ОСТАННІ НОВИНИ11 липня, 2020Фото: Arthur Bondar/The Guardian
21:41 19.05.2020

Неоднозначний рік президента Зеленського

За перші дванадцять місяців перебування на посаді президента України Володимир Зеленський домігся скромних успіхів, а низка помилок підірвала його авторитет як всередині країни, так і за її межами. Але віра в главу держави й очікування реформ залишаються високими.

Через рік після вступу на посаду президента України Володимир Зеленський отримує досить змішані оцінки.

У своїй навмисно розпливчатій виборчій кампанії Зеленський на перший план висунув дві теми: боротьбу з корупцією і мир в понівеченій війною Східній Україні. Обидва питання були й залишаються пріоритетними для українського народу. Зв'язок із суспільством виявився одним з головних активів Зеленського. Після його вступу на посаду це вміння було поставлено на службу рейтингам, які відіграють велику роль у формуванні політичної лінії президента.

Розгромна перемога Зеленського в другому турі президентських виборів 2019 року стала втіленням консенсусу виборців по всій Україні. Вони не могли знати, що принесе президентство Зеленського, але були готові піти на ризик. Рівень розчарування попереднім главою держави Петром Порошенком був недооцінений не тільки самим чинним президентом, а й політичними та культурними елітами.

Передвиборче гасло Порошенка "армія, мова, віра" ілюструвало, наскільки він був далеким від розуміння суспільного настрою. Його войовнича риторика і вузьке етнолінгвістичне визначення того, що значить бути українцем, суперечили тому, що показали соцопитування: зміцнення інклюзивної громадянської ідентичності, зосередженої на державі й інституті громадянства. Політичний новачок Зеленський вловив і підтримав цю тенденцію.

Однак жодне з головних завдань Зеленського – боротьба з корупцією і припинення війни – не було досягнуте. Справедливості заради треба сказати, що рік не є реальним терміном для реалізації цих амбітних цілей. Зеленський почав своє президентство з сильних меседжів: у своїй інавгураційній промові він виступив проти парламентарів, оголосивши дострокові парламентські вибори і план щодо скасування їх імунітету від судового переслідування. Партія Зеленського, "Слуга народу", в результаті виборів отримала монобільшість в парламенті.

Контроль над гілками влади й постійна змінність чиновників принесли як можливості, так і ризики. Видавалось можливим здійснити давно назрілі реформи, які раніше блокували олігархи. Критики часто переоцінювали брак досвіду в нових еліт: багато хто з їх представників мав відповідний досвід у бізнесі, громадянському суспільстві або місцевій політиці. Питання полягало в тому, як довго різношерста президентська партія буде в змозі ефективно управляти країною і чи зможе вона це робити взагалі.

Уряд розробив комплексні пакети реформ і провів їх через парламент. Плани містили багато розумних змін, але процедура, за якою вони приймалися, була заледве демократичною. Зеленський заповнив багато вакантних посад в антикорупційних органах, в тому числі важливу роль генерального прокурора, й антикорупційні розслідування відновилося з новою силою.

Однак відчутних результатів було мало, зокрема, в судових процесах над впливовими фігурами. Більш того, спекуляції про те, наскільки Ігор Коломойський, один з найбільших олігархів України, впливає на рішення Зеленського, з самого початку відсунули на задній план антикорупційний порядок денний президента.

Зеленський постійно наголошував на необхідності вести діалог з населенням Криму, анексованого Росією в 2014 році, і непідконтрольних уряду районів Східної України як з рівними громадянами держави, а також продовжувати переговори з Росією про припинення війни.

Внутрішні опоненти Зеленського поспішили звинуватити його в продажі інтересів України Кремлю, але ці побоювання не були виправдані. Коли вибухнула коронавірусна пандемія, його найбільш суперечлива ідея про проведення восени місцевих виборів по всій країні, в тому числі і на всьому Донбасі, стала нереалістичною.

У грудні 2019 року досягненням Зеленського стало проведення першого за три роки саміту глав держав у нормандському форматі, на який з'їхалися лідери Франції, Німеччини, Росії та України, щоб домовитися про закінчення війни. Як і попередні саміти, ця зустріч не змогла гарантувати міцне перемир'я. Але вона зробила можливими два обміни полоненими, деякі гуманітарні рішення, в тому числі полегшення доступу через лінію зіткнення, і точкові відведення військ.

Зеленський дав новий імпульс переговорам, але пандемія зупинила цей прогрес на міжнародному та внутрішньому рівнях. Український президент також підтримував проведення перемовин з Росією через неофіційні канали, але ця ідея є спірною і її важко реалізувати.

