ОСТАННІ НОВИНИ02 грудня, 2020
01 грудня, 2020
Фото: timesofisrael.com
10:21 30.06.2020

Польща йде на другий тур президентських виборів

У другому турі зійдуться чинний глава держави Анджей Дуда, якого підтримує керівна консервативна партія "Право і справедливість", та мер Варшави Рафал Тшасковський, представник головної опозиційної партії, ліберальної "Громадянської платформи". Шанси в обох рівні, і боротьба буде запеклою.

Президент Польщі Анджей Дуда не набрав більшості голосів у неділю на перших в Європі президентських виборах від початку пандемії. Через два тижні, 12 липня, відбудеться другий тур голосування, в якому його суперником виступить мер Варшави Рафал Тшасковський. Поляки показали високу явку на виборах (64.4%), незважаючи на перешкоди у вигляді задушливої спеки, побоювання з приводу поширення коронавірусу та довгих черг, які утворилися через те, що виборці повинні були тримати соціальну дистанцію в метр один від одного.

Згідно з екзитполом, Дуда отримав близько 41% голосів, а Тшасковський близько 30%. (За офіційними результатами, оголошеними в понеділок, перший набрав 43.7%, другий 30.3% – ПН). Дев'ять інших кандидатів, що представляють широкий спектр думок, від крайніх правих до ультраліберальних, також змагалися за президентське крісло. Політологи й опитування громадської думки прогнозують, що велика частина їхніх голосів у другому турі відійде меру Варшави, що робить шанси обох кандидатів надзвичайно близькими. Причому їх позиції абсолютно полярні.

Тшасковський обіцяє наблизити країну до Європейського Союзу, захистити права ЛГБТ-спільноти, члени якої часто є мішенню уряду, а також накласти вето на закони, які, за його словами, становлять загрозу для демократичних інститутів Польщі. "Це буде вибір між відкритою Польщею і Польщею, яка шукає ворога", – сказав він прихильникам у неділю ввечері. Представник "Громадянської платформи" звернувся не тільки до тих, кому не подобається напрямок руху країни, а й до тих, хто підтримував керівну партію "Право і справедливість" (PiS) в минулому, заявивши, що його метою є об'єднання країни.

Дуда критикував гомосексуалізм, назвавши його ідеологією, яку можна прирівняти до комунізму. Його кампанія зробила об'єктом їдких випадів ЛГБТ-спільноту; п'ять років тому це місце займали мігранти. Тоді імміграція допомогла підняти популярність популістських лідерів по всьому континенту. "Я хотів би подякувати всім моїм співвітчизникам за явку, за високу участь у виборах", – заявив президент після закриття виборчих дільниць. Він сказав, що з нетерпінням чекає зустрічі із Тшасковським в другому турі і впевнений у своїх поглядах на майбутнє Польщі. "Сім'я – це майбутнє, безпека – це майбутнє, робота – це майбутнє, інвестиції – це майбутнє, гідність – це майбутнє. Ми не сумніваємося, що це те, що потрібно Польщі в найближчі роки", – сказав він.

Багато в чому вибори були референдумом довіри до PiS, яка прийшла до влади в 2015 році й сформулювала амбіційний порядок денний щодо реформування держави. Для опонентів націоналістичного уряду ця партія є фундаментальною загрозою для демократії, наставивши країну на прокладений Угорщиною шлях, де однопартійний контроль дозволив впевнено рухатися в бік автократичного правління.

Читайте також: Між автократіями і пандемією: ЄС повинен переглянути своє ставлення до держав-членів

Але навіть якщо старі розбіжності займали більшу частину дебатів перед виборами, вони відбувалися в абсолютно нових умовах – умовах коронавірусної пандемії. Голосування, спочатку заплановане на травень, було відкладене, і було вжито низку заходів для того, щоб виборці почували себе в безпеці, йдучи на вибори. Полякам було сказано взяти свої власні ручки. Маски повинні були носити всі, хто входив на виборчу дільницю у Варшаві та інших містах країни. А двері залишалися відчиненими, щоб людям не доводилося торкатися до ручок.

Польща однією з перших закрила свої кордони і ввела серйозний карантин. Військову поліцію навіть відправили на вулиці, щоб переконатися, що люди не порушують правила. Вона ж була однією з тих країн Європи, які першими послабили коронавірусні обмеження. 20 травня було знято зобов'язання носити маски в громадських місцях. Майже всі заклади, включно зі спортзалами, ресторанами й кінотеатрами, знову запрацювали.

З урахуванням того, що в п'ятницю було зареєстровано всього 285 нових випадків захворювання на COVID-19, скасування карантинних обмежень не призвело до різкого збільшення числа нових випадків інфікування. На сьогоднішній день зареєстровано близько 34 000 підтверджених випадків захворювання і більше 1400 смертей – це менше, ніж у більшості європейських країн, якщо порівнювати у співвідношенні до кількості населення. Єдине обмеження, яке залишається, – це заборона на велике скупчення людей, що налічує понад 150 осіб. А вибори, за своєю природою, є таким великим скупченням.

У п'ятницю ввечері на Староміській площі у Варшаві, біля Королівського замку, в якому колись розміщувалися польські монархи, і який був відновлений цеглинка за цеглинкою після його зруйнування під час Другої світової війни, зібралося кілька сотень людей, щоб почути заключну передвиборчу промову мера Тшасковського.

