ОСТАННІ НОВИНИ28 вересня, 2020Фото: adf-magazine
21:47 22.06.2020

Чи може Азія відмовитися від споживання диких тварин?

150 років тому американські колоністи знищили або поставили на межу зникнення багато видів тварин. Але зростання суспільної свідомості й втручання держави допомогли зупинити безконтрольне винищення дикої природи. Сьогодні Азія повинна повторити той же шлях, щоб врятувати біологічне різноманіття від зникнення, а людство від руйнівних пандемій.

Це був темний час для тварин. Браконьєрство тоді процвітало. Диких птахів і ссавців вбивали тисячами. Неконтрольована торгівля дикими тваринами призвела до того, що колись поширених звірів було вже важко відшукати, а рідкісні види й зовсім вимерли. Мова йде про Північну Америку столітньої давності та Азію наших днів. Тоді в Америці історія, зрештою, пішла по правильному шляху, і я вірю, що в Азії вона може повторитися.

Сьогодні Північна Америка має велике різноманіття диких тварин. Більша частина моїх досліджень як біолога присвячена документуванню відродження видів, на яких колись велося полювання, в тому числі вовків, оленів і куниць-рибалок. Це результат того, що я називаю північноамериканським дивом збереження дикої природи. Сто років тому, коли багато видів перебували на межі зникнення, люди тут перестали надмірно експлуатувати дику природу й створили нову культуру охорони тварин.

Сьогодні нерегульована торгівля дикими тваринами в Азії призводить до знищення видів в багатьох країнах світу, а тепер навіть загрожує людям (адже вірус SARS-CoV-2, як вважається, перейшов від кажанів або панголінів до людини). Раптово шкода, яку приносить ця нестримна торгівля дикими тваринами, опинилася в центрі світової уваги, що створює можливість повторити природоохоронне чудо в Азії. Сподіваюся, уроки з американського досвіду прийдуть на допомогу в цій справі.

Неконтрольована торгівля дикими тваринами

В кінці 1800-х – початку 1900-х років, здавалося б, нескінченне багатство американської дикої природи почало вичерпуватися. До 1878 року три північно-східних види – качка Лабрадор, гагарка велика й морська норка – вимерли. Східний лось, найкрупніший ссавець у більшості східних штатів, повторив їх долю в 1880-х роках. Навіть такі високостійкі види, як білохвостий олень і канадський гусак, різко скоротилися в чисельності. Зубрів, яких до масового винищення налічувалося 30 мільйонів, до кінця 1880-х років залишилося кілька сотень.

На зміну інфантильній омані перших американських поселенців про нескінченність природних ресурсів прийшла концепція "визначеності долі", яка стверджувала, що зникнення видів – це неминучий наслідок просування людей по всьому континенту.

Відійти від краю прірви

Для деяких американців, включно з Теодором Рузвельтом, перспектива винищення такого знаменного виду, як бізон, було закликом до дії. Вони створили Американське товариство бізонів, яке розводило цих звірів в нью-йоркському зоопарку Бронкс і відправляло їх на захід в надії заселити їхні колишні ареали. Як президент, Рузвельт допоміг створити одні з перших національних заповідників і підписав закони, що обмежують торгівлю дикими тваринами. Але основна частина роботи була виконана штатами й окремими особами.

Американці виступали проти широкомасштабного полювання. Редактор спортивного журналу Forest and Stream ("Ліс і струмок") Джордж Ґріннел використовував журнал як платформу для закликів до захисту птахів. Пізніше Гріннелл об'єднався з Тедді Рузвельтом для створення клубу "Бун і Крокет" – групи мисливців, які виступали за охорону природи. Дві бостонські світські левиці – Гаррієт Хеменвей та Мінна Холл – сформували Массачусетське товариство Одюбон і працювали над тим, щоб покласти край звичаю прикрашати дамські капелюхи пір'ям диких птахів.

