ОСТАННІ НОВИНИ

Фото: str
20:05 11.06.2020

Індійсько-китайський конфлікт: зупинити не можна продовжити

На початку травня на індійсько-китайському кордоні відбулось чергове загострення, що знову нагадало світу про давній конфлікт двох ядерних держав. За що сперечаються азіатські тигри і чи можна зупинити їх ворожнечу?

Одне з найбільш серйозних недавніх військових протистоянь між Індією і Китаєм відбулося в 2017 році. Однак уже наступного року зустріч на найвищому рівні між главою Китаю Сі Цзіньпіном і прем'єр-міністром Індії Нарендрою Моді, схоже, змінила курс на подобу мирного співіснування. У самій Індії погляди на Китай розходяться між "яструбами", які вважають за краще дотримуватися жорсткої лінії у відносинах із сусідом, та іншими групами, зокрема комерційними, які вважають за краще отримувати вигоду від взаємодії з Китаєм. Останні, схоже, знаходяться на підйомі.

Проте травневі загострення уздовж кордону можуть змінити цей розрахунок. Тоді сталося кілька неозброєних бійок між військовими прикордонниками в окремих пунктах на державному рубежі. Деякі китайські коментатори припустили, що Індія вела себе провокативно, щоб відвернути увагу від економічних проблем, спричинених карантинними заходами.

Однак слід зазначити, що в цій суперечці Китай претендує на райони, які в даний час контролюються Індією. Тоді як Нью-Делі не оспорює контрольовану Пекіном територію, за винятком невеликої частини колишнього князівства Кашмір Аксай-Чину, подарованого Китаю Пакистаном кілька десятиліть тому. Таким чином, якщо припустити, що Китай намагається спровокувати Індію, виникає два питання: чому зараз і що буде далі?

Останнім часом Нью-Делі зробило ряд кроків, які цілком могли спровокувати Піднебесну, зокрема посилило свою військову присутність вздовж кордону. Крім того, у квітні воно прийняло новий закон, що перешкоджає іноземним інвестиціям з Китаю. Пекін назвав такий підхід дискримінаційним, а також критикував політику Індії щодо Кашміру.

Що стосується пандемії, індійські ЗМІ широко критикували початкову відсутність прозорості щодо ситуації з коронавірусом в Китаї. Міністр охорони здоров'я Індії очолив виконавчу раду Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) 22 травня на тлі дебатів про розмах майбутнього розслідування причин появи вірусу. Згідно з однією з індійських версій, Пекін спровокував напруженість на кордоні, намагаючись таким чином обмежити критику на свою адресу у ВООЗ.

Також читайте: Сутички в Індії: чому уряд не зупиняє релігійне протистояння

Активізація конфлікту також підкреслює давні асиметричні відносини між державами. Нью-Делі бачить, що Китай має намір зайняти панівне становище в Азії, якщо не в усьому світі. Індія, в свою чергу, прагне до багатополярності і до того, щоб Пекін сприймав її з усією серйозністю. І чим більше вона поглиблює свою взаємодію з іншими країнами, стурбованими зростанням Китаю (такими як В'єтнам, Японія і, очевидно, США), тим більше КНР, схоже, відноситься до Індії з повагою.

Зазвичай прикордонні бійки вирішуються на місці, а дружелюбність відновлюється на зустрічах на найвищому рівні. Цілком можливо, що на цей раз справа ситуація буде розвиватися саме так, але для Індії абсолютно ясно, що будь-яке зближення буде лише тимчасовим і що в якийсь момент прикордонні провокації відновляться. Для прем'єр-міністра, який прагне демонструвати силу Індії, це дійсно проблема. При цьому альтернатива у вигляді ескалації конфлікту явно була б гіршою.

Нью-Делі мало що може зробити в односторонньому порядку для врегулювання прикордонної суперечки. Здатність вирішити цей конфлікт безпосередньо залежить від того, чи погодиться Китай на те, щоб різні території були частиною Індії. Поки він цього не зробить, суперечки триватимуть. Крім того, спроби Індії побудувати дороги для поліпшення своєї оборонної позиції, схоже, роблять ймовірність прикордонних ескалацій тільки більшою.

