в підсумку ми втратимо майже шість мільйонів життів молодих людей протягом наступного десятиліття.

А якщо додати до розрахунків рівень дитячої смертності п'ятирічної давності, то втрати складуть більше 20 мільйонів молодих життів протягом наступних десяти років. Ці прогнози звучать жахливо. Всесвітній банк підрахував, які країни постраждають більше за інших, і скільком ще належить опинитися в злиднях. У Конго можуть загинути 2 мільйони, в Нігерії – 5, Індії – 12 мільйонів.

Читайте також: Коронавірус і голод: країни, що розвиваються під загрозою

Заходи, які зупиняють світову економіку (з якими б благими намірами вони не вживалися), ставлять під загрозу життя мільйонів найбільш вразливих людей по всьому світу. Таким чином, рішення про зняття локдауну передбачає необхідність вибору між життями та життями, а не життями і грошима.

На жаль, суспільні суперечки на сьогодні не залишили нашим політичним лідерам можливості розглянути питання про те, як наша реакція на вірус впливає на життя людей в інших країнах. Кожен уряд оцінює свій успіх чи невдачу за власною кількістю смертей, спричинених коронавірусом. Діаграми й таблиці, складені для ілюстрації смертності від COVID-19, як правило, не враховують чисельність загиблих через карантинні заходи як вдома, так і за кордоном.

Ми моральні люди. Ми добре розуміємо наслідки наших рішень для життя найбідніших верств населення в різних країнах світу. Починаючи зі зміни клімату й закінчуючи торговельною політикою. Шок від пандемії може попервах звузити наше бачення ситуації. Але тепер, коли ми подолали цей шок, ми, очевидно, можемо взяти до уваги прогнозований сплеск бідності і смертності у світі та розглядати його як фактор при прийнятті рішення про майбутнє локдауну. Адже на кону багато життів.

Переклад статті The Spectator підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020