ОСТАННІ НОВИНИ11 липня, 2020Фото: taiscaptures/unsplash
20:35 26.05.2020

Що ми втрачаємо, коли приховуємо обличчя за маскою?

Головний засіб захисту й символ доби пандемії - маска, можливо, рятує життя. Але також вона його ускладнює, позбавляючи нас основного інструменту комунікації та налагодження соціальних контактів - усмішки. Вона, насправді, є вагомою зброєю у ці непрості часи.

Белінда Лускомб для видання TIME.

Я сумую за усмішкам. Я сумую за ними, тому що це один з найбільш зручних інструментів для комунікації, і моя маска позбавляє мене його. Так, це просто вираз обличчя: скорочення виличних м'язів, іноді невимушене, іноді награне, тому що часом корисніше не демонструвати справжні емоції, які ми відчуваємо. Але як люди, приблизно у віці 42 днів ми дізнаємося, що посмішка – це хороший спосіб змусити людей відчувати себе комфортно поряд з нами. (Приказка "світ посміхається разом з тобою" насправді працює для немовлят.)

Ми продовжуємо вдосконалювати те, як ми використовуємо усмішку для передачі інформації – від "о! ти тут" до "ти такий милий" – доти, доки у нас не залишається зубів. І тепер зненацька ці навички, вся ця практика, стали марними. Ми втратили наш улюблений інструмент спілкування якраз тоді, коли нам потрібно налагоджувати контакти більше, ніж будь-коли.

Намагатися взаємодіяти з іншими людьми, не маючи можливості посміхатися – це все одно що спілкуватися через текстові повідомлення: так легко бути неправильно зрозумілими. Вашим виразам і словам не вистачатиме контексту. Люди відразу почнуть дивуватися: "Ти на мене наїжджаєш?" "Може, у вас просто багато воронячих лапок?" "Те, що ти сказав, було образою чи жартом?"

За словами Паули Ніденталь, психологині, яка очолює Лабораторію емоцій Ніденталя в Університеті Вісконсіна-Медісона й інтенсивно вивчає експресію людини, існує три види посмішок. Перший – це ті, які виказують задоволення від нагороди або сюрпризу, наприклад, коли ви зустрічаєтеся з друзями особисто після довгої розлуки. Другий вид посмішок передає дружелюбність або показує, що людина не становить загрози (вона називає їх посмішками налагодження зв'язку). Третій вид – це ті, що демонструють домінування або відчуття переваги над кимось.

Її дослідження показали, що важче відрізнити посмішки налагодження зв'язку від домінування, якщо не бачити нижню частину обличчя співрозмовника. У таких ситуаціях людям доводиться покладатися на інші підказки. Вона наводить приклад з собакою, яка на вулиці раптово починає гавкати на перехожого. Побіжний погляд на обличчя людини без маски дасть зрозуміти, посміхається вона, бо подумала, що справляється зі своїм чотирилапим краще, ніж ви, або ж посмішка з'явилася тому, що його собака теж іноді буває дурним. За маскою ця різниця не так очевидна.

Ніденталь прогнозує, що в міру того, як носіння масок увійде у звичку, люди стануть більше покладатися на контекст ситуації, щоб визначати значення тих чи інших взаємодій. "Вони будуть вважати, що контекст передбачає очевидну реакцію, і це, звичайно, головна помилка, яка може спричинити багато неприємностей. Адже люди в нашій культурі реагують різними способами в одній і тій же ситуації", – говорить вона.

Я спробувала компенсувати втрату одного інструменту комунікації, частішим використанням інших своїх жестів. Наблизившись до незнайомих людей на вулиці, я хочу дати їм зрозуміти, що я не становлю небезпеки й бажаю їм добра. У важкі часи це послання відчувається особливо важливим. Неможливість посміхнутися їм змусила мене помахати рукою і продемонструвати дивне вітання в стилі пілота винищувача.

Якщо я відступаю в сторону, щоб пропустити їх, я більше не можу супроводити свою пропозицію підбадьорливою посмішкою, ніби промовляючи "будь ласка, ви перші". Тепер я змушена задовольнятися жестикуляцією на зразок маршала в аеропорту, яка приблизно так само ефективна, як і підвищення голосу при розмові з тим, хто не розуміє твоєї мови.

