ОСТАННІ НОВИНИ


22 вересня, 2020
Фото: EU Delegation to BiH
17:36 15.05.2020

Між автократіями і пандемією: ЄС повинен переглянути своє ставлення до держав-членів

Поки найбільш уражені коронавірусом південні країни ЄС не можуть отримати фінансову допомогу від Союзу, мільярди євро як і раніше йдуть на підтримку авторитарних режимів у Польщі та Угорщині, які продовжують свій наступ на демократію.

Поки Європейський Союз намагається домовитися про спільні дії у відповідь на коронавірусну кризу, заклики до солідарності наштовхуються на небажання багатших північних держав прийти на допомогу своїм південним союзникам, які сильніше постраждали від пандемії. І водночас ці так звані північні скнари, до яких відносяться Німеччина й Нідерланди, здається, нормально ставляться до фінансування авторитарних, антидемократичних урядів Угорщини та Польщі.

Це лицемірство – яке прикривається гаслами про "загрозу моралі", коли мова йде про Південну Європу, але продовжує щедро субсидувати уряди, котрі нехтують демократичними цінностями, – посилає сигнали, які можуть підірвати європейську інтеграцію на ціле покоління. Якщо ЄС хоче вийти з цієї пандемії сильнішим і згуртованішим, його лідерам необхідно терміново змінити курс і проявити більшу солідарність з тими, хто особливо постраждав від COVID-19, і водночас протистояти автократам, яких вони раніше умиротворювали.

Першим кроком на шляху до оздоровлення ЄС має стати відмова від упереджень, які довгий час розпалювали конфлікти. Політика фіскальної солідарності в ЄС занадто довго протиставляла економних "північних святих" марнотратним "південним грішникам". На півночі існує популярний міф про те, що платники податків регіону тримають на своїх плечах жителів півдня, не даючи їм звалитися в боргову прірву. Хоча насправді так звані рятувальні заходи приносять величезний прибуток кредиторам.

Країни-кредитори, такі як Німеччина, заробили мільярди у вигляді процентних платежів за кредитами, наданими південноєвропейським країнам-боржникам під час кризи єврозони. Вони також отримали вигоду за рахунок того, що капітали інвесторів почали шукати тиху гавань, щоб перечекати кризу, тобто гроші прийшли до них же. Це призвело до різкого зниження вартості їх запозичень.

У цілому членство в єдиному ринку ЄС та єврозоні добре послужило інтересам країн-кредиторів. За межами єврозони такі країни, як Німеччина, зіткнулися б з різким підвищенням курсу своїх валют, а їх експортний сектор постраждав би. Замість цього євро допомогло зробити їх більш конкурентоспроможними на світовому ринку.

Більш того, уряди південних країн після кризи в єврозоні дійсно перейшли до фіскальної консолідації. За іронією долі, хоча і, можливо, повчально, заходи жорсткої економії, введені для того, щоб дотримуватися фіскальних правила ЄС, передбачали серйозні скорочення витрат на системи охорони здоров'я, що в якійсь мірі зробило їх непідготовленими до подолання пандемії.

Залишити такі країни, як Італія та Іспанія, наодинці з кризою – значить обтяжити їх непідйомним суверенним боргом, що ще більше підірве їх конкурентоспроможність. Хоча утримання державного боргу – це, по суті, те, що від них вимагають північні держави.

Читайте також: Європейська мрія Макрона

Коли мова заходить про захист демократичних цінностей у таких країнах, як Угорщина та Польща, подібний помилковий наратив також висувають наперед. Апологети нереагування на антидемократичні зусилля цих країн стверджують, що, хоча такі події і викликають сум, але втручання ЄС у внутрішню політику не є недоречним, і що в будь-якому випадку в Союзу немає необхідних інструментів для цього.

Ця логіка особливо небезпечна, з огляду на те, що деякі уряди в Європейській Раді, які стверджують, що ЄС не може втручатися для захисту демократії, є тими ж самими, які протягом багатьох років вимагали, щоб Брюссель нав'язав сувору економію країнам півдня.

Правда в тому, що Євросоюз має незаперечну зацікавленість у захисті демократії на національному рівні та потужні інструменти для цього. Зростання авторитаризму в Східній Європі загрожує ЄС більше, ніж будь-коли загрожували дефіцити балансу в країнах півдня, оскільки зневага авторитарних режимів Угорщини й Польщі до верховенства права підриває принципи, які утримують Союз разом.

Читайте також: Угорський переворот у часи коронавірусу

Ці країни не тільки можуть зсередини підірвати ЄС, але вони також підтримують інші ультраправі, авторитарні партії по всьому Євросоюзу (в тому числі і в Південній Європі) і надихають автократів в інших державах слідувати їх прикладу.

Брюссель має величезний фінансовий важіль впливу на уряди Будапешта і Варшави. Він просто вважає за краще не використовувати його. Польща незмінно є найбільшим нетто-бенефіціаром бюджету ЄС. Наприклад, у 2018 році вона отримала 12 млрд євро. Угорщина йде відразу після Польщі в цьому списку, отримавши в тому ж році 5 млрд євро, що становить понад 4% її ВВП.

Під час кризи в єврозоні держави, які потребували допомоги від Європейського стабілізаційного фонду, були змушені погодитися на пильний аудит з боку так званої "Трійки" (Європейська комісія, Європейський Центробанк і Міжнародний валютний фонд – ПН). Натомість Польща й Угорщина отримують гроші від ЄС без зайвих умов і з незначним моніторингом, що дозволяє автократичним лідерам використовувати їх для фінансування побудованих ними патерналістських систем.

Євросоюз має право тимчасово призупиняти фінансування країн, що порушують верховенство права. Але він не користується цим інструментом. Хоча угорські та польські громадяни і заслуговують на підтримку, кошти ЄС повинні сприяти розвитку демократії та громадянського суспільства, а не допомагати авторитарним режимам та осідати в кишенях їх поплічників.

Читайте також: Керівна партія Польщі продовжує підривати незалежність судів

У березні, поки режими в Польщі й Угорщині робили нові кроки на шляху до демонтажу верховенства права та демократії, ЄС оголосив про плани перенаправити невитрачені гроші зі структурних фондів на боротьбу з коронавірусом. У підсумку Варшава отримала допомогу в розмірі 7,4 млрд євро, Будапешт – 5,6 млрд, а Італія, яка набагато більше постраждала від COVID-19, отримала лише 2,3 млрд євро.

Настав час, щоб ЄС чітко визначив свої пріоритети. Союз, який нав'язує демократичним державам жорстку економію, одночасно субсидуючи автократії, ставить себе на шлях загибелі.

Переклад статті Politico підготував Ярослав Супрун.

Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020
Попри багатотисячні протести й заклики народу піти у відставку, Олександр Лукашенко продовжує триматися за владу. Очевидно, однієї тільки волі суспільства недостатньо, щоб повалити досвідченого диктатора. Але що в цій ситуації може зробити Захід?
17:49 11.09 2020
Десь ми це вже чули. Черговий раунд переговорів про взаємини сторін після Брекзиту розпочався із заяви Лондона про те, що він готовий і може вийти з ЄС без угоди, буде процвітати без нього, що час закінчується, і що відповідальність за безвихідну ситуацію повністю лежить на впертому Брюсселеві.
21:30 10.09 2020
Отруєння лідера російської опозиції Олексія Навального, схоже, остаточно налаштувало більшість європейців проти Владіміра Путіна і виплеканого ним проєкту - російсько-німецького газопроводу "Північний потік-2".
17:05 09.09 2020