ОСТАННІ НОВИНИ
29 жовтня, 2020


Фото: kremlin.ru
21:19 15.06.2020

Російсько-турецький альянс встановлює контроль над Лівією

Поки американці зайняті іншими країнами, а європейці намагаються дійти згоди з приводу механізму посткоронавірусного відновлення, Росія і Туреччина ділять Лівію між собою. Це, м'яко кажучи, спрощений опис того, що сталося у цій ключовій для безпеки Європи середземноморській країні.

Після відбиття за допомогою Туреччини наступу Халіфи Хафтара, міжнародно визнаний Уряд національної згоди (УНЗ) Фаїза Сараджа відновив контроль над заходом країни (Триполітанією), а сам генерал і його Лівійська національна армія (ЛНА) після провалу своєї операції повернулися в Бенгазі, столицю Кіренаїки – східної частини держави, яка знаходиться під їх владою. Хафтара підтримують Єгипет і Об'єднані Арабські Емірати, а Росія надає військову допомогу.

Падіння 5 червня останнього оплоту генерала Хафтара в Триполітанії ознаменувало закінчення його наступу, розпочатого 4 квітня 2019 року у спробі об'єднати країну під своєю владою. Він був дуже близький до успіху, керуючи власною армією (ЛНА) при неоціненній допомозі російських найманців, членів сумнозвісної ПВК Вагнера, чисельність яких могла перевищувати 1000 осіб. Але Сарадж знайшов ще більш могутнього союзника в особі турецького президента Реджепа Таїпа Ердогана, якому він знову відвідав 4 червня. Своїм порятунком УНЗЗ зобов'язаний Туреччини, її безпілотним літальним апаратам і 7000 сирійських ополченців, яких вона переправила з Ідлібу.

Читайте також: Лівійська шахівниця

Ось як Лівія, як і Сирія, була розділена між Росією і Туреччиною на зони впливу. Цей поворотний момент в історії країни, спустошеної бойовими діями між місцевими ополченцями й ісламістськими угрупованнями після революції, що повалила полковника Каддафі в 2011 році, є поганою новиною для Європейського Союзу.

І ще гіршою для Франції, що зробила ставку на генерала Хафтара, в якому вона бачила оплот проти ісламістського тероризму, але чию стратегію встановлення контролю над країною вона недооцінила. В даний час Париж зі стурбованістю спостерігає за тим, як Туреччина завойовує міцні позиції в Лівії, що, як визнає Єлисейський палац, змінює ситуацію, здійснюючи стратегічний і політичний тиск на Європу.

Ердоган не зупиниться лише на встановленні свого впливу над політикою Триполі, йому потрібні дорогоцінний важіль тиску у вигляді регулювання міграційних потоків, що проходять по шляху з Лівії до Європи, і доходи від нафти. Він також отримав від Фаїза Сараджа в обмін на військову допомогу схвалення морських претензій Туреччини у Східному Середземномор'ї, де Анкара відкрито порушує норми міжнародного права на шкоду Греції та Кіпру.

Читайте також: Перемир'я в Ідлібі: як Путін та Ердоган Сирію ділять

Сьогодні європейці грають роль спостерігачів у виставі, де дві іноземні експансіоністські держави – Росія і Туреччина – ведуть проксі-війни в Лівії та Сирії. Міжнародне співтовариство виявилося не в змозі захистити Уряд національної згоди через російське право вето в Раді Безпеки, хоча Москва сама ж голосувала за створення УНЗ.

Стурбовані швидше російським, ніж турецьким посиленням, Сполучені Штати, схоже, нарешті звернули свою увагу на Лівію. Але розбіжності західних держав у визначенні більш гострої загрози (від Москви або Анкари) погано впливають на спроможність європейців й американців зупинити ескалацію в Південному Середземномор'ї.

Переклад статті Le Monde підготував Ярослав Супрун.

Ніби комплексуючи, що Туреччина залучена в "так мало" криз, Реджеп Ердоган розпалив ще одну, цього разу із Францією, обрушивши люту критику на президента Емманюеля Макрона й порадивши йому перевірити своє психічне здоров'я.
11:49 30.10 2020
Призначення судді Емі Коні Барретт дає Республіканській партії безпрецедентний рівень контролю над Верховним судом США. І це може призвести до серйозної поляризації країни.
11:45 29.10 2020
Із заявою Міністерства юстиції США минулого тижня про те, що воно готує антимонопольний позов проти Google, судний день настав не тільки для Google, але й для всієї великої технологічної четвірки.
19:01 28.10 2020
Прийняте минулого тижня польським конституційним судом сумнівне рішення різко обмежує право на аборт і є похмурим нагадуванням про те, що права жінок і, в більш широкому сенсі, верховенство закону в Польщі знаходяться під серйозною загрозою.
18:59 27.10 2020
Місцеві вибори стали важливим показником політичного клімату в країні через трохи більш як рік, відколи президент Зеленський отримав безпрецедентну владу, здобувши переконливі перемоги на президентських і парламентських виборах.
18:56 26.10 2020
Китай, який став першою жертвою коронавірусу, сьогодні вже показує переконливе економічне зростання. Цей відносний успіх може відродити торговельну війну зі Сполученими Штатами та Європою.
14:11 23.10 2020
Відставка на початку жовтня Амоса Хохштайна з наглядової ради "Нафтогазу" викликає тривогу щодо незалежності українського енергетичного гіганта.
22:40 22.10 2020
Незважаючи на своє безсилля і відсутність повноважень притягнути до відповідальності держави-порушниці прав людини до відповідальності, організація залишається єдиною у своєму роді міжнародною міжурядовою платформою із захисту прав людини.
22:43 21.10 2020
Навесні Ізраїль показав приклад в боротьбі з коронавірусом, який інші країни намагалися наслідувати. Минуло півроку, і сьогодні він вже є прикладом того, як необдуманими діями держави можуть спровокувати другу хвилю пандемії.
16:54 20.10 2020
Будь-яке різке скорочення американських сил в Іраку дає Ірану унікальну можливість розширити свій вплив в країні і загрожує розпалюванням міжконфесійної ворожнечі.
16:57 19.10 2020