ОСТАННІ НОВИНИ

26 вересня, 2020

Фото: VDA
12:29 26.05.2020

Лівійська шахівниця

Громадянська війна в Лівії - це наочний приклад міжнародних відносин в ХХI столітті. Тут збройний конфлікт місцевих кланів за владу перетворився на проксі-війну великих держав, у якій традиційні союзники стоять по різні боки барикад. А все це приправлено нафтою і боротьбою з міжнародним тероризмом.

Громадянська війна роздирає Лівію вже майже десятиліття. Однак минулого року вона загострилася і перетворилася в регіональну проксі-війну (конфлікт, в якому держави воюють на території третіх країн чужими руками – ПН). Це важливо тому, що Лівія є воротами для мігрантів, які прибувають до Європи, і тому, що, хто б не переміг у Лівії, він стане впливовою фігурою на Близькому Сході.

Східна Лівія знаходиться під управлінням Халіфи Хафтара та його Лівійської національної армії. Його підтримують насамперед ОАЕ, Єгипет та Росія; і більш приховано він отримує допомогу від Франції, Саудівської Аравії та Греції. Міжнародно визнаний Уряд національної згоди в Тріполі підтримується Туреччиною і Катаром. Хафтар, здавалося, був готовий взяти столицю в останні місяці, але його союзники в Абу-Дабі, Каїрі та Москві дали задній хід. Вони не були готові дозволити Хафтару довести справу до кінця.

Сьогодні Лівія – найважливіший на Близькому Сході опосередкований конфлікт. Варто поглянути на різні повідомлення проурядових ЗМІ з різних країн регіону, таких як ОАЕ й Туреччина, щоб зрозуміти, наскільки важливою стала для них ця країна. Туреччина називає Хафтара "військовим бароном, тоді як "The National" в ОАЕ звинувачує Тріполі в озброєнні "бойовиків" і розігруванні повідомлень про "Братів-мусульман", що контролюють столицю Лівії.

Читайте також: Ізраїль та Йорданія: за крок до нової конфронтації

18 травня сили Уряду національної згоди відбили стратегічну військово-повітряну базу в Хафтара. Вони знищили кілька зенітних ракетних комплексів "Панцир" російського виробництва, що підтверджують супутникові знімки й місцеві повідомлення. Турецькі безпілотники "Байрактар" нині конкурують за контроль над небом Лівії з китайськими дронами "Крило Лунг", що постачаються військам Хафтара. Країна є випробувальним полігоном для безпілотних літальних апаратів і технологій ППО.

Хоча світова увага зосередилася на конфліктах в Ємені та Сирії, саме в Лівії зійшлися інтереси найпотужніших країн Близького Сходу. І поки пандемія змусила країни більше займатися внутрішніми справами, ескалація в Лівії наростає. Це буде мати серйозні наслідки, оскільки Лівія є відправним пунктом для мігрантів, які прямують до Європи, а також війна тут може змістити баланс сил між Росією, Туреччиною, Грецією та державами Перської затоки.

Туреччина увійшла до Лівії в листопаді 2019 року. Вона підписала угоду з Тріполі, яка дає їй право претендувати на контроль над великими ділянками Середземного моря. У відповідь Ердоган направив військову допомогу: безпілотники та бронетехніку. Анкара також найняла тисячі знедолених сирійських повстанців для участі в бойових діях у Лівії.

Це був класичний цинізм Туреччини: використати сирійців на чужому полі бою, випробувати свої безпілотники, укласти енергетичні угоди, принизити Єгипет та ОАЕ, натиснути на Росію і завдати шкоди Греції. Для Ердогана лівійський гамбіт став безпрограшною партією. Все, що Туреччина повинна була зробити, це не допустити повалення Уряду національної згоди в Тріполі.

Читайте також: Лівія й Туреччина: новий союз, що кардинально змінює ситуацію у Східному Середземномор’ї

Для Єгипту, Росії та ОАЕ війна в Лівії є більш складною. ОАЕ та Саудівська Аравія вже вступили в конфлікт в Ємені проти підтримуваних Іраном хуситів. Там ситуація зайшла в глухий кут. Крім того, вони спостерігають за тим, як Туреччина та Іран в останні роки посилили свої позиції в Сирії. Щоб відновити свій історичний вплив, держави Затоки та Єгипет спробували покласти край лівійському конфлікту. Однак у них виникли ускладнення з тим, щоб закріпити Хафтара в Тріполі. Генерал кілька років тому домігся великого успіху, захопивши Бенгазі в екстремістів і завоювавши нафтові родовища. Але Тріполі виявилося недосяжною метою.

Лівійський конфлікт є прикладом того, що відбувається, коли західні уряди умивають руки від конфлікту. Протягом багатьох років тут тліє громадянська війна. У 2012 році був убитий американський посол, а Ісламській державі вдалося закріпитися на короткий час. Лівія цікавила Європу насамперед у контексті міграційної проблеми, але тепер виникають більш серйозні питання.

Читайте також: Перемир’я в Ідлібі: як Путін та Ердоган Сирію ділять

Експорт безпілотників й укладання угод з буріння газових свердловин біля узбережжя матимуть свої наслідки. Ізраїль з Грецією хочуть побудувати газопровід у Європу, але цьому заважає захоплення моря Туреччиною. Перемир'я в Тріполі та перемовини між усіма сторонами можуть зв'язати воєдино відразу кілька регіональних конфліктів. Але жодна із залучених країн, схоже, не хоче говорити.

В умовах, коли Вашингтон все більше відмовляється відігравати провідну роль в таких місцях, як Лівія, а глобальна пандемія відволікає увагу інших країн, результатом стає загострення опосередкованого конфлікту. Ситуація в Лівії стає символом майбутнього міжнародних відносин: маріонеткові війни, військові безпілотники і регіональні держави, що просуваються вперед, коли західні країни сходять з дистанції.

Переклад статті The Spectator підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020