ОСТАННІ НОВИНИ10 серпня, 2020Фото: kremlin.ru
21:19 15.06.2020

Російсько-турецький альянс встановлює контроль над Лівією

Поки американці зайняті іншими країнами, а європейці намагаються дійти згоди з приводу механізму посткоронавірусного відновлення, Росія і Туреччина ділять Лівію між собою. Це, м'яко кажучи, спрощений опис того, що сталося у цій ключовій для безпеки Європи середземноморській країні.

Після відбиття за допомогою Туреччини наступу Халіфи Хафтара, міжнародно визнаний Уряд національної згоди (УНЗ) Фаїза Сараджа відновив контроль над заходом країни (Триполітанією), а сам генерал і його Лівійська національна армія (ЛНА) після провалу своєї операції повернулися в Бенгазі, столицю Кіренаїки – східної частини держави, яка знаходиться під їх владою. Хафтара підтримують Єгипет і Об'єднані Арабські Емірати, а Росія надає військову допомогу.

Падіння 5 червня останнього оплоту генерала Хафтара в Триполітанії ознаменувало закінчення його наступу, розпочатого 4 квітня 2019 року у спробі об'єднати країну під своєю владою. Він був дуже близький до успіху, керуючи власною армією (ЛНА) при неоціненній допомозі російських найманців, членів сумнозвісної ПВК Вагнера, чисельність яких могла перевищувати 1000 осіб. Але Сарадж знайшов ще більш могутнього союзника в особі турецького президента Реджепа Таїпа Ердогана, якому він знову відвідав 4 червня. Своїм порятунком УНЗЗ зобов'язаний Туреччини, її безпілотним літальним апаратам і 7000 сирійських ополченців, яких вона переправила з Ідлібу.

Читайте також: Лівійська шахівниця

Ось як Лівія, як і Сирія, була розділена між Росією і Туреччиною на зони впливу. Цей поворотний момент в історії країни, спустошеної бойовими діями між місцевими ополченцями й ісламістськими угрупованнями після революції, що повалила полковника Каддафі в 2011 році, є поганою новиною для Європейського Союзу.

І ще гіршою для Франції, що зробила ставку на генерала Хафтара, в якому вона бачила оплот проти ісламістського тероризму, але чию стратегію встановлення контролю над країною вона недооцінила. В даний час Париж зі стурбованістю спостерігає за тим, як Туреччина завойовує міцні позиції в Лівії, що, як визнає Єлисейський палац, змінює ситуацію, здійснюючи стратегічний і політичний тиск на Європу.

Ердоган не зупиниться лише на встановленні свого впливу над політикою Триполі, йому потрібні дорогоцінний важіль тиску у вигляді регулювання міграційних потоків, що проходять по шляху з Лівії до Європи, і доходи від нафти. Він також отримав від Фаїза Сараджа в обмін на військову допомогу схвалення морських претензій Туреччини у Східному Середземномор'ї, де Анкара відкрито порушує норми міжнародного права на шкоду Греції та Кіпру.

Читайте також: Перемир'я в Ідлібі: як Путін та Ердоган Сирію ділять

Сьогодні європейці грають роль спостерігачів у виставі, де дві іноземні експансіоністські держави – Росія і Туреччина – ведуть проксі-війни в Лівії та Сирії. Міжнародне співтовариство виявилося не в змозі захистити Уряд національної згоди через російське право вето в Раді Безпеки, хоча Москва сама ж голосувала за створення УНЗ.

Стурбовані швидше російським, ніж турецьким посиленням, Сполучені Штати, схоже, нарешті звернули свою увагу на Лівію. Але розбіжності західних держав у визначенні більш гострої загрози (від Москви або Анкари) погано впливають на спроможність європейців й американців зупинити ескалацію в Південному Середземномор'ї.

Переклад статті Le Monde підготував Ярослав Супрун.

Офіційно вибори 2020 року відбулися, але багато хто не зміг проголосувати, тому що виборчі дільниці не були готові прийняти всіх. Замість цього незалежні служби опитувань були готові провести екзитпол, але їм не дозволили це зробити. Згідно з екзитполами продержавної Молодіжної лабораторії, за Лукашенка проголосувало 79,7%. За Світлану Тихановську 6,8%.
12:48 10.08 2020
Після закриття виборчих дільниць білоруси масово вийшли на вулиці. ОМОН у відповідь застосував силу проти учасників протесту.
10:18 10.08 2020
Поки в Україні розслідування НАБУ проти Коломойського у справі про розкрадання грошей з ПриватБанку блокується в СБУ, американці вже впритул підібралися до одіозного українського олігарха та його фінансових махінацій.
17:36 07.08 2020
Потужний вибух прогримів у столиці Лівану Бейруті, спустошивши кілька кварталів міста й забравши більше сотні життів. Ця біда звалилася на плечі і без того змученої гіперінфляцією, дефолтом і політичною кризою країни.
12:47 06.08 2020
Оточення Володимира Зеленського, схоже, взяло на озброєння небезпечну ідею про те, що висока інфляція і девальвація валюти посприяють економічному росту. Їм варто переосмислити такий підхід, перш ніж він завдав серйозної шкоди економіці країни.
22:22 04.08 2020
Останніми роками Пекін посилив репресії проти уйгурів - тюркського мусульманського народу, що живе на території Китаю в західному районі Сіньцзян. І поки міжнародне співтовариство закривало на це очі, китайський уряд перетворило район у надтехнологічний концтабір.
22:21 03.08 2020
Сьогодні низка країн ударними темпами працює над створенням власних вакцин від COVID-19. Поки що найближче до успіху підібралися Британія і Китай, де перші випробування дали обнадійливий результат.
18:27 31.07 2020
Час від часу турки заявляють про прихильність своєму європейському вектору розвитку й вступу в Євросоюз. І це попри те, що переговори з Брюсселем були припинені ще чотири роки тому, а Ердоган раз у раз йде на конфронтацію із західними країнами.
13:00 30.07 2020
До листопадових виборів президента США залишилося 100 днів. Передвиборча боротьба тільки набирає обертів, але вже зараз, згідно з опитуваннями, Байден істотно випереджає Трампа. Чи зможе чинний президент повернути собі лідерство?
12:42 29.07 2020
Ботоферми, хакерські атаки, кампанії з дезінформації, втручання в демократичні процеси в західних країнах, розпалювання внутрішніх конфліктів і розбіжностей. Так сьогодні діє путінська Росія для досягнення своєї головної мети - змусити західні країни зруйнувати самих себе зсередини.
16:12 28.07 2020