ОСТАННІ НОВИНИ

Фото: Bundesregierung/Steins
22:25 20.05.2020

Європа зробила перший крок для подолання коронакризи

Франція і Німеччина виступили зі спільним планом створення фонду відновлення ЄС у розмірі 500 млрд євро, кошти від якого будуть направлятися найбільш постраждалим від пандемії країнам безповоротно. Ось тільки не всі країни Союзу згодні з таким підходом.

У 1790 році недавно утворені Сполучені Штати досягли історичного конституційного компромісу, запропонованого трьома батьками-засновниками: Олександром Гамільтоном, Джеймсом Медісоном і Томасом Джефферсоном.

Сторони домовилися про розміщення столиці США між Мерілендом і рідним штатом Джефферсона Вірджинією.

Але що більш важливо, звичайно, федеральний уряд США також взяв на себе всі борги штатів, отримані ними за час Війни за незалежність, заклавши таким чином основу сильного, центрального федерального уряду для Сполучених Штатів, які ми знаємо сьогодні.

У понеділок по відеозв'язку в розпал глобальної пандемії президент Франції Емманюель Макрон і канцлерка Німеччини Ангела Меркель повторили приклад Гамільтона, щоб врятувати Європу.

Ну, або спробували це зробити. Як би там не було, угода між найбільш багатими й могутніми країнами ЄС, безумовно, є великим кроком, що посилає політичний сигнал про те, що Євросоюз готовий до тіснішої і глибшої співпраці.

Так про що ж вони домовилися? Німеччина і Франція об'єднали зусилля, щоб добитися створення фонду відновлення ЄС в розмірі 500 млрд євро.

Ці кошти будуть залучені за рахунок запозичень Єврокомісії на ринках капіталу і будуть використані для підтримки витрат ЄС, а не для надання позик національним урядам.

В умовах, коли економіки членів ЄС постраждали, країни, що переживають найбільший з часів Другої світової війни економічний спад і значний розкол між Північчю і Півднем, потребували сміливоъ ініціативи. Меркель і Макрон однозначно вважають, що це проривний момент.

Читайте також: Коронавірус став точкою неповернення для Європейського Союзу

На пресконференції, що відбулася після відеозустрічі, канцлерка Німеччини заявила, що ЄС зіткнувся з "найважчою кризою у своїй історії, і така криза вимагає відповідних заходів у відповідь". Президент Франції назвав ці пропозиції "серйозним кроком", додавши при цьому: "Це надання реальних бюджетних коштів найбільш постраждалим регіонам і найбільш постраждалим секторам".

Примітно, що їх відповіддю на коронакризу стало надання грантів (тобто безповоротних коштів – ПН), а не просто кредитів, а сума допомоги виявилася набагато більшою, ніж очікувалося.

Новина була позитивно сприйнята деякими країнами. Педро Санчес, прем'єр-міністр Іспанії та один з головних прихильників фонду відновлення, назвав його в Твіттері "першим кроком в правильному напрямку й ініціативою, яка задовольняє наші вимоги".

Глава уряду Ірландії назвав франко-німецьку пропозицію "фінансовим проривом для Союзу й хорошими новинами для Європи та Ірландії".

Але це не означає, що угода вже укладена. Зовсім ні.

Навпаки, австрійський канцлер, один з лідерів так званої "економної четвірки" (куди, крім Австрії, входять також Нідерланди, Данія і Швеція – ПН) виглядав менш захопленим: "Наша позиція залишається незмінною. Ми готові допомогти [найбільш постраждалим країнам] кредитами. Ми очікуємо, що оновлений довгостроковий бюджет ЄС буде відображати нові пріоритети, а не піднімати витрати до стелі".

Читайте також: Між автократіями і пандемією: ЄС повинен переглянути своє ставлення до держав-членів

До того ж, залишається незрозумілим, за яку ціну інші країни, такі як Польща й Угорщина, готові будуть підтримати цю угоду.

Пропозиція Меркель-Макрона, безумовно, додає вагомості перспективі остаточної угоди між усіма 27 країнами-учасницями.

