ОСТАННІ НОВИНИ25 жовтня, 2020Фото: Nord Stream 2/Paul Langrock
19:43 01.07.2020

США хочуть зупинити Північний потік 2, Німеччина проти

Берлін виступає проти планів Вашингтона посилити санкції, щоб назавжди зупинити будівництво російського газопроводу Північний потік 2. Німці вважають, що американські санкцій порушують європейську безпеку та суверенітет. Але насправді все навпаки. Путінська труба швидше підірве, ніж зміцнить енергетичну незалежність Європи, зробивши її ще більш вразливою перед Росією.

МЗС Німеччини нещодавно заявило, що "нові санкції являтимуть собою серйозне втручання в європейську енергетичну безпеку й суверенітет ЄС". Аналогічні заперечення були висловлені й після того, як у грудні 2019 року було введено перший пакет санкцій, який фактично зупинив будівництво кремлівського газопроводу всього лише за 160 км до його завершення. Однак відтоді дії російського енергетичного гіганта "Газпрому" та заяви президента Росії Владіміра Путіна, що ігнорують санкції, переконали сенатора Теда Круза, який був ініціатором першого пакету, в необхідності модернізації існуючих заходів для того, щоб остаточно покласти край будівництву.

У запропонованому новому американському законопроєкті "чітко прописано, що ті, хто матиме відношення до суден, що прокладають газопровід, підпадуть під суворі й негайні санкції", сказав Круз. Співавторка проєкту закону, сенаторка від демократів Джинн Шехіна додала, що газопровід загрожує енергетичній незалежності України та Європи і "дає Росії можливість експлуатувати наших союзників". Гостра негативна реакція проти санкцій була висловлена німецькими політиками й енергетичними компаніями, що підтримують Північний потік 2, але більшість членів Євросоюзу фактично виступають проти проєкту будівництва газопроводу. У 2018 році більшість в парламенті ЄС закликала припинити роботу зі спорудження Північного потоку 2. Берлін і Москва проігнорували це.

Заяви Німеччини про те, що газопровід підвищить енергетичну безпеку, вводять в оману. Енергетична безпека може бути досягнута тільки в тому випадку, якщо поставки енергоресурсів будуть надійно забезпеченими, достатніми й гарантованими, а диверсифікація джерел дозволить запобігти перебоям, дефіциту або ціновій кабалі. Nord Stream 2 перешкоджає досягненню будь-якої із цих цілей. Він не принесе новий газ Європі, а просто направить російський газ, який в даний час надходить на ринки ЄС через газотранспортну систему України, по новому шляху.

Критики газопроводу стверджують, що Північний потік 2 є частиною двосторонньої атаки Путіна на енергетичну безпеку Європи в поєднанні з газопроводом Північний потік 1. Якщо обидві труби будуть введені в експлуатацію на повну потужність, Москва матиме можливість постачати більшу частину свого газу в Європу через одну точку. Це дасть їй величезний важіль впливу.

Все більша енергетична залежність від Росії являє собою очевидну загрозу для європейської безпеки й суверенітету. Багато хто побоюється, що це посилення важелів впливу також запустить реалізацію наступного кроку в путінській схемі. Після завершення будівництва Північного потоку 2 Росія може заявити про необхідність захисту своєї енергетичної інфраструктури, прокладеної по дну Балтійського моря, і розгорне по всьому маршруту трубопроводу військово-морські кораблі. Це створить додаткові точки тертя з НАТО й направить Альянс проти Росії. І в цьому конфлікті європейські поставки газу будуть перебувати в заручниках.

У цьому сценарії Північний потік 2 послужив би приводом для суттєвого розширення військової присутності Росії. Останнім часом Москва використовувала для аналогічних цілей стратегічні об'єкти в Азовському та Чорному морях. У кінці 2018 року російські інженери завершили будівництво величезного мосту, який зв'язує материкову частину Росії з окупованих Кримом. Потім Кремль посилив свою військово-морську присутність у прилеглих водах, що дозволило Москві перешкоджати проходу українських суден. Відтоді російські війська почали регулярно затримувати й іншим чином перешкоджати руху кораблів, які прямують в українські порти Азовського моря. У листопаді 2018 року у великому морському інциденті були захоплені три кораблі ВМФ України та 24 моряки.

У той час як військово-морські сили Росії в Балтійському морі та зрослий контроль Кремля над європейськими поставками енергоносіїв створюють серйозні проблеми, завершення будівництва газопроводу Північний потік 2 також відкриває ще одну серйозну, хоча й непряму, загрозу безпеці. У разі введення газопроводу в експлуатацію в повному обсязі Росія більше не буде залежати від української газотранспортної системи для постачання енергоносіїв на ринки ЄС. Це усунуло би одну з ключових перешкод, яка нині заважає Москві почати повномасштабну військову кампанію проти України.

