ОСТАННІ НОВИНИ

26 вересня, 2020

Фото: Flickr
12:27 05.06.2020

Чому Південна Корея підтримує розширення G7

31 травня Дональд Трамп заявив про бажання розширити G7 до G11. Прем'єр-міністри Британії і Канади, як і адміністрація президента Франції, висловилися проти такої ідеї, оскільки вона передбачає повернення в групу Росії. Але є одна країна, яка з радістю вхопилася б за можливість потрапити в клуб. І справа тут не тільки в престижі.

Президент Південної Кореї Мун Чже Ін висловився на підтримку розширення "Великої сімки" майже відразу після того, як Трамп зробив цю імпровізовану заяву. Мун був першим главою держави, який обговорив це з американським президентом по телефону. Не дивно, що південнокорейський лідер хотів би приєднатися до клубу багатих країн. Звичайно, членство в ньому має свої привілеї, не кажучи вже про підвищення міжнародного статусу Південної Кореї.

Але крім іміджевих вигод, в Сеула є більш серйозні розрахунки щодо G7. Будь-який дипломатичний майданчик, що надає президенту Муну можливість безпосередньо обговорити проблеми з президентом США, – це можливість, яку він не може впустити.

Розподіл витрат

2 червня Вашингтон і Сеул частково вирішили багатомісячний спір щодо розподілу витрат на утримання військового контингенту США на південнокорейської землі, що налічує 28 500 солдатів. За даними Командування американських сил у Кореї, адміністрації Трампа та Муна досягли угоди про виплату зарплати в розмірі 200 млн дол. для приблизно 4000 південнокорейських громадян, які працюють на командування, але з квітня перебувають у неоплачуваній відпустці. Ширші переговори щодо переглянутої угоди про особливі заходи залишаються, однак, все ще відкритим питанням.

У квітні президент Трамп гордо похвалився тим, що відхилив останню пропозицію Сеула, назвавши її недостатньою і несправедливою по відношенню до Сполучених Штатів. Незважаючи на те, що сторони традиційно називають американо-південнокорейський альянс непохитним, відзначаючи, що його загалом не торкнулися розбіжності з приводу поділу витрат, реальність же дає зрозуміти, що патова ситуація в переговорах точно не зміцнює двосторонні відносини. Готовність чиновників адміністрації Трампа голосно й публічно критикувати Південну Корею в авторитетних американських виданнях не тішить Сеул, який зі зрозумілих причин продовжує вважати позицію Вашингтона негнучкою, а то й зовсім обурливою.

Читайте також: Як Трамп провалив випробування коронавірусом

Хоча "Велика сімка" і не стане вдалим форумом для обговорення двосторонніх проблем США та Південної Кореї, вона надасть Муну ще одну можливість провести зустріч з Трампом де-небудь в кулуарах, щоб спробувати домогтися від нього укладання прийнятної для обох сторін угоди.

Мир на Корейському півострові

Вашингтон і Сеул зрештою переслідують одну й ту ж мету: домогтися того, щоб Північна Корея згорнула свою ядерну програму. Але йдуть вони до цього абсолютно різними шляхами. Адміністрація Трампа, як і її попередниці протягом останніх 30 років, набагато більш схильна використовувати проти Пхеньяна батіг замість пряника. Шляхом накладення санкцій на експорт КНДР, пред'явлення кримінальних звинувачень компаніям, що працюють на північнокорейському ринку, і переконання Пхеньяна, що ніяка нормалізація не може відбутися доти, доки він не знищить свою ядерну зброю.

Президент Мун, можливо, і не говорить про це вголос, але він ніколи не підтримував підхід Вашингтона і не вважає його особливо ефективним. З огляду на історію американської політики з тих пір, як КНДР стала ядерною державою, підхід Муна дійсно може пережити випробування часом.

Читайте також: Чому санкції не впливають на Північну Корею

Тактика Сеула протилежна американській: він покладається на створення фундаменту довіри й імпульсу до поліпшення відносин ще до того, як з'являться навіть віддалені перспективи денуклеаризації. Міжкорейська ініціатива Муна спрямована на налагодження діалогу між Північчю та Півднем і початок зближення економік обох країн.

Ім Чен Сок, колишній глава адміністрації Мун Чже Іна, заявив, що південнокорейський президент має намір і далі просувати свою ініціативу щодо примирення. Мун, однак, обмежений у можливостях через санкції США та Ради Безпеки ООН проти Пхеньяна, які перешкоджають реалізації усіх, крім найбільш незначних проєктів. У цьому сенсі G-7 - це ще один спосіб для Муна заручитися підтримкою країн Європи, які більш сприйнятливі до його підходу до вирішення корейської проблеми.

Китайське питання

Останнє, чого хоче Південна Корея, це опинитися на лінії фронту між США і Китаєм в їх холодній війні. Вашингтон протягом останніх 70 років залишається найважливішим союзником Сеула у сфері безпеки. Тоді як Пекін є його найбільшим торговельним партнером: у 2018 році трохи більше 25% південнокорейського експорту припадало на китайський ринок. Південна Корея хоч і займає 12-е місце у списку найбільших економік світу з ВВП в $1,6 трлн, але вона значною мірою орієнтована на експорт, що робить її дуже вразливою до ринкових коливань або двосторонніх торговельних суперечок.

Прецедент опинитися між двох вогнів у Муна вже був. Попередня адміністрація погодилася розмістити на території країни американський протиракетний комплекс THAAD. У відповідь розлючений Пекін вирішив вдарити по південнокорейських бізнес-інтересах у Китаї. Кількість китайських туристів, що відвідали Південну Корею в 2017 році, скоротилася на 50% у порівнянні з попереднім роком, а південнокорейська корпорація Lotte, що продала землю під ракетний комплекс, змушена була закрити 70 своїх магазинів у Піднебесній "через порушення безпеки".

Читайте також: Війна звинувачень між Вашингтоном і Пекіном

Сеул зараз знаходиться в патовій ситуації: підтримати США проти Китаю і наштовхнутися на ризик різкого економічного спаду або зробити ставку на Китай та отримати скорочення американського контингенту й погіршення відносин з американським президентом, який вимагає повної лояльності і негативні коментарі якого у бік Південної Кореї можна простежити ще з 1980-х років. Як влучно зауважив економіст компанії Hyundai Чхве Ян О: "Ми мусимо йти по канату, натягнутому між США і Китаєм, які борються за глобальну гегемонію. Ми не можемо дозволити собі відштовхнути жодного з них".

"Будь ласка, пане президенте, не вплутуйте нас у це" – послання, яке Мун Чже Ін, ймовірно, буде адресувати Трампу при будь-якій зустрічі. На сьогодні ініціатива американського президента щодо розширення G7 має дуже мало шансів на реалізацію. Потрібна буде одностайність, щоб втілити її в життя. Але якщо ця ідея буде схвалена, то вона може принести непогані дивіденди Південній Кореї.

Переклад статті The National Interest підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020