Проте, можливість прийняття цього плану буде багато в чому залежати від президента Європейської Ради Шарля Мішеля і його здатності переконати всі країни його підтримати. Схоже, до цього ще далеко. Засідання Ради поки не заплановане, глибокі розбіжності, безумовно, зберігаються, і будь-яка країна може накласти вето на франко-німецьку пропозицію.

Читайте також: Європейська мрія Макрона

При чому, не потрібно забувати, що цей план стосується довгострокового семирічного бюджету ЄС, який вже загруз в тривалих переговорах.

Так що для Європи ще не настав момент Гамільтона. Але цей крок, без сумніву, дуже важливий, адже він став фактично поштовхом наймогутніших країн ЄС до більш інтегрованого, більш взаємозалежного Союзу. Що означає – потрібно більше Європи, а не менше. Не дивно, що в Макрона була масивна посмішка на обличчі.

Переклад статті Euronews підготував Ярослав Супрун.

30 червня закон про національну безпеку Гонконгу, що зазіхає на принцип "одна країна - дві системи", був уведений в дію. Що він означає для майбутнього особливого адміністративного району?
13:08 08.07 2020
Пандемія коронавірусу зірвала святкування перемоги Джо Байдена на праймеріз. Але зараз настає куди більш складний і відповідальний етап у президентських перегонах, адже демократ залишається сам на сам з Дональдом Трампом.
19:32 07.07 2020
Тиждень тому у Франції пройшли місцеві вибори, на яких президентська партія з тріском провалилася. Ця невдача, помножена на важкі наслідки коронакризи, підштовхнула Емманюеля Макрона до зміни уряду. Хто він, новий прем'єр, і чи допоможе він чинному президенту виграти битву за Єлисейський палац у 2022 році?
12:00 06.07 2020
Минула неділя пройшла у Франції під зеленим кольором, коли на місцевих виборах партія "Європа Екологія Зелені" перемогла в більшості великих міст. Для Макрона ж це голосування стало справжньою поразкою, що ставить під загрозу його надії на переобрання в 2022 році.
18:31 03.07 2020
Одній з найтрагічніших громадянських воєн на Близькому Сході скоро виповниться 10 років. І весь цей час на чолі країни залишається Башар аль-Асад. Але його панування над Сирією може закінчитися через опозицію з боку членів сім'ї, безпрецедентні протести й масштабні нові санкції США.
19:25 02.07 2020
Росіяни проголосували за масштабний пакет з більш ніж двохсот поправок до конституції, найважливіша з яких звільняє президента Владіміра Путіна від обмежень щодо термінів повноважень і потенційно дозволяє йому правити до 2036 року. Що означають ці зміни для майбутнього країни?
16:54 02.07 2020
Берлін виступає проти планів Вашингтона посилити санкції, щоб назавжди зупинити будівництво російського газопроводу Північний потік 2. Німці вважають, що американські санкцій порушують європейську безпеку та суверенітет. Але насправді все навпаки. Путінська труба швидше підірве, ніж зміцнить енергетичну незалежність Європи, зробивши її ще більш вразливою перед Росією.
19:43 01.07 2020
У другому турі зійдуться чинний глава держави Анджей Дуда, якого підтримує керівна консервативна партія "Право і справедливість", та мер Варшави Рафал Тшасковський, представник головної опозиційної партії, ліберальної "Громадянської платформи". Шанси в обох рівні, і боротьба буде запеклою.
10:21 30.06 2020
У момент можливо наймасштабнішої кризи в історії Європейського Союзу найсильніша економіка ЄС бере на себе лідерство в подоланні наслідків пандемії.
10:12 30.06 2020
Вийшовши на східноазіатський ринок у середині 2000-х років, k-pop став одним з найбільш швидкозростаючих музичних жанрів у світі. Він також є вістрям успішної індустрії культурного експорту Південної Кореї і, за прогнозами, принесе десятки мільярдів доларів в економіку країни в найближчі роки.
10:05 30.06 2020