ОСТАННІ НОВИНИ

26 вересня, 2020

Фото: mercopress.com
09:04 08.06.2020

Знеліснення Амазонії: потрібна міжнародна реакція

Звичайно, зараз увага міжнародної спільноти й кожної країни окремо поглинена пандемією і подоланням її наслідків. Але ми не можемо дозволити собі відкласти в довгий ящик боротьбу зі зміною клімату. Ситуація в Амазонії вимагає глобальної реакції.

Розуміння того, що для боротьби з глобальним потеплінням, необхідна міжнародна співпраця, існує вже кілька десятиліть. І звичайно, успіх компаній, які видобувають викопне паливо, у просуванні протилежної думки матиме катастрофічні наслідки. На сьогодні центральні банки вимагають, щоб за пандемією пішла "комплексна трансформація економіки", якщо ми хочемо уникнути екстремальних потрясінь, які може викликати підвищення температури на 4°С.

Очевидно, хаос, спричинений коронавірусом, зробив таке майбутнє менш віддаленим, а зусилля щодо його відвернення ще більш необхідними. Але ризик полягає в тому, що пандемія матиме зворотний ефект: зосередження уваги на загрозі, що вимагає невідкладних дій прямо зараз, а не на небезпеці, яку можна ігнорувати ще кілька років.

Читайте також: Коронавірус: порятунок чи загроза для природи?

Ніде ця небезпека не є більш явною, ніж у Бразилії. На найбільш густонаселену країну Південної Америки припадає 2,25% світових викидів парникових газів. А вирубування лісів, що прискорюється, ставить Бразилію, в межах якої знаходиться 60% тропічних лісів Амазонії, у центр боротьби за сповільнення глобального потепління. Це пояснюється тим, що амазонські ліси є найбільшими на Землі поглиначами вуглецю і грають вирішальну роль в круговороті води, а також слугують домівкою для більшої кількості видів рослин і тварин, ніж де-небудь ще на суші.

Двадцять вісім років тому, у червні 1992 року, в Ріо-де-Жанейро була відкрита для підписання Рамкова конвенція ООН про зміну клімату. Але відтоді, як 18 місяців тому до влади в країні прийшов ультраправий президент Жаїр Болсонару, його уряд звів нанівець багаторічну роботу активістів-екологів та корінних народів, спрямовану на захист тропічного лісу, і замість цього прискорив його знищення незаконними лісорубами, шахтарями та скотарями. До липня 2019 року втрати сягнули 9800 кв. км. Дослідники прогнозують, що такими темпами тропічний ліс до середини 2030-х років стане джерелом викидів вуглекислого газу. Зараз є побоювання, що пандемія може прискорити цей процес.

Читайте також: Жаїр Болсонару – більша небезпека для Бразилії, ніж коронавірус

У четвер Бразилія обігнала Італію і стала третьою в списку країн з найбільшою кількістю загиблих від COVID-19 (очолюють антирейтинг США і Британія), після того як держава досягла рекордного показника в 1743 загиблих за день (загальне число жертв перевищило 34 000). У той час як Болсонару продовжує нападки на карантинні заходи, корінне населення басейну Амазонки, все більше зазнає насильства та хвороб: за шість місяців у штаті Мараньяо було вбито п'ять осіб.

Проблеми Амазонії можуть здаватися нам такими віддаленими, але ми не можемо дозволити собі скласти руки та відвернутися. Потрібно використовувати всі можливі важелі, які можуть вплинути на уряд Бразилії і її м'ясну промисловість. Минулого тижня британські банки надали понад 2 млрд доларів компаніям, пов'язаним з вирубкою лісів. Тепер на ці фінустанови потрібно чинити тиск, як і на американських інвесторів, політиків і регуляторів.

Читайте також: Коронавірус і довкілля: нам потрібна "зелена" стратегія виходу з кризи

Знадобляться величезні міжнародні зусилля, щоб зберегти тропічний ліс Амазонії. Агробізнес відповідає за більш ніж п'яту частину бразильського ВВП. Якщо тваринництво зіткнеться з обмеженнями, то повинні бути й економічні стимули. Учасники переговорів з міжнародної торгівлі та клімату повинні посилити свою роботу. Теж саме має зробити і суспільство.

Переклад статті The Guardian підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020