У міру того як Європа виходить з коронакризи, вона стикається з викликами епічного масштабу. В Італії та Іспанії привид все більшого й непідйомного боргу ставить під загрозу відновлення і без того крихких економік. У Брюсселі побоюються, що в постпандемічний час місія цілих поколінь щодо ліквідації надзвичайної кліматичної ситуації та реалізації жорстких "зелених" цілей, буде відкладена в бік.
Місце Європи в новому багатополярному світі, де головною тенденцією є все більш напружене суперництво між Сполученими Штатами та Китаєм, має бути вироблене заново. У поскоронавірусну епоху країни знову робитимуть акцент на економічній самодостатності, особливо в медичному секторі та ключових галузях промисловості. Майбутні торговельні відносини Європейського союзу із Британією ще потрібно узгодити протягом наступних місяців.
Читайте також: Коронавірус став точкою неповернення для Європейського Союзу
Стикаючись з такими глобальними викликами, Євросоюзу дуже пощастило, що цього тижня Німеччина, найбільша та найвпливовіша країна Союзу, візьме на себе головування в Раді ЄС на наступні пів року. З очевидних історичних причин ФРН традиційно неохоче демонструє свою міць на європейській сцені. Але надзвичайні часи вимагають чіткого лідерства.
Канцлерка Німеччини Ангела Меркель, схоже, сповнена рішучості забезпечити його. Презентуючи перед німецькими парламентарями плани Німеччини під час президентства, вона сказала: "Європа потребує нас так само, як ми потребуємо Європи". Торговельні переговори з Британією, найімовірніше, будуть розглядатися як один з аспектів ширшої проблеми, а саме зміцнення єдиного ринку в період економічних потрясінь.
В інтерв'ю The Guardian та іншим європейським газетам в ці вихідні Меркель чітко дала зрозуміти, що її невідкладним пріоритетом буде якнайшвидше досягнення угоди про фонд посткоронавірусного відновлення в розмірі 750 млрд євро, який буде фінансуватися за рахунок боргових зобов'язань ЄС і розподілятися між країнами у вигляді грантів, а не позик.
Читайте також: Європа зробила перший крок для подолання коронакризи
Узгодження та підписання цього нововведення, вперше запропонованого німецьким канцлером і президентом Франції Емманюелем Макроном у травні, стане знаменним моментом. Перспектива спільного погашення боргових зобов'язань з нужденними південними сусідами традиційно викликає опір серед багатших країн ЄС, яких зазвичай очолює Німеччина. Так звана "економна четвірка" у складі Австрії, Данії, Швеції та Нідерландів почне всіляко гальмувати процес, щоб не допустити реалізації цього плану. Але складний досвід останніх трьох місяців, схоже, змінив уявлення в Берліні про те, що можливо, а що бажано.
Німці відставили свою сакральну прихильність до збалансованих бюджетів, щоб забезпечити гігантський пакет стимулів і державні санації. На європейському рівні, вважає Меркель, необхідне кардинальне переосмислення поняття солідарності. Вона справедливо застерігає, що нездатність вжити колективні заходи щодо стабілізації знеможених економік Європи зіграє на руку антидемократичним й авторитарним силам.
Сьогоднішній її тон і підхід разюче відрізняються від того, що було десять років тому, коли Меркель і її тодішній міністр фінансів Вольфганг Шойбле допомогли впровадити заходи жорсткої економії в масштабах всього ЄС після фінансового краху. Але за 15 років роботи на посаді канцлера вона продемонструвала неперевершену здатність адаптуватися до мінливих обставин.
Перед тим як вибухнула пандемія, її розглядали як ослабленого лідера, який оголосив про свій намір піти у відставку в 2021 році. Тепер же впевнена реакція Німеччини на пандемію зміцнила авторитет Меркель і надала їй політичний капітал для того, щоб йти на необхідний ризик під час цього кризового президентства в Раді ЄС.
Іноді Німеччину критикують за те, що вона керує
Переклад статті The Guardian підготував Ярослав Супрун.