ОСТАННІ НОВИНИ10 серпня, 2020Фото: kremlin.ru
16:54 02.07.2020

"Обнулення Путіна": що це означає для майбутнього Росії?

Росіяни проголосували за масштабний пакет з більш ніж двохсот поправок до конституції, найважливіша з яких звільняє президента Владіміра Путіна від обмежень щодо термінів повноважень і потенційно дозволяє йому правити до 2036 року. Що означають ці зміни для майбутнього країни?

Не так давно багато російських оглядачів говорили, що Путіну наскучило бути президентом. Тепер він, схоже, хоче правити вічно. Чим пояснюється такий кардинальний розворот?

Росіяни висувають багато теорій. Дехто каже, що Путін сумнівається, що у відставці він буде в безпеці: новий лідер може заволодіти його багатством або віддати його під суд. Схожа думка припускає, що боїться відходу Путіна насамперед його оточення: адже чинний президент може забезпечити собі імунітет, а їм гарантувати безпеку ніхто не буде. Якщо ВВП піде, усі угоди, укладені за останні двадцять років, можуть бути переглянуті.

Ще одна версія говорить про те, що Путін побоюється стати підстріленим ведмедем – тобто опинитися в ситуації, коли в міру наближення кінця його влади політики, чиновники або бізнесмени можуть перестати його слухатися. Вони можуть об'єднатися проти господаря Кремля, кинути виклик його політиці або послабити його владу.

Є навіть обнадійливі домисли про те, що Путін знає, що для вирішення таких проблем, як корупція та уповільнення економічного зростання, потрібні масштабні реформи, але він відчуває, що, перш ніж рухатися далі, він повинен ще більше зміцнити свою владу.

А чи є сенс в цьому конституційному голосуванні?

З юридичної точки зору, воно було абсолютно непотрібним. Конституційні поправки вимагають тільки голосування в національному парламенті і схвалення двох третин регіональних парламентів. Путін, мабуть, побоювався, що ці органи, які користуються малим авторитетом в суспільстві, не додадуть великої легітимності продовженню його президентства. Тому він і його команда висунули ідею інсценувати помпезне народне схвалення.

Але який результат можна вважати приголомшливою підтримкою? При якій явці і з яким відсотком позитивних відповідей? Скільки має бути фальсифікацій і наскільки однобоким повинне бути висвітлення голосування в державних ЗМІ, щоб заявити про перемогу? Путін, звичайно, отримав її, але в підсумку вона все одно виглядає неправдоподібно.

Незважаючи на те, що багато хто вважає голосування фарсом, чи зміцнить воно позиції Путіна?

У дуже вузькому сенсі – так. Той, хто думав, що президент незабаром покине гру, тепер втратив таку надію. Але чи змінить це голосування Путіна, чи дасть йому більше рішучості для реформування системи й перезавантаження економіки? Не завищуйте ваші очікування. За останні два десятиліття його влада рідко ставилася під сумнів. Але й при такому розклàді він поводився дуже обережно, виконуючи роль верховного арбітра, балансувального колеса системи.

Читайте також: Чи хоче Путін миру?

Дивно, але саме ця роль не дозволяє йому вирішити головні проблеми Росії. Їх викорінення в кожному випадку призвело б до зіткнення з інтересами різних груп впливу. Причина, через яку Путін всерйоз не займається боротьбою з корупцією, не кидає виклик службам безпеки, не стимулює інновації і не просуває верховенство права, полягає в тому, що будь-яка подібна ініціатива втягне його в серйозну боротьбу. Він не такий президент. Путін не хоче бійки, він хоче стабільності. Не дивно, що люди почали порівнювати його правління з епохою застою 1970-х років, коли довге перебування Леоніда Брежнєва на посаді генсека призвело до занепаду держави.

Що конституційні зміни означають для противників Путіна?

