ОСТАННІ НОВИНИ
29 жовтня, 2020


Фото: europa.eu
21:00 16.06.2020

Гордість чи економічне зростання: Британія повинна зробити свій вибір

Зараз Лондон стоїть перед вибором: відмовитися від торговельної угоди з ЄС, щоб принести економічне зростання в жертву національній гордості, або погодиться на правила Брюсселя і забезпечити майбутній прогрес. Пандемія та криза, що прийде їй на зміну, залишають Джонсону дуже мало час на роздуми.

Ніхто з тих, хто звертав увагу на риторику сторін довкола Брекзиту, не здивований тим, що переговори щодо торговельної угоди зазнають невдачі. Як і ніхто не очікує досягнення прогресу до кінця цього місяця, коли закінчується час для можливості продовження перехідного періоду.

Пенні Мордонт, генеральна казначей, цього тижня стала останньою міністеркою, яка повторила позицію уряду: ніякого запиту на продовження переговорів не буде, а якщо угоду не вдасться укласти, то так тому і бути. І ось знайома техніка пускання пихатих і порожніх погроз знову пішла в хід – як же це нагадує ситуацію напередодні кожного наступного продовження дедлайну Брекзиту.

У кожному попередньому випадку Британія включала задній хід, хоча минулої осені Борис Джонсон використовував необізнаність і втому консерваторів, щоб продати свою капітуляцію (щодо питання кордону в Ірландському морі) як перемогу. З усіх людей, на кого вплинула ця хитрість, найважливішим виявився сам прем'єр. Джонсон вважає, що його тактика балансування на межі війни змушує ЄС піти на поступки, і розраховує, що те ж саме станеться цієї осені.

Євросоюз дійсно хоче укласти угоду. Деякі натяки на компроміс можна прочитати між рядків в непохитних коментарях Мішеля Барньє з приводу переговорів. Перешкодою на його шляху є не незгода Брюсселя надати Джонсону той Брекзит, якого він вимагає, а неготовність прем'єра зайнятися деталями.

Читайте також: Довгий шлях з ЄС

Глибинна проблема Британії полягає в тому, що в неї немає стратегічної концепції пост-Брекзит відносин з ЄС, навіть якщо торговельну угоду буде укладено. Її економічний план полягає в тому, щоб просуватися на інші світові ринки і "галузі майбутнього", де нормативні стандарти будуть встановлені в Лондоні, а не в Брюсселі.

У цьому баченні ЄС відведено дві опції на вибір: підупасти і з заздрістю спостерігати за відновленим економічним зростанням Британії, або ж розвиватися якимось зручним способом, який передбачає купівлю британського експорту і не конкурування з британськими промисловими підприємствами. Цій фантазії, звичайно, судилося розсипатися під впливом економічних потрясінь, що підуть слідом за пандемією.

Брюссель не надто лякають погрози зриву переговорів, оскільки шкода від такого кроку буде значно сильніше відчуватися саме британцями. У цьому сенсі великі побоювання викликають довгострокові наслідки того, що Британія приносить власну економіку на вівтар національної гордості, а також те, які стимули породжують перекладання провини на іноземних сусідів і руйнування старих альянсів. Перспектива катастрофічного Брекзиту, який на десятиліття штовхне Британію на шлях держав-ізгоїв, обговорюється в Парижі та Берліні, навіть якщо у Вестмінстері мало хто хоче думати про те, що станеться наступного тижня.

Читайте також: ЄС проти Британії: чим закінчиться фінальний акт Брекзит-епопеї

Залишається лише кілька місяців, щоб підписати й ратифікувати угоду. У цьому процесі дуже багато змінних, щоб з упевненістю передбачити будь-який результат. Рецесія може змусити консерваторів вдатися до компромісу або ж навпаки спровокує їх розірвати старі торговельні зв'язки.

Листопадові президентські вибори в США змінять світовий баланс сил, незалежно від їх результату. Нинішня небезпека полягає в тому, що Британія прокладає свій шлях через цю невизначеність ледь зводячи кінці з кінцями, ганяючись за казкою про своє глобальне відродження, але ігноруючи при цьому незручну правду.

Європейці можуть бачити цей самообман, але їх важелі впливу обмежені. Зараз ще не пізно для Джонсона обрати більш реалістичну оцінку варіантів дій. Він повинен сформувати стратегічне бачення ситуації, але впевненості в його здатності це зробити дуже мало.

Переклад статті The Guardian підготував Ярослав Супрун.

Ніби комплексуючи, що Туреччина залучена в "так мало" криз, Реджеп Ердоган розпалив ще одну, цього разу із Францією, обрушивши люту критику на президента Емманюеля Макрона й порадивши йому перевірити своє психічне здоров'я.
11:49 30.10 2020
Призначення судді Емі Коні Барретт дає Республіканській партії безпрецедентний рівень контролю над Верховним судом США. І це може призвести до серйозної поляризації країни.
11:45 29.10 2020
Із заявою Міністерства юстиції США минулого тижня про те, що воно готує антимонопольний позов проти Google, судний день настав не тільки для Google, але й для всієї великої технологічної четвірки.
19:01 28.10 2020
Прийняте минулого тижня польським конституційним судом сумнівне рішення різко обмежує право на аборт і є похмурим нагадуванням про те, що права жінок і, в більш широкому сенсі, верховенство закону в Польщі знаходяться під серйозною загрозою.
18:59 27.10 2020
Місцеві вибори стали важливим показником політичного клімату в країні через трохи більш як рік, відколи президент Зеленський отримав безпрецедентну владу, здобувши переконливі перемоги на президентських і парламентських виборах.
18:56 26.10 2020
Китай, який став першою жертвою коронавірусу, сьогодні вже показує переконливе економічне зростання. Цей відносний успіх може відродити торговельну війну зі Сполученими Штатами та Європою.
14:11 23.10 2020
Відставка на початку жовтня Амоса Хохштайна з наглядової ради "Нафтогазу" викликає тривогу щодо незалежності українського енергетичного гіганта.
22:40 22.10 2020
Незважаючи на своє безсилля і відсутність повноважень притягнути до відповідальності держави-порушниці прав людини до відповідальності, організація залишається єдиною у своєму роді міжнародною міжурядовою платформою із захисту прав людини.
22:43 21.10 2020
Навесні Ізраїль показав приклад в боротьбі з коронавірусом, який інші країни намагалися наслідувати. Минуло півроку, і сьогодні він вже є прикладом того, як необдуманими діями держави можуть спровокувати другу хвилю пандемії.
16:54 20.10 2020
Будь-яке різке скорочення американських сил в Іраку дає Ірану унікальну можливість розширити свій вплив в країні і загрожує розпалюванням міжконфесійної ворожнечі.
16:57 19.10 2020