ОСТАННІ НОВИНИ


14 липня, 2020
Фото: lopscoop.com
20:00 12.06.2020

Європа стурбована російською і китайською дезінформацією про коронавірус

Крім безпосередньої медичної небезпеки, коронакриза супроводжується ще й масштабною дезінформацією, від якої страждають як окремі люди, так і цілі суспільства. Європейці прямо говорять, звідки ростуть ноги у багатьох коронавірусних фейків.

"Дезінформація у часи коронавірусу може вбити", – попередив у середу глава зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель після публікації доповіді про брехню щодо пандемії в соціальних мережах. Ця проблема є лише гострою частиною більш широких дебатів про те, як і хто повинен контролювати соцмережі. Єврокомісія також зазначає і критикує серйозне зовнішнє втручання з боку таких країн, як Китай і Росія.

Поширення вірусу "супроводжувалося величезною хвилею помилкової або такої, що вводить в оману інформації, включно зі спробами іноземних акторів вплинути на громадян ЄС та суспільну думку", йдеться в доповіді. Наводяться такі приклади, як тривожне 15-відсоткове зростання випадків використання хлорки як протикоронавірусного засобу та зниження на одну п'яту кількості німців, які бажають пройти вакцинацію.

Характер і джерела дезінформації надзвичайно різноманітні. Деякі з них, такі як розпалювання ненависті або дитяча порнографія, є незаконними, і існує, наприклад, юридична вимога до соціальних мереж оперативно знімати матеріали, що рекламують продаж продукції з непідтвердженими медичними властивостями.

Фейки на медичну тему – це ще один широко поширений пласт дезінформації: наприклад, твердження, що "миття рук є безглуздим" або що "коронавірус становить небезпеку тільки для літніх людей". Такий обман хоч і не обов'язково незаконний, але може поставити під загрозу життя людей і серйозно підірвати зусилля щодо стримування пандемії. Аналогічним чином расистські глузування і дикі теорії змови, як про вишки 5G, можуть навіть призвести до насильства.

Російські й китайські проксі також залучені в політично небезпечну гру, звинувачуючи й відволікаючи увагу, що сприяє зростанню міжнародної напруженості. Дипломатична служба ЄС, наприклад, говорить, що численні прокремлівські інформаційні агентства повідомляли про нібито підпільні американські біологічні лабораторії в Україні, натякаючи, що на своїй території США побоюються витоку інфекцій. А журнал Nature інформує, що китайські ЗМІ й чиновники рекламують неперевірені традиційні китайські ліки як препарати від COVID-19, позиціонуючи їх експорт як міжнародну допомогу.

Читайте також: Чому нам потрібна ВООЗ, незважаючи на всі її помилки

Ці різні фейки створюють для вільних суспільств важкі завдання, з якими необхідно справлятися. Єврокомісія вже прийняла контрзаходи проти пропаганди. Вона створила сайт EUvsDisinfo, на якому розвінчує міфи. Проблема в тому, що соцмережі готові реагувати лише на кричущі порушення суспільних норм в рамках добровільного кодексу поведінки.

Читайте також: Трамп проти Твіттера: боротьба за свободу слова?

За словами Комісії, інтернет-платформи можуть зробити більше, щоб швидко маркувати неправдиву інформацію і перевіряти факти, просуваючи при цьому авторитетну інформацію про COVID-19 від ВООЗ та національних органів охорони здоров'я.

"Фактчекери, дослідники та громадські організації повинні відігравати вирішальну роль, але соцмережі не наділили їх для цього достатніми повноваженнями в умовах нинішньої кризи, – стверджує Єврокомісія.

Переклад статті The Irish Times підготував Ярослав Супрун.

Фейки, дезінформація і маніпуляції стали фактично синонімом соціальних мереж, особливо таких великих і впливових, як Facebook. У цьому сенсі перед багатьма суспільствами постає питання: як захистити користувачів від їхнього впливу, не підриваючи основи демократії.
12:39 15.07 2020
Звільнення Якова Смолія з посади голови правління Нацбанку через політичний тиск ставить під сумнів незалежність НБУ й співпрацю України з МВФ, а також стало черговим свідченням згортання реформ при президенті Зеленському.
17:18 14.07 2020
Переобрання Анджея Дуди розчищає керівній партії "Право і справедливість" шлях до просування спірних реформ, що лише посилить конфронтацію Варшави з Брюсселем. Про цей та інші наслідки перемоги Дуди читайте в статті.
21:13 13.07 2020
П'ятдесят років тому, коли Пол Маккартні оголосив про свій вихід із Beatles, ця новина зруйнувала надії мільйонів фанатів, породивши неправдиві чутки про возз'єднання, які не припинялися і в новому десятилітті.
22:17 10.07 2020
Європейці часто говорять про західні цінності, критикуючи автократичні країни. Але водночас час вони готові закривати очі на антидемократичні дії лідерів і підтримувати їх, якщо вони декларують свій проєвропейський шлях.
19:00 09.07 2020
30 червня закон про національну безпеку Гонконгу, що зазіхає на принцип "одна країна - дві системи", був уведений в дію. Що він означає для майбутнього особливого адміністративного району?
13:08 08.07 2020
Пандемія коронавірусу зірвала святкування перемоги Джо Байдена на праймеріз. Але зараз настає куди більш складний і відповідальний етап у президентських перегонах, адже демократ залишається сам на сам з Дональдом Трампом.
19:32 07.07 2020
Тиждень тому у Франції пройшли місцеві вибори, на яких президентська партія з тріском провалилася. Ця невдача, помножена на важкі наслідки коронакризи, підштовхнула Емманюеля Макрона до зміни уряду. Хто він, новий прем'єр, і чи допоможе він чинному президенту виграти битву за Єлисейський палац у 2022 році?
12:00 06.07 2020
Минула неділя пройшла у Франції під зеленим кольором, коли на місцевих виборах партія "Європа Екологія Зелені" перемогла в більшості великих міст. Для Макрона ж це голосування стало справжньою поразкою, що ставить під загрозу його надії на переобрання в 2022 році.
18:31 03.07 2020
Одній з найтрагічніших громадянських воєн на Близькому Сході скоро виповниться 10 років. І весь цей час на чолі країни залишається Башар аль-Асад. Але його панування над Сирією може закінчитися через опозицію з боку членів сім'ї, безпрецедентні протести й масштабні нові санкції США.
19:25 02.07 2020