ОСТАННІ НОВИНИ24 вересня, 2020Фото: dpa
18:00 11.06.2020

Чому Трамп виводить американських військових з Німеччини

Наказ президента Дональда Трампа про виведення майже десяти тисяч американських військових з Німеччини зраджує близького союзника, підриває довіру до Вашингтона й робить Європу та США менш захищеними.

Чому Трамп наказав скоротити близько третини американських військ, що базуються в Німеччині?

Білий дім поки не надав обґрунтування такому рішенню, але сам Трамп неодноразово скаржився на те, що союзники США по НАТО, включно з Німеччиною, не платять те, що він вважає їх справедливою часткою за європейську оборону. Експосол США в Німеччині Річард Ґренелл, який нещодавно відбув на батьківщину, за повідомленнями, був рушійною силою цього кроку. Минулого року в Твіттері він стверджував, що американці не розуміють, "чому Німеччина не виконує свої зобов'язання в НАТО і не допомагає Заходу".

Рішення обмежити присутність американських військ у ФРН двадцятьма п'ятьма тисячами (скорочення від приблизно тридцяти п'яти тисяч військових) здається частиною ідеології Трампа "Америка передусім", покликаної позначити межі того, скільки американці готові витратити на захист інших країн і, в більш широкому сенсі, на підтримку світового порядку.

Як ця новина була сприйнята в Німеччині?

Очікувано, дуже погано. Старший радник канцлерки Ангели Меркель, Пітер Баєр, назвав це рішення "абсолютно неприйнятним", а інший провідний політик, Норберт Руттген, назвав його "жахливим". Хоча американські чиновники не пов'язують указ президента з його непростими відносинами з Меркель, багато німців вважають, що це рішення було прийнято у відплату за заяву канцлерки про те, що вона не приїде на саміт Великої сімки (G7) в Сполучених Штатах, який Трамп має намір представити як символ відновлення американської економіки.

Найбільш приголомшливим для німців – і всіх, хто знайомий з дипломатичними традиціями або простими манерами – було те, що Білий дім мало того, що не проконсультувався з німецькою стороною, але навіть не спромігся попередити її про таке важливе рішення, що істотно й безпосередньо впливає на безпеку та економіку ФРН. Відповідно до одного з недавніх опитувань, довіра німецької громадськості до президента США в тому, що він "діє правильно в міжнародних справах", впала до 13% ще до цього одностороннього жесту, а тепер, безсумнівно, і зовсім піде на дно.

Що Трамп думає про європейську оборону?

Розподіл тягаря фінансування НАТО є важливим питанням. Німеччина входить в коло більшості членів Альянсу, які витрачають на оборону менше 2% свого ВВП, незважаючи на прийняті ними в 2014 році зобов'язання щодо досягнення цієї планки до 2024 року. Але багато з того, що говорить Трамп про поділ витрат НАТО, не відповідає дійсності. Наприклад, президент заявив, що бюджет Альянсу "летів униз, як американські гірки", до того як він змусив європейців платити більше.

Тоді як насправді витрати європейських країн на оборону неухильно ростуть з моменту вторгнення Росії в Україну (а це сталося більш ніж за два роки до приходу Трампа до влади). Його порівняння між витратами США на оборону (трохи більше 3% ВВП) й аналогічними витратами європейських союзників (тільки 9 з 29 країн НАТО віддають 2% на оборонку) вводить в оману, оскільки переважна частина військового бюджету США (близько 85%) йде на регіони та завдання, які мають мало спільного з обороною НАТО чи Європи.

Читайте також: Як Трамп провалив випробування коронавірусом

Неодноразові заяви Трампа про те, що союзники "зобов'язані" США за невиконання своїх бюджетних зобов'язань демонструють нерозуміння того, як функціонує НАТО. Союзники не платять Сполученим Штатам за внесок в європейську оборону; Вашингтон робить це тому, що безпечна, стабільна й успішна Європа відповідає його національним інтересам.

Підхід Трампа до цього питання також не враховує переваги дислокації американських сил ближче до "гарячих точок", таких як Близький Схід, де вони найчастіше необхідні. І ігнорує важливість того, що ФРН безкоштовно надає американцям нерухомість та інфраструктуру, за що розраховуються німецькі платники податків.

Чи стане скорочення американських військ у Німеччині загрозою для європейської безпеки?

Протягом десятиліть США тримали у ФРН чисельний контингент для стримування зовнішньої агресії, підтримки співпраці з союзниками та сприяння розгортанню військ в інших театрах військових дій по всьому світу. Немає ніякої магічної кількості американських військ, необхідної для виконання цих місій, і ретельно сплановане, тісно скоординоване й взаємно погоджене скорочення не повинно ipso facto завдати шкоди інтересам США.

Читайте також: Навіщо Трамп виходить з міжнародних організацій

Що може бути катастрофічним, так це незаплановане й одностороннє виведення військ, частково спонукане злістю, що посилає сигнал як союзникам, так і противникам про те, що Сполучені Штати більше не прихильні європейській безпеці. Ставлячи під сумнів непорушність американських гарантій забезпечення оборони Європи і розглядаючи НАТО як рекетира, Трамп фактично сигналізує про те, що напад на союзника не обов'язково отримає відповідь з боку США. Це повинно викликати глибоку тривогу не тільки в німців, а й у всіх європейців, а також у всіх американців.

Переклад статті CFR підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020