ОСТАННІ НОВИНИ











































11 липня, 2020







Фото: facebook/10downingstreet
16:40 20.06.2020

Франція і Британія: союзники чи конкуренти?

Перший закордонний візит французького президента Макрона від початку пандемії відбувся в Британію. Обидві країни важко переживають цю коронакризу й потребують взаємодопомоги, незважаючи на перипетії з Брекзитом.

Протягом століть Британія та Франція часто конкурували між собою. Але коли 18 червня 1940 Шарль де Голль виступив на радіо BBC зі зверненням до французів, два народи увійшли у воєнний час пліч-о-пліч, ставши як ніколи взаємозалежними. Виступ де Голля, що розпалив "полум'я французького опору", був підтвердженням того, що війна з Гітлером повинна тривати, незважаючи на падіння Франції.

Війна триватиме, тому що вона глобальна і виграти її можуть тільки союзники, якими він назвав Британію, Францію та Сполучені Штати. За кілька днів до звернення Де Голля по обидва боки каналу навіть велися серйозні розмови про те, що два народи битимуться у єдиній франко-британській державі, з політичним союзом, єдиним урядом воєнного часу, подвійним громадянством, спільною армією та фінансовим партнерством. Цей проєкт став одним із найвеличніших із серії "а що, якби він відбувся?"

Через 80 років президент Емманюель Макрон приїхав до Лондона цього тижня, щоб відзначити річницю такої знаменної події. Цей візит став першим його виїздом за межі Франції від початку пандемії та мав одночасно й прагматичний, і символічний характер. Макрон віддав шану великому французькому попередникові, надав честь Лондону, обговорив з урядом Британії питання з приводу Брекзиту й заходів у боротьбі з пандемією і що, можливо, найголовніше – продемонстрував французьким виборцям президентське шоу, яке відзначило те, що Макрон у своєму зверненні минулої неділі назвав перегорнутою сторінкою пандемії.

Зараз дії французького президента щодо боротьби з коронавірусом оцінюють неоднозначно. З одного боку, він ввів у країні жорсткий карантин ще за тиждень до того, як Борис Джонсон зважився зробити те ж саме в Британії. Це, цілком можливо, врятувало кілька тисяч життів французьких громадян. Але з іншого, його уряд провалився у вирішенні ряду інших сумно знайомих проблем: він повільно нарощував темпи тестування, не зміг забезпечити необхідні запаси захисних засобів та запобігти спалаху хвороби в будинках престарілих.

Вихід з локдауну навпаки був більш впевненим, ніж у Британії, і краще спланованим. Однак, як і в прем'єра Джонсона, рейтинг президента Макрона під час пандемії пережив заїзд на американських гірках. Зараз його підтримка становить близько 38% – цифра, звичайно, не катастрофічна як для половини каденції, але й точно не привід для самозаспокоєння.

Тому основним мотивом візиту французького президента в Лондон була внутрішня політика. Другий тур місцевих виборів має відбутися в кінці червня, і боротися там є за що. Макрону також необхідно надати новий імпульс своєму підупалому президентству.

Читайте також: Макрон па порозі економічної катастрофи

За два роки до нових президентських виборів він намагається апелювати до патріотичного духу де Голля, який допоміг би йому зміцнити свої позиції серед виборців після торішніх соціальних протестів і нинішньої пандемії. Він намагався відродити той патріотизм воєнного часу у своїх зверненнях до нації вже під час теперішньої кризи. Приїхавши в Лондон цього тижня, він явно сподівався підкріпити свої претензії на звання чемпіона Франції, а також на звання європейського провидця.

В якомусь сенсі Макрон доніс необхідний посил, вже просто приїхавши. Можливо, Франції було нелегко останні три місяці, але вона впоралася зі своїм завданням значно краще, ніж Британія. До інших перемог французького президента можна зарахувати поступове визнання його позиції щодо тривалої суперечки в Європейському Союзі про економічні реформи й вирівнювання.

