ОСТАННІ НОВИНИ11 липня, 2020Фото: EIAS
23:54 27.05.2020

Європа повинна знайти баланс у відносинах з Китаєм

Чим сильнішим та агресивнішим стає Китай, тим складніше Європі стає дотримуватися балансу між співпрацею і підпорядкуванням азійському гігантові. Тим важливіше зараз для неї розробити стратегічне бачення відносин з Пекіном, щоб не втратити своє місце в мінливому мультиполярному світі.

Головною темою розмов між японськими та європейськими лідерами на їх понеділковому відеосаміті була, звичайно ж, співпраця в боротьбі з пандемією та її наслідками. Але обидві сторони на чолі з японським прем'єр-міністром Сіндзо Абе й главами Європейської Ради та Комісії Шарлем Мішелем і Урсулою фон дер Ляєн також обговорили спільні геополітичні проблеми, зокрема, захист мультиполярності у світі, де США грають самі за себе, а Китай стає все більш агресивним.

ЄС не поспішає ставати на бік Дональда Трампа в його словесних війнах з Пекіном з приводу пандемії і торгівлі, хоча багато країн-членів дедалі рішучіше налаштовані дати відсіч Китаю. Військові погрози "захистити" китайський суверенітет в Гонконзі та спроби Пекіна все голосніше заявляти про свої морські домагання в Південно-Китайському морі ускладнюють відносини із Заходом.

Китай розгорнув двоєдину стратегію дипломатії "м'якої" і "жорсткої" сил. Він продемонстрував готовність надати допомогу в боротьбі з коронавірусом, але при цьому привернув увагу до глобальної залежності від Пекіна в плані поставок медикаментів. Дипломатичне крило ЄС звинувачує його в тому, що він проводить "глобальну кампанію з дезінформації з метою відвернути увагу від провини за спалах пандемії і поліпшити свій міжнародний імідж".

Питання торгівлі стали більш чутливими. Уряд Німеччини схвалив нові закони, спрямовані на запобігання поглинанню медичних компаній іноземцями, а французький міністр фінансів Бруно ле Мер заявив, що "деякі компанії уразливі, деякі технології крихкі й можуть бути скуплені іноземними конкурентами за низькою ціною. Я цього не допущу".

Читайте також: Війна звинувачень між Вашингтоном і Пекіном

Колишній міністр закордонних справ Німеччини Йошка Фішер недавно написав про коронавірусну кризу як про початок процесу переформатування світового балансу сил. І "більшість ознак говорять про те, що Китай, як наддержава, що зміцнюється, здобуде перемогу, відкриваючи століття Східної Азії.... Пандемія підсилює загальне враження, що США – це наддержава в занепаді, яка незабаром буде витіснена стратегічно більш спритним і економічно більш динамічним Китаєм. Стара історія про злети й падіння великих держав зараз пишеться наново коронавірусом. Ми можемо тільки сподіватися, що ця глава завершиться мирно".

Його слова перегукуються з думкою Жозепа Борреля, главою зовнішньої політики ЄС, який в понеділок заявив, що настання азіатського століття "зараз відбувається на наших очах... Нам потрібна більш стійка стратегія для Китаю, яка також вимагає поліпшення відносин з рештою демократичної Азії", – стверджував він, закликаючи до активізації співпраці з Індією, Японією і Південною Кореєю.

Ця більш жорстка політика повинна ґрунтуватися на активній участі, стверджує Фішер. "Ключем до цього є проведення межі між стратегічною взаємодією з Китаєм і підпорядкуванням йому. І збереження цієї найважливішої відмінності вимагає від Європи уникати економічної або технологічної залежності від суперника західного світу".

Переклад статті The Irish Times підготував Ярослав Супрун.

П'ятдесят років тому, коли Пол Маккартні оголосив про свій вихід із Beatles, ця новина зруйнувала надії мільйонів фанатів, породивши неправдиві чутки про возз'єднання, які не припинялися і в новому десятилітті.
22:17 10.07 2020
Європейці часто говорять про західні цінності, критикуючи автократичні країни. Але водночас час вони готові закривати очі на антидемократичні дії лідерів і підтримувати їх, якщо вони декларують свій проєвропейський шлях.
19:00 09.07 2020
30 червня закон про національну безпеку Гонконгу, що зазіхає на принцип "одна країна - дві системи", був уведений в дію. Що він означає для майбутнього особливого адміністративного району?
13:08 08.07 2020
Пандемія коронавірусу зірвала святкування перемоги Джо Байдена на праймеріз. Але зараз настає куди більш складний і відповідальний етап у президентських перегонах, адже демократ залишається сам на сам з Дональдом Трампом.
19:32 07.07 2020
Тиждень тому у Франції пройшли місцеві вибори, на яких президентська партія з тріском провалилася. Ця невдача, помножена на важкі наслідки коронакризи, підштовхнула Емманюеля Макрона до зміни уряду. Хто він, новий прем'єр, і чи допоможе він чинному президенту виграти битву за Єлисейський палац у 2022 році?
12:00 06.07 2020
Минула неділя пройшла у Франції під зеленим кольором, коли на місцевих виборах партія "Європа Екологія Зелені" перемогла в більшості великих міст. Для Макрона ж це голосування стало справжньою поразкою, що ставить під загрозу його надії на переобрання в 2022 році.
18:31 03.07 2020
Одній з найтрагічніших громадянських воєн на Близькому Сході скоро виповниться 10 років. І весь цей час на чолі країни залишається Башар аль-Асад. Але його панування над Сирією може закінчитися через опозицію з боку членів сім'ї, безпрецедентні протести й масштабні нові санкції США.
19:25 02.07 2020
Росіяни проголосували за масштабний пакет з більш ніж двохсот поправок до конституції, найважливіша з яких звільняє президента Владіміра Путіна від обмежень щодо термінів повноважень і потенційно дозволяє йому правити до 2036 року. Що означають ці зміни для майбутнього країни?
16:54 02.07 2020
Берлін виступає проти планів Вашингтона посилити санкції, щоб назавжди зупинити будівництво російського газопроводу Північний потік 2. Німці вважають, що американські санкцій порушують європейську безпеку та суверенітет. Але насправді все навпаки. Путінська труба швидше підірве, ніж зміцнить енергетичну незалежність Європи, зробивши її ще більш вразливою перед Росією.
19:43 01.07 2020
У другому турі зійдуться чинний глава держави Анджей Дуда, якого підтримує керівна консервативна партія "Право і справедливість", та мер Варшави Рафал Тшасковський, представник головної опозиційної партії, ліберальної "Громадянської платформи". Шанси в обох рівні, і боротьба буде запеклою.
10:21 30.06 2020