ОСТАННІ НОВИНИ28 вересня, 2020Фото: john lucia/wiltshire999s
20:42 02.06.2020

Расизм - невилікувана хвороба Америки

Більшість білих американців досі не може визнати те, що темношкірі знають давно: расизм - це системний недуг країни, який нікуди не подівся. Біла Америка повинна зробити крок вперед не тільки заради примирення, а й заради справедливості.

Фотографії підпалених поліцейських машин, хмар сльозогінного газу, розграбованих магазинів, співробітників правоохоронних органів, які завалюють громадян на землю, і протестувальників, що непохитно марширують вулицями, лякають і шокують американське суспільство, але навряд чи дивують.

Відео, на якому чоловік-афроамериканець вмирає від того, що білий поліцейський тисне йому коліном на шию, дійсно жахливе й приголомшливе. Але й воно теж не викликає подиву – ми вже бачили багато подібних записів. На думку спадають протести 2015 року у Фергюсоні, штат Міссурі; старше покоління може пригадати заворушення Родні Кінга 1992 року або лінчування під час руху за громадянські права.

Однак нинішні масові демонстрації охопили країну в той час, коли пандемія забрала понад 100 000 життів, при цьому більше 30 мільйонів людей залишилися без роботи. А величезна нерівність у доходах і політична поляризація розривають країну на частини. Зараз здається, що США підійшли до переломного моменту. Майбутнє країни бачиться похмурим і невизначеним. Те, що ми спостерігає зараз, – це "американська бійня", але не та, яку Дональд Трамп, ймовірно, уявляв собі, коли він дивним чином згадав її на своїй президентській інавгурації.

Расизм не слабшає

Коли вся Америка пішла на карантин через пандемію, багато з того, що характеризувало нормальне життя, припинилося. Але більш фундаментальні й структурні проблеми країни нікуди не поділися. Однією з них є системний расизм, про що свідчать численні приклади.

У лютому на відео було зафіксовано, як у Джорджії двоє білих чоловіків застрелили чорношкірого Ахмода Арбері під час пробіжки. На іншому записі видно, як жінка в Центральному парку Нью-Йорка викликає поліцію до чорного чоловіка, стверджуючи, що він "погрожував" їй та її собаці. Хоча насправді той попросив жінку дотримуватися правил паркування і тримати собаку на прив'язі.

Також читайте: Убивство Джорджа Флойда: хвиля протестів охопила США

У міру розгортання пандемії стало ясно, що серед темношкірих смертність непропорційно вища, що також є непрямим результатом системної нерівності й расизму. З іншого боку, коли озброєні білі демонстранти блокували парламенти в різних штатах на знак протесту проти правил ізоляції і кричали, залякували та навіть плювали в поліцейських, правоохоронці у відповідь поводилися з ними із дивовижною обережністю. Яскравий приклад того, що американська поліція по-різному ставиться до людей із різним кольором шкіри.

Поляризація зупиняє прогрес

Як майже кожна тема в США останнім часом, роль поліції та системи кримінального правосуддя розглядається в політичній і расовій площинах. Заворушення у Фергюсоні в 2015 році призвели до створення руху "Black Lives Matter" ("Чорні життя мають значення"), спрямованого на підвищення обізнаності суспільства про системний расизм і боротьбу з індивідуальними та колективними забобонами, які його увічнюють.

У відповідь на це з'явився контррух з гаслами "All Lives Matter" ("Усі життя мають значення"), які стверджують, що американці живуть у толерантному суспільстві, позбавленому расизму. А також рух "Blue Lives Matter" ("Сині життя мають значення"), який просуває думку про те, що поліцейські є героями, яких помилково звинувачують у насильстві на расовому ґрунті.

Не дивно, що ці рухи у значній мірі підтримуються консервативно налаштованими білими. Опитування постійно показують, що довіра суспільства до поліції вища серед республіканських виборців, білих і людей похилого віку, тоді як лише мала частина латиноамериканців, афроамериканців, молоді та демократів поділяють цю довіру.

Також читайте: Трамп проти COVID-19: чому США стали новим центром пандемії

У 2020 році ці протилежні демографічні, расові та політичні табори дійшли до стану найбільшого антагонізму, підживлюючи тривалу фрагментацію і трайбалізм у державі. Цей поділ продовжують підтримувати опортуністичні політичні лідери, такі як Трамп, який активно розпалює ворожнечу і чиє місце в Білому домі є прямим результатом цієї високої поляризації суспільства та похідних від неї культурних воєн. У такому глухому куті прогрес зупиняється, а вулиці США стають сприйнятливими до спалахів насильства.

Білі повинні усвідомити проблему

Статистика, дослідження і відео, як ті із вбивством Джорджа Флойда, підтверджують той факт, що афроамериканці непропорційно частіше стають мішенню поліції. Тим не менш, багато білих американців не може визнати, що система кримінального правосуддя і поліцейська культура захищають їх і приносять їм користь.

Багато білих не може погодитися, що расизм залишається вродженою проблемою суспільства і державні структури мають гостру потребу в реформуванні, щоб домогтися рівного поводження з громадянами, яким вони покликані служити. Ця нездатність такої значної частини білої Америки визнати наявність своїх привілеїв і проявити співпереживання до меншин є єдиною та найбільшою перешкодою на шляху до прогресу й примирення.

Ті, хто є частиною цієї проблеми, повинні бути частиною її вирішення. Люди з темним кольором шкіри не можуть наодинці змінити систему, яка за своєю суттю налаштована проти них; і не потрібно їх примушувати це робити. Протягом всієї історії мобілізація чорношкірих вимагала критичної маси білих людей, щоб домогтися рівноправності й прискорити прогрес: так було під час руху за скасування рабства, за право голосу для чорношкірих, за цивільні права.

Та ж формула вірна і сьогодні. Але поки в країні панує політичний трайбалізм, чи можна повторити успіх минулих поколінь? Виклик ніколи ще не був настільки великим, а ставки такими високими. Якщо ми хочемо домогтися прогресу в ліквідації забобонів і расового насильства, білі американці повинні перестати закривати очі на системний расизм.

Переклад статті Deutsche Welle підготував Ярослав Супрун.

Саміт Україна-ЄС, який відбудеться 6 жовтня в Брюсселі, ймовірно, пройде в холодних тонах через побоювання, що президент Зеленський більше не має наміру підтримувати євроатлантичний курс України.
22:59 29.09 2020
27 вересня видання New York Times опублікувало статтю, в якій, посилаючись на податкову декларацію американського президента, звинуватило його в податковому шахрайстві.
00:12 29.09 2020
25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020