ОСТАННІ НОВИНИ27 жовтня, 2020Фото: 24tv.ua
00:04 23.06.2020

Російська паспортизація Донбасу – зброя уповільненої дії

Росія планує видати свої паспорти мільйону українських громадян вже до кінця цього року. Створюючи паспортні протекторати на Сході України, вона сподівається зірвати мирний процес і забезпечити контроль над країною.

Москва планує до кінця 2020 року видати мільйон російських паспортів жителям окупованої Росією Східної України, підтвердили цього місяця чиновники. Створюючи нову демографічну реальність, Кремль сподівається змінити геополітичну рівновагу в регіоні й зірвати зусилля з припинення шестирічної неоголошеної війни між Росією та Україною. Незважаючи на серйозні наслідки такого кроку, міжнародне співтовариство ще не наклало ніяких додаткових санкцій на РФ. Такий стан справ дає російському президенту Владіміру Путіну можливість продовжувати політику паспортного імперіалізму в Україні з очевидною безкарністю.

Виступаючи 9 червня в Ростові-на-Дону, депутат від "Єдиної Росії" Віктор Водолацький підтвердив, що більш ніж 180 000 українців отримали російські паспорти з моменту введення нової прискореної процедури трохи більше року тому. За словами Водолацького, в даний час розглядається ще 98 000 заяв, а в другому півріччі поточного року очікується видача ще до 800 000 паспортів.

Плани щодо спрощення видачі паспортів на окупованому Росією Сході України були вперше оприлюднені у квітні 2019 року, буквально через кілька днів після того, як Володимир Зеленський здобув впевнену перемогу на президентських виборах. Протягом усієї передвиборчої кампанії весною 2019 року Зеленський був помітно менш конфронтаційним щодо Росії, ніж його суперник, тодішній президент Петро Порошенко. Це призвело до появи припущень про те, що обрання Зеленського допоможе вийти з глухого кута в мирному процесі, в якому після закінчення широкомасштабних військових дій на початку 2015 року було досягнуто незначного прогресу.

Цей початковий оптимізм незабаром був затьмарений публікацією указу Путіна, який надає українцям з окупованого сходу країни право звертатися за російськими паспортами за спеціальною спрощеною процедурою. "Ці дії є ще одним підтвердженням для світової спільноти істинної ролі Росії як держави-агресора, що веде війну проти України, – прокоментував тоді Зеленський. – На жаль, цей указ не наближає нас до кінцевої мети припинення вогню".

Підбадьорений відсутністю рішучої міжнародної реакції на свій початковий указ, Путін потім посилив свій паспортний імперіалізм проти України. 17 липня 2019 року російський лідер видав другий указ, яким поширив пропозицію про надання громадянства на всіх українців, які проживають в Донецькій і Луганській областях.

Читайте також: Чи хоче Путін миру?

Це далеко не перший випадок, коли Кремль використовує паспорти як інструмент зовнішньої політики для проєктування свого впливу на територію колишнього Радянського Союзу. Вперше така тактика була застосована в Молдові на початку 1990-х років. Роздача російських паспортів також допомогла закріпити позиції Москви у двох сепаратистських регіонах Грузії ще до початку російсько-грузинської війни 2008 року. Російські паспорти зіграли важливу роль у кримській політиці Кремля, як до, так і після захоплення українського півострова в 2014 році.

Паспортна операція Путіна на Сході України є явним свідченням того, що Росія не має наміру дозволяти Україні відновити повний контроль над окупованими регіонами. Якщо поточні прогнози Кремля вірні, то до кінця 2020 року на окупованій Східній Україні буде проживати один мільйон російських громадян, що становитиме не менше чверті всього населення території. Це перетворить так звані сепаратистські республіки Донбасу в паспортні протекторати Росії.

Читайте також: Фальсифікація історії – ще один елемент російської агресії

Оскільки російські громадяни становитимуть більшу частину населення регіону, Москва буде претендувати на законне право втручатися на свій розсуд у внутрішні справи України. Такі аргументи мало пов'язані з реаліями міжнародного права. А проте, вони являють собою набагато більш переконливий привід для нескінченної втручання, ніж звинувачення в пригніченні російськомовних громадян, на які Москва спирається з моменту початку військової інтервенції в 2014 році.

