ОСТАННІ НОВИНИ

26 вересня, 2020

Фото: Bundesregierung/Steins
22:25 20.05.2020

Європа зробила перший крок для подолання коронакризи

Франція і Німеччина виступили зі спільним планом створення фонду відновлення ЄС у розмірі 500 млрд євро, кошти від якого будуть направлятися найбільш постраждалим від пандемії країнам безповоротно. Ось тільки не всі країни Союзу згодні з таким підходом.

У 1790 році недавно утворені Сполучені Штати досягли історичного конституційного компромісу, запропонованого трьома батьками-засновниками: Олександром Гамільтоном, Джеймсом Медісоном і Томасом Джефферсоном.

Сторони домовилися про розміщення столиці США між Мерілендом і рідним штатом Джефферсона Вірджинією.

Але що більш важливо, звичайно, федеральний уряд США також взяв на себе всі борги штатів, отримані ними за час Війни за незалежність, заклавши таким чином основу сильного, центрального федерального уряду для Сполучених Штатів, які ми знаємо сьогодні.

У понеділок по відеозв'язку в розпал глобальної пандемії президент Франції Емманюель Макрон і канцлерка Німеччини Ангела Меркель повторили приклад Гамільтона, щоб врятувати Європу.

Ну, або спробували це зробити. Як би там не було, угода між найбільш багатими й могутніми країнами ЄС, безумовно, є великим кроком, що посилає політичний сигнал про те, що Євросоюз готовий до тіснішої і глибшої співпраці.

Так про що ж вони домовилися? Німеччина і Франція об'єднали зусилля, щоб добитися створення фонду відновлення ЄС в розмірі 500 млрд євро.

Ці кошти будуть залучені за рахунок запозичень Єврокомісії на ринках капіталу і будуть використані для підтримки витрат ЄС, а не для надання позик національним урядам.

В умовах, коли економіки членів ЄС постраждали, країни, що переживають найбільший з часів Другої світової війни економічний спад і значний розкол між Північчю і Півднем, потребували сміливоъ ініціативи. Меркель і Макрон однозначно вважають, що це проривний момент.

Читайте також: Коронавірус став точкою неповернення для Європейського Союзу

На пресконференції, що відбулася після відеозустрічі, канцлерка Німеччини заявила, що ЄС зіткнувся з "найважчою кризою у своїй історії, і така криза вимагає відповідних заходів у відповідь". Президент Франції назвав ці пропозиції "серйозним кроком", додавши при цьому: "Це надання реальних бюджетних коштів найбільш постраждалим регіонам і найбільш постраждалим секторам".

Примітно, що їх відповіддю на коронакризу стало надання грантів (тобто безповоротних коштів – ПН), а не просто кредитів, а сума допомоги виявилася набагато більшою, ніж очікувалося.

Новина була позитивно сприйнята деякими країнами. Педро Санчес, прем'єр-міністр Іспанії та один з головних прихильників фонду відновлення, назвав його в Твіттері "першим кроком в правильному напрямку й ініціативою, яка задовольняє наші вимоги".

Глава уряду Ірландії назвав франко-німецьку пропозицію "фінансовим проривом для Союзу й хорошими новинами для Європи та Ірландії".

Але це не означає, що угода вже укладена. Зовсім ні.

Навпаки, австрійський канцлер, один з лідерів так званої "економної четвірки" (куди, крім Австрії, входять також Нідерланди, Данія і Швеція – ПН) виглядав менш захопленим: "Наша позиція залишається незмінною. Ми готові допомогти [найбільш постраждалим країнам] кредитами. Ми очікуємо, що оновлений довгостроковий бюджет ЄС буде відображати нові пріоритети, а не піднімати витрати до стелі".

Читайте також: Між автократіями і пандемією: ЄС повинен переглянути своє ставлення до держав-членів

До того ж, залишається незрозумілим, за яку ціну інші країни, такі як Польща й Угорщина, готові будуть підтримати цю угоду.

Пропозиція Меркель-Макрона, безумовно, додає вагомості перспективі остаточної угоди між усіма 27 країнами-учасницями.

Проте, можливість прийняття цього плану буде багато в чому залежати від президента Європейської Ради Шарля Мішеля і його здатності переконати всі країни його підтримати. Схоже, до цього ще далеко. Засідання Ради поки не заплановане, глибокі розбіжності, безумовно, зберігаються, і будь-яка країна може накласти вето на франко-німецьку пропозицію.

Читайте також: Європейська мрія Макрона

При чому, не потрібно забувати, що цей план стосується довгострокового семирічного бюджету ЄС, який вже загруз в тривалих переговорах.

Так що для Європи ще не настав момент Гамільтона. Але цей крок, без сумніву, дуже важливий, адже він став фактично поштовхом наймогутніших країн ЄС до більш інтегрованого, більш взаємозалежного Союзу. Що означає – потрібно більше Європи, а не менше. Не дивно, що в Макрона була масивна посмішка на обличчі.

Переклад статті Euronews підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020