ОСТАННІ НОВИНИ
29 жовтня, 2020


Фото: kremlin.ru
16:54 02.07.2020

"Обнулення Путіна": що це означає для майбутнього Росії?

Росіяни проголосували за масштабний пакет з більш ніж двохсот поправок до конституції, найважливіша з яких звільняє президента Владіміра Путіна від обмежень щодо термінів повноважень і потенційно дозволяє йому правити до 2036 року. Що означають ці зміни для майбутнього країни?

Не так давно багато російських оглядачів говорили, що Путіну наскучило бути президентом. Тепер він, схоже, хоче правити вічно. Чим пояснюється такий кардинальний розворот?

Росіяни висувають багато теорій. Дехто каже, що Путін сумнівається, що у відставці він буде в безпеці: новий лідер може заволодіти його багатством або віддати його під суд. Схожа думка припускає, що боїться відходу Путіна насамперед його оточення: адже чинний президент може забезпечити собі імунітет, а їм гарантувати безпеку ніхто не буде. Якщо ВВП піде, усі угоди, укладені за останні двадцять років, можуть бути переглянуті.

Ще одна версія говорить про те, що Путін побоюється стати підстріленим ведмедем – тобто опинитися в ситуації, коли в міру наближення кінця його влади політики, чиновники або бізнесмени можуть перестати його слухатися. Вони можуть об'єднатися проти господаря Кремля, кинути виклик його політиці або послабити його владу.

Є навіть обнадійливі домисли про те, що Путін знає, що для вирішення таких проблем, як корупція та уповільнення економічного зростання, потрібні масштабні реформи, але він відчуває, що, перш ніж рухатися далі, він повинен ще більше зміцнити свою владу.

А чи є сенс в цьому конституційному голосуванні?

З юридичної точки зору, воно було абсолютно непотрібним. Конституційні поправки вимагають тільки голосування в національному парламенті і схвалення двох третин регіональних парламентів. Путін, мабуть, побоювався, що ці органи, які користуються малим авторитетом в суспільстві, не додадуть великої легітимності продовженню його президентства. Тому він і його команда висунули ідею інсценувати помпезне народне схвалення.

Але який результат можна вважати приголомшливою підтримкою? При якій явці і з яким відсотком позитивних відповідей? Скільки має бути фальсифікацій і наскільки однобоким повинне бути висвітлення голосування в державних ЗМІ, щоб заявити про перемогу? Путін, звичайно, отримав її, але в підсумку вона все одно виглядає неправдоподібно.

Незважаючи на те, що багато хто вважає голосування фарсом, чи зміцнить воно позиції Путіна?

У дуже вузькому сенсі – так. Той, хто думав, що президент незабаром покине гру, тепер втратив таку надію. Але чи змінить це голосування Путіна, чи дасть йому більше рішучості для реформування системи й перезавантаження економіки? Не завищуйте ваші очікування. За останні два десятиліття його влада рідко ставилася під сумнів. Але й при такому розклàді він поводився дуже обережно, виконуючи роль верховного арбітра, балансувального колеса системи.

Читайте також: Чи хоче Путін миру?

Дивно, але саме ця роль не дозволяє йому вирішити головні проблеми Росії. Їх викорінення в кожному випадку призвело б до зіткнення з інтересами різних груп впливу. Причина, через яку Путін всерйоз не займається боротьбою з корупцією, не кидає виклик службам безпеки, не стимулює інновації і не просуває верховенство права, полягає в тому, що будь-яка подібна ініціатива втягне його в серйозну боротьбу. Він не такий президент. Путін не хоче бійки, він хоче стабільності. Не дивно, що люди почали порівнювати його правління з епохою застою 1970-х років, коли довге перебування Леоніда Брежнєва на посаді генсека призвело до занепаду держави.

Що конституційні зміни означають для противників Путіна?

Тепер вони мають справу з президентом, чиї позиції сильніші, ніж будь-коли. У цьому сенсі вони, звичайно, програли. Проте останні півроку не були легкими для Путіна. Боязка реакція на пандемію підірвала його репутацію рішучого й компетентного лідера. Зниження цін на енергоносії погіршило економічне становище. Рейтинг підтримки продовжує знижуватися, особливо схвалення падає серед молоді, яка втрачає ентузіазм. Інші політичні діячі навпаки стали більш помітними, і вперше регіональні губернатори мають більш високий рейтинг схвалення, ніж Путін.

Читайте також: Коронавірус випробовує путінський режим на міцність

Ця нова тенденція означає, що місцеві та регіональні вибори відкриють реальні можливості для незалежних кандидатів. Путінській партії "Єдина Росія" на виборах наступного року може бути складніше втримати парламентську більшість. І якщо такий тренд збережеться, то навіть перевиборна кампанія Путіна в 2024 році може виявитися для нього більш складною, ніж будь-коли раніше. Брежнєв ніколи не залежав від волевиявлення людей. Але Путін залежить.

Переклад статті CFR підготував Ярослав Супрун.

Ніби комплексуючи, що Туреччина залучена в "так мало" криз, Реджеп Ердоган розпалив ще одну, цього разу із Францією, обрушивши люту критику на президента Емманюеля Макрона й порадивши йому перевірити своє психічне здоров'я.
11:49 30.10 2020
Призначення судді Емі Коні Барретт дає Республіканській партії безпрецедентний рівень контролю над Верховним судом США. І це може призвести до серйозної поляризації країни.
11:45 29.10 2020
Із заявою Міністерства юстиції США минулого тижня про те, що воно готує антимонопольний позов проти Google, судний день настав не тільки для Google, але й для всієї великої технологічної четвірки.
19:01 28.10 2020
Прийняте минулого тижня польським конституційним судом сумнівне рішення різко обмежує право на аборт і є похмурим нагадуванням про те, що права жінок і, в більш широкому сенсі, верховенство закону в Польщі знаходяться під серйозною загрозою.
18:59 27.10 2020
Місцеві вибори стали важливим показником політичного клімату в країні через трохи більш як рік, відколи президент Зеленський отримав безпрецедентну владу, здобувши переконливі перемоги на президентських і парламентських виборах.
18:56 26.10 2020
Китай, який став першою жертвою коронавірусу, сьогодні вже показує переконливе економічне зростання. Цей відносний успіх може відродити торговельну війну зі Сполученими Штатами та Європою.
14:11 23.10 2020
Відставка на початку жовтня Амоса Хохштайна з наглядової ради "Нафтогазу" викликає тривогу щодо незалежності українського енергетичного гіганта.
22:40 22.10 2020
Незважаючи на своє безсилля і відсутність повноважень притягнути до відповідальності держави-порушниці прав людини до відповідальності, організація залишається єдиною у своєму роді міжнародною міжурядовою платформою із захисту прав людини.
22:43 21.10 2020
Навесні Ізраїль показав приклад в боротьбі з коронавірусом, який інші країни намагалися наслідувати. Минуло півроку, і сьогодні він вже є прикладом того, як необдуманими діями держави можуть спровокувати другу хвилю пандемії.
16:54 20.10 2020
Будь-яке різке скорочення американських сил в Іраку дає Ірану унікальну можливість розширити свій вплив в країні і загрожує розпалюванням міжконфесійної ворожнечі.
16:57 19.10 2020