ОСТАННІ НОВИНИ11 липня, 2020Фото: unherd.com
22:24 21.05.2020

Німецький суд підриває єдність ЄС

Скуповування державних облігацій Європейським центробанком частково суперечить конституції Німеччини - так вирішив німецький суд, виступивши таким чином проти рішення суду ЄС. Ця подія може мати далекосяжні наслідки, що загрожуватимуть єдності Євросоюзу.

Через пандемію COVID-19 цьогоріч скасували фестиваль Ріхарда Вагнера в Байройті (Баварія), але непогану заміну йому надав конституційний суд Німеччини, який перебуває в трьох годинах їзди на схід в Карлсруе. "Кільце Нібелунгів", вагнерівський цикл з чотирьох опер, якщо говорити просто, – це притча про те, як одержимість порочною владою знищує навіть наймогутніших.

У 110-сторінковій постанові німецького суду є всі інгредієнти для великої європейської трагедії. Але, на відміну від опери, ця справжня драма була викликана не гномами, що охороняють зачарована кільце, а суддями, які охороняють найбільший скарб Німеччини – післявоєнну конституцію країни.

Протягом багатьох років німецькі судді не змовкають про протиріччя, які вони бачать між основним законом держави та європейським правом. Раніше в цьому місяці вони вирішили піти в наступ. Їх постанова загрожує покласти край участі Німеччини в екстрених програмах купівлі акцій, якщо Карлсруе не отримає задовільного роз'яснення з боку Європейського центрального банку (ЄЦБ), який майже десять років тому розробив таку програму для підтримки єдиної валюти.

Визнавши дії ЄЦБ такими, що перевищують його повноваження, Карлсруе оскаржив примат вищого європейського суду в Люксембурзі. Його постанова, що підтверджує законність купівлі акцій, була "незрозумілою" німецьким суддям, і тому вони визнали її недійсною. Це рішення висипало сіль на відкриті рани Євросоюзу.

Читайте також: Коронавірус став точкою неповернення для Європейського Союзу

Однією з них є те, що Європейський суд як гарант договорів Союзу діє проти судів держав-членів, що охороняють їх конституції. І це додає нової гостроти дебатам про головний недолік європейського простору як економічного блоку без повноцінного політичного союзу.

Цей розрив реальності був наріжним каменем напруженості під час кризи єврозони, і тепер він знову повернувся, коли постало питання про "коронабонди". Дилема полягає в тому, скільки прихильники колективних облігацій в Південній Європі (а також Ірландія) готові стерпіти, щоб нівелювати занепокоєння північних країн з приводу морального ризику (небезпека того, що один з учасників угоди уклав її з недобросовісними намірами і не буде виконувати свої зобов'язання – ПН), схилити їх погасити борг спільно і піти на інші фінансові операції ЄС?

Проблему постанови суду в Карлсруе можна вирішити на поверхневому рівні, але її більш глибокі наслідки залишать свій відбиток на процесі європейської інтеграції.

Європейські політики звикли до ЄЦБ, який виконує роль пожежної команди, що гасить займання євровалюти і відновлює потім все на свої місця. Але невирішені проблеми євро мають політичне коріння і вимагають політичних рішень. Після багатьох років сидіння в окопах (до розпачу Франції), канцлерка Ангела Меркель, схоже, знайшла в собі рішучість використати цю кризу як можливість для просування подальшої європейської інтеграції.

Читайте також: Європа зробила перший крок для подолання коронакризи

Це означає поновлення дебатів, які викликають розкол, з приводу європейського міністра фінансів, сильніших Європейської комісії та парламенту і, нарешті, спільного боргу. Озирнувшись колись назад, можна буде сказати, що ця вагнерівська мелодрама закінчилася однією з двох притч: першою, коли ЄС вхопився за останній шанс вижити, зробивши інтеграційний стрибок вперед; другою, коли лідери ЄС зрозуміли, що вони взялися вирішувати проблеми занадто пізно.

Переклад статті The Irish Times підготував Ярослав Супрун.

П'ятдесят років тому, коли Пол Маккартні оголосив про свій вихід із Beatles, ця новина зруйнувала надії мільйонів фанатів, породивши неправдиві чутки про возз'єднання, які не припинялися і в новому десятилітті.
22:17 10.07 2020
Європейці часто говорять про західні цінності, критикуючи автократичні країни. Але водночас час вони готові закривати очі на антидемократичні дії лідерів і підтримувати їх, якщо вони декларують свій проєвропейський шлях.
19:00 09.07 2020
30 червня закон про національну безпеку Гонконгу, що зазіхає на принцип "одна країна - дві системи", був уведений в дію. Що він означає для майбутнього особливого адміністративного району?
13:08 08.07 2020
Пандемія коронавірусу зірвала святкування перемоги Джо Байдена на праймеріз. Але зараз настає куди більш складний і відповідальний етап у президентських перегонах, адже демократ залишається сам на сам з Дональдом Трампом.
19:32 07.07 2020
Тиждень тому у Франції пройшли місцеві вибори, на яких президентська партія з тріском провалилася. Ця невдача, помножена на важкі наслідки коронакризи, підштовхнула Емманюеля Макрона до зміни уряду. Хто він, новий прем'єр, і чи допоможе він чинному президенту виграти битву за Єлисейський палац у 2022 році?
12:00 06.07 2020
Минула неділя пройшла у Франції під зеленим кольором, коли на місцевих виборах партія "Європа Екологія Зелені" перемогла в більшості великих міст. Для Макрона ж це голосування стало справжньою поразкою, що ставить під загрозу його надії на переобрання в 2022 році.
18:31 03.07 2020
Одній з найтрагічніших громадянських воєн на Близькому Сході скоро виповниться 10 років. І весь цей час на чолі країни залишається Башар аль-Асад. Але його панування над Сирією може закінчитися через опозицію з боку членів сім'ї, безпрецедентні протести й масштабні нові санкції США.
19:25 02.07 2020
Росіяни проголосували за масштабний пакет з більш ніж двохсот поправок до конституції, найважливіша з яких звільняє президента Владіміра Путіна від обмежень щодо термінів повноважень і потенційно дозволяє йому правити до 2036 року. Що означають ці зміни для майбутнього країни?
16:54 02.07 2020
Берлін виступає проти планів Вашингтона посилити санкції, щоб назавжди зупинити будівництво російського газопроводу Північний потік 2. Німці вважають, що американські санкцій порушують європейську безпеку та суверенітет. Але насправді все навпаки. Путінська труба швидше підірве, ніж зміцнить енергетичну незалежність Європи, зробивши її ще більш вразливою перед Росією.
19:43 01.07 2020
У другому турі зійдуться чинний глава держави Анджей Дуда, якого підтримує керівна консервативна партія "Право і справедливість", та мер Варшави Рафал Тшасковський, представник головної опозиційної партії, ліберальної "Громадянської платформи". Шанси в обох рівні, і боротьба буде запеклою.
10:21 30.06 2020