ОСТАННІ НОВИНИ


22 вересня, 2020
Фото: EIAS
23:54 27.05.2020

Європа повинна знайти баланс у відносинах з Китаєм

Чим сильнішим та агресивнішим стає Китай, тим складніше Європі стає дотримуватися балансу між співпрацею і підпорядкуванням азійському гігантові. Тим важливіше зараз для неї розробити стратегічне бачення відносин з Пекіном, щоб не втратити своє місце в мінливому мультиполярному світі.

Головною темою розмов між японськими та європейськими лідерами на їх понеділковому відеосаміті була, звичайно ж, співпраця в боротьбі з пандемією та її наслідками. Але обидві сторони на чолі з японським прем'єр-міністром Сіндзо Абе й главами Європейської Ради та Комісії Шарлем Мішелем і Урсулою фон дер Ляєн також обговорили спільні геополітичні проблеми, зокрема, захист мультиполярності у світі, де США грають самі за себе, а Китай стає все більш агресивним.

ЄС не поспішає ставати на бік Дональда Трампа в його словесних війнах з Пекіном з приводу пандемії і торгівлі, хоча багато країн-членів дедалі рішучіше налаштовані дати відсіч Китаю. Військові погрози "захистити" китайський суверенітет в Гонконзі та спроби Пекіна все голосніше заявляти про свої морські домагання в Південно-Китайському морі ускладнюють відносини із Заходом.

Китай розгорнув двоєдину стратегію дипломатії "м'якої" і "жорсткої" сил. Він продемонстрував готовність надати допомогу в боротьбі з коронавірусом, але при цьому привернув увагу до глобальної залежності від Пекіна в плані поставок медикаментів. Дипломатичне крило ЄС звинувачує його в тому, що він проводить "глобальну кампанію з дезінформації з метою відвернути увагу від провини за спалах пандемії і поліпшити свій міжнародний імідж".

Питання торгівлі стали більш чутливими. Уряд Німеччини схвалив нові закони, спрямовані на запобігання поглинанню медичних компаній іноземцями, а французький міністр фінансів Бруно ле Мер заявив, що "деякі компанії уразливі, деякі технології крихкі й можуть бути скуплені іноземними конкурентами за низькою ціною. Я цього не допущу".

Читайте також: Війна звинувачень між Вашингтоном і Пекіном

Колишній міністр закордонних справ Німеччини Йошка Фішер недавно написав про коронавірусну кризу як про початок процесу переформатування світового балансу сил. І "більшість ознак говорять про те, що Китай, як наддержава, що зміцнюється, здобуде перемогу, відкриваючи століття Східної Азії.... Пандемія підсилює загальне враження, що США – це наддержава в занепаді, яка незабаром буде витіснена стратегічно більш спритним і економічно більш динамічним Китаєм. Стара історія про злети й падіння великих держав зараз пишеться наново коронавірусом. Ми можемо тільки сподіватися, що ця глава завершиться мирно".

Його слова перегукуються з думкою Жозепа Борреля, главою зовнішньої політики ЄС, який в понеділок заявив, що настання азіатського століття "зараз відбувається на наших очах... Нам потрібна більш стійка стратегія для Китаю, яка також вимагає поліпшення відносин з рештою демократичної Азії", – стверджував він, закликаючи до активізації співпраці з Індією, Японією і Південною Кореєю.

Ця більш жорстка політика повинна ґрунтуватися на активній участі, стверджує Фішер. "Ключем до цього є проведення межі між стратегічною взаємодією з Китаєм і підпорядкуванням йому. І збереження цієї найважливішої відмінності вимагає від Європи уникати економічної або технологічної залежності від суперника західного світу".

Переклад статті The Irish Times підготував Ярослав Супрун.

Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020
Попри багатотисячні протести й заклики народу піти у відставку, Олександр Лукашенко продовжує триматися за владу. Очевидно, однієї тільки волі суспільства недостатньо, щоб повалити досвідченого диктатора. Але що в цій ситуації може зробити Захід?
17:49 11.09 2020
Десь ми це вже чули. Черговий раунд переговорів про взаємини сторін після Брекзиту розпочався із заяви Лондона про те, що він готовий і може вийти з ЄС без угоди, буде процвітати без нього, що час закінчується, і що відповідальність за безвихідну ситуацію повністю лежить на впертому Брюсселеві.
21:30 10.09 2020
Отруєння лідера російської опозиції Олексія Навального, схоже, остаточно налаштувало більшість європейців проти Владіміра Путіна і виплеканого ним проєкту - російсько-німецького газопроводу "Північний потік-2".
17:05 09.09 2020