Найбільшим недоліком Зеленського на сьогодні є те, що він не здійснив жодних спроб консолідувати свою партію і зміцнити парламент та уряд. Ієрархічний підхід Зеленського до своєї парламентської партії, неодноразові й проведені в невдалий час перестановки в уряді, а також звільнення недавно призначеного і широко шановного генерального прокурора підірвали довіру всередині країни і за кордоном.

Парламентська більшість Зеленського не протрималася і року. Нещодавно група депутатів намагалася заблокувати закон про банківське регулювання, який є частиною умов Міжнародного валютного фонду для отримання Україною нового кредиту і йде врозріз з інтересами Коломойського. У найближчі місяці Зеленському, як і його попередникам, доведеться сподіватися на ад хок коаліції в парламенті для кожного окремого голосування.

Коронавірус, схоже, сповільнив поступову ерозію довіри суспільства до Зеленського. Відповідно до опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології 22-24 квітня, близько 55% респондентів вважають, що Зеленський справлявся з пандемією "дуже добре" або "досить добре". Такі теми, як корупція і війна на Донбасі, тимчасово відійшли на другий план.

Проте популярність Зеленського неминуче знизиться, коли соціально-економічні наслідки пандемії вдарять по країні. На тлі слабких політичних інститутів та нового циклу протистояння між виконавчою владою і парламентом дострокові парламентські вибори й акції протесту стають все більш імовірними.

Переклад статті Carnegie Europe підготував Ярослав Супрун.

П'ятдесят років тому, коли Пол Маккартні оголосив про свій вихід із Beatles, ця новина зруйнувала надії мільйонів фанатів, породивши неправдиві чутки про возз'єднання, які не припинялися і в новому десятилітті.
22:17 10.07 2020
Європейці часто говорять про західні цінності, критикуючи автократичні країни. Але водночас час вони готові закривати очі на антидемократичні дії лідерів і підтримувати їх, якщо вони декларують свій проєвропейський шлях.
19:00 09.07 2020
30 червня закон про національну безпеку Гонконгу, що зазіхає на принцип "одна країна - дві системи", був уведений в дію. Що він означає для майбутнього особливого адміністративного району?
13:08 08.07 2020
Пандемія коронавірусу зірвала святкування перемоги Джо Байдена на праймеріз. Але зараз настає куди більш складний і відповідальний етап у президентських перегонах, адже демократ залишається сам на сам з Дональдом Трампом.
19:32 07.07 2020
Тиждень тому у Франції пройшли місцеві вибори, на яких президентська партія з тріском провалилася. Ця невдача, помножена на важкі наслідки коронакризи, підштовхнула Емманюеля Макрона до зміни уряду. Хто він, новий прем'єр, і чи допоможе він чинному президенту виграти битву за Єлисейський палац у 2022 році?
12:00 06.07 2020
Минула неділя пройшла у Франції під зеленим кольором, коли на місцевих виборах партія "Європа Екологія Зелені" перемогла в більшості великих міст. Для Макрона ж це голосування стало справжньою поразкою, що ставить під загрозу його надії на переобрання в 2022 році.
18:31 03.07 2020
Одній з найтрагічніших громадянських воєн на Близькому Сході скоро виповниться 10 років. І весь цей час на чолі країни залишається Башар аль-Асад. Але його панування над Сирією може закінчитися через опозицію з боку членів сім'ї, безпрецедентні протести й масштабні нові санкції США.
19:25 02.07 2020
Росіяни проголосували за масштабний пакет з більш ніж двохсот поправок до конституції, найважливіша з яких звільняє президента Владіміра Путіна від обмежень щодо термінів повноважень і потенційно дозволяє йому правити до 2036 року. Що означають ці зміни для майбутнього країни?
16:54 02.07 2020
Берлін виступає проти планів Вашингтона посилити санкції, щоб назавжди зупинити будівництво російського газопроводу Північний потік 2. Німці вважають, що американські санкцій порушують європейську безпеку та суверенітет. Але насправді все навпаки. Путінська труба швидше підірве, ніж зміцнить енергетичну незалежність Європи, зробивши її ще більш вразливою перед Росією.
19:43 01.07 2020
У другому турі зійдуться чинний глава держави Анджей Дуда, якого підтримує керівна консервативна партія "Право і справедливість", та мер Варшави Рафал Тшасковський, представник головної опозиційної партії, ліберальної "Громадянської платформи". Шанси в обох рівні, і боротьба буде запеклою.
10:21 30.06 2020