ОСТАННІ НОВИНИ

13 липня, 2020

Фото: dpa
18:00 11.06.2020

Чому Трамп виводить американських військових з Німеччини

Наказ президента Дональда Трампа про виведення майже десяти тисяч американських військових з Німеччини зраджує близького союзника, підриває довіру до Вашингтона й робить Європу та США менш захищеними.

Чому Трамп наказав скоротити близько третини американських військ, що базуються в Німеччині?

Білий дім поки не надав обґрунтування такому рішенню, але сам Трамп неодноразово скаржився на те, що союзники США по НАТО, включно з Німеччиною, не платять те, що він вважає їх справедливою часткою за європейську оборону. Експосол США в Німеччині Річард Ґренелл, який нещодавно відбув на батьківщину, за повідомленнями, був рушійною силою цього кроку. Минулого року в Твіттері він стверджував, що американці не розуміють, "чому Німеччина не виконує свої зобов'язання в НАТО і не допомагає Заходу".

Рішення обмежити присутність американських військ у ФРН двадцятьма п'ятьма тисячами (скорочення від приблизно тридцяти п'яти тисяч військових) здається частиною ідеології Трампа "Америка передусім", покликаної позначити межі того, скільки американці готові витратити на захист інших країн і, в більш широкому сенсі, на підтримку світового порядку.

Як ця новина була сприйнята в Німеччині?

Очікувано, дуже погано. Старший радник канцлерки Ангели Меркель, Пітер Баєр, назвав це рішення "абсолютно неприйнятним", а інший провідний політик, Норберт Руттген, назвав його "жахливим". Хоча американські чиновники не пов'язують указ президента з його непростими відносинами з Меркель, багато німців вважають, що це рішення було прийнято у відплату за заяву канцлерки про те, що вона не приїде на саміт Великої сімки (G7) в Сполучених Штатах, який Трамп має намір представити як символ відновлення американської економіки.

Найбільш приголомшливим для німців – і всіх, хто знайомий з дипломатичними традиціями або простими манерами – було те, що Білий дім мало того, що не проконсультувався з німецькою стороною, але навіть не спромігся попередити її про таке важливе рішення, що істотно й безпосередньо впливає на безпеку та економіку ФРН. Відповідно до одного з недавніх опитувань, довіра німецької громадськості до президента США в тому, що він "діє правильно в міжнародних справах", впала до 13% ще до цього одностороннього жесту, а тепер, безсумнівно, і зовсім піде на дно.

Що Трамп думає про європейську оборону?

Розподіл тягаря фінансування НАТО є важливим питанням. Німеччина входить в коло більшості членів Альянсу, які витрачають на оборону менше 2% свого ВВП, незважаючи на прийняті ними в 2014 році зобов'язання щодо досягнення цієї планки до 2024 року. Але багато з того, що говорить Трамп про поділ витрат НАТО, не відповідає дійсності. Наприклад, президент заявив, що бюджет Альянсу "летів униз, як американські гірки", до того як він змусив європейців платити більше.

Тоді як насправді витрати європейських країн на оборону неухильно ростуть з моменту вторгнення Росії в Україну (а це сталося більш ніж за два роки до приходу Трампа до влади). Його порівняння між витратами США на оборону (трохи більше 3% ВВП) й аналогічними витратами європейських союзників (тільки 9 з 29 країн НАТО віддають 2% на оборонку) вводить в оману, оскільки переважна частина військового бюджету США (близько 85%) йде на регіони та завдання, які мають мало спільного з обороною НАТО чи Європи.

Читайте також: Як Трамп провалив випробування коронавірусом

Неодноразові заяви Трампа про те, що союзники "зобов'язані" США за невиконання своїх бюджетних зобов'язань демонструють нерозуміння того, як функціонує НАТО. Союзники не платять Сполученим Штатам за внесок в європейську оборону; Вашингтон робить це тому, що безпечна, стабільна й успішна Європа відповідає його національним інтересам.

Підхід Трампа до цього питання також не враховує переваги дислокації американських сил ближче до "гарячих точок", таких як Близький Схід, де вони найчастіше необхідні. І ігнорує важливість того, що ФРН безкоштовно надає американцям нерухомість та інфраструктуру, за що розраховуються німецькі платники податків.