"Якщо ми програємо, це буде жахливо, – сказала одна з прихильниць, Агата Ржешевська. – Демократії прийде кінець". Магда Щавинська стурбована тим, що, якщо владна партія програє, то вона може використати пандемію для заперечення результатів. Магда побоюється, що уряд оголосить надзвичайний стан і відкладе проведення другого туру виборів, щоб виграти час, якщо справа буде виглядати так, що він програє. "Пандемія – це елемент політичної гри в Польщі", – сказала вона.

Читайте також: Польща готується до президентських виборів у розпал пандемії 

Ці вибори вважаються одними з найбільш важливих в історії цієї молодої демократії, яка провела свої перші, частково вільні вибори в 1989 році. Дуда технічно не є членом PiS, але має підтримку партії та її засновника й голови Ярослава Качинського. Фактично польському президенту було важко вирватися з тіні Качинського, найвпливовішого політика в Польщі й архітектора порядку денного уряду.

Пан Качинський часто був розчарований судовими рішеннями, коли його партія очолювала країну з 2005 по 2007 рік. З моменту повернення до влади в 2015 році він підірвав незалежність судової системи, прагнучи виправити те, що він вважав помилками перших років польської демократії. Експерти з правових питань з Європейської комісії дійшли до висновку, що багато змін, за які виступає Качинський, є загрозою для справедливості судової системи й підривають демократичні цінності.

Читайте також: Керівна партія Польщі продовжує підривати незалежність судів 

Боротьба за суди – це всього лише одна з декількох битв з Європейським Союзом. Глава PiS часто представляє ці конфлікти як захист суверенітету Польщі. "Польща є і повинна залишатися островом свободи, – заявив Качинський на з'їзді молодіжного крила партії в середу, в той же день, коли Дуда відвідував президента Трампа у Вашингтоні. – Якщо сьогодні президент Анджей Дуда знаходиться в США й веде переговори про польсько-американські відносини, у тому числі й у військовій сфері, то він бореться за свободу, за польську свободу".

Однак польським виборцям у переважній більшості подобається бути в ЄС, і головний опозиціонер Тшасковський зробив відновлення цих відносин основною частиною своєї платформи. "Важливо, щоб ніхто не відділяв нас від Європи, – сказав він під час передвиборчої кампанії. – Ми будемо жорстким партнером, але партнером, який нікого не ображає; ми будемо державою, яка боротиметься за наші інтереси; державою, яка буде конструктивним партнером. Державою, яка буде боротися з глобальним потеплінням, яка буде боротися за робочі місця і за те, щоб Польща знову користувалася повагою в ЄС".

Переклад статті The New York Times підготував Ярослав Супрун.

Після чергового сплеску радикального ісламізму в Європі Макрон заявив про необхідність реформи ісламу у Франції. Що це означає і чому такий крок не допоможе зупинити екстремізм - розповідаємо далі.
08:42 02.12 2020
Надії на те, що пандемія допоможе покласти край популізму в Європі, були досить оптимістичними, але друга хвиля, імовірно, остаточно розвіє цю ідею.
10:39 01.12 2020
Туреччина повинна стати на шлях реформ, як вона це зробила після кризи 2001 року, щоб запобігти економічному й фінансовому краху. Але зараз подібний прогресивний сценарій виглядає малоймовірним.
08:37 30.11 2020
Пандемія коронавірусу кардинально змінила світ і змусила мільйони людей шукати відповіді на запитання: коли вже можна буде повернутися до звичного життя? І ось з появою новин про завершення випробування вакцини, відповідь напрошувалася сама собою. Утім, не все так однозначно.
18:06 27.11 2020
Громадянська війна в Ефіопії тільки розгорається, але вже зараз стає ясно, що силовим шляхом проблеми, які до неї призвели, усунути не вдасться. Сторони повинні сісти за стіл переговорів, інакше країна може повторити югославський сценарій.
18:02 26.11 2020
Угода про вільну торгівлю, підписана 15 листопада п'ятнадцятьма країнами Азіатсько-Тихоокеанського регіону, серед яких Китай, є показовим конкурентом іншого регіонального об'єднання – Транстихоокеанського партнерства, з якого США вийшли в січні 2017 року, як тільки до влади прийшов Трамп.
19:30 25.11 2020
Джо Байден оголосив, кого він призначить на посаду держсекретаря. Ним стане його найближчий соратник Ентоні Блінкен, який, як й обраний президент, має намір відновити глобальне лідерство США.
19:27 24.11 2020
Поки Україна не знайде в собі сили приборкати всемогутніх олігархів, вона не зможе реалізувати той потенціал, який залишається невикористаним з 1991 року.
18:38 23.11 2020
Варшава та Будапешт наклали вето на розподіл коштів з європейського фонду відновлення від пандемії через побоювання, що їх можуть позбавити грошей через порушення верховенства права й демократичних принципів.
08:47 20.11 2020
На тлі пандемії і гострої політичної кризи в Перу всього за тиждень змінилося 3 президента. Як таке сталося в південноамериканській країні і що її чекає далі? Пояснюємо в статті.
19:43 19.11 2020