Але не тільки адресат виграє від усмішки. Усмішка позитивно впливає і на її власника. Дослідження показали, що вона покращує настрій і викликає спогади про щасливі часи. "Вираз обличчя не тільки показує, про що думає мозок, але й діє у зворотному напрямку, надсилаючи в мозок відповідні відчуття, він же має деякі наслідки для суб'єктивного досвіду, – говорить Ніденталь. – Є вагомі докази того, що природна, щира посмішка справляє деякий вплив на ваш зовнішній емоційний стан ". Іншими словами, маски можуть зробити нас більш похмурими.

Якщо говорити людям усміхатися, то це, майже напевно, не викличе в них бажання продемонструвати посмішку. Тому не буду просити і я. Я лише продовжуватиму посилати промені своєї посмішки, навіть якщо її не видно, і якщо вона іноді буває не зовсім невимушеною. Фальшиву усмішку, врешті-решт, іноді доводиться показувати з благими намірами, точно так само, як маску часто носять не для того, щоб сховатися, а для того, щоб захистити себе та інших.

Переклад статті підготував Ярослав Супрун.

П'ятдесят років тому, коли Пол Маккартні оголосив про свій вихід із Beatles, ця новина зруйнувала надії мільйонів фанатів, породивши неправдиві чутки про возз'єднання, які не припинялися і в новому десятилітті.
22:17 10.07 2020
Європейці часто говорять про західні цінності, критикуючи автократичні країни. Але водночас час вони готові закривати очі на антидемократичні дії лідерів і підтримувати їх, якщо вони декларують свій проєвропейський шлях.
19:00 09.07 2020
30 червня закон про національну безпеку Гонконгу, що зазіхає на принцип "одна країна - дві системи", був уведений в дію. Що він означає для майбутнього особливого адміністративного району?
13:08 08.07 2020
Пандемія коронавірусу зірвала святкування перемоги Джо Байдена на праймеріз. Але зараз настає куди більш складний і відповідальний етап у президентських перегонах, адже демократ залишається сам на сам з Дональдом Трампом.
19:32 07.07 2020
Тиждень тому у Франції пройшли місцеві вибори, на яких президентська партія з тріском провалилася. Ця невдача, помножена на важкі наслідки коронакризи, підштовхнула Емманюеля Макрона до зміни уряду. Хто він, новий прем'єр, і чи допоможе він чинному президенту виграти битву за Єлисейський палац у 2022 році?
12:00 06.07 2020
Минула неділя пройшла у Франції під зеленим кольором, коли на місцевих виборах партія "Європа Екологія Зелені" перемогла в більшості великих міст. Для Макрона ж це голосування стало справжньою поразкою, що ставить під загрозу його надії на переобрання в 2022 році.
18:31 03.07 2020
Одній з найтрагічніших громадянських воєн на Близькому Сході скоро виповниться 10 років. І весь цей час на чолі країни залишається Башар аль-Асад. Але його панування над Сирією може закінчитися через опозицію з боку членів сім'ї, безпрецедентні протести й масштабні нові санкції США.
19:25 02.07 2020
Росіяни проголосували за масштабний пакет з більш ніж двохсот поправок до конституції, найважливіша з яких звільняє президента Владіміра Путіна від обмежень щодо термінів повноважень і потенційно дозволяє йому правити до 2036 року. Що означають ці зміни для майбутнього країни?
16:54 02.07 2020
Берлін виступає проти планів Вашингтона посилити санкції, щоб назавжди зупинити будівництво російського газопроводу Північний потік 2. Німці вважають, що американські санкцій порушують європейську безпеку та суверенітет. Але насправді все навпаки. Путінська труба швидше підірве, ніж зміцнить енергетичну незалежність Європи, зробивши її ще більш вразливою перед Росією.
19:43 01.07 2020
У другому турі зійдуться чинний глава держави Анджей Дуда, якого підтримує керівна консервативна партія "Право і справедливість", та мер Варшави Рафал Тшасковський, представник головної опозиційної партії, ліберальної "Громадянської платформи". Шанси в обох рівні, і боротьба буде запеклою.
10:21 30.06 2020