Читайте також: Чому умиротворення Путіна не принесе миру на Донбасі

Гібридне кремлівське вторгнення в Україну почалося в 2014 році й продовжується досі. Дотепер воно було обмежене за своїми масштабами: порівняно невелика кількість російських військових діяли разом з найманцями та місцевими маріонетковими силами під російським командуванням. За останні шість років українським воїнам вдалося стримати це вторгнення, при цьому російська присутність обмежується Кримським півостровом і відносно невеликою територією на сході держави.

Якщо Росія вирішить розгорнути проти України всю свою військову міць, то немає сумнівів, що незабаром вся країна буде охоплена конфліктом. Це поклало би край будь-яким подальшим поставкам російського газу через Україну на ринки ЄС. Поки що залежність Росії від транзитної системи України допомогла стримувати Москву, але завершення будівництва Північного потоку 2 усунуло би цю перешкоду. Немає необхідності говорити про те, що наслідки великого наступу Росії на Україну будуть відчуватися по всій Європі ще довгі роки.

Читайте також: Росія повинна заплатити за свою агресію

Якщо Німеччина дійсно зацікавлена в захисті європейського енергетичного суверенітету й безпеки, то найбільш логічною стратегією була б активізація зусиль з диверсифікації енергопостачальників так, як це роблять в даний час Польща, Литва і Данія, а також збільшення споживання норвезького, американського та близькосхідного газу в ЄС. Інша політика, яку слід розглянути, – це дозвіл на буріння сланцевих родовищ з метою отримання доступу до масивних внутрішніх запасів газу, що є на території Союзу. Не дивно, що Росія фінансує групи, що виступають по всій Європі проти буріння сланців.

Не можна недооцінювати геополітичне значення газопроводу Nord Stream 2 для Путіна. Тому він повинен бути зупинений назавжди. Незважаючи на протести Берліна, Америка права, розробляючи нові санкції, які зупинять газопровід і захистять європейську енергетичну безпеку. Це, звичайно, позбавить Німеччину прибуткової і стратегічної ролі головного енергетичного партнера Росії в рамках ЄС. Але в іншому випадку, переслідуючи свої вузькі національні інтереси, німці ставлять під загрозу безпеку своїх союзників.

Переклад статті Atlantic Сouncil підготував Ярослав Супрун.

Китай, який став першою жертвою коронавірусу, сьогодні вже показує переконливе економічне зростання. Цей відносний успіх може відродити торговельну війну зі Сполученими Штатами та Європою.
14:11 23.10 2020
Відставка на початку жовтня Амоса Хохштайна з наглядової ради "Нафтогазу" викликає тривогу щодо незалежності українського енергетичного гіганта.
22:40 22.10 2020
Незважаючи на своє безсилля і відсутність повноважень притягнути до відповідальності держави-порушниці прав людини до відповідальності, організація залишається єдиною у своєму роді міжнародною міжурядовою платформою із захисту прав людини.
22:43 21.10 2020
Навесні Ізраїль показав приклад в боротьбі з коронавірусом, який інші країни намагалися наслідувати. Минуло півроку, і сьогодні він вже є прикладом того, як необдуманими діями держави можуть спровокувати другу хвилю пандемії.
16:54 20.10 2020
Будь-яке різке скорочення американських сил в Іраку дає Ірану унікальну можливість розширити свій вплив в країні і загрожує розпалюванням міжконфесійної ворожнечі.
16:57 19.10 2020
На минулих вихідних Північна Корея провела найбільше за свою історію представлення нової зброї під час військового параду, присвяченого 75-річчю керівної Трудової партії. Подія спричинила новою хвилю занепокоєння в регіоні.
20:55 16.10 2020
15 жовтня лідери країн ЄС збираються на черговий саміт, щоб знайти компроміс щодо торговельних переговорів із Британією.
20:52 15.10 2020
Озброєні до зубів праві угруповання в США готові повстати проти результатів виборів, якщо президент Трамп зазнає поразки. І це надзвичайно небезпечно для американської демократії.
16:27 13.10 2020
Довгий час економічні показники, що зростають, вважалися головним досягненням Трампа за його каденцію. Вони ж розглядалася республіканцями як основний аргумент на майбутніх виборах. Але пандемія внесла свої корективи в ці плани.
16:24 12.10 2020
Протягом усього періоду пандемії Дональд Трамп всіляко намагався применшити небезпеку ковіду й демонстративно ігнорував засоби захисту та соціальне дистанціювання. Тепер він став одним з трьох лідерів у світі, хто підчепив коронавірус.
10:11 09.10 2020