ОСТАННІ НОВИНИ14 січня, 2021Фото: sipa
12:00 06.07.2020

Остання партія Макрона: навіщо президент перезапускає уряд

Тиждень тому у Франції пройшли місцеві вибори, на яких президентська партія з тріском провалилася. Ця невдача, помножена на важкі наслідки коронакризи, підштовхнула Емманюеля Макрона до зміни уряду. Хто він, новий прем'єр, і чи допоможе він чинному президенту виграти битву за Єлисейський палац у 2022 році?

Його ім'я поки не дуже відоме. При його вимові на думку спадає знаменитий персонаж Астерікс із коміксів про галлів. Жан Кастекс – новий прем'єр-міністр Франції, який стане на чолі кабінету після урядової перестановки. Позбувшись твердого й популярного Едуара Філіппа, Емманюель Макрон вступає у свою останню партію, щоб перезапустити своє підупале президентство.

Насправді, Макрон обрав копію Едуара Філіпа. Кастекс, як і його попередник, коли вперше був призначений у Матіньйон, був невідомий серед громадськості, але мав переконливий послужний список: випускник престижної Національної школи управління, технократ, вищий державний службовець, член консервативної партії "Републіканці", зі зв'язками в місцевій мерії. Невелика різниця між ними полягає в приземленому південному акценті Кастекса, щось нечуване серед прем'єр-міністрів 5-ої Республіки, хоча й поширене в 19-му столітті.

Макрон вибрав Кастекса саме тому, що той невідомий публіці і навряд чи затьмарить його шлях до переобрання в 2022 році, на відміну від Едуара Філіппа. Президент хоче забезпечити собі повний контроль над урядом у свої останні 500 днів на посаді. У кращих традиціях 5-ої Республіки, Макрон візьме на себе найважливіші рішення, а прем'єр буде здійснювати повсякденне управління.

І в цьому сенсі Кастекс – ідеальний кандидат на прем'єрство: державний службовець найвищого рангу, але при цьому мер невеликого містечка на півдні Франції; здатний стати своїм у столичних владних колах, але при цьому зберігає контакти з людьми та справами на місцях; він той, хто, як вважається, успішно організував вихід країни з локдауну, а також об'єднав розрізнені спортивні організації Франції в рамках підготовки до прийому Кубка світу з регбі 2023 року та Олімпійських ігор 2024 року.

Коротше кажучи, Кастекс – "швейцарський ніж". Він має репутацію людини, здатної з'єднати воєдино холодне й гаряче. Але при всіх позитивних якостях нового прем'єра, є і фактори ризику. Передусім – це його зв'язок з колишнім консервативним президентом Ніколя Саркозі, в якого він працював заступником глави адміністрації. Судовий процес проти Саркозі за звинуваченням у шахрайстві починається в жовтні, і це може стати вагомим приводом для критики Кастекса.

Призначивши ще одного консервативного прем'єр-міністра, Макрон сподівається отримати більшу електоральну підтримку з боку своїх природних прихильників з числа правих сил. Водночас, як сказав сам президент, Єлисейський палац спробує збалансувати цю політичну суб'єктивність за допомогою урядової перестановки, яка, найімовірніше, буде завершена до понеділка.

Після того як тиждень тому партія Макрона "Вперед, Республіко!" програла муніципальні вибори, не взявши ні одне велике місто, а зелені перемогли в низці великих муніципалітетів, президент посилить свої екологічні гасла. Він спробує отримати підтримку виборців зелених при перестановці уряду, можливо, шляхом посилення міністерства навколишнього середовища або навіть об'єднання його з потужним міністерством сільського господарства чи навіть економіки.

Читайте також: Поразка Макрона і тріумф зелених: чим закінчилися муніципальні вибори у Франції

Макрон у своєму останньому телевізійному зверненні до французів минулого місяця підкреслив намір переглянути свій шлях, продовжуючи водночас заплановані реформи. Але що б глава держави не робив, намагаючись з 2017 року зберегти враження, що він "ні правий, ні лівий", призначення Жана Кастекса чітко демонструє його прихильність першому. Зсув вправо може бути помилкою, коли справа дійде до президентських виборів, де його головною конкуренткою буде ультраправа Марін Ле Пен – тоді він матиме потребу в голосах центрових і лівих виборців, щоб пройти у другий тур.

Існує також проблема Едуара Філіппа, який тепер став вільним агентом. З огляду на його популярність – а 60% французів хочуть, щоб він залишився прем'єр-міністром – чинний президент створив потенційного конкурента на 2022 рік. Макрон сподівається притупити амбіції Філіппа, запропонувавши йому об'єднати розрізнені сили своєї більшості в підготовці до президентських виборів. Але спроба втримати його у своєму політичному таборі ризикована. Тому що Едуар Філіп може так "налагодити зв'язки" із "Вперед, Республіко!" та його старою партією "Республіканці", що стане їхнім номінантом на 2022 рік.

Переклад статті The Spectator підготував Ярослав Супрун.

Очікується, що відносини США з їхніми основними партнерами знову налагодяться після вступу на посаду обраного президента Джо Байдена. Союзники в Європі й Азії вітають американського лідера, прихильного демократичним традиціям всередині країни, що виконує стратегічні зобов'язання за кордоном і вміє грати в команді.
14:32 14.01 2021
Уклавши нарешті угоду про торгівлю та співробітництво, Європейський Союз і Великобританія тепер можуть відновити свої відносини в широкому плані й зосередитися на спільних інтересах.
13:30 13.01 2021
Поширення вакцин від коронавірусу триває по всьому світу, проте поява нових штамів ковіду загрожує значно погіршити пандемію, перш ніж вона піде на спад.
08:14 12.01 2021
Хоча Америка пережила чотири роки президентства Трампа, зараз вся країна нервово задається питанням, чи може головнокомандувачу знести дах остаточно за ці 9 днів до закінчення його терміну.
14:17 11.01 2021
Штурм у середу ввечері Капітолія підбуреним президентом озброєним натовпом з метою зупинити мирну передачу влади - надзвичайний момент в історії США.
16:28 08.01 2021
Минулого року Росія пережила серію невдач на пострадянському просторі, що підкреслило контрпродуктивність її імперського підходу у відносинах з державами регіону.
08:30 06.01 2021
Поява в Європі вакцин від коронавірусу стала справжнім успіхом, який став можливим завдяки досягненням вчених, промисловості й дипломатів. Однак початок кампанії імунізації ознаменувався появою нових труднощів у ряді європейських країн.
08:32 05.01 2021
У демократичних країнах мирна передача влади вимагає від кандидатів, які програли, та їх прихильників визнання своєї поразки. Але Дональд Трамп замість цього сіє в суспільстві розкол, щоб зберегти владу й скасувати результати виборів.
08:30 04.01 2021
Сенат США на самому початку 2021 року завдав серйозного удару Москві, прийнявши оборонний бюджет (NDAA), який містить санкції, спрямовані на знищення стратегічно важливого кремлівського газопроводу Nord Stream 2.
15:25 31.12 2020
Для Німеччини ім'я Ангели Меркель за 15 років беззмінного правління перетворилося на синонім стабільності й безпеки. 2021 рік стане останнім у її політичній кар'єрі, і зараз головне питання полягає в тому, хто замінить її на посаді канцлерки.
08:44 30.12 2020