ОСТАННІ НОВИНИ

26 вересня, 2020

Фото: str
20:05 11.06.2020

Індійсько-китайський конфлікт: зупинити не можна продовжити

На початку травня на індійсько-китайському кордоні відбулось чергове загострення, що знову нагадало світу про давній конфлікт двох ядерних держав. За що сперечаються азіатські тигри і чи можна зупинити їх ворожнечу?

Одне з найбільш серйозних недавніх військових протистоянь між Індією і Китаєм відбулося в 2017 році. Однак уже наступного року зустріч на найвищому рівні між главою Китаю Сі Цзіньпіном і прем'єр-міністром Індії Нарендрою Моді, схоже, змінила курс на подобу мирного співіснування. У самій Індії погляди на Китай розходяться між "яструбами", які вважають за краще дотримуватися жорсткої лінії у відносинах із сусідом, та іншими групами, зокрема комерційними, які вважають за краще отримувати вигоду від взаємодії з Китаєм. Останні, схоже, знаходяться на підйомі.

Проте травневі загострення уздовж кордону можуть змінити цей розрахунок. Тоді сталося кілька неозброєних бійок між військовими прикордонниками в окремих пунктах на державному рубежі. Деякі китайські коментатори припустили, що Індія вела себе провокативно, щоб відвернути увагу від економічних проблем, спричинених карантинними заходами.

Однак слід зазначити, що в цій суперечці Китай претендує на райони, які в даний час контролюються Індією. Тоді як Нью-Делі не оспорює контрольовану Пекіном територію, за винятком невеликої частини колишнього князівства Кашмір Аксай-Чину, подарованого Китаю Пакистаном кілька десятиліть тому. Таким чином, якщо припустити, що Китай намагається спровокувати Індію, виникає два питання: чому зараз і що буде далі?

Останнім часом Нью-Делі зробило ряд кроків, які цілком могли спровокувати Піднебесну, зокрема посилило свою військову присутність вздовж кордону. Крім того, у квітні воно прийняло новий закон, що перешкоджає іноземним інвестиціям з Китаю. Пекін назвав такий підхід дискримінаційним, а також критикував політику Індії щодо Кашміру.

Що стосується пандемії, індійські ЗМІ широко критикували початкову відсутність прозорості щодо ситуації з коронавірусом в Китаї. Міністр охорони здоров'я Індії очолив виконавчу раду Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) 22 травня на тлі дебатів про розмах майбутнього розслідування причин появи вірусу. Згідно з однією з індійських версій, Пекін спровокував напруженість на кордоні, намагаючись таким чином обмежити критику на свою адресу у ВООЗ.

Також читайте: Сутички в Індії: чому уряд не зупиняє релігійне протистояння

Активізація конфлікту також підкреслює давні асиметричні відносини між державами. Нью-Делі бачить, що Китай має намір зайняти панівне становище в Азії, якщо не в усьому світі. Індія, в свою чергу, прагне до багатополярності і до того, щоб Пекін сприймав її з усією серйозністю. І чим більше вона поглиблює свою взаємодію з іншими країнами, стурбованими зростанням Китаю (такими як В'єтнам, Японія і, очевидно, США), тим більше КНР, схоже, відноситься до Індії з повагою.

Зазвичай прикордонні бійки вирішуються на місці, а дружелюбність відновлюється на зустрічах на найвищому рівні. Цілком можливо, що на цей раз справа ситуація буде розвиватися саме так, але для Індії абсолютно ясно, що будь-яке зближення буде лише тимчасовим і що в якийсь момент прикордонні провокації відновляться. Для прем'єр-міністра, який прагне демонструвати силу Індії, це дійсно проблема. При цьому альтернатива у вигляді ескалації конфлікту явно була б гіршою.

Нью-Делі мало що може зробити в односторонньому порядку для врегулювання прикордонної суперечки. Здатність вирішити цей конфлікт безпосередньо залежить від того, чи погодиться Китай на те, щоб різні території були частиною Індії. Поки він цього не зробить, суперечки триватимуть. Крім того, спроби Індії побудувати дороги для поліпшення своєї оборонної позиції, схоже, роблять ймовірність прикордонних ескалацій тільки більшою.

Читайте також: Чому Південна Корея підтримує розширення G7

Найімовірніше, прикордонна напруженість в Гімалаях стане новою нормою, як це відбувається між Індією та Пакистаном протягом десятиліть. І якщо Нью-Делі буде реагувати, то, вірогідно, це буде десь в іншому місці: можливо, збільшення морської присутності в Південно-Китайському морі або зміцнення відносин з острівними державами в Індійському океані. Швидше за все, дрейф Індії в сторону США прискориться, а її відносини з Японією та іншими країнами поглибляться.

Індія має важкі відносини з двома своїми сусідами – Пакистаном і Китаєм, – тому підтримка її кордонів залежить від військових витрат. Крім того, Пекін цілком може вважати, що різні прояви сили змусять інші країни по сусідству з Індією усвідомити його гегемонію. Тут на думку спадає ідея давньоіндійського філософа Каутільї: "Сусід – ворог, ворог ворога – союзник".

Переклад статті Chatham House підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020