ОСТАННІ НОВИНИ

13 липня, 2020

Фото: naturespath.com
17:40 03.06.2020

Індустрія моди: додати префікс "еко" недостатньо

Суспільство усвідомило, що виробництво синтетичних волокон негативно позначається на довкіллі. "Зелений" або "еко-френдлі" одяг став трендом 21 століття, чим індустрія моди активно користується. Ось тільки обзавестися екологічним вбранням для порятунку природи недостатньо. Потрібно змінювати свої купівельні звички та ставлення до речей.

Ми все більше усвідомлюємо вплив вибору одягу на довкілля. В індустрії моди спостерігається зростання виробництва "зеленого", "еко" і "сталого" (за аналогією до сталого розвитку – ПН) одягу.Це проявляєтсья у збільшенні використання натуральних волокон, як-от: шерсті, конопель та бавовни – і все більшому усвідомленні "порочності" синтетичних тканин, як-от: поліестеру, акрилу чи нейлону.

Однак, попит на "природне" приховує більш складну картину. Натуральні волокна в модному одязі є продуктами багатоетапних процесів обробки, більшість з яких вимагають інтенсивного виробництва, а також сучасних хімічних маніпуляцій.

Хоча вважається, що такі тканини розкладаються біологічним шляхом, ступінь, до якого вони перегнивають, був опротестований багатьма дослідженнями. Природні волокна можуть зберігатися протягом століть і навіть тисячоліть в певних умовах. Та й у тих випадках, коли тканини дійсно розкладаються, вони можуть викидати хімічні речовини, наприклад, з барвників, у довкілля.

А якщо зіставити присутність природних і синтетичних волокон в окремих зразках екосистеми, то можна виявити, що вони часто бувають в тотожних концентраціях. Проте, про вплив саме екотканин на довкілля відомо дуже мало.

Тому до тих пір, поки природні волокна не зазнають біологічного розкладання, вони будуть нести ту ж фізичну загрозу, що і пластмаси. І, на відміну від пластмасового текстилю, взаємодія натуральних тканин з поширеними хімічними забруднювачами й патогенними мікроорганізмами не до кінця вивчена.

Екологічний слід моди

Саме з цієї наукової точки зору маркетингове просування альтернативних волокон є проблематичним. Тому, хоч і з благими намірами, пошук альтернатив пластмасовим тканинам створює реальні ризики негативного впливу (який ще не вивчено належним чином) непластикових частинок на довкілля.

Стверджувати, що всі проблеми можуть бути вирішені шляхом купівлі "натурального", спрощує розуміння екологічної кризи, з якою ми стикаємося. Просувати використання різних видів тканин без повного розуміння їх впливу на природу – значить бути нещирим у боротьбі за захист довкілля. Такий підхід лише експлуатує "пластикове занепокоєння" суспільства та спонукає до поверхневої реакції у вигляді придбання "зелених" товарів. Послання маркетологів зрозуміле: купуйте по-іншому, купуйте "краще", але не переставайте купувати!

Однак "краща" й "альтернативна" модна продукція не позбавлена комплексної соціальної та екологічної несправедливості. Бавовна, наприклад, часто вирощується в країнах, де немає належного законодавства, що захищає довкілля та здоров'я людини.

Висихання Аральського моря, що в Центральній Азії, формально четвертого за величиною озера у світі, пов'язане зі зрошенням бавовняних полів, на що йде вода з річок, які його живлять. Це призвело до скорочення біологічного розмаїття і зруйнувало рибну промисловість регіону. Переробка природних волокон у безпосередньо тканину для одягу також є основним джерелом хімічного забруднення, коли заводські стічні води скидаються в чисті водойми, найчастіше практично не проходячи очистку.

Органічна бавовна та шерсть марки Woolmark є, мабуть, найвідомішими натуральними тканинами, які використовуються у виробництві одягу. Їх сертифіковані волокна являють собою довгоочікувану появу на ринку нових матеріалів, які кодифікували й удосконалили виробничі стандарти. А втім, і вони забруднюють довкілля волокнистими частками протягом свого життєвого циклу.

У більш загальному плані, проблеми індустрії моди, такі як системно низька зарплата, життєво небезпечні умови праці та крайня деградація довкілля, демонструють, що занадто часто наші такі доступні й звичні купівлі одягу вартують комусь і десь набагато більше, ніж нам.

