ОСТАННІ НОВИНИ


22 вересня, 2020
Фото: The Atlantic
11:14 28.05.2020

Демократія проти автократії: хто краще впорався з коронакризою

У складні часи державна машина й політичний режим завжди піддаються випробуванню на міцність. Багато хто зараз робить висновок, що ефективна реакція Китаю в боротьбі з пандемією довела успішність авторитарної моделі правління. Та чи так це насправді?

Хоча є багато ознак того, що різні диктатори використовували коронакризу для того, щоб зміцнити свою владу, пандемія виявила скоріше глибинну вразливість автократій, ніж їх силу. Навпаки, демократії демонструють свою здатність до інновацій та адаптації, як і слід було очікувати, і ознаки відновлення, як слід було б сподіватися.

На перший погляд, це випробування не дало позитивного результату для демократій. Країни, що найбільшою мірою постраждали від COVID-19 (якщо відштовхуватися від показника смертності на душу населення), – це в основному демократичні держави: серед них Великобританія, Бельгія, Італія, Іспанія та Сполучені Штати. У більшості випадків помилкове або повільне прийняття рішень у поєднанні зі стресовими ситуаціями в системах охорони здоров'я та вогнищами високої соціальної нерівності стали причинами великих проблем.

Ці невдачі не є хорошою рекламою потужності демократії. І, звичайно, в демократіях, будь-які політичні провали швидко викриваються опозиційними партіями та засобами масової інформації. Такий розклад вдаряє по переконанню про багатство й досконалість західної моделі.

Навпаки, еталонна авторитарна держава Китай, де вірус вперше з'явився, схоже, добре впоралася з цією кризою. Китайський уряд зміг використати драконівські повноваження своєї централізованої унітарної системи прийняття рішень, щоб примусово ізолювати провінцію Хубей, що дозволило зупинити поширення коронавірусу по всій країні, навіть якщо кількість смертей від COVID-19 в Китаї, найімовірніше, набагато вище за офіційні дані.

Будучи першим в боротьбі з пандемією, Китай на сьогодні є першою в економічному плані країною, де промислове виробництво у квітні, згідно з повідомленнями, зросло на 3,9% у порівнянні з попереднім роком. Більшість демократичних держав готуються до подальшого падіння виробництва щонайменше протягом наступного місяця.

Послання, яке неприховано пропагується китайською владою і поділяється деякими коментаторами на Заході, полягає в тому, що залежному від медіакартинки керівництву демократичних країн не вистачає рішучості, властивій авторитарним лідерам, під час кризи. Демократії повільні й хаотичні. Автократії натомість швидкі та скоординовані.

Але такі ідеї вводять в оману. Деякі демократичні країни дійсно в списку тих, хто справляється з кризою найгірше, але інші показали себе з найкращого боку в боротьбі з пандемією. Особливо це було видно там, де держави очолюють не популісти, а ті, хто може розраховувати на високий рівень довіри з боку суспільства. Так було в Німеччині, Тайвані, Фінляндії, Норвегії, Новій Зеландії та Південній Кореї – перші п'ять з цих країн очолюють жінки, чий стиль керівництва, як правило, інклюзивний, а не командно-адміністративний.

Читайте також: Як світові лідери втрачають вплив через коронавірус

Демократії також продемонстрували свою вроджену стійкість і здатність до адаптації. Централізовані системи, такі як британська, змушені віддавати більше повноважень регіональним урядам. Тайвань демонструє, як його прихильність захисту індивідуальних демократичних прав може бути успішно поєднана з добровільним стеженням за хворими. А Німеччина використовує силу своєї федеральної системи управління. Ще більш розколоті в політичному відношенні демократичні країни, такі як США й Великобританія, швидко виділили великі кошти для допомоги економіці при двопартійній підтримці.

Водночас демократії продемонстрували силу й цінність своїх різноманітних і незалежних громадянських суспільств, які мають свободу мобілізуватися для протистояння кризі подібного роду. Корпорації, університети, фонди та некомерційні організації співпрацюють з місцевою владою і на міжнародному рівні чи то для надання медичної допомоги та соціальної підтримки, чи то для забезпечення вакцинації.

Навпаки, авторитарні держави виглядають слабкими в цьому сенсі. Коли є тільки один незмінний лідер – чи то партія або окрема людина – помилки ніколи не будуть визнані, а провали будуть приховані. Очевидно, що саме за таким принципом розвивалася ситуація в Китаї, де Комуністична партія намагалася приховати масштаби спалаху вірусу в Ухані з грудня по початок січня. Відчуваючи ризик для своєї репутації, китайське керівництво кинуло всі сили на те, щоб взяти під контроль будь-яку інформацію про новий вірус, ще більше посиливши міжнародну недовіру до Китаю.

В інших авторитарних державах справи йдуть навіть гірше. Російська влада зараз намагається приборкати спровоковане її ж діями масштабне поширення COVID-19, в той час як в Ірані вже майже 130 000 підтверджених випадків інфікування і високий рівень смертності. Президент Путін кинув ресурси на відновлення позицій Росії як великої держави на шкоду соціально-економічним інвестиціям, залишивши систему охорони здоров'я країни неготовою до кризи. Його популярність впала до найнижчого рівня, відколи він вперше став президентом у 2000 році.

Читайте також: Коронавірус випробовує путінський режим на міцність

Спроби іранського режиму применшити небезпеку коронавірусу зробили його вразливим перед поновленням запеклих народних протестів, які потрясли країну після того, як уряд приховав свою провину в збитті українського авіалайнера 8 січня.

Справа в тому, що авторитарні лідери відносно добре справляються з геополітичною нестабільністю і вміло користуються вікном можливостей, як це продемонстрували Росія та Іран на Близькому Сході. Вони навіть можуть запускати масштабні інвестиційні проєкти з геоекономічними цілями, як це зробив Китай зі своєю ініціативою "Пояс і шлях", не турбуючись про їх довгострокову стійкість.

Але перед обличчям невидимого вірусу, який не знає кордонів і якого не можна ні відлякати, ні утримати, ні спростувати, авторитарне керівництво виставляє напоказ порожнечу своєї влади, а також блеф і браваду своїх прихильників – від Туреччини до Бразилії. Придушивши владу громадянського суспільства й незалежних засобів масової інформації, ці режими пізно дізнаються про погані новини, а потім змушені покладатися на жорстку бюрократичну машину для прийняття складних рішень.

Ця пандемія цілком може стати спусковим курком для заходу авторитарної моделі і її двох прапороносців – Китаю і Росії. Тут можна згадати про актуальне і досі висловлювання Вінстона Черчилля: "Демократія – це найгірша форма правління, якщо не брати до уваги всіх інших".

Переклад статті Los Angeles Times підготував Ярослав Супрун.

Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020
Попри багатотисячні протести й заклики народу піти у відставку, Олександр Лукашенко продовжує триматися за владу. Очевидно, однієї тільки волі суспільства недостатньо, щоб повалити досвідченого диктатора. Але що в цій ситуації може зробити Захід?
17:49 11.09 2020
Десь ми це вже чули. Черговий раунд переговорів про взаємини сторін після Брекзиту розпочався із заяви Лондона про те, що він готовий і може вийти з ЄС без угоди, буде процвітати без нього, що час закінчується, і що відповідальність за безвихідну ситуацію повністю лежить на впертому Брюсселеві.
21:30 10.09 2020
Отруєння лідера російської опозиції Олексія Навального, схоже, остаточно налаштувало більшість європейців проти Владіміра Путіна і виплеканого ним проєкту - російсько-німецького газопроводу "Північний потік-2".
17:05 09.09 2020