ОСТАННІ НОВИНИ24 вересня, 2020Фото: lopscoop.com
20:00 12.06.2020

Європа стурбована російською і китайською дезінформацією про коронавірус

Крім безпосередньої медичної небезпеки, коронакриза супроводжується ще й масштабною дезінформацією, від якої страждають як окремі люди, так і цілі суспільства. Європейці прямо говорять, звідки ростуть ноги у багатьох коронавірусних фейків.

"Дезінформація у часи коронавірусу може вбити", – попередив у середу глава зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель після публікації доповіді про брехню щодо пандемії в соціальних мережах. Ця проблема є лише гострою частиною більш широких дебатів про те, як і хто повинен контролювати соцмережі. Єврокомісія також зазначає і критикує серйозне зовнішнє втручання з боку таких країн, як Китай і Росія.

Поширення вірусу "супроводжувалося величезною хвилею помилкової або такої, що вводить в оману інформації, включно зі спробами іноземних акторів вплинути на громадян ЄС та суспільну думку", йдеться в доповіді. Наводяться такі приклади, як тривожне 15-відсоткове зростання випадків використання хлорки як протикоронавірусного засобу та зниження на одну п'яту кількості німців, які бажають пройти вакцинацію.

Характер і джерела дезінформації надзвичайно різноманітні. Деякі з них, такі як розпалювання ненависті або дитяча порнографія, є незаконними, і існує, наприклад, юридична вимога до соціальних мереж оперативно знімати матеріали, що рекламують продаж продукції з непідтвердженими медичними властивостями.

Фейки на медичну тему – це ще один широко поширений пласт дезінформації: наприклад, твердження, що "миття рук є безглуздим" або що "коронавірус становить небезпеку тільки для літніх людей". Такий обман хоч і не обов'язково незаконний, але може поставити під загрозу життя людей і серйозно підірвати зусилля щодо стримування пандемії. Аналогічним чином расистські глузування і дикі теорії змови, як про вишки 5G, можуть навіть призвести до насильства.

Російські й китайські проксі також залучені в політично небезпечну гру, звинувачуючи й відволікаючи увагу, що сприяє зростанню міжнародної напруженості. Дипломатична служба ЄС, наприклад, говорить, що численні прокремлівські інформаційні агентства повідомляли про нібито підпільні американські біологічні лабораторії в Україні, натякаючи, що на своїй території США побоюються витоку інфекцій. А журнал Nature інформує, що китайські ЗМІ й чиновники рекламують неперевірені традиційні китайські ліки як препарати від COVID-19, позиціонуючи їх експорт як міжнародну допомогу.

Читайте також: Чому нам потрібна ВООЗ, незважаючи на всі її помилки

Ці різні фейки створюють для вільних суспільств важкі завдання, з якими необхідно справлятися. Єврокомісія вже прийняла контрзаходи проти пропаганди. Вона створила сайт EUvsDisinfo, на якому розвінчує міфи. Проблема в тому, що соцмережі готові реагувати лише на кричущі порушення суспільних норм в рамках добровільного кодексу поведінки.

Читайте також: Трамп проти Твіттера: боротьба за свободу слова?

За словами Комісії, інтернет-платформи можуть зробити більше, щоб швидко маркувати неправдиву інформацію і перевіряти факти, просуваючи при цьому авторитетну інформацію про COVID-19 від ВООЗ та національних органів охорони здоров'я.

"Фактчекери, дослідники та громадські організації повинні відігравати вирішальну роль, але соцмережі не наділили їх для цього достатніми повноваженнями в умовах нинішньої кризи, – стверджує Єврокомісія.

Переклад статті The Irish Times підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020