Тепер вони мають справу з президентом, чиї позиції сильніші, ніж будь-коли. У цьому сенсі вони, звичайно, програли. Проте останні півроку не були легкими для Путіна. Боязка реакція на пандемію підірвала його репутацію рішучого й компетентного лідера. Зниження цін на енергоносії погіршило економічне становище. Рейтинг підтримки продовжує знижуватися, особливо схвалення падає серед молоді, яка втрачає ентузіазм. Інші політичні діячі навпаки стали більш помітними, і вперше регіональні губернатори мають більш високий рейтинг схвалення, ніж Путін.

Читайте також: Коронавірус випробовує путінський режим на міцність

Ця нова тенденція означає, що місцеві та регіональні вибори відкриють реальні можливості для незалежних кандидатів. Путінській партії "Єдина Росія" на виборах наступного року може бути складніше втримати парламентську більшість. І якщо такий тренд збережеться, то навіть перевиборна кампанія Путіна в 2024 році може виявитися для нього більш складною, ніж будь-коли раніше. Брежнєв ніколи не залежав від волевиявлення людей. Але Путін залежить.

Переклад статті CFR підготував Ярослав Супрун.

Офіційно вибори 2020 року відбулися, але багато хто не зміг проголосувати, тому що виборчі дільниці не були готові прийняти всіх. Замість цього незалежні служби опитувань були готові провести екзитпол, але їм не дозволили це зробити. Згідно з екзитполами продержавної Молодіжної лабораторії, за Лукашенка проголосувало 79,7%. За Світлану Тихановську 6,8%.
12:48 10.08 2020
Після закриття виборчих дільниць білоруси масово вийшли на вулиці. ОМОН у відповідь застосував силу проти учасників протесту.
10:18 10.08 2020
Поки в Україні розслідування НАБУ проти Коломойського у справі про розкрадання грошей з ПриватБанку блокується в СБУ, американці вже впритул підібралися до одіозного українського олігарха та його фінансових махінацій.
17:36 07.08 2020
Потужний вибух прогримів у столиці Лівану Бейруті, спустошивши кілька кварталів міста й забравши більше сотні життів. Ця біда звалилася на плечі і без того змученої гіперінфляцією, дефолтом і політичною кризою країни.
12:47 06.08 2020
Оточення Володимира Зеленського, схоже, взяло на озброєння небезпечну ідею про те, що висока інфляція і девальвація валюти посприяють економічному росту. Їм варто переосмислити такий підхід, перш ніж він завдав серйозної шкоди економіці країни.
22:22 04.08 2020
Останніми роками Пекін посилив репресії проти уйгурів - тюркського мусульманського народу, що живе на території Китаю в західному районі Сіньцзян. І поки міжнародне співтовариство закривало на це очі, китайський уряд перетворило район у надтехнологічний концтабір.
22:21 03.08 2020
Сьогодні низка країн ударними темпами працює над створенням власних вакцин від COVID-19. Поки що найближче до успіху підібралися Британія і Китай, де перші випробування дали обнадійливий результат.
18:27 31.07 2020
Час від часу турки заявляють про прихильність своєму європейському вектору розвитку й вступу в Євросоюз. І це попри те, що переговори з Брюсселем були припинені ще чотири роки тому, а Ердоган раз у раз йде на конфронтацію із західними країнами.
13:00 30.07 2020
До листопадових виборів президента США залишилося 100 днів. Передвиборча боротьба тільки набирає обертів, але вже зараз, згідно з опитуваннями, Байден істотно випереджає Трампа. Чи зможе чинний президент повернути собі лідерство?
12:42 29.07 2020
Ботоферми, хакерські атаки, кампанії з дезінформації, втручання в демократичні процеси в західних країнах, розпалювання внутрішніх конфліктів і розбіжностей. Так сьогодні діє путінська Росія для досягнення своєї головної мети - змусити західні країни зруйнувати самих себе зсередини.
16:12 28.07 2020