ОСТАННІ НОВИНИ28 вересня, 202022:00 17.06.2020

Яким буде світ після коронавірусу

Менш ніж за півроку Covid-19 перевернув наш світ з ніг на голову, і зараз постає питання, якими можуть бути його кінцеві наслідки? Ми ще багато чого не знаємо, але проміжні підсумки можна підбити вже зараз.

Світ був, як ми пам'ятаємо, неспокійним ще до пандемії. Всього 12 років тому найбільша з 1930-х років фінансова криза сколихнула світову економіку. Те, як ми з нею справлялися, спричинило хронічну хворобу економіки й відчуття, що капіталізм обернувся проти нас, що, у свою чергу, викликало роздратування в громадськості низки країн з високим рівнем доходу.

Цей гнів знайшов своє виявлення в референдумі щодо Брекзиту й обранні Дональда Трампа президентом США в 2016 році. Остання ж подія переставила США на рейки протекціонізму. Ця зміна американського погляду на світ була каталізована перетворенням Китаю в амбітну наддержаву. Те, що багато хто назвав "новою холодною війною", почалося.

Потім спалахнув Covid-19. І що ми нині знаємо про це?

Ми знаємо, що знаходимося в епіцентрі найбільш глибокої рецесії в історії мирного часу за останні 150 років. Як свідчать доповіді Світового банку й остання публікація ОЕСР, наслідки пандемії будуть катастрофічними для всіх країн. Але різною мірою. Деякі держави постраждали від коронавірусу набагато сильніше, ніж інші, чи то через некомпетентність, чи то через байдужість або невезіння. Деякі підприємства й люди також постраждали сильніше від інших, тому що їх діяльність залежить від тісного фізичного контакту або від їхнього віку або навичок. Це далеко не одна й та ж криза для всіх.

Читайте також: Нарис посткоронавірусної епохи

Тепер ми знаємо, що пандемії дійсно трапляються. Нам відомо, що Штати принаймні намагаються взяти на себе відповідальність. Ми дізналися не в останню чергу, що у світі бундючних демагогів і самовпевнених автократів домогтися узгоджених й ефективних глобальних дій практично неможливо. Ми знаємо, що матимуть місце економічні рани у вигляді розорених підприємств, застарілого капіталу й утрачених навичок, а значить довгострокових втрат у виробництві та продуктивності не уникнути. Ми також знаємо, що багато країн вийдуть з пандемії з набагато більш високим дефіцитом і заборгованістю, ніж очікувалося раніше, і що центральні банки будуть володіти величезними частками цих боргів.

Але є і багато того, чого нам невідомо.

Ми не знаємо, коли, як і чи буде взагалі винайдена вакцина або знайдеться який-небудь інший спосіб взяти пандемію під контроль. Ми не знаємо, як буде виглядати шлях відновлення економіки. Нам невідомо, наскільки серйозними будуть наслідки локдаунів для торгівлі, торговельної політики та міжнародних відносин. Яким може бути світ після пандемії? Про це ми знаємо найменше. Але деякі речі здаються вірогідними.

Перший можливий розвиток подій – це перехід від глобалізації речей до глобалізації віртуальної. Інтеграція виробничо-збутових ланцюжків сповільнювалася ще до початку пандемії, зараз же цей процес ще більше просяде. Другий – це прискорене впровадження технологій, які обіцяють підвищену безпеку поряд з можливостями більш суворого соціального контролю. Китай бере на себе цю ініціативу. Але інші держави, імовірно, наслідуватимуть його приклад.

Читайте також: Яка справжня ціна всесвітнього локдауну?

Третій – це більш поляризована політика. Вже усталений конфлікт між більш націоналістичними й протекціоністськими правими та більш соціалістичними й "прогресивними" лівими, вочевидь, тільки поглибиться; принаймні в країнах з високим рівнем доходів. Ці сторони будуть просувати своє бачення того, що має робити успішна держава. Четверта реальність полягає в тому, що державний борг і дефіцит будуть набагато більшими. Не варто очікувати терпимості до чергового етапу "жорсткої економії" або скорочення державних витрат. Збільшиться імовірність підвищення податків, особливо в багатших державах з хронічним дефіцитом, які будуть фінансуватися, прямо або побічно, центральними банками.

Остання і найважливіша реальність – це більш небезпечне міжнародне середовище. Китай пережив пандемію напрочуд добре, враховуючи, що вірус з'явився саме тут. Але КНР також відверто автократична й агресивна на міжнародній арені. Конфлікти з розділеними та знесиленими Сполученими Штатами, схоже, стануть тільки гіршими.

Але також існує і низка питань, на які у нас немає відповідей. Чи відновлять люди колишнє життя, як тільки хвороба буде повністю взята під контроль? Я думаю, що вони знову повернуться в ресторани, магазини й офіси, знову почнуть подорожувати, але повного відновлення не буде. Ще одне відкрите питання – що буде зроблено з роллю і впливом технічних гігантів? Думаю, що Facebook, Google, Amazon і їм подібні будуть поставлені під політичний контроль: держави не люблять концентрацію такої влади в приватних руках.

Читайте також: Глобалізація ніколи не буде такою, як раніше, після пандемії коронавірусу

І як далеко зайде криза міжнародних відносин? Чи матиме місце між Китаєм та США повсюдна й систематична ворожість, або ж вони будуть час від часу вдаватися до співпраці? І що в цьому тандемі буде робити Європа? Нарешті, яка частина інтегрованої глобальної економіки переживе цю кризу?

Пандемія створює величезні економічні й політичні потрясіння. Якщо в короткостроковій перспективі не вдасться знайти рішення, то посткоронавірусний світ, вочевидь, буде ще менш ефективним і схильним до співпраці ніж той, в якому ми живемо сьогодні. Але це не єдиний можливий сценарій... якщо зробити правильний вибір.

Переклад статті Financial Times підготував Ярослав Супрун.

Саміт Україна-ЄС, який відбудеться 6 жовтня в Брюсселі, ймовірно, пройде в холодних тонах через побоювання, що президент Зеленський більше не має наміру підтримувати євроатлантичний курс України.
22:59 29.09 2020
27 вересня видання New York Times опублікувало статтю, в якій, посилаючись на податкову декларацію американського президента, звинуватило його в податковому шахрайстві.
00:12 29.09 2020
25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020