ОСТАННІ НОВИНИ28 вересня, 2020Фото: Kim Shiflett/NASA
23:42 28.05.2020

Місія Crew Dragon: прорив для світу космонавтики

Перша в історії місія приватного космічного корабля з екіпажем на борту – подія непересічна. Вона робить людство ще на крок ближчим до головної космічної мрії – освоєння Місяця, а в підсумку і Марсу.

Два астронавти НАСА, Роберт Бенкен і Дуглас Герлі, увійдуть в історію, вирушивши на Міжнародну космічну станцію на приватному космічному кораблі в капсулі Crew Dragon, яку доставить ракета Falcon 9 виробництва компанії SpaceX. Це буде також перший запуск астронавтів з американської землі за дев'ять років.

Астронавти злетять лежачи на спинах у кріслах, будучи поверненими в напрямку руху ракети, щоб знизити навантаження від високого прискорення на їхнє тіло. Після запуску з космодрому Кеннеді космічний корабель буде переміщатися через Атлантичний океан, повертаючись в напрямку, що збігається з орбітою МКС.

Перший ступінь ракети відокремиться трохи більше ніж через дві хвилини після запуску, а головна капсула Crew Dragon, відокремиться від другого ступеня десь через годину й продовжить свій рух до МКС. Старт ракети має відбутися 30 травня.

Найбільш небезпечними частинами космічної подорожі є запуск і приземлення кораблів. Однак SpaceX провела безліч випробувань, в тому числі 27 тестів посадки парашутами. Було також розроблене екстрене відділення капсули від ракети. У разі невдалого запуску Falcon 9 вісім двигунів піднімуть і відведуть капсулу, в якій знаходяться астронавти, подалі від ракети. В кінцевому рахунку екіпаж зможе в ній приземлитися. Ракета Falcon 9 здійснила 83 успішних запуски.

Стикування та повернення

Швидкість руху космічної станції по орбіті складає 7,7 км в секунду (17,500 км на годину). Для перехоплення МКС рух капсули повинен відповідати її швидкості, висоті й нахилу, і стикуватися потрібно в правильний час, так щоб два космічні апарати виявилися в безпосередній близькості один від одного. Різниця у швидкості між МКС і капсулою Crew Dragon повинна бути близька до нуля в точці перетину орбіт двох космічних апаратів.

Після виконання цих умов капсула повинна зробити маневр до стикувального порту МКС, використовуючи серію невеликих корегувальних двигунів, розташованих навколо космічного корабля. Це має бути зроблено автоматично за допомогою комп'ютера, однак при необхідності астронавти можуть управляти цим процесом вручну.

Читайте також: Астрономи знайшли нову, схожу на Землю екзопланету

Стикування ускладнюється тим фактом, що будь-який об'єкт, що знаходиться в стані спокою або в русі, залишатиметься таким, якщо тільки на нього не буде впливати зовнішня сила (перший закон руху Ньютона). Це означає, що при відсутності повітряного опору будь-який маневр, наприклад, крен вправо, буде тривати нескінченно, якщо не задіяти двигун, щоб створити рух в протилежному напрямку.

Так що тепер, коли у вас є уявлення про орбітальні маневри, чому б вам самим не спробувати? Цей симулятор, розроблений SpaceX, дозволяє вам віртуально приєднати капсулу Crew Dragon до стикувального порту МКС.

Корабель повернеться на Землю, коли, астронавти, що перебувають зараз на МКС, будуть готові зайняти їх місце, або на розсуд НАСА. Воно вже планує перший повнофункціональний політ Crew Dragon з чотирма космонавтами на борту, хоча дата запуску цієї місії поки не оголошена, і вона, поза сумнівом, буде залежати від результатів цього демонстраційного польоту.

Нова ера для космічних польотів

Цей запуск залишає SpaceX далеко попереду інших комерційних підприємств, які працюють над здійсненням космічних польотів за участю екіпажів. Серед них компанія Boeing з її кораблем Starliner, який вперше був запущений минулого року, але поки без космонавтів, а також Sierra Nevada, яка планує випробувати судно Dream Chaser з вантажем під час польоту на МКС у 2021-му.

Здатність комерційного сектору доставляти астронавтів на МКС є важливим кроком на шляху до подальших досліджень, зокрема для встановлення людської присутності на Місяці і, зрештою, на Марсі.

Однак в умовах конкуренції компаній залишається відкритим питання про те, чи не може в якийсь момент безпека бути принесена в жертву комерційним інтересам. Поки немає ніяких припущень, що це сталося, але будь-яка місія з екіпажем, яка зазнала б невдачі через економічні міркування, буде мати серйозні правові наслідки.

Читайте також: А що було до Великого вибуху?

За аналогією із сучасним авіаційним законодавством рано чи пізно буде потрібно ввести в дію комплекс норм і правил безпеки польотів в космос. Стосовно комерційних місячних та інших космічних місій, ми також повинні забезпечити, щоб будь-який космічний апарат не забруднював відвідане ним місце бактеріями з Землі.

З урахуванням того, що все більше країн і компаній розробляють плани місячних польотів, є очевидні переваги в міжнародному співробітництві та пошуку економічно ефективних методів запуску. І не в останню чергу тому, що приватні компанії не залежать від примх обраних урядів.

Так що для вчених, які прагнуть розширити наші знання про космос, це знаменний момент.

Переклад статті The National Interest підготував Ярослав Супрун.

Саміт Україна-ЄС, який відбудеться 6 жовтня в Брюсселі, ймовірно, пройде в холодних тонах через побоювання, що президент Зеленський більше не має наміру підтримувати євроатлантичний курс України.
22:59 29.09 2020
27 вересня видання New York Times опублікувало статтю, в якій, посилаючись на податкову декларацію американського президента, звинуватило його в податковому шахрайстві.
00:12 29.09 2020
25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020