ОСТАННІ НОВИНИ


22 вересня, 2020
Фото: unherd.com
22:24 21.05.2020

Німецький суд підриває єдність ЄС

Скуповування державних облігацій Європейським центробанком частково суперечить конституції Німеччини - так вирішив німецький суд, виступивши таким чином проти рішення суду ЄС. Ця подія може мати далекосяжні наслідки, що загрожуватимуть єдності Євросоюзу.

Через пандемію COVID-19 цьогоріч скасували фестиваль Ріхарда Вагнера в Байройті (Баварія), але непогану заміну йому надав конституційний суд Німеччини, який перебуває в трьох годинах їзди на схід в Карлсруе. "Кільце Нібелунгів", вагнерівський цикл з чотирьох опер, якщо говорити просто, – це притча про те, як одержимість порочною владою знищує навіть наймогутніших.

У 110-сторінковій постанові німецького суду є всі інгредієнти для великої європейської трагедії. Але, на відміну від опери, ця справжня драма була викликана не гномами, що охороняють зачарована кільце, а суддями, які охороняють найбільший скарб Німеччини – післявоєнну конституцію країни.

Протягом багатьох років німецькі судді не змовкають про протиріччя, які вони бачать між основним законом держави та європейським правом. Раніше в цьому місяці вони вирішили піти в наступ. Їх постанова загрожує покласти край участі Німеччини в екстрених програмах купівлі акцій, якщо Карлсруе не отримає задовільного роз'яснення з боку Європейського центрального банку (ЄЦБ), який майже десять років тому розробив таку програму для підтримки єдиної валюти.

Визнавши дії ЄЦБ такими, що перевищують його повноваження, Карлсруе оскаржив примат вищого європейського суду в Люксембурзі. Його постанова, що підтверджує законність купівлі акцій, була "незрозумілою" німецьким суддям, і тому вони визнали її недійсною. Це рішення висипало сіль на відкриті рани Євросоюзу.

Читайте також: Коронавірус став точкою неповернення для Європейського Союзу

Однією з них є те, що Європейський суд як гарант договорів Союзу діє проти судів держав-членів, що охороняють їх конституції. І це додає нової гостроти дебатам про головний недолік європейського простору як економічного блоку без повноцінного політичного союзу.

Цей розрив реальності був наріжним каменем напруженості під час кризи єврозони, і тепер він знову повернувся, коли постало питання про "коронабонди". Дилема полягає в тому, скільки прихильники колективних облігацій в Південній Європі (а також Ірландія) готові стерпіти, щоб нівелювати занепокоєння північних країн з приводу морального ризику (небезпека того, що один з учасників угоди уклав її з недобросовісними намірами і не буде виконувати свої зобов'язання – ПН), схилити їх погасити борг спільно і піти на інші фінансові операції ЄС?

Проблему постанови суду в Карлсруе можна вирішити на поверхневому рівні, але її більш глибокі наслідки залишать свій відбиток на процесі європейської інтеграції.

Європейські політики звикли до ЄЦБ, який виконує роль пожежної команди, що гасить займання євровалюти і відновлює потім все на свої місця. Але невирішені проблеми євро мають політичне коріння і вимагають політичних рішень. Після багатьох років сидіння в окопах (до розпачу Франції), канцлерка Ангела Меркель, схоже, знайшла в собі рішучість використати цю кризу як можливість для просування подальшої європейської інтеграції.

Читайте також: Європа зробила перший крок для подолання коронакризи

Це означає поновлення дебатів, які викликають розкол, з приводу європейського міністра фінансів, сильніших Європейської комісії та парламенту і, нарешті, спільного боргу. Озирнувшись колись назад, можна буде сказати, що ця вагнерівська мелодрама закінчилася однією з двох притч: першою, коли ЄС вхопився за останній шанс вижити, зробивши інтеграційний стрибок вперед; другою, коли лідери ЄС зрозуміли, що вони взялися вирішувати проблеми занадто пізно.

Переклад статті The Irish Times підготував Ярослав Супрун.

Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020
Попри багатотисячні протести й заклики народу піти у відставку, Олександр Лукашенко продовжує триматися за владу. Очевидно, однієї тільки волі суспільства недостатньо, щоб повалити досвідченого диктатора. Але що в цій ситуації може зробити Захід?
17:49 11.09 2020
Десь ми це вже чули. Черговий раунд переговорів про взаємини сторін після Брекзиту розпочався із заяви Лондона про те, що він готовий і може вийти з ЄС без угоди, буде процвітати без нього, що час закінчується, і що відповідальність за безвихідну ситуацію повністю лежить на впертому Брюсселеві.
21:30 10.09 2020
Отруєння лідера російської опозиції Олексія Навального, схоже, остаточно налаштувало більшість європейців проти Владіміра Путіна і виплеканого ним проєкту - російсько-німецького газопроводу "Північний потік-2".
17:05 09.09 2020