ОСТАННІ НОВИНИ
27 жовтня, 2020


Фото: syrianobserver.com
19:25 02.07.2020

Чи вистоїть сирійський режим перед новими загрозами?

Одній з найтрагічніших громадянських воєн на Близькому Сході скоро виповниться 10 років. І весь цей час на чолі країни залишається Башар аль-Асад. Але його панування над Сирією може закінчитися через опозицію з боку членів сім'ї, безпрецедентні протести й масштабні нові санкції США.

Розбрат у сім'ї

Є підстави вважати, що Асад може втратити підтримку з боку своєї сім'ї, включно з Рамі Махлуфом, його двоюрідним братом. Махлуф, який контролює велику частину телекомунікаційного сектору країни, є найбагатшою людиною Сирії. З урахуванням того, що Іран, який є основним союзником режиму також обкладений санкціями, а Ліван, в якому зосереджені сирійські активи на суму 40 млрд доларів і який служить основною сполучною ланкою Дамаска зі світовою економікою, нещодавно оголосив дефолт, сирійський уряд відчайдушно потребує грошей.

Щоб наповнити свою казну, держава зажадала сотні мільйонів доларів податків від підприємств, які раніше отримали вигоду з конфлікту, в тому числі від бізнес-структур Махлуфа. Відтоді між двоюрідними братами розгорілася сварка, і Махлуф публічно розкритикував Асада. Це може стати поворотним моментом, кажуть експерти, оскільки Махлуф є впливовою і популярною фігурою. Сотні тисяч сирійців покладаються на його бізнес, воєнізовані формування та благодійні організації для доступу до засобів до існування. Інші члени сім'ї взяли приклад Махлуфа, виступивши проти режиму, і все більше сирійців можуть відчути себе вправі зробити те ж саме.

Безпрецедентні протести

Розбита економіка турбує суспільство так само сильно, як і уряд. Більше 80% сирійців живуть у злиднях, а вартість сирійської валюти різко впала – з 700 фунтів до долара в січні до 3500 у червні. Протести спалахнули в містах, контрольованих режимом. Там, де дисидентство – це вкрай рідкісне явище. сотні демонстрантів закликають Асада піти у відставку.

Демонстрацій такого масштабу не було з часів протестів "арабської весни" 2011 року; люди вимагають демократичних реформ. Сирійська експертка Рім Аллаф стверджує, що все більше сирійців зараз переконуються, що уряд Асада не здатний до реформ, і закликають його до відставки. Але режим не відступає, а починає арештовувати протестувальників й організовувати контрпротести.

Закон Цезаря

Найбільш грізною небезпекою для режиму є закон Цезаря (або Акт про захист цивільного населення Сирії), який отримав двопартійну підтримку в США й набрав чинності 17 червня. Він вводить санкції проти членів сім'ї Асада, а також проти будь-якої організації, яка вкладає кошти в райони, контрольовані режимом. Для їх скасування сирійська влада повинна припинити повітряні удари по цивільному населенню і застосування хімічної зброї, відновити доступ гуманітарних груп до всіх регіонів країни, звільнити політичних в'язнів, дозволити біженцям повернутися додому й притягнути до відповідальності винних у воєнних злочинах.

Цей акт, який передбачає санкції проти юридичних осіб будь-якої країни, спрямований на те, щоб утримати треті держави – особливо країни Перської затоки та країни Європи – від поновлення угод та нормалізації відносин із Сирією. Він також підсилює тиск на Асада з метою забезпечення мирного переходу влади, до якого Рада Безпеки ООН закликає з 2015 року.

Читайте також: Протести на тлі пандемії: що відбувається в Лівані?

Однак деякі аналітики побоюються, що економічні витрати, найімовірніше, більшою мірою вдарять по сирійському цивільному населенню. Щоб пом'якшити їхнє страждання, закон допускає звільнення від санкцій гуманітарних організацій, і 30 червня США зобов'язалися надати майже 700 млн доларів додаткової допомоги, в тому числі в райони, контрольовані урядом Асада.