Завдання – сповільнити швидку моду

Ось чому потрібно зрозуміти, що для подолання екологічної кризи, яку в тому числі провокує індустрія моди, необхідна радикальна зміна наших купівельних звичок. Адже ця криза, полягає не тільки в забрудненні довкілля пластиком. Ми повинні переглянути наше ставлення до одягу та змінити весь його життєвий цикл. Це означає, що потрібно купувати менше, носити довше, ремонтувати, переробляти, перепродавати, виробляти різні матеріали, купувати секонд-хенд і так далі.

Роль моди в проблемі забруднення довкілля пластмасою сприяла появі емоційних статей, в яких придбання одягу з синтетичних волокон стало іменуватися чимось непорядним. Вони розповідають, що, купуючи одяг з пластмасових тканин, ви стаєте співучасником отруєння океанів і продовольства.

Читайте також: Швидка мода може коштувати нам планети

Ці обмежені дискусії перекладають відповідальність на споживача, змушуючи його купувати "натуральне". Однак вони мало що роблять для того, щоб так само справедливо оцінити екологічні та соціальні біди, спричинені виробництвом і споживанням натуральної одягу, або відповідальність ретейлерів за всі ці проблеми.

Таким чином, підвищення доступності цих "натуральних" модних продуктів не вирішує фундаментальної проблеми, яка закладена в логіці самої індустрії, а саме – перманентно швидкого споживання і такого ж швидкого викидання товарів. Ми повинні переосмислити та зупинити цю швидку моду.

Переклад статті The Conversation підготував Ярослав Супрун.

Звільнення Якова Смолія з посади голови правління Нацбанку через політичний тиск ставить під сумнів незалежність НБУ й співпрацю України з МВФ, а також стало черговим свідченням згортання реформ при президенті Зеленському.
17:18 14.07 2020
Переобрання Анджея Дуди розчищає керівній партії "Право і справедливість" шлях до просування спірних реформ, що лише посилить конфронтацію Варшави з Брюсселем. Про цей та інші наслідки перемоги Дуди читайте в статті.
21:13 13.07 2020
П'ятдесят років тому, коли Пол Маккартні оголосив про свій вихід із Beatles, ця новина зруйнувала надії мільйонів фанатів, породивши неправдиві чутки про возз'єднання, які не припинялися і в новому десятилітті.
22:17 10.07 2020
Європейці часто говорять про західні цінності, критикуючи автократичні країни. Але водночас час вони готові закривати очі на антидемократичні дії лідерів і підтримувати їх, якщо вони декларують свій проєвропейський шлях.
19:00 09.07 2020
30 червня закон про національну безпеку Гонконгу, що зазіхає на принцип "одна країна - дві системи", був уведений в дію. Що він означає для майбутнього особливого адміністративного району?
13:08 08.07 2020
Пандемія коронавірусу зірвала святкування перемоги Джо Байдена на праймеріз. Але зараз настає куди більш складний і відповідальний етап у президентських перегонах, адже демократ залишається сам на сам з Дональдом Трампом.
19:32 07.07 2020
Тиждень тому у Франції пройшли місцеві вибори, на яких президентська партія з тріском провалилася. Ця невдача, помножена на важкі наслідки коронакризи, підштовхнула Емманюеля Макрона до зміни уряду. Хто він, новий прем'єр, і чи допоможе він чинному президенту виграти битву за Єлисейський палац у 2022 році?
12:00 06.07 2020
Минула неділя пройшла у Франції під зеленим кольором, коли на місцевих виборах партія "Європа Екологія Зелені" перемогла в більшості великих міст. Для Макрона ж це голосування стало справжньою поразкою, що ставить під загрозу його надії на переобрання в 2022 році.
18:31 03.07 2020
Одній з найтрагічніших громадянських воєн на Близькому Сході скоро виповниться 10 років. І весь цей час на чолі країни залишається Башар аль-Асад. Але його панування над Сирією може закінчитися через опозицію з боку членів сім'ї, безпрецедентні протести й масштабні нові санкції США.
19:25 02.07 2020
Росіяни проголосували за масштабний пакет з більш ніж двохсот поправок до конституції, найважливіша з яких звільняє президента Владіміра Путіна від обмежень щодо термінів повноважень і потенційно дозволяє йому правити до 2036 року. Що означають ці зміни для майбутнього країни?
16:54 02.07 2020