Війна, розв'язана Росією шість років тому, ще далека від завершення, і Москва, як і раніше, має на меті обмежити незалежність України. Паспортний імперіалізм Путіна займає центральне місце в цих зусиллях, вибудовуючи фундамент для закріплення російського впливу в державі, одночасно фатально послаблюючи суверенітет України. Якщо Кремлю буде дозволено безперешкодно діяти на окупованому Сході України, то та ж сама стратегія може бути поширена на додаткові регіони по всій країні, що дозволить Росії повільно, але вірно підірвати здатність українського уряду функціонувати. На жаль, в таких жахливих сценаріїв немає нічого особливо надуманого або химерного. Дійсно, в неокупованих частинах Східної України поширення паспортів вже розпочато.

Москва видає свою паспортну офензиву за чисто гуманітарну політику, спрямовану на полегшення страждань населення, яке опинилося в зоні конфлікту, але ці твердження правдоподібні не більше, ніж спроби Кремля зобразити добре оснащені маріонеткові армії на Сході України як різношерсті групи незадоволених шахтарів і трактористів. Насправді, використання російського громадянства як зброї є добре відомим елементом гібридного арсеналу, розробленого Кремлем з 1991 року й розгорнутого в пострадянських країнах, де Москва бореться за збереження свого імперського впливу.

Читайте також: Чому умиротворення Путіна не принесе миру на Донбасі

Тільки рішуча міжнародна реакція тепер може перешкодити Кремлю використовувати ту ж паспортну тактику для посилення контролю над окупованою Східною Україною і дестабілізацією решти країни. Єврокомісія вже зробила кроки, щоб перешкодити державам-членам ЄС визнати паспорти, видані за указом Путіна від 24 квітня 2019 року. Необхідні також додаткові заходи, спрямовані проти Кремля, в тому числі нові санкції.

Нині Росія знаходиться в процесі створення паспортних протекторатів на Сході України. Вона робить це методично й безсоромно, перед очима всього світу. Якщо дозволити такій нахабній агресії залишитися безкарною, це призведе до подальшого підриву міжнародної безпеки, наслідки якого будуть відчуватися далеко за межами України.

Переклад статті Atlantic Council підготував Ярослав Супрун.

Із заявою Міністерства юстиції США минулого тижня про те, що воно готує антимонопольний позов проти Google, судний день настав не тільки для Google, але й для всієї великої технологічної четвірки.
19:01 28.10 2020
Прийняте минулого тижня польським конституційним судом сумнівне рішення різко обмежує право на аборт і є похмурим нагадуванням про те, що права жінок і, в більш широкому сенсі, верховенство закону в Польщі знаходяться під серйозною загрозою.
18:59 27.10 2020
Місцеві вибори стали важливим показником політичного клімату в країні через трохи більш як рік, відколи президент Зеленський отримав безпрецедентну владу, здобувши переконливі перемоги на президентських і парламентських виборах.
18:56 26.10 2020
Китай, який став першою жертвою коронавірусу, сьогодні вже показує переконливе економічне зростання. Цей відносний успіх може відродити торговельну війну зі Сполученими Штатами та Європою.
14:11 23.10 2020
Відставка на початку жовтня Амоса Хохштайна з наглядової ради "Нафтогазу" викликає тривогу щодо незалежності українського енергетичного гіганта.
22:40 22.10 2020
Незважаючи на своє безсилля і відсутність повноважень притягнути до відповідальності держави-порушниці прав людини до відповідальності, організація залишається єдиною у своєму роді міжнародною міжурядовою платформою із захисту прав людини.
22:43 21.10 2020
Навесні Ізраїль показав приклад в боротьбі з коронавірусом, який інші країни намагалися наслідувати. Минуло півроку, і сьогодні він вже є прикладом того, як необдуманими діями держави можуть спровокувати другу хвилю пандемії.
16:54 20.10 2020
Будь-яке різке скорочення американських сил в Іраку дає Ірану унікальну можливість розширити свій вплив в країні і загрожує розпалюванням міжконфесійної ворожнечі.
16:57 19.10 2020
На минулих вихідних Північна Корея провела найбільше за свою історію представлення нової зброї під час військового параду, присвяченого 75-річчю керівної Трудової партії. Подія спричинила новою хвилю занепокоєння в регіоні.
20:55 16.10 2020
15 жовтня лідери країн ЄС збираються на черговий саміт, щоб знайти компроміс щодо торговельних переговорів із Британією.
20:52 15.10 2020