Але можна було б зробити більше для того, щоб санкції нашкодили тільки режиму, а не мирному населенню, вважає Мона Якубіан з американського Інституту миру. Можна було б спростити процес виведення з-під санкцій гуманітарних організацій, уникнути санкцій, які порушують ланцюги поставок допомоги, і надати додаткову підтримку біженцям в Лівані, де проживає найбільша у світі кількість переміщених сирійців, сказала Якубіан.

Безжальний режим

Незважаючи на ці нові загрози, багато аналітиків очікують, що сирійський режим вистоїть. У родині президента не раз відбувалися міжусобні конфлікти, тому нинішня сварка Асада й Махлуфа в результаті може мало на що вплинути. Як уряд вже демонстрував раніше, він не соромиться придушувати протести, і зробить ще раз, щоб запобігти новій революції в умовах фінансової кризи. До того ж, режим може обійти закон Цезаря, використовуючи еліту, ватажків повстанців і місцевих посередників для ведення бізнесу з утримуваною антиурядовими силами північчю, на яку не поширюються санкції.

Читайте також: Перемир'я в Ідлібі: як Путін та Ердоган Сирію ділять

Ба більше, Асад все ще має підтримку Ірану та Росії, завдяки якій він повернув контроль над більшою частиною Сирії. Якубіан стверджує, що цього буде достатньо, щоб протриматися. "Я не думаю, що цих проблем вистачить, щоб повалити режим, – говорить вона. – Вони просто додадуть, на жаль, більше страждань простим громадянам".

Переклад статті CFR підготував Ярослав Супрун.

Із заявою Міністерства юстиції США минулого тижня про те, що воно готує антимонопольний позов проти Google, судний день настав не тільки для Google, але й для всієї великої технологічної четвірки.
19:01 28.10 2020
Прийняте минулого тижня польським конституційним судом сумнівне рішення різко обмежує право на аборт і є похмурим нагадуванням про те, що права жінок і, в більш широкому сенсі, верховенство закону в Польщі знаходяться під серйозною загрозою.
18:59 27.10 2020
Місцеві вибори стали важливим показником політичного клімату в країні через трохи більш як рік, відколи президент Зеленський отримав безпрецедентну владу, здобувши переконливі перемоги на президентських і парламентських виборах.
18:56 26.10 2020
Китай, який став першою жертвою коронавірусу, сьогодні вже показує переконливе економічне зростання. Цей відносний успіх може відродити торговельну війну зі Сполученими Штатами та Європою.
14:11 23.10 2020
Відставка на початку жовтня Амоса Хохштайна з наглядової ради "Нафтогазу" викликає тривогу щодо незалежності українського енергетичного гіганта.
22:40 22.10 2020
Незважаючи на своє безсилля і відсутність повноважень притягнути до відповідальності держави-порушниці прав людини до відповідальності, організація залишається єдиною у своєму роді міжнародною міжурядовою платформою із захисту прав людини.
22:43 21.10 2020
Навесні Ізраїль показав приклад в боротьбі з коронавірусом, який інші країни намагалися наслідувати. Минуло півроку, і сьогодні він вже є прикладом того, як необдуманими діями держави можуть спровокувати другу хвилю пандемії.
16:54 20.10 2020
Будь-яке різке скорочення американських сил в Іраку дає Ірану унікальну можливість розширити свій вплив в країні і загрожує розпалюванням міжконфесійної ворожнечі.
16:57 19.10 2020
На минулих вихідних Північна Корея провела найбільше за свою історію представлення нової зброї під час військового параду, присвяченого 75-річчю керівної Трудової партії. Подія спричинила новою хвилю занепокоєння в регіоні.
20:55 16.10 2020
15 жовтня лідери країн ЄС збираються на черговий саміт, щоб знайти компроміс щодо торговельних переговорів із Британією.
20:52 15.10 2020