Його плани направити економічну міць ЄС на допомогу найбільш нужденним країнам помітно контрастують зі все більш очевидною одержимістю уряду Джонсона провести жорсткий Брекзит та невизначеним майбутнім Британії після виходу з Євросоюзу і пандемії.

Читайте також: Гордість або економічне зростання: Британія повинна зробити свій вибір

Британія та Франція переживають період швидше розходження, ніж зближення. Проте реальний виклик для них обох – спільний. Наряду з Німеччиною та Італією, ці багаті й впливові країни середнього рівня існують у світі, де домінують краще озброєні наддержави, чиї цінності, відмінні від їхніх, стають все більш явними.

Британія більше не є частиною ЄС, але у неї все ще багато спільного з Францією та іншими європейськими сусідами. Чи то всередині ЄС або за його межами, вони потребують один одного як союзники. Саме це виявили Британія і Франція в 1940-х роках. Це те, що вони, зрештою, повинні забезпечити і в наші дні.

Переклад статті The Guardian підготував Ярослав Супрун.

П'ятдесят років тому, коли Пол Маккартні оголосив про свій вихід із Beatles, ця новина зруйнувала надії мільйонів фанатів, породивши неправдиві чутки про возз'єднання, які не припинялися і в новому десятилітті.
22:17 10.07 2020
Європейці часто говорять про західні цінності, критикуючи автократичні країни. Але водночас час вони готові закривати очі на антидемократичні дії лідерів і підтримувати їх, якщо вони декларують свій проєвропейський шлях.
19:00 09.07 2020
30 червня закон про національну безпеку Гонконгу, що зазіхає на принцип "одна країна - дві системи", був уведений в дію. Що він означає для майбутнього особливого адміністративного району?
13:08 08.07 2020
Пандемія коронавірусу зірвала святкування перемоги Джо Байдена на праймеріз. Але зараз настає куди більш складний і відповідальний етап у президентських перегонах, адже демократ залишається сам на сам з Дональдом Трампом.
19:32 07.07 2020
Тиждень тому у Франції пройшли місцеві вибори, на яких президентська партія з тріском провалилася. Ця невдача, помножена на важкі наслідки коронакризи, підштовхнула Емманюеля Макрона до зміни уряду. Хто він, новий прем'єр, і чи допоможе він чинному президенту виграти битву за Єлисейський палац у 2022 році?
12:00 06.07 2020
Минула неділя пройшла у Франції під зеленим кольором, коли на місцевих виборах партія "Європа Екологія Зелені" перемогла в більшості великих міст. Для Макрона ж це голосування стало справжньою поразкою, що ставить під загрозу його надії на переобрання в 2022 році.
18:31 03.07 2020
Одній з найтрагічніших громадянських воєн на Близькому Сході скоро виповниться 10 років. І весь цей час на чолі країни залишається Башар аль-Асад. Але його панування над Сирією може закінчитися через опозицію з боку членів сім'ї, безпрецедентні протести й масштабні нові санкції США.
19:25 02.07 2020
Росіяни проголосували за масштабний пакет з більш ніж двохсот поправок до конституції, найважливіша з яких звільняє президента Владіміра Путіна від обмежень щодо термінів повноважень і потенційно дозволяє йому правити до 2036 року. Що означають ці зміни для майбутнього країни?
16:54 02.07 2020
Берлін виступає проти планів Вашингтона посилити санкції, щоб назавжди зупинити будівництво російського газопроводу Північний потік 2. Німці вважають, що американські санкцій порушують європейську безпеку та суверенітет. Але насправді все навпаки. Путінська труба швидше підірве, ніж зміцнить енергетичну незалежність Європи, зробивши її ще більш вразливою перед Росією.
19:43 01.07 2020
У другому турі зійдуться чинний глава держави Анджей Дуда, якого підтримує керівна консервативна партія "Право і справедливість", та мер Варшави Рафал Тшасковський, представник головної опозиційної партії, ліберальної "Громадянської платформи". Шанси в обох рівні, і боротьба буде запеклою.
10:21 30.06 2020