ОСТАННІ НОВИНИ28 вересня, 2020Фото: popnzebra/unsplash
22:13 25.05.2020

Одна країна - одна система: Гонконг втрачає свою автономію

Пекін ударними темпами взявся зачищати автономію Гонконгу. Він збирається прийняти закон про заборону сепаратизму, який дозволить органам держбезпеки розправлятися з усіма, хто протестує проти китайського втручання у справи автономного району. Це може спровокувати нову хвилю масштабних протестів.

Кінець принципу одна країна, дві системи вже видно на горизонті. Хоча Пекін обіцяв поважати свободи й автономію Гонконгу протягом усього півстоліття, після його передачі в 1997 від Британії до Китаю, він почав їх методично урізати. Майже рік тому жителі Гонконгу вразили весь світ (і себе самих) своїм рішучим опором щораз більшим посяганням Китаю. Тоді приблизно кожен четвертий вийшов на вулиці на протест проти закону про екстрадицію.

Зараз, коли не минуло й половини від 50-річного періоду наданої автономії, Китай вирішив використати динаміт, щоб підірвати її основи. Всекитайські збори народних представників (вищий орган законодавчої влади країни – ПН) представив закон про національну безпеку Гонконгу, який забороняє акти "зради, відділення, підбурювання до заколоту або підривної діяльності". Якщо хтось сумнівається в наслідках його прийняття, то офіційні джерела люб'язно повідомили, що він буде карати за такі дії, як псування національного прапора, наприклад. Органи національної безпеки зможуть створити свої відділи в автономному районі.

Читайте також: Пекін продовжує наступ на Гонконг

Манера такого кроку не менш тривожна, ніж його суть. Мініконституція міста каже, що такий закон має затвердити його уряд, але 17 років тому така спроба була припинена обуренням суспільства. На цей раз Пекін нав'язує його зверху. Ймовірно, мета полягає в тому, щоб провести закон через Законодавчу раду Гонконгу, укомплектовану лоялістами Китаю, що дозволить надати йому забарвлення законності. А за собою Пекіна залишить можливість ввести його в дію в разі потреби. Але це безперечна заява про наміри.

Подальші заворушення неминучі. Минулий рік показав, що, якщо поліція вирішить застосувати силу, це тільки посилить протести. Пекін не шукає народної любові. Він зробив для радикалізації Гонконгу більше, ніж будь-який дисидент. Підтримка протувальників зросла, незважаючи на те, що деякі з них вдалися до насильства: опитування, проведене в березні, показало, що 58% гонконгжців підтримують їх, і тільки 28% виступили проти.

Питання в тому, чи переросте все більша ворожість до Пекіна за кордоном, яка посилилася через його боротьбу з коронавірусом, у підтримку гонконгських мітингарів. Як і інша країна, що підписала спільну декларацію, юридично зобов'язуючий міжнародний договір, Великобританія повинна рішуче захищати його. Для цього буде потрібна робота з іншими державами. Хоча критика міністра закордонних не була почута, повторити її у спільній заяві з австралійськими й канадськими колегами було розумно. Люди теж потребують підтримки: ті, кого змушують рятуватися втечею від політичних переслідувань, повинні мати можливість повернутися додому.

У США держсекретар Майк Помпео назвав запропонований закон смертельним вироком автономії Гонконгу, а разом з нею і спеціальному економічному статусу, яким користується район у відносинах зі США. Хоча повне його скасування може виявитися малоймовірним, зняття захисту з технологічного сектора перегукується з більш широкої порядком денним адміністрації Трампа.

Читайте також: Війна звинувачень між Вашингтоном і Пекіном

Хоча Пекін розуміє ризики від просування цього закону, він або вважає інші інтереси важливішими, або розглядає економічні збитки – навіть в умовах боротьби з наслідками коронавірус – як прийнятну ціну за свою політичну перемогу.

Те, що зараз поставлено на карту, не менш важливо, ніж майбутнє Гонконгу. Інші країни повинні запитати себе, чи хочуть вони, щоб Китай повірив в те, що він може зневажати свої обіцянки і безкарно порушувати міжнародні договори.

Переклад статті The Guardian підготував Ярослав Супрун.

Саміт Україна-ЄС, який відбудеться 6 жовтня в Брюсселі, ймовірно, пройде в холодних тонах через побоювання, що президент Зеленський більше не має наміру підтримувати євроатлантичний курс України.
22:59 29.09 2020
27 вересня видання New York Times опублікувало статтю, в якій, посилаючись на податкову декларацію американського президента, звинуватило його в податковому шахрайстві.
00:12 29.09 2020
25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020