ОСТАННІ НОВИНИ28 вересня, 2020Фото: pholder.com
20:26 29.05.2020

Відкрите небо: ще один безпековий договір під загрозою

Минулого тижня Білий дім оголосив про вихід США з Договору про відкрите небо, продовживши серію відмов Дональда Трампа від міжнародних угод щодо контролю над озброєннями. Крах подібних договорів - тривожна тенденція, яка може посилити гонку озброєнь.

Про який договір йдеться?

Договір про відкрите небо, підписаний США, Росією і більш ніж тридцятьма іншими країнами, надає його сторонам право літати на неозброєних літаках над будь-якою частиною території іншої країни в розвідувальних цілях. Ті, хто бажає отримати доступ в повітряний простір іншої країни, повинні завчасно запросити його й дотримуватися жорстко встановлених параметрів прольоту, таких як: курс, висота над рівнем моря та інших. Уряди можуть обмежувати доступ тільки з міркувань безпеки, але не з міркувань національних інтересів. Хоча, згідно з повідомленнями, кілька держав порушили це правило. З моменту вступу договору в силу в 2002 році його учасники здійснили понад 1500 польотів.

Навіщо він потрібен?

Ідея відкрити небо для подібних польотів припадала пилом майже чотири десятиліття, перш ніж вона знайшла своє втілення в договорі 1992 року. У перші роки холодної війни адміністрація Дуайта Ейзенхауера шукала можливість для повітряної розвідки, яка дозволила б попередити США та їх союзників по НАТО про приготування СРСР до військового нападу. Прихована сторона цих зусиль полягала в тому, що адміністрація займалася реалізацією таких проєктів, як висотні літаки спостереження U-2 та новітні космічні супутникові технології. Ініціатива "Відкрите небо", яку Ейзенхауер представив совєтам на конференції в Женеві 1955 року, була публічною частиною цих розвідувальних зусиль. Але Кремль тоді відхилив таку пропозицію.

Президент Джордж Буш відродив цю ідею на початку 1989 року, побачивши можливість підтримати політику гласності радянського лідера Михайла Горбачова й домогтися перемоги в царині розвідки для Сполучених Штатів. "Наша країна вже настільки відкрита, що я вірив, що радянська влада не отримає про нас ніяких додаткових відомостей", – писав згодом Буш про свої роздуми. – "Тоді як нам багато чого треба було дізнатися про Радянський Союз".

Договір про відкрите небо є однією з трьох міжнародних угод (поряд з Віденським документом і Договором про звичайні збройні сили в Європі (ДЗЗСЄ)), розробленими з метою підвищення транспарентності між військовими державами і, тим самим, зниження ризику війни.

Чому він опинився під питанням?

Адміністрація Трампа стверджує, що Росія порушує режим відкритого неба протягом багатьох років. Вона обмежила польоти над Чечнею, Калінінградом й окупованими нею грузинськими сепаратистськими територіями, повідомляє Держдепартамент. Крім того, Росія використовує договір для визначення потенційних цілей для ураження на території США, йдеться в заяві адміністрації, а також для просування своїх брехливих тверджень щодо анексії Криму та окупації грузинських сепаратистських регіонів Абхазії і Південної Осетії.

Москва, проте, заперечує недотримання умов договору. Російські порушення є частиною ширшої політики відмови від виконання зобов'язань щодо європейської безпеки: у 2007 Москва призупинила участь у ДЗЗСЄ, а минулого року вийшла з Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності (РСМД).

Військові аналітики відзначають, що інші учасники Договору про відкрите неба, в тому числі Сирія і Туреччина, також ввели в останні роки обмеження, які його підважили. А Сполучені Штати в 2017 році на знак протесту проти можливих порушень Росією умов відкритого неба заборонили іноземні військові польоти над Гавайськими островами.

Хто хоче його зберегти?

Багато західних чиновників й аналітиків стверджують, що в умовах домінування складних супутникових технологій відкрите небо сьогодні менш корисне для збору розвідданих, але все таке ж важливе у справі зміцнення довіри й заохочення прозорості між країнами-учасницями. А втім, літаки забезпечують деяку цінну розвідувальну інформацію, яку супутники не можуть надати. Та й не всі держави володіють супутниками.

Одинадцять європейських країн, які підписали договір, в основному члени НАТО, виступили із заявою, в якій висловили жаль з приводу запланованого виходу США й назвали відкрите небо вирішальним фактором для зміцнення довіри на трансатлантичному рівні. Визнаючи проблеми цього договору, в тому числі невиконання його Росією, вони наголосили, що "він залишається чинним і корисним".

Але інші сторони мало що можуть вдіяти, щоб запобігти краху договору. "Протягом більше десяти років російські військові чітко заявляли, що вони сповнені рішучості вийти з-під будь-яких обмежень щодо своїх озброєнь і сил, – говорить Стівен Сестанович, аналітик CFR. – Адміністрації Трампа теж не дуже подобається контроль над озброєннями, а це означає, що між американськими й російськими органами національної безпеки існує свого роду альянс. Малі європейські країни можуть бути незадоволені тим, що роблять великі хлопчики, але не можуть реально вплинути на їх поведінку".

Чому це має значення?

Якщо Сполучені Штати, як і погрожували, вийдуть з договору через шість місяців, то це буде третя велика угода про контроль над озброєннями (після ядерної угоди з Іраном та ДРСМД), від якої відмовився Трамп. Критики адміністрації вважають, що це тривожна тенденція, особливо з урахуванням того, що багато хто з нетерпінням чекає наступного лютого, коли закінчиться термін дії договору СНО-III, якщо США й РФ не погодяться продовжити його або замінити. Цей договір 2010 року важливий тим, що він наклав істотні обмеження на американську й російську ядерну зброю та системи доставки.

Переклад статті CFR підготував Ярослав Супрун.

Саміт Україна-ЄС, який відбудеться 6 жовтня в Брюсселі, ймовірно, пройде в холодних тонах через побоювання, що президент Зеленський більше не має наміру підтримувати євроатлантичний курс України.
22:59 29.09 2020
27 вересня видання New York Times опублікувало статтю, в якій, посилаючись на податкову декларацію американського президента, звинуватило його в податковому шахрайстві.
00:12 29.09 2020
25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020