ОСТАННІ НОВИНИ


22 вересня, 2020
Фото: taiscaptures/unsplash
20:35 26.05.2020

Що ми втрачаємо, коли приховуємо обличчя за маскою?

Головний засіб захисту й символ доби пандемії - маска, можливо, рятує життя. Але також вона його ускладнює, позбавляючи нас основного інструменту комунікації та налагодження соціальних контактів - усмішки. Вона, насправді, є вагомою зброєю у ці непрості часи.

Белінда Лускомб для видання TIME.

Я сумую за усмішкам. Я сумую за ними, тому що це один з найбільш зручних інструментів для комунікації, і моя маска позбавляє мене його. Так, це просто вираз обличчя: скорочення виличних м'язів, іноді невимушене, іноді награне, тому що часом корисніше не демонструвати справжні емоції, які ми відчуваємо. Але як люди, приблизно у віці 42 днів ми дізнаємося, що посмішка – це хороший спосіб змусити людей відчувати себе комфортно поряд з нами. (Приказка "світ посміхається разом з тобою" насправді працює для немовлят.)

Ми продовжуємо вдосконалювати те, як ми використовуємо усмішку для передачі інформації – від "о! ти тут" до "ти такий милий" – доти, доки у нас не залишається зубів. І тепер зненацька ці навички, вся ця практика, стали марними. Ми втратили наш улюблений інструмент спілкування якраз тоді, коли нам потрібно налагоджувати контакти більше, ніж будь-коли.

Намагатися взаємодіяти з іншими людьми, не маючи можливості посміхатися – це все одно що спілкуватися через текстові повідомлення: так легко бути неправильно зрозумілими. Вашим виразам і словам не вистачатиме контексту. Люди відразу почнуть дивуватися: "Ти на мене наїжджаєш?" "Може, у вас просто багато воронячих лапок?" "Те, що ти сказав, було образою чи жартом?"

За словами Паули Ніденталь, психологині, яка очолює Лабораторію емоцій Ніденталя в Університеті Вісконсіна-Медісона й інтенсивно вивчає експресію людини, існує три види посмішок. Перший – це ті, які виказують задоволення від нагороди або сюрпризу, наприклад, коли ви зустрічаєтеся з друзями особисто після довгої розлуки. Другий вид посмішок передає дружелюбність або показує, що людина не становить загрози (вона називає їх посмішками налагодження зв'язку). Третій вид – це ті, що демонструють домінування або відчуття переваги над кимось.

Її дослідження показали, що важче відрізнити посмішки налагодження зв'язку від домінування, якщо не бачити нижню частину обличчя співрозмовника. У таких ситуаціях людям доводиться покладатися на інші підказки. Вона наводить приклад з собакою, яка на вулиці раптово починає гавкати на перехожого. Побіжний погляд на обличчя людини без маски дасть зрозуміти, посміхається вона, бо подумала, що справляється зі своїм чотирилапим краще, ніж ви, або ж посмішка з'явилася тому, що його собака теж іноді буває дурним. За маскою ця різниця не так очевидна.

Ніденталь прогнозує, що в міру того, як носіння масок увійде у звичку, люди стануть більше покладатися на контекст ситуації, щоб визначати значення тих чи інших взаємодій. "Вони будуть вважати, що контекст передбачає очевидну реакцію, і це, звичайно, головна помилка, яка може спричинити багато неприємностей. Адже люди в нашій культурі реагують різними способами в одній і тій же ситуації", – говорить вона.

Я спробувала компенсувати втрату одного інструменту комунікації, частішим використанням інших своїх жестів. Наблизившись до незнайомих людей на вулиці, я хочу дати їм зрозуміти, що я не становлю небезпеки й бажаю їм добра. У важкі часи це послання відчувається особливо важливим. Неможливість посміхнутися їм змусила мене помахати рукою і продемонструвати дивне вітання в стилі пілота винищувача.

Якщо я відступаю в сторону, щоб пропустити їх, я більше не можу супроводити свою пропозицію підбадьорливою посмішкою, ніби промовляючи "будь ласка, ви перші". Тепер я змушена задовольнятися жестикуляцією на зразок маршала в аеропорту, яка приблизно так само ефективна, як і підвищення голосу при розмові з тим, хто не розуміє твоєї мови.

Але не тільки адресат виграє від усмішки. Усмішка позитивно впливає і на її власника. Дослідження показали, що вона покращує настрій і викликає спогади про щасливі часи. "Вираз обличчя не тільки показує, про що думає мозок, але й діє у зворотному напрямку, надсилаючи в мозок відповідні відчуття, він же має деякі наслідки для суб'єктивного досвіду, – говорить Ніденталь. – Є вагомі докази того, що природна, щира посмішка справляє деякий вплив на ваш зовнішній емоційний стан ". Іншими словами, маски можуть зробити нас більш похмурими.

Якщо говорити людям усміхатися, то це, майже напевно, не викличе в них бажання продемонструвати посмішку. Тому не буду просити і я. Я лише продовжуватиму посилати промені своєї посмішки, навіть якщо її не видно, і якщо вона іноді буває не зовсім невимушеною. Фальшиву усмішку, врешті-решт, іноді доводиться показувати з благими намірами, точно так само, як маску часто носять не для того, щоб сховатися, а для того, щоб захистити себе та інших.

Переклад статті підготував Ярослав Супрун.

Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020
Попри багатотисячні протести й заклики народу піти у відставку, Олександр Лукашенко продовжує триматися за владу. Очевидно, однієї тільки волі суспільства недостатньо, щоб повалити досвідченого диктатора. Але що в цій ситуації може зробити Захід?
17:49 11.09 2020
Десь ми це вже чули. Черговий раунд переговорів про взаємини сторін після Брекзиту розпочався із заяви Лондона про те, що він готовий і може вийти з ЄС без угоди, буде процвітати без нього, що час закінчується, і що відповідальність за безвихідну ситуацію повністю лежить на впертому Брюсселеві.
21:30 10.09 2020
Отруєння лідера російської опозиції Олексія Навального, схоже, остаточно налаштувало більшість європейців проти Владіміра Путіна і виплеканого ним проєкту - російсько-німецького газопроводу "Північний потік-2".
17:05 09.09 2020