До 30-х років XX століття в кожному штаті існувала агенція з охорони дикої природи, яка фінансувалася за рахунок податків і плати за ліцензію на полювання. Ці агенції забороняли безконтрольне полювання, охороняли й відновлювали середовище проживання, а також займалися розведенням винищених тварин, таких як індички й видри. Коли мисливство знову дозволили, штати вже визначали, коли воно може проходити та скільки тварин людина може вполювати. Екологія була новим науковим полем, і такі вчені, як Альдо Леопольд, адаптували її принципи для створення системи управління дикою природою як нового напряму досліджень, який міг би допомогти в розробці правил взаємодії зі світом диких тварин.

Сьогодні оленів, індичок, ведмедів, лосів, качок та гусей можна легко зустріти в багатьох частинах Північної Америки. Уряди штатів ретельно регулюють полювання. На відміну від Австралії та більшої частини Європи, дикі тварини в США не продаються в комерційних цілях. Вилов і продаж хутрових звірів, таких як бобер чи ілька, регулюються законом. Звичайно, збереження диких звірів у Північній Америці все ще стикається із серйозними викликами, як-от: втратою середовища проживання, зміною клімату й забрудненням довкілля. Але безконтрольний вилов більше не є проблемою, а легальне полювання допомагає фінансувати збереження всіх видів.

Чи перестане Азія споживати диких тварин?

За останні 20 років попит на продукти дикої природи в Азії призвів до занепаду популяцій тварин на континенті, а також в Африці й Латинській Америці. Більшість крупніших видів ссавців за межами Північної Америки сьогодні знаходиться під загрозою, передусім через споживання в їжу, використання в мистецтві й традиційній медицині сумнівної ефективності. І, схоже, жоден вид не застрахований від цього лиха. Споживачі будуть платити високу ціну за екзотичні страви, такі як тушкована саламандра чи суп з плавального міхура тотоаби – гігантської мексиканської риби.

Фахівці з охорони природи сподіваються скористатися нинішньою трагедією можливого передавання SARS-Cov-2 від тварини до людини, щоб покласти край глобальній торгівлі дикими тваринами, або принаймні більш жорстко її регулювати. Які уроки може дати досвід Північної Америки? По-перше, вкрай важливо знизити попит. Цей процес просувався дуже повільно сто років тому. Але COVID-19 затаврував споживання в їжу диких тварин, і це може допомогти переломити ситуацію в Азії, точно так, як громадський осуд в США поклав кінець попиту на такі продукти, як пір'яні капелюхи та хутро плямистих кішок.

Сьогодні прихильники захисту тварин використовують соціальні мережі, щоб переконати азіатських споживачів відмовитися від продуктів, виготовлених з тварин, які перебувають під загрозою зникнення. Реагуючи на такі зусилля, Китай навіть заборонив продаж слонової кістки на внутрішньому ринку в 2017 році, а споживання супу з акулячих плавників в КНР різко скоротилося за останнє десятиліття.

По-друге, в цих зусиллях повинні брати участь багато гравців, зокрема національні уряди, регіональна влада й неурядові організації, такі як "Врятуймо дику природу В'єтнаму", "Врятуймо кажанів" або "Врятуймо панголінів". Вони розуміють місцеву культуру й політику та можуть безпосередньо контактувати із суспільствами, в яких полюють на диких тварин для продажу.

Нарешті, нам потрібно трохи оптимізму. Відродження бізонів сто років тому продемонструвало американцям, що вимирання – не єдиний вихід. Зараз важливо стежити за популяціями диких тварин, щоб направляти зусилля на ті види, які знаходяться в найбільшій небезпеці, і святкувати їх відновлення, яке може бути ранньою ознакою другого дива у справі збереження природи.

Роланд Кейс для The Conversation. Переклад підготував Ярослав Супрун.

Саміт Україна-ЄС, який відбудеться 6 жовтня в Брюсселі, ймовірно, пройде в холодних тонах через побоювання, що президент Зеленський більше не має наміру підтримувати євроатлантичний курс України.
22:59 29.09 2020
27 вересня видання New York Times опублікувало статтю, в якій, посилаючись на податкову декларацію американського президента, звинуватило його в податковому шахрайстві.
00:12 29.09 2020
25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020