ОСТАННІ НОВИНИ11 липня, 2020Фото: medium.com
17:56 03.06.2020

Трамп проти Твіттера: боротьба за свободу слова?

Минулого тижня в США вибухнув скандал, після того як соцмережа "застосувала санкції" проти, на її думку, помилкових і таких, що закликають до насильства, постів Трампа. Ця ситуація викликала дискусію про те, де знаходиться грань між свободою слова та захистом суспільства від "шкідливої інформації".

Рішення Twitter вжити заходів проти двох твітів президента США Дональда Трампа стало значним, потенційно далекосяжним кроком не тільки для самої компанії, але й для переоцінки в майбутньому суспільних очікувань щодо того, як ці потужні глобальні платформи повинні реагувати на пости публічних персон.

В одному з твітів Трамп неправдиво заявив минулого тижня, що голосування по пошті (листопадові вибори через пандемію, найімовірніше, проходитимуть саме так – ПН) буде використано для заохочення шахрайства (навіть незважаючи на те, що він підтвердив, що сам буде голосувати поштою). Як наслідок соцмережа присвоїла цьому посту попереджувальну позначку, яка закликає користувачів "вивчити факти про голосування поштою" і перенаправляє на перевірену інформацію.

Коли Fox News згодом запитав виконавчого директора Facebook Марка Цукерберга, як його соцмережа вирішувала б таку ситуацію, він лицемірно сказав про послідовну прихильність компанії до захисту свободи слова. "Я твердо вірю, що Facebook не повинен бути арбітром правди для всього, про що люди говорять в інтернеті", сказав Цукерберг, хоча саме цим соцмережа займається, коли їй це потрібно. У компанії є великий відділ фактчекінгу, який час від часу посилює свою діяльність. Так, з початком пандемії він відстежує і видаляє пости з неправдивою інформацією про COVID-19.

А втім, дії Twitter підштовхнули Трампа завдати удару по соціальних мережах, видавши, вочевидь, безглуздий указ про зняття імунітету, який дозволяє інтернет-платформам уникнути відповідальності за контент, що розміщується їх користувачами.

Ще більш жорсткі заходи відносно президента Twitter вжив, коли минулого четверга той опублікував твіт, у якому заявив, що проти запеклих протестів у Міннесоті, спричинених жахливим вбивством Джорджа Флойда поліцією, буде застосоване насильство. Глава держави написав: "Коли починається мародерство, починається стрілянина". Соцмережа приховала цей пост (хоча користувачі Twitter все ще можуть натиснути на кнопку, щоб переглянути його) і заблокувала можливість прокоментувати його або поділитися ним. Після цього Трамп написав ряд істеричних твітів.

За іронією долі, ця театральна сутичка між Трампом і Twitter (або Facebook) має мало спільного з битвою титанів за свободу слова, а скоріше грає роль невтішного нагадування про те, що подібний антагонізм, насправді, посилює як соцмережі, так і їх найбільш різких і таких, що викликають розбіжності, користувачів.

Цими інтернет-платформами для віртуальних експертів користуються також громадські діячі, які бажають робити заяви, уникаючи при цьому питань від суспільства або публічного притягнення до відповідальності.

Алгоритми соцмереж збудовані так, щоб у стрічці користувачів з'являлися передусім саме різного роду обурливі висловлювання, які так полюбляють такі фігури, як Трамп. Чим більше людей поділяться таким постом, тим більша ймовірність того, що він з'явиться у вашій стрічці новин.

А проте, історія з Трампом – це довгоочікуваний, хоч і запізнілий початковий крок до того, щоб соцмережі взяли на себе скромну відповідальність за скорочення кількості очевидно неправдивої інформації і потенційно небезпечних постів від тих, хто цілеспрямовано їх поширює серед мас.

Переклад статті The Irish Times підготував Ярослав Супрун.

П'ятдесят років тому, коли Пол Маккартні оголосив про свій вихід із Beatles, ця новина зруйнувала надії мільйонів фанатів, породивши неправдиві чутки про возз'єднання, які не припинялися і в новому десятилітті.
22:17 10.07 2020
Європейці часто говорять про західні цінності, критикуючи автократичні країни. Але водночас час вони готові закривати очі на антидемократичні дії лідерів і підтримувати їх, якщо вони декларують свій проєвропейський шлях.
19:00 09.07 2020
30 червня закон про національну безпеку Гонконгу, що зазіхає на принцип "одна країна - дві системи", був уведений в дію. Що він означає для майбутнього особливого адміністративного району?
13:08 08.07 2020
Пандемія коронавірусу зірвала святкування перемоги Джо Байдена на праймеріз. Але зараз настає куди більш складний і відповідальний етап у президентських перегонах, адже демократ залишається сам на сам з Дональдом Трампом.
19:32 07.07 2020
Тиждень тому у Франції пройшли місцеві вибори, на яких президентська партія з тріском провалилася. Ця невдача, помножена на важкі наслідки коронакризи, підштовхнула Емманюеля Макрона до зміни уряду. Хто він, новий прем'єр, і чи допоможе він чинному президенту виграти битву за Єлисейський палац у 2022 році?
12:00 06.07 2020
Минула неділя пройшла у Франції під зеленим кольором, коли на місцевих виборах партія "Європа Екологія Зелені" перемогла в більшості великих міст. Для Макрона ж це голосування стало справжньою поразкою, що ставить під загрозу його надії на переобрання в 2022 році.
18:31 03.07 2020
Одній з найтрагічніших громадянських воєн на Близькому Сході скоро виповниться 10 років. І весь цей час на чолі країни залишається Башар аль-Асад. Але його панування над Сирією може закінчитися через опозицію з боку членів сім'ї, безпрецедентні протести й масштабні нові санкції США.
19:25 02.07 2020
Росіяни проголосували за масштабний пакет з більш ніж двохсот поправок до конституції, найважливіша з яких звільняє президента Владіміра Путіна від обмежень щодо термінів повноважень і потенційно дозволяє йому правити до 2036 року. Що означають ці зміни для майбутнього країни?
16:54 02.07 2020
Берлін виступає проти планів Вашингтона посилити санкції, щоб назавжди зупинити будівництво російського газопроводу Північний потік 2. Німці вважають, що американські санкцій порушують європейську безпеку та суверенітет. Але насправді все навпаки. Путінська труба швидше підірве, ніж зміцнить енергетичну незалежність Європи, зробивши її ще більш вразливою перед Росією.
19:43 01.07 2020
У другому турі зійдуться чинний глава держави Анджей Дуда, якого підтримує керівна консервативна партія "Право і справедливість", та мер Варшави Рафал Тшасковський, представник головної опозиційної партії, ліберальної "Громадянської платформи". Шанси в обох рівні, і боротьба буде запеклою.
10:21 30.06 2020