ОСТАННІ НОВИНИ28 вересня, 2020Фото: literal.media
11:58 19.05.2020

Чому нам потрібна ВООЗ, незважаючи на всі її помилки

Коли пристрасті, викликані появою пандемії й подальшим всесвітнім карантином, вщухли, багато хто взявся досліджувати питання появи вірусу та ранньої реакції на його поширення. Велику частку критики у зв'язку з цим взяла на себе ВООЗ. Проте, ми зараз не можемо дозволити собі від неї відвернутися.

У COVID-19 є властивість робити так, щоб і люди, й уряди відчували себе уразливими. А людина має дивовижну здатність шукати цапа-відбувайла, коли справи йдуть погано. Ось чому іноді здається, що готовність брати на себе звинувачення є ніби невід'ємною функцією Всесвітньої організації охорони здоров'я.

Ця міжнародна організація, безумовно, повинна отримати свою частку критики, і деякі з претензій цілком виправдані. ВООЗ не поспішала публічно визнати масштаби загрози, яку являв собою спалах коронавірусу в Китаї.

Попри те, що в січні організація оголосила поширення вірусу глобальною надзвичайною ситуацією в галузі охорони здоров'я, генеральний директор Тедрос Аданом Гебреісус схарактеризував його як пандемію тільки 11 березня, коли вірус вже був підтверджений принаймні в 114 країнах. Почасти це пояснюється, ймовірно, тим, що ВООЗ, як і більшість великих бюрократичних структур, є обережною інституцією.

Також справедливо критикувати відносини ВООЗ з Тайванем. Китай продовжує засуджувати будь-яке визнання Тайваню незалежною державою. Тайбей не в змозі ефективно обмінюватися інформацією про власні спалахи безпосередньо з ВООЗ через вимоги Китаю відмовити Тайваню в офіційному представництві в системі ООН. Повага до дипломатичної чутливості Китаю – це одне. Повага до здоров'я майже 24 мільйонів осіб, що живуть на острові – це зовсім інше.

Адміністрація Трампа каже, що найбільша невдача ВООЗ – це прийняття брехні Пекіна про стримування вірусу в перші дні його появи. У січні Тедрос вітав "прихильність Китаю до прозорості й підтримки інших країн. Багато в чому Китай фактично встановлює новий стандарт заходів у відповідь на спалах", – говорив він. Це попри обґрунтовані звинувачення в тому, що Пекін приховав масштаби поширення вірусу й покарав китайських лікарів, які публічно попереджали про зростання небезпеки.

14 квітня, пославшись на вищезгадану критику відносин ВООЗ з Китаєм, президент Трамп оголосив, що Вашингтон тимчасово зупиняє фінансування організації на час розгляду його адміністрацією питання про реагування ВООЗ на COVID-19.

Це рішення буде мати сильний вплив, оскільки США є (на сьогодні) найбільшим вкладником в бюджет ВООЗ.

Читайте також: Рішення Трампа зупинити фінансування ВООЗ – це удар для всього міжнародного співтовариства

Які уроки ми маємо винести з реакції на коронавірус для майбутнього ВООЗ? Якщо Вашингтону непотрібна багатонаціональна організація, що складається з медичних працівників, які виявляють, позначають на мапах і відстежують надзвичайні ситуації в галузі охорони здоров'я, що здатні вбити мільйони людей, то Пекін, можливо, буде радий втрутитися.

Китай, який не зупинив потенційно інфікованих громадян від подорожей по світу, міг би використати свої фінансові ресурси для створення нового світового агентства в царині охорони здоров'я, яке могло б отримати користь з унікального положення Китаю в глобальній мережі ланцюжків постачання медикаментів, щоб стати першим, хто реагує на медичні кризи.

США є найбільшим донором до бюджету нинішньої ВООЗ, однак Китай є головним інвестором і торговельним партнером для багатьох країн, що найбільш постраждали від пандемії. Китайський варіант ВООЗ не дозволить забезпечити той рівень транспарентності, який необхідний світу від такої організації.

Читайте також: Криза міжнародного співробітництва у часи пандемії

Сьогодні ВООЗ, як і всі багатонаціональні інституції, що працюють в політично чутливих сферах, має великі недоліки. Як і будь-яка інша установа ООН, вона не може функціонувати без доброї волі урядів, на які вона повинна спиратися для отримання доступу до інформації.

ВООЗ можна звинуватити в тому, що вона не закликала Китай до прийняття перших критичних заходів у відповідь на поширення коронавірусу, але організація не могла дослідити цей вірус, не маючи доступу до Уханю. Назвіть Пекін брехуном, і в результаті вигнання посадових осіб ВООЗ з Китаю можуть загинути мільйони людей.

Ліквідація цієї організації призвела б до гонитви за створення нової, поки не розпочалася наступна криза.

Переклад статті TIME підготував Ярослав Супрун.

Саміт Україна-ЄС, який відбудеться 6 жовтня в Брюсселі, ймовірно, пройде в холодних тонах через побоювання, що президент Зеленський більше не має наміру підтримувати євроатлантичний курс України.
22:59 29.09 2020
27 вересня видання New York Times опублікувало статтю, в якій, посилаючись на податкову декларацію американського президента, звинуватило його в податковому шахрайстві.
00:12 29.09 2020
25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020