Чи стане скорочення американських військ у Німеччині загрозою для європейської безпеки?

Протягом десятиліть США тримали у ФРН чисельний контингент для стримування зовнішньої агресії, підтримки співпраці з союзниками та сприяння розгортанню військ в інших театрах військових дій по всьому світу. Немає ніякої магічної кількості американських військ, необхідної для виконання цих місій, і ретельно сплановане, тісно скоординоване й взаємно погоджене скорочення не повинно ipso facto завдати шкоди інтересам США.

Читайте також: Навіщо Трамп виходить з міжнародних організацій

Що може бути катастрофічним, так це незаплановане й одностороннє виведення військ, частково спонукане злістю, що посилає сигнал як союзникам, так і противникам про те, що Сполучені Штати більше не прихильні європейській безпеці. Ставлячи під сумнів непорушність американських гарантій забезпечення оборони Європи і розглядаючи НАТО як рекетира, Трамп фактично сигналізує про те, що напад на союзника не обов'язково отримає відповідь з боку США. Це повинно викликати глибоку тривогу не тільки в німців, а й у всіх європейців, а також у всіх американців.

Переклад статті CFR підготував Ярослав Супрун.

Звільнення Якова Смолія з посади голови правління Нацбанку через політичний тиск ставить під сумнів незалежність НБУ й співпрацю України з МВФ, а також стало черговим свідченням згортання реформ при президенті Зеленському.
17:18 14.07 2020
Переобрання Анджея Дуди розчищає керівній партії "Право і справедливість" шлях до просування спірних реформ, що лише посилить конфронтацію Варшави з Брюсселем. Про цей та інші наслідки перемоги Дуди читайте в статті.
21:13 13.07 2020
П'ятдесят років тому, коли Пол Маккартні оголосив про свій вихід із Beatles, ця новина зруйнувала надії мільйонів фанатів, породивши неправдиві чутки про возз'єднання, які не припинялися і в новому десятилітті.
22:17 10.07 2020
Європейці часто говорять про західні цінності, критикуючи автократичні країни. Але водночас час вони готові закривати очі на антидемократичні дії лідерів і підтримувати їх, якщо вони декларують свій проєвропейський шлях.
19:00 09.07 2020
30 червня закон про національну безпеку Гонконгу, що зазіхає на принцип "одна країна - дві системи", був уведений в дію. Що він означає для майбутнього особливого адміністративного району?
13:08 08.07 2020
Пандемія коронавірусу зірвала святкування перемоги Джо Байдена на праймеріз. Але зараз настає куди більш складний і відповідальний етап у президентських перегонах, адже демократ залишається сам на сам з Дональдом Трампом.
19:32 07.07 2020
Тиждень тому у Франції пройшли місцеві вибори, на яких президентська партія з тріском провалилася. Ця невдача, помножена на важкі наслідки коронакризи, підштовхнула Емманюеля Макрона до зміни уряду. Хто він, новий прем'єр, і чи допоможе він чинному президенту виграти битву за Єлисейський палац у 2022 році?
12:00 06.07 2020
Минула неділя пройшла у Франції під зеленим кольором, коли на місцевих виборах партія "Європа Екологія Зелені" перемогла в більшості великих міст. Для Макрона ж це голосування стало справжньою поразкою, що ставить під загрозу його надії на переобрання в 2022 році.
18:31 03.07 2020
Одній з найтрагічніших громадянських воєн на Близькому Сході скоро виповниться 10 років. І весь цей час на чолі країни залишається Башар аль-Асад. Але його панування над Сирією може закінчитися через опозицію з боку членів сім'ї, безпрецедентні протести й масштабні нові санкції США.
19:25 02.07 2020
Росіяни проголосували за масштабний пакет з більш ніж двохсот поправок до конституції, найважливіша з яких звільняє президента Владіміра Путіна від обмежень щодо термінів повноважень і потенційно дозволяє йому правити до 2036 року. Що означають ці зміни для майбутнього країни?
16:54 02.07 2020