ОСТАННІ НОВИНИ


22 вересня, 2020
Фото: facebook/10downingstreet
16:40 20.06.2020

Франція і Британія: союзники чи конкуренти?

Перший закордонний візит французького президента Макрона від початку пандемії відбувся в Британію. Обидві країни важко переживають цю коронакризу й потребують взаємодопомоги, незважаючи на перипетії з Брекзитом.

Протягом століть Британія та Франція часто конкурували між собою. Але коли 18 червня 1940 Шарль де Голль виступив на радіо BBC зі зверненням до французів, два народи увійшли у воєнний час пліч-о-пліч, ставши як ніколи взаємозалежними. Виступ де Голля, що розпалив "полум'я французького опору", був підтвердженням того, що війна з Гітлером повинна тривати, незважаючи на падіння Франції.

Війна триватиме, тому що вона глобальна і виграти її можуть тільки союзники, якими він назвав Британію, Францію та Сполучені Штати. За кілька днів до звернення Де Голля по обидва боки каналу навіть велися серйозні розмови про те, що два народи битимуться у єдиній франко-британській державі, з політичним союзом, єдиним урядом воєнного часу, подвійним громадянством, спільною армією та фінансовим партнерством. Цей проєкт став одним із найвеличніших із серії "а що, якби він відбувся?"

Через 80 років президент Емманюель Макрон приїхав до Лондона цього тижня, щоб відзначити річницю такої знаменної події. Цей візит став першим його виїздом за межі Франції від початку пандемії та мав одночасно й прагматичний, і символічний характер. Макрон віддав шану великому французькому попередникові, надав честь Лондону, обговорив з урядом Британії питання з приводу Брекзиту й заходів у боротьбі з пандемією і що, можливо, найголовніше – продемонстрував французьким виборцям президентське шоу, яке відзначило те, що Макрон у своєму зверненні минулої неділі назвав перегорнутою сторінкою пандемії.

Зараз дії французького президента щодо боротьби з коронавірусом оцінюють неоднозначно. З одного боку, він ввів у країні жорсткий карантин ще за тиждень до того, як Борис Джонсон зважився зробити те ж саме в Британії. Це, цілком можливо, врятувало кілька тисяч життів французьких громадян. Але з іншого, його уряд провалився у вирішенні ряду інших сумно знайомих проблем: він повільно нарощував темпи тестування, не зміг забезпечити необхідні запаси захисних засобів та запобігти спалаху хвороби в будинках престарілих.

Вихід з локдауну навпаки був більш впевненим, ніж у Британії, і краще спланованим. Однак, як і в прем'єра Джонсона, рейтинг президента Макрона під час пандемії пережив заїзд на американських гірках. Зараз його підтримка становить близько 38% – цифра, звичайно, не катастрофічна як для половини каденції, але й точно не привід для самозаспокоєння.

Тому основним мотивом візиту французького президента в Лондон була внутрішня політика. Другий тур місцевих виборів має відбутися в кінці червня, і боротися там є за що. Макрону також необхідно надати новий імпульс своєму підупалому президентству.

Читайте також: Макрон па порозі економічної катастрофи

За два роки до нових президентських виборів він намагається апелювати до патріотичного духу де Голля, який допоміг би йому зміцнити свої позиції серед виборців після торішніх соціальних протестів і нинішньої пандемії. Він намагався відродити той патріотизм воєнного часу у своїх зверненнях до нації вже під час теперішньої кризи. Приїхавши в Лондон цього тижня, він явно сподівався підкріпити свої претензії на звання чемпіона Франції, а також на звання європейського провидця.

В якомусь сенсі Макрон доніс необхідний посил, вже просто приїхавши. Можливо, Франції було нелегко останні три місяці, але вона впоралася зі своїм завданням значно краще, ніж Британія. До інших перемог французького президента можна зарахувати поступове визнання його позиції щодо тривалої суперечки в Європейському Союзі про економічні реформи й вирівнювання.

Його плани направити економічну міць ЄС на допомогу найбільш нужденним країнам помітно контрастують зі все більш очевидною одержимістю уряду Джонсона провести жорсткий Брекзит та невизначеним майбутнім Британії після виходу з Євросоюзу і пандемії.

Читайте також: Гордість або економічне зростання: Британія повинна зробити свій вибір

Британія та Франція переживають період швидше розходження, ніж зближення. Проте реальний виклик для них обох – спільний. Наряду з Німеччиною та Італією, ці багаті й впливові країни середнього рівня існують у світі, де домінують краще озброєні наддержави, чиї цінності, відмінні від їхніх, стають все більш явними.

Британія більше не є частиною ЄС, але у неї все ще багато спільного з Францією та іншими європейськими сусідами. Чи то всередині ЄС або за його межами, вони потребують один одного як союзники. Саме це виявили Британія і Франція в 1940-х роках. Це те, що вони, зрештою, повинні забезпечити і в наші дні.

Переклад статті The Guardian підготував Ярослав Супрун.

Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020
Попри багатотисячні протести й заклики народу піти у відставку, Олександр Лукашенко продовжує триматися за владу. Очевидно, однієї тільки волі суспільства недостатньо, щоб повалити досвідченого диктатора. Але що в цій ситуації може зробити Захід?
17:49 11.09 2020
Десь ми це вже чули. Черговий раунд переговорів про взаємини сторін після Брекзиту розпочався із заяви Лондона про те, що він готовий і може вийти з ЄС без угоди, буде процвітати без нього, що час закінчується, і що відповідальність за безвихідну ситуацію повністю лежить на впертому Брюсселеві.
21:30 10.09 2020
Отруєння лідера російської опозиції Олексія Навального, схоже, остаточно налаштувало більшість європейців проти Владіміра Путіна і виплеканого ним проєкту - російсько-німецького газопроводу "Північний потік-2".
17:05 09.09 2020