ОСТАННІ НОВИНИ24 вересня, 2020Фото: president.gov.by
22:04 19.06.2020

Білорусь готується до виборів, Лукашенко – до перемоги

У Білорусі 9 серпня пройдуть чергові фіктивні президентські вибори, але, незважаючи на очікуване переобрання Олександра Лукашенка, який править країною вже 26 років, стає ясно, що ця передвиборча кампанія суттєво відрізняється від попередніх, адже три основних опори влади чинного президента значно просіли в землю.

Перша опора – це суспільна підтримка. Олександр Лукашенко, який перебуває при владі з 1994 року, виграв усі вибори, в яких він брав участь, незалежно від того, були вони справедливими чи ні. Але зараз його популярність серед народу покотилася вниз: жодне загальнодоступне опитування громадської думки не дає йому значної підтримки. (Згідно з даними Білоруського інституту соціології, в Мінську Лукашенку довіряють всього 24% респондентів, 37.6% не довіряють, 38.4% не змогли відповісти – ПН).

Фактично в опитуваннях, проведених відомими білоруськими недержавними сайтами, чинний президент отримує лише близько 3-6% підтримки, що спонукало владу заборонити ЗМІ продовжувати проводити опитування. Але навіть без точних цифр очевидно, що його популярність впала через погіршення економічних і соціальних умов життя в країні. У кінці 2010 р. середньомісячна зарплата в Білорусі становила 530 доларів – десять років по тому, у квітні 2020 р., вона фактично впала до 476 доларів. Крім того, недавня безвідповідальна реакція Лукашенка на пандемію коронавірусу посилила загальне невдоволення населення.

Читайте також: Чим загрожує коронавірус Білорусі?

І підтримка альтернативних кандидатів явно зростає. Всього за один тиждень до агітаційної групи (яка збирає підписи, необхідні для висунення в кандидати – ПН) головного конкурента Лукашенка Віктора Бабарика приєдналося 9000 осіб – майже стільки ж, скільки в аналогічній групі глави держави. Тисячі білорусів годинами шикувалися в чергу, щоб поставити свої підписи в підтримку політичного блогера Сергія Тихановського, який знаходиться за ґратами і якого білоруські правозахисні організації вважають політв'язнем.

Другою опорою режиму є економічна підтримка Кремля, яка зменшилася після того, як Білорусь відхилила пропозиції про поглиблення інтеграції з Росією. У попередні роки російські "енергетичні субсидії" – перепродаж білоруських нафти й газу на вигідних для Мінська умовах – становили до 20% ВВП країни. Зараз Білорусь імпортує значно менше російської нафти й платить за свій же газ навіть більше, ніж споживачі в Західній Європі. Примітно, що Росія поки не заявила про підтримку Лукашенка на виборах, а сам білоруський лідер звинуватив Москву в підтримці альтернативних кандидатів (хоча й не надав доказів).

Читайте також: Білорусь може стати наступною мішенню Путіна

Третя опора – це лояльність власних еліт. Хоча все ще важко уявити собі розкол білоруського керівного класу, ні для кого не секрет, що багато чиновників, таких як нещодавно звільнений експрем'єр-міністр Сергій Румас, дотримуються ліберальних економічних поглядів, які є ближчими до позиції Віктора Бабарика, ніж Олександра Лукашенка. Але в нинішнього президента є підлеглі, які залишаються лояльними, і що важливо – в силових органах. Їх підтримка має вирішальне значення, враховуючи, що очікувана перемога Лукашенка на виборах буде зустрінута з широким невдоволенням. У такій ситуації будь-які масові протести, швидше за все, будуть втихомирені із застосуванням сили.

У цьому сенсі перехід Романа Головченка на посаду прем'єр-міністра з його попереднього поста голови Державного військово-промислового комітету, схоже, є недвозначним натяком на те, що органи безпеки повинні отримати карт-бланш на свої дії. Головченко є близьким соратником Віктора Шеймана, який має репутацію "найбільш відданого солдата президента" і якого пов'язують зі зникненнями опозиційних діячів у 1999-2000 роках.

Хоча говорити про відхід Лукашенка передчасно, той факт, що основи його правління вже не такі міцні, як раніше, все ж означає, що слід замислитися над тим, як може виглядати політична сцена, коли він піде, і ким можуть бути стейкхолдери майбутньої системи.

Кілька груп кидають виклик Лукашенку на цих виборах. В першу чергу, це зросла кількість людей, які публічно озвучують соціальне невдоволення (серед них Сергій Тихановський, який має YouTube-канал з 237 тис. підписників), а по-друге, ті, хто здатний вкласти у вибори великі суми грошей (наприклад, колишній глава білоруської філії російського Газпромбанку Віктор Бабарика). Є також і ті, хто колись був пов'язаний з режимом, але потрапив у немилість, і тому добре розуміє, як працює держава – наприклад, Валерій Цепкало. І є також формальна опозиція, яка кидала виклик Лукашенку на чотирьох попередніх президентських виборах і користується міжнародною підтримкою.

Читайте також: Як світові лідери втрачають вплив через коронавірус

З боку керівний клас може виглядати як моноліт, але в ньому є очевидні розбіжності, особливо між тими, хто хоче економічних реформ, і тими, хто хоче зберегти статус-кво. Перші можуть здатися більш компетентними, але другі становлять більшість. Деякі представники еліт також вважають, що режим міг би послабити свої репресивні заходи, але інші бачать у репресіях єдиний інструмент збереження влади.

З точки зору зовнішньої політики існує більше консенсусу. Всі хочуть знизити залежність від Росії, але нікого з них не можна назвати "прозахідним", а ступінь проникнення російських агентів в білоруський правлячий клас майже неможливо встановити.

Лукашенко вимагає лояльності, але недавній судовий процес над колишнім заступником держсекретаря ради безпеки Андрієм Втюріним за отримання хабаря від російської компанії дійсно викликає питання про те, наскільки лояльною еліта є насправді. В умовах, коли опори влади Лукашенка виглядають настільки хиткими, настав час задуматися про те, як буде виглядати Білорусь без нього.

Переклад статті Chatham House підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020