ОСТАННІ НОВИНИ

26 вересня, 2020

Фото: rfe/rl
22:47 22.05.2020

Релігійне протистояння розхитує Балкани

Церковний конфлікт між Сербією і Чорногорією тільки на перший погляд можна розглядати лише в релігійній площині. Насправді, він являє собою більш широку боротьбу чорногорців за свою національну ідентичність і є частиною геополітичного вибору країни.

Дослідники Першої світової війни називали Балкани "пороховою бочкою Європи". І робили це не дарма. Регіон не тільки дав іскру, від якої спалахнула перша воістину світова війна минулого століття, але і є домом для латентних етнічних і релігійних чвар, які історично загрожували безпеці й стабільності решти континенту. Вкрай важливо, що ці розколи також дають підстави для втручання ззовні, які Росія використовує вже протягом багатьох років.

Сьогодні напруженість на Балканах зосереджена навколо Сербської православної церкви (СПЦ), яка володіє церковною юрисдикцією над Сербією і Чорногорією. До 1918 р Чорногорська православна церква (ЧПЦ) була незалежною, але після утворення Югославії вона була підпорядкована Сербській православній церкві, яка отримала всю її власність.

Саме це майно, зокрема, лежить в центрі нинішньої суперечки, яка вибухнула на Балканах. Незважаючи на шалений опір як з боку сербського уряду, так і з боку етнічних сербів, що проживають в Чорногорії і становлять майже 30% її населення, президент країни Міло Джуканович ще в грудні підписав суперечливий закон про свободу віросповідання, який дозволяє державі націоналізувати сербські церкви та інші святі місця, якщо СПЦ не може надати докази володіння цією власністю до 1918 року.

Закон, зі зрозумілих причин, викликав протести в усьому регіоні. 8 січня сербські православні священики очолили ходу десятків тисяч людей у храм Святого Сави в Белграді, приурочену до дати вступу закону в силу. Етнічні серби в Косово та інших частинах регіону провели аналогічні демонстрації.

Але насправді ці розбіжності носять набагато більш політичний, ніж релігійний характер. Деякі сподіваються, що закон знаменує собою перший крок в можливій підтримці чорногорським урядом автокефалії (церковної незалежності) для невизнаної в даний час Чорногорської православної церкви. Сам Джуканович натякнув на таку можливість, повідомивши в лютневому інтерв'ю, що Чорногорії потрібна власна церква для зміцнення національної самосвідомості.

Ці чутки лунають на тлі дискусійного набуття Православною церквою України незалежності від Москви. Вселенський Патріарх Константинопольський, який вважається "першим серед рівних" у православному світі, в січні 2019 року надав новій Православній церкві України томос про автокефалію. Це рішення призвело до того, що Московський патріархат, якому раніше підпорядковувалася Українська православна церква, розірвав євхаристійне спілкування з Константинополем. Побоюючись подальшого розколу в православному світі, Вселенський Патріарх може відмовити Чорногорії в проханні про автокефалію, принаймні на даний момент.

Продовжуючи порівнювати ситуацію в Чорногорії з Україною, можна згадати, що митрополит Онуфрій, голова тієї частини українського православ'я (УПЦ МП), яка дотепер знаходиться під контролем Москви, був присутній на акціях протесту в Подгориці, столиці Чорногорії. Цей крок спонукав Джукановича виступити з критикою втручання Росії і висловитися, що "Москва недвозначно заявила про свої інтереси в тривалій проблемі в Чорногорії".

Дійсно, суперечка про майбутнє православ'я в Чорногорії переплітається зі спробами країни забезпечити більш тісні зв'язки із Заходом, що викликало шалений опір з боку Росії. Перед вступом Чорногорії до НАТО в 2017 році влада країни розкрила ймовірну російську змову з метою вбивства Джукановича напередодні парламентських виборів в жовтні 2016 року; хоча Кремль заперечував будь-яку причетність до цього ймовірного перевороту. Чорногорія також знаходиться на високій стадії переговорів з Європейським Союзом, прагнучи ще більше зв'язати своє майбутнє із Заходом і захиститися від російського впливу.

Читайте також: Договір між Сербією і Косово. Чи вдасться завершити "Холодну війну" на Західних Балканах?

Сербія, хоча і є кандидатом в члени ЄС, продовжує підтримувати тісні відносини з Росією, в тому числі широке військове співробітництво. Крім того, Сербська православна церква підтримує тісні зв'язки з російською церквою. Використовуючи ці історичні відносини та суперечку з приводу закону про свободу віросповідання, Росія намагається зірвати євроінтеграційні зусилля, а також розширити свій релігійний і політичний вплив на Балканах.

Хоча нинішню суперечку навколо закону про свободу віросповідання розглядають в релігійній площині, неможливо ігнорувати вплив на неї політичних відносин. Спроби Джукановича зміцнити чорногорську національну ідентичність можуть призвести до створення там незалежної церкви за рахунок Сербії. Однак, крім національної ідентичності, не можна розглядати цей конфлікт поза контекстом зусиль Росії щодо збереження впливу на Балканах, яка просуває його на шкоду Європейського Союзу.

Чорногорія ніколи не зможе повністю звільнитися від російського та сербського впливу. Але членство в НАТО, у поєднанні з майбутнім вступом в ЄС, стане оплотом проти іноземних зусиль зі втручання в чорногорські внутрішні справи. Таким чином, релігійна ідентичність країни – це набагато більше, ніж змагання за вплив. Вона являє собою фронт боротьби за душу цієї Адріатичної держави.

Переклад статті The National Interest підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020