ОСТАННІ НОВИНИ


22 вересня, 2020
Фото: Arthur Bondar/The Guardian
21:41 19.05.2020

Неоднозначний рік президента Зеленського

За перші дванадцять місяців перебування на посаді президента України Володимир Зеленський домігся скромних успіхів, а низка помилок підірвала його авторитет як всередині країни, так і за її межами. Але віра в главу держави й очікування реформ залишаються високими.

Через рік після вступу на посаду президента України Володимир Зеленський отримує досить змішані оцінки.

У своїй навмисно розпливчатій виборчій кампанії Зеленський на перший план висунув дві теми: боротьбу з корупцією і мир в понівеченій війною Східній Україні. Обидва питання були й залишаються пріоритетними для українського народу. Зв'язок із суспільством виявився одним з головних активів Зеленського. Після його вступу на посаду це вміння було поставлено на службу рейтингам, які відіграють велику роль у формуванні політичної лінії президента.

Розгромна перемога Зеленського в другому турі президентських виборів 2019 року стала втіленням консенсусу виборців по всій Україні. Вони не могли знати, що принесе президентство Зеленського, але були готові піти на ризик. Рівень розчарування попереднім главою держави Петром Порошенком був недооцінений не тільки самим чинним президентом, а й політичними та культурними елітами.

Передвиборче гасло Порошенка "армія, мова, віра" ілюструвало, наскільки він був далеким від розуміння суспільного настрою. Його войовнича риторика і вузьке етнолінгвістичне визначення того, що значить бути українцем, суперечили тому, що показали соцопитування: зміцнення інклюзивної громадянської ідентичності, зосередженої на державі й інституті громадянства. Політичний новачок Зеленський вловив і підтримав цю тенденцію.

Однак жодне з головних завдань Зеленського – боротьба з корупцією і припинення війни – не було досягнуте. Справедливості заради треба сказати, що рік не є реальним терміном для реалізації цих амбітних цілей. Зеленський почав своє президентство з сильних меседжів: у своїй інавгураційній промові він виступив проти парламентарів, оголосивши дострокові парламентські вибори і план щодо скасування їх імунітету від судового переслідування. Партія Зеленського, "Слуга народу", в результаті виборів отримала монобільшість в парламенті.

Контроль над гілками влади й постійна змінність чиновників принесли як можливості, так і ризики. Видавалось можливим здійснити давно назрілі реформи, які раніше блокували олігархи. Критики часто переоцінювали брак досвіду в нових еліт: багато хто з їх представників мав відповідний досвід у бізнесі, громадянському суспільстві або місцевій політиці. Питання полягало в тому, як довго різношерста президентська партія буде в змозі ефективно управляти країною і чи зможе вона це робити взагалі.

Уряд розробив комплексні пакети реформ і провів їх через парламент. Плани містили багато розумних змін, але процедура, за якою вони приймалися, була заледве демократичною. Зеленський заповнив багато вакантних посад в антикорупційних органах, в тому числі важливу роль генерального прокурора, й антикорупційні розслідування відновилося з новою силою.

Однак відчутних результатів було мало, зокрема, в судових процесах над впливовими фігурами. Більш того, спекуляції про те, наскільки Ігор Коломойський, один з найбільших олігархів України, впливає на рішення Зеленського, з самого початку відсунули на задній план антикорупційний порядок денний президента.

Зеленський постійно наголошував на необхідності вести діалог з населенням Криму, анексованого Росією в 2014 році, і непідконтрольних уряду районів Східної України як з рівними громадянами держави, а також продовжувати переговори з Росією про припинення війни.

Внутрішні опоненти Зеленського поспішили звинуватити його в продажі інтересів України Кремлю, але ці побоювання не були виправдані. Коли вибухнула коронавірусна пандемія, його найбільш суперечлива ідея про проведення восени місцевих виборів по всій країні, в тому числі і на всьому Донбасі, стала нереалістичною.

У грудні 2019 року досягненням Зеленського стало проведення першого за три роки саміту глав держав у нормандському форматі, на який з'їхалися лідери Франції, Німеччини, Росії та України, щоб домовитися про закінчення війни. Як і попередні саміти, ця зустріч не змогла гарантувати міцне перемир'я. Але вона зробила можливими два обміни полоненими, деякі гуманітарні рішення, в тому числі полегшення доступу через лінію зіткнення, і точкові відведення військ.

Зеленський дав новий імпульс переговорам, але пандемія зупинила цей прогрес на міжнародному та внутрішньому рівнях. Український президент також підтримував проведення перемовин з Росією через неофіційні канали, але ця ідея є спірною і її важко реалізувати.

Найбільшим недоліком Зеленського на сьогодні є те, що він не здійснив жодних спроб консолідувати свою партію і зміцнити парламент та уряд. Ієрархічний підхід Зеленського до своєї парламентської партії, неодноразові й проведені в невдалий час перестановки в уряді, а також звільнення недавно призначеного і широко шановного генерального прокурора підірвали довіру всередині країни і за кордоном.

Парламентська більшість Зеленського не протрималася і року. Нещодавно група депутатів намагалася заблокувати закон про банківське регулювання, який є частиною умов Міжнародного валютного фонду для отримання Україною нового кредиту і йде врозріз з інтересами Коломойського. У найближчі місяці Зеленському, як і його попередникам, доведеться сподіватися на ад хок коаліції в парламенті для кожного окремого голосування.

Коронавірус, схоже, сповільнив поступову ерозію довіри суспільства до Зеленського. Відповідно до опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології 22-24 квітня, близько 55% респондентів вважають, що Зеленський справлявся з пандемією "дуже добре" або "досить добре". Такі теми, як корупція і війна на Донбасі, тимчасово відійшли на другий план.

Проте популярність Зеленського неминуче знизиться, коли соціально-економічні наслідки пандемії вдарять по країні. На тлі слабких політичних інститутів та нового циклу протистояння між виконавчою владою і парламентом дострокові парламентські вибори й акції протесту стають все більш імовірними.

Переклад статті Carnegie Europe підготував Ярослав Супрун.

Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020
Попри багатотисячні протести й заклики народу піти у відставку, Олександр Лукашенко продовжує триматися за владу. Очевидно, однієї тільки волі суспільства недостатньо, щоб повалити досвідченого диктатора. Але що в цій ситуації може зробити Захід?
17:49 11.09 2020
Десь ми це вже чули. Черговий раунд переговорів про взаємини сторін після Брекзиту розпочався із заяви Лондона про те, що він готовий і може вийти з ЄС без угоди, буде процвітати без нього, що час закінчується, і що відповідальність за безвихідну ситуацію повністю лежить на впертому Брюсселеві.
21:30 10.09 2020
Отруєння лідера російської опозиції Олексія Навального, схоже, остаточно налаштувало більшість європейців проти Владіміра Путіна і виплеканого ним проєкту - російсько-німецького газопроводу "Північний потік-2".
17:05 09.09 2020