ОСТАННІ НОВИНИ24 вересня, 2020Фото: vox
20:51 05.06.2020

Навіщо Трамп виходить з міжнародних організацій

З часу свого вступу на посаду нинішній президент США встиг вивести свою країну з Паризької угоди, ЮНЕСКО, Транстихоокеанського партнерства та багатьох інших міжнародних організацій і договорів. Ця "доктрина виходу" таїть в собі великі ризики для становища Штатів у світі.

Дональд Трамп знаходиться в Білому домі вже більше трьох років, але до цього часу так і не удостоївся власної зовнішньополітичної доктрини. Можливо, прийшов час нагородити його такою. І кращої назви для неї, ніж "Доктрина виходу", напевно, годі й шукати.

У Трампа є гасло – "Америка передусім". Фраза, якою він описує різні прояви своєї політики, але повноцінною доктриною її не назвеш. Ось у президента Трумена була своя доктрина, яка проголошувала, що Сполучені Штати готові надати допомогу країнам, яким загрожує комунізм в особі СРСР. Доктрина Картера заявила про рішучість США захищати Перську затоку. Доктрина Рейгана сигналізувала про намір Вашингтона надати допомогу "борцям за свободу" проти підтримуваних Радянським Союзом режимів. У всіх випадках і союзники, і вороги, поряд з Конгресом й американською громадськістю, були цільовою аудиторією цих концепцій зовнішньої політики.

Центральною ж темою президентства Трампа стало виведення США з багатосторонніх організацій та угод і їх самоусунення від міжнародних справ. Однак ізолюватися у світі, який стикається зі щораз більшою кількістю глобальних викликів, які можуть бути вирішені тільки колективними, а не індивідуальними діями, – безглуздо.

Одним з перших зовнішньополітичних рішень Трампа став вивід Сполучених Штатів з Транстихоокеанського партнерства (ТТП) – торговельного пакту, що складається з більш як десяти країн, на яких припадає близько 40% світової економіки. Головним інтересом Америки для участі в ТТП стало встановлення амбіційних правил торгівлі, яких Китай повинен був дотримуватися, щоб не опинитися за бортом світового ринку. Але рішення Трампа не приєднуватися до пакту, для становлення якого американці так багато зробили, призвело до зворотного результату. Воно послабило тиск на Китай з метою проведення реформ та, з іншого боку, розбило надії американських експортерів, що прагнуть продавати товари членам нового пакту.

Зовсім недавно адміністрація Трампа припинила фінансування і пригрозила вийти зі складу Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) – і це в умовах глобальної пандемії. Днями пізніше вона оголосила про вихід з Договору про відкрите небо – угоди між трьома десятками країн, що дозволяє здійснювати розвідувальні польоти над територією одна одної з метою збільшення транспарентності та зменшення шансів на неправильну оцінку безпекової ситуації.

Читайте також: Рішення Трампа зупинити фінансування ВООЗ – це удар для всього міжнародного співтовариства

І було безліч інших виходів, в тому числі жертвами політики Трампа стали Паризька кліматична угода, Ядерна угода з Іраном, Договір про ліквідацію ракет середньої і малої дальності (РСМД), ЮНЕСКО та Рада ООН з прав людини.

Цілком можливо, Трамп вважає, що вихід збільшує можливості США і дає їм важелі впливу на майбутніх переговорах. До того ж, йому явно подобаються політичні послання, які може донести той чи інший вихід. Яким би не був мотив таких дій, вони можуть дорого коштувати країні. Вихід з Паризької угоди, наприклад, відлякав багатьох союзників, які справедливо розглядають зміну клімату як екзистенційну проблему.

Серія наступних виходів з договорів внесла велику частку непередбачуваності й ненадійності в зовнішню політику США. Вихід іншого роду, в даному випадку відмова від військової підтримки курдів у Сирії, а тепер, можливо, й уряду в Афганістані, тільки зміцнює таке сприйняття. Друзів і союзників можливість нового непередбачуваного виходу Вашингтона може змусити засумніватися в рішенні віддати свою безпеку в американські руки.

Читайте також: Відкрите небо: ще один безпековий договір під загрозою

Не маючи США, на яких можна було б покластися, союзники стикаються з проблемним вибором: відступити перед могутнім сусідом, створити свій власний військовий потенціал або і те, й інше. Будь-який з варіантів йде врозріз з інтересами Штатів та може створити можливості для конкурентів, таких як Китай, щоб завоювати авторитет за їх рахунок. У випадку з Афганістаном повідомлялося про плани виведення військ, зважаючи не на стан справ у країні, а на американський політичний календар. Це створює небезпеку того, що Талібан знову опиниться в домінантному становищі в державі. Це те ж угрупування, яке несе відповідальність за теракти 11 вересня.

Ще гірше те, що виходи відбуваються в односторонньому порядку. Реакція була б зовсім іншою, якби Сполучені Штати, проконсультувавшись із союзниками та партнерами, звернулися до ВООЗ з пакетом реформ, давши зрозуміти, що, якщо вони не будуть прийняті, то всі країни профінансують нову організацію, здатну краще справлятися з глобальними викликами в галузі охорони здоров'я. У випадку з Іраном вихід з Ядерної угоди підірвав перспективи приєднання Франції, Великобританії та Німеччини до тактики, продовження дії найважливіших положень угоди в обмін на вибіркове скасування санкцій. Зараз США ізолювали себе більше, ніж Іран, в той час як Тегеран неухильно долає обмеження по збагаченню ядерних матеріалів, передбачені угодою.

Читайте також: Криза міжнародного співробітництва у часи пандемії

У принципі, вихід з міжнародної угоди може бути виправданий її недоліками. Таким було пояснення виходу з Іранської ядерної угоди, наприклад. Він також може бути виправданий звинуваченнями в тому, що одна або кілька сторін порушують угоду. Таким був аргумент на користь виходу з Договору про відкрите небо.

Але будь-яка угода, укладена на багатосторонньому рівні, апріорі не може бути досконалою. Питання полягає не в тому, чи є угода ідеальною, а в тому, чи є вона кращою, ніж та, яка могла б бути предметом переговорів, або ж кращою за її відсутність. Дотепер принаймні немає достатніх доказів того, що вихід з договору проклав шлях до чогось кращого; навпаки, як доктрина, він веде до ослаблення впливу, процвітання і безпеки США.

Переклад статті CFR підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020