ОСТАННІ НОВИНИ


09 липня, 2020
Фото: Bundesregierung/Schacht
10:12 30.06.2020

Німеччина переймає президентство в ЄС – хороша новина для Європи

У момент можливо наймасштабнішої кризи в історії Європейського Союзу найсильніша економіка ЄС бере на себе лідерство в подоланні наслідків пандемії.

У міру того як Європа виходить з коронакризи, вона стикається з викликами епічного масштабу. В Італії та Іспанії привид все більшого й непідйомного боргу ставить під загрозу відновлення і без того крихких економік. У Брюсселі побоюються, що в постпандемічний час місія цілих поколінь щодо ліквідації надзвичайної кліматичної ситуації та реалізації жорстких "зелених" цілей, буде відкладена в бік.

Місце Європи в новому багатополярному світі, де головною тенденцією є все більш напружене суперництво між Сполученими Штатами та Китаєм, має бути вироблене заново. У поскоронавірусну епоху країни знову робитимуть акцент на економічній самодостатності, особливо в медичному секторі та ключових галузях промисловості. Майбутні торговельні відносини Європейського союзу із Британією ще потрібно узгодити протягом наступних місяців.

Читайте також: Коронавірус став точкою неповернення для Європейського Союзу

Стикаючись з такими глобальними викликами, Євросоюзу дуже пощастило, що цього тижня Німеччина, найбільша та найвпливовіша країна Союзу, візьме на себе головування в Раді ЄС на наступні пів року. З очевидних історичних причин ФРН традиційно неохоче демонструє свою міць на європейській сцені. Але надзвичайні часи вимагають чіткого лідерства.

Канцлерка Німеччини Ангела Меркель, схоже, сповнена рішучості забезпечити його. Презентуючи перед німецькими парламентарями плани Німеччини під час президентства, вона сказала: "Європа потребує нас так само, як ми потребуємо Європи". Торговельні переговори з Британією, найімовірніше, будуть розглядатися як один з аспектів ширшої проблеми, а саме зміцнення єдиного ринку в період економічних потрясінь.

В інтерв'ю The Guardian та іншим європейським газетам в ці вихідні Меркель чітко дала зрозуміти, що її невідкладним пріоритетом буде якнайшвидше досягнення угоди про фонд посткоронавірусного відновлення в розмірі 750 млрд євро, який буде фінансуватися за рахунок боргових зобов'язань ЄС і розподілятися між країнами у вигляді грантів, а не позик.

Читайте також: Європа зробила перший крок для подолання коронакризи

Узгодження та підписання цього нововведення, вперше запропонованого німецьким канцлером і президентом Франції Емманюелем Макроном у травні, стане знаменним моментом. Перспектива спільного погашення боргових зобов'язань з нужденними південними сусідами традиційно викликає опір серед багатших країн ЄС, яких зазвичай очолює Німеччина. Так звана "економна четвірка" у складі Австрії, Данії, Швеції та Нідерландів почне всіляко гальмувати процес, щоб не допустити реалізації цього плану. Але складний досвід останніх трьох місяців, схоже, змінив уявлення в Берліні про те, що можливо, а що бажано.

Німці відставили свою сакральну прихильність до збалансованих бюджетів, щоб забезпечити гігантський пакет стимулів і державні санації. На європейському рівні, вважає Меркель, необхідне кардинальне переосмислення поняття солідарності. Вона справедливо застерігає, що нездатність вжити колективні заходи щодо стабілізації знеможених економік Європи зіграє на руку антидемократичним й авторитарним силам.

Сьогоднішній її тон і підхід разюче відрізняються від того, що було десять років тому, коли Меркель і її тодішній міністр фінансів Вольфганг Шойбле допомогли впровадити заходи жорсткої економії в масштабах всього ЄС після фінансового краху. Але за 15 років роботи на посаді канцлера вона продемонструвала неперевершену здатність адаптуватися до мінливих обставин.

Перед тим як вибухнула пандемія, її розглядали як ослабленого лідера, який оголосив про свій намір піти у відставку в 2021 році. Тепер же впевнена реакція Німеччини на пандемію зміцнила авторитет Меркель і надала їй політичний капітал для того, щоб йти на необхідний ризик під час цього кризового президентства в Раді ЄС.

Іноді Німеччину критикують за те, що вона керує з-за лаштунків. Протягом наступних шести місяців пані Меркель буде на фронті європейської політики. Для ЄС, який переживає серйозну кризу, це хороша новина.

Переклад статті The Guardian підготував Ярослав Супрун.

30 червня закон про національну безпеку Гонконгу, що зазіхає на принцип "одна країна - дві системи", був уведений в дію. Що він означає для майбутнього особливого адміністративного району?
13:08 08.07 2020
Пандемія коронавірусу зірвала святкування перемоги Джо Байдена на праймеріз. Але зараз настає куди більш складний і відповідальний етап у президентських перегонах, адже демократ залишається сам на сам з Дональдом Трампом.
19:32 07.07 2020
Тиждень тому у Франції пройшли місцеві вибори, на яких президентська партія з тріском провалилася. Ця невдача, помножена на важкі наслідки коронакризи, підштовхнула Емманюеля Макрона до зміни уряду. Хто він, новий прем'єр, і чи допоможе він чинному президенту виграти битву за Єлисейський палац у 2022 році?
12:00 06.07 2020
Минула неділя пройшла у Франції під зеленим кольором, коли на місцевих виборах партія "Європа Екологія Зелені" перемогла в більшості великих міст. Для Макрона ж це голосування стало справжньою поразкою, що ставить під загрозу його надії на переобрання в 2022 році.
18:31 03.07 2020
Одній з найтрагічніших громадянських воєн на Близькому Сході скоро виповниться 10 років. І весь цей час на чолі країни залишається Башар аль-Асад. Але його панування над Сирією може закінчитися через опозицію з боку членів сім'ї, безпрецедентні протести й масштабні нові санкції США.
19:25 02.07 2020
Росіяни проголосували за масштабний пакет з більш ніж двохсот поправок до конституції, найважливіша з яких звільняє президента Владіміра Путіна від обмежень щодо термінів повноважень і потенційно дозволяє йому правити до 2036 року. Що означають ці зміни для майбутнього країни?
16:54 02.07 2020
Берлін виступає проти планів Вашингтона посилити санкції, щоб назавжди зупинити будівництво російського газопроводу Північний потік 2. Німці вважають, що американські санкцій порушують європейську безпеку та суверенітет. Але насправді все навпаки. Путінська труба швидше підірве, ніж зміцнить енергетичну незалежність Європи, зробивши її ще більш вразливою перед Росією.
19:43 01.07 2020
У другому турі зійдуться чинний глава держави Анджей Дуда, якого підтримує керівна консервативна партія "Право і справедливість", та мер Варшави Рафал Тшасковський, представник головної опозиційної партії, ліберальної "Громадянської платформи". Шанси в обох рівні, і боротьба буде запеклою.
10:21 30.06 2020
Вийшовши на східноазіатський ринок у середині 2000-х років, k-pop став одним з найбільш швидкозростаючих музичних жанрів у світі. Він також є вістрям успішної індустрії культурного експорту Південної Кореї і, за прогнозами, принесе десятки мільярдів доларів в економіку країни в найближчі роки.
10:05 30.06 2020
Учені вважають, що в нашій галактиці є багато космічних тіл, на яких присутня вода - головна умова для існування життя. Перші місії для дослідження таких тіл будуть відправлені вже скоро.
12:44 27.06 2020