ОСТАННІ НОВИНИ24 вересня, 2020Фото: naturespath.com
17:40 03.06.2020

Індустрія моди: додати префікс "еко" недостатньо

Суспільство усвідомило, що виробництво синтетичних волокон негативно позначається на довкіллі. "Зелений" або "еко-френдлі" одяг став трендом 21 століття, чим індустрія моди активно користується. Ось тільки обзавестися екологічним вбранням для порятунку природи недостатньо. Потрібно змінювати свої купівельні звички та ставлення до речей.

Ми все більше усвідомлюємо вплив вибору одягу на довкілля. В індустрії моди спостерігається зростання виробництва "зеленого", "еко" і "сталого" (за аналогією до сталого розвитку – ПН) одягу.Це проявляєтсья у збільшенні використання натуральних волокон, як-от: шерсті, конопель та бавовни – і все більшому усвідомленні "порочності" синтетичних тканин, як-от: поліестеру, акрилу чи нейлону.

Однак, попит на "природне" приховує більш складну картину. Натуральні волокна в модному одязі є продуктами багатоетапних процесів обробки, більшість з яких вимагають інтенсивного виробництва, а також сучасних хімічних маніпуляцій.

Хоча вважається, що такі тканини розкладаються біологічним шляхом, ступінь, до якого вони перегнивають, був опротестований багатьма дослідженнями. Природні волокна можуть зберігатися протягом століть і навіть тисячоліть в певних умовах. Та й у тих випадках, коли тканини дійсно розкладаються, вони можуть викидати хімічні речовини, наприклад, з барвників, у довкілля.

А якщо зіставити присутність природних і синтетичних волокон в окремих зразках екосистеми, то можна виявити, що вони часто бувають в тотожних концентраціях. Проте, про вплив саме екотканин на довкілля відомо дуже мало.

Тому до тих пір, поки природні волокна не зазнають біологічного розкладання, вони будуть нести ту ж фізичну загрозу, що і пластмаси. І, на відміну від пластмасового текстилю, взаємодія натуральних тканин з поширеними хімічними забруднювачами й патогенними мікроорганізмами не до кінця вивчена.

Екологічний слід моди

Саме з цієї наукової точки зору маркетингове просування альтернативних волокон є проблематичним. Тому, хоч і з благими намірами, пошук альтернатив пластмасовим тканинам створює реальні ризики негативного впливу (який ще не вивчено належним чином) непластикових частинок на довкілля.

Стверджувати, що всі проблеми можуть бути вирішені шляхом купівлі "натурального", спрощує розуміння екологічної кризи, з якою ми стикаємося. Просувати використання різних видів тканин без повного розуміння їх впливу на природу – значить бути нещирим у боротьбі за захист довкілля. Такий підхід лише експлуатує "пластикове занепокоєння" суспільства та спонукає до поверхневої реакції у вигляді придбання "зелених" товарів. Послання маркетологів зрозуміле: купуйте по-іншому, купуйте "краще", але не переставайте купувати!

Однак "краща" й "альтернативна" модна продукція не позбавлена комплексної соціальної та екологічної несправедливості. Бавовна, наприклад, часто вирощується в країнах, де немає належного законодавства, що захищає довкілля та здоров'я людини.

Висихання Аральського моря, що в Центральній Азії, формально четвертого за величиною озера у світі, пов'язане зі зрошенням бавовняних полів, на що йде вода з річок, які його живлять. Це призвело до скорочення біологічного розмаїття і зруйнувало рибну промисловість регіону. Переробка природних волокон у безпосередньо тканину для одягу також є основним джерелом хімічного забруднення, коли заводські стічні води скидаються в чисті водойми, найчастіше практично не проходячи очистку.

Органічна бавовна та шерсть марки Woolmark є, мабуть, найвідомішими натуральними тканинами, які використовуються у виробництві одягу. Їх сертифіковані волокна являють собою довгоочікувану появу на ринку нових матеріалів, які кодифікували й удосконалили виробничі стандарти. А втім, і вони забруднюють довкілля волокнистими частками протягом свого життєвого циклу.

У більш загальному плані, проблеми індустрії моди, такі як системно низька зарплата, життєво небезпечні умови праці та крайня деградація довкілля, демонструють, що занадто часто наші такі доступні й звичні купівлі одягу вартують комусь і десь набагато більше, ніж нам.

Завдання – сповільнити швидку моду

Ось чому потрібно зрозуміти, що для подолання екологічної кризи, яку в тому числі провокує індустрія моди, необхідна радикальна зміна наших купівельних звичок. Адже ця криза, полягає не тільки в забрудненні довкілля пластиком. Ми повинні переглянути наше ставлення до одягу та змінити весь його життєвий цикл. Це означає, що потрібно купувати менше, носити довше, ремонтувати, переробляти, перепродавати, виробляти різні матеріали, купувати секонд-хенд і так далі.

Роль моди в проблемі забруднення довкілля пластмасою сприяла появі емоційних статей, в яких придбання одягу з синтетичних волокон стало іменуватися чимось непорядним. Вони розповідають, що, купуючи одяг з пластмасових тканин, ви стаєте співучасником отруєння океанів і продовольства.

Читайте також: Швидка мода може коштувати нам планети

Ці обмежені дискусії перекладають відповідальність на споживача, змушуючи його купувати "натуральне". Однак вони мало що роблять для того, щоб так само справедливо оцінити екологічні та соціальні біди, спричинені виробництвом і споживанням натуральної одягу, або відповідальність ретейлерів за всі ці проблеми.

Таким чином, підвищення доступності цих "натуральних" модних продуктів не вирішує фундаментальної проблеми, яка закладена в логіці самої індустрії, а саме – перманентно швидкого споживання і такого ж швидкого викидання товарів. Ми повинні переосмислити та зупинити цю швидку моду.

Переклад статті The Conversation підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020