Читайте також: Чому Південна Корея підтримує розширення G7

Найімовірніше, прикордонна напруженість в Гімалаях стане новою нормою, як це відбувається між Індією та Пакистаном протягом десятиліть. І якщо Нью-Делі буде реагувати, то, вірогідно, це буде десь в іншому місці: можливо, збільшення морської присутності в Південно-Китайському морі або зміцнення відносин з острівними державами в Індійському океані. Швидше за все, дрейф Індії в сторону США прискориться, а її відносини з Японією та іншими країнами поглибляться.

Індія має важкі відносини з двома своїми сусідами – Пакистаном і Китаєм, – тому підтримка її кордонів залежить від військових витрат. Крім того, Пекін цілком може вважати, що різні прояви сили змусять інші країни по сусідству з Індією усвідомити його гегемонію. Тут на думку спадає ідея давньоіндійського філософа Каутільї: "Сусід – ворог, ворог ворога – союзник".

Переклад статті Chatham House підготував Ярослав Супрун.

30 червня закон про національну безпеку Гонконгу, що зазіхає на принцип "одна країна - дві системи", був уведений в дію. Що він означає для майбутнього особливого адміністративного району?
13:08 08.07 2020
Пандемія коронавірусу зірвала святкування перемоги Джо Байдена на праймеріз. Але зараз настає куди більш складний і відповідальний етап у президентських перегонах, адже демократ залишається сам на сам з Дональдом Трампом.
19:32 07.07 2020
Тиждень тому у Франції пройшли місцеві вибори, на яких президентська партія з тріском провалилася. Ця невдача, помножена на важкі наслідки коронакризи, підштовхнула Емманюеля Макрона до зміни уряду. Хто він, новий прем'єр, і чи допоможе він чинному президенту виграти битву за Єлисейський палац у 2022 році?
12:00 06.07 2020
Минула неділя пройшла у Франції під зеленим кольором, коли на місцевих виборах партія "Європа Екологія Зелені" перемогла в більшості великих міст. Для Макрона ж це голосування стало справжньою поразкою, що ставить під загрозу його надії на переобрання в 2022 році.
18:31 03.07 2020
Одній з найтрагічніших громадянських воєн на Близькому Сході скоро виповниться 10 років. І весь цей час на чолі країни залишається Башар аль-Асад. Але його панування над Сирією може закінчитися через опозицію з боку членів сім'ї, безпрецедентні протести й масштабні нові санкції США.
19:25 02.07 2020
Росіяни проголосували за масштабний пакет з більш ніж двохсот поправок до конституції, найважливіша з яких звільняє президента Владіміра Путіна від обмежень щодо термінів повноважень і потенційно дозволяє йому правити до 2036 року. Що означають ці зміни для майбутнього країни?
16:54 02.07 2020
Берлін виступає проти планів Вашингтона посилити санкції, щоб назавжди зупинити будівництво російського газопроводу Північний потік 2. Німці вважають, що американські санкцій порушують європейську безпеку та суверенітет. Але насправді все навпаки. Путінська труба швидше підірве, ніж зміцнить енергетичну незалежність Європи, зробивши її ще більш вразливою перед Росією.
19:43 01.07 2020
У другому турі зійдуться чинний глава держави Анджей Дуда, якого підтримує керівна консервативна партія "Право і справедливість", та мер Варшави Рафал Тшасковський, представник головної опозиційної партії, ліберальної "Громадянської платформи". Шанси в обох рівні, і боротьба буде запеклою.
10:21 30.06 2020
У момент можливо наймасштабнішої кризи в історії Європейського Союзу найсильніша економіка ЄС бере на себе лідерство в подоланні наслідків пандемії.
10:12 30.06 2020
Вийшовши на східноазіатський ринок у середині 2000-х років, k-pop став одним з найбільш швидкозростаючих музичних жанрів у світі. Він також є вістрям успішної індустрії культурного експорту Південної Кореї і, за прогнозами, принесе десятки мільярдів доларів в економіку країни в найближчі роки.
10:05 30.06 2020