ОСТАННІ НОВИНИ


19 жовтня, 2020
Фото: joebiden/facebook
19:32 07.07.2020

Кампанія Байдена: потрібно щось більше, ніж порядність

Пандемія коронавірусу зірвала святкування перемоги Джо Байдена на праймеріз. Але зараз настає куди більш складний і відповідальний етап у президентських перегонах, адже демократ залишається сам на сам з Дональдом Трампом.

Джо Байден має серед більшості людей репутацію добропорядного хлопця. Один тільки цей факт дає йому великі шанси на перемогу в президентських виборах у листопаді. Добродушний, співчутливий, обнадійливий – такі прикметники, як правило застосовують до цього тихого, флегматичного кандидата. Цей образ різко контрастує із суспільним сприйняттям хуліганського й вульгарного Дональда Трампа. Не бути Трампом – вже достатня підстава для багатьох виборців проголосувати за Байдена.

Однак колишньому віцепрезиденту Барака Обами було б нерозумно покладати всі свої надії лише на фактор іміджу. Після перемоги в праймеріз Байден говорив про "відновлення душі Америки". Ніби мудрий старець, тримаючись подалі від сутички, він наголосив на необхідності об'єднати людей і покінчити з поляризацією Америки. Все це, звичайно, добре й правильно. Але скоро йому доведеться спуститися на землю і забруднити руки.

Трамп посилює поділ у суспільстві та розпалює ненависть, особливо за расовою ознакою. Провокаційна п'ятнична промова президента на горі Рашмор, у якій він засудив "ліворадикальний фашизм", а також ретвіт відео про "білу силу" показали, як низько він може опуститися. Немає нічого незвичайного в тому, що політик загортається в прапор. Але у випадку з Трампом питання в тому, в який прапор? Національний або бойовий прапор Конфедерації?

Пандемія і свідомий вибір на користь дотримання запобіжних заходів пояснюють низьку активність Байдена в останні місяці. Але він не може продовжувати ігнорувати бруд та образи з боку президента, коли передвиборча гонка входить у розпал. Виборці, що не визначилися, у ключових штатах на Середньому Заході, а також у Флориді і Техасі очікують рішучої політичної відсічі провокацій Трампа. Порядності тут недостатньо.

Чи є в Байдена, якому в листопаді виповниться 78 років і який, схоже, іноді відчуває свій вік, все, щоб перемогти? Під час нещодавньої появи в Пенсільванії він показав приклад твердості, обрушившись з критикою на Трампа за його провал у боротьбі з COVID-19. "Він як дитина, яка просто не може повірити, що це сталося з ним, – сказав Байден про президента. – Це все ниття і жалість до себе. Ця пандемія не трапилася з ним. Вона трапилася з усіма нами".

Читайте також: Як Трамп провалив випробування коронавірусом

Так-то краще. І продовжувати потрібно в тому ж дусі, особливо під час осінніх теледебатів, де суперники зустрінуться один на один. Крім того, Байден повинен жорсткіше просувати свою політику. Незважаючи на широко поширене враження помірного, центристського кандидата, який просто сподівається відновити адекватне управління, платформа Байдена містить також деякі свіжі, прогресивні ідеї. Вони заслуговують більш широкого висвітлення.

У галузі охорони здоров'я, наприклад, республіканці все ще намагаються скасувати закон Обами про доступну медичну допомогу – так званий "Обамакер". Байден планує зберегти його й додати "суспільний варіант", який дозволить людям застрахувати себе через гарантовану урядом схему. Що стосується кліматичної кризи, то він хоче, щоб США взяли на себе зобов'язання досягти нульового показника викидів до 2050 року. Байден повернеться до Паризької кліматичної угоди, з якої вийшов Трамп, і дасть їй новий імпульс.

Однак щодо основного питання наших днів – расової нерівності й протестів Black Lives Matter – на Байдена здійснюють нападки ліві за те, що він демонструє надмірну обережність. Ексвіцепрезидент категорично відкидає заклики до припинення фінансування поліції, але підтримує підвищення її підзвітності. Ця ситуація свідчить про те, що об'єднання демократів може бути таким же важким, як і об'єднання країни.

Читайте також: Расизм – невилікувана хвороба Америки

Жоден кандидат не виграв президентські вибори, ігноруючи центрових виборців, і Байден, перебуваючи на державній службі з 20-річного віку, знає це краще, ніж будь-хто. Поки що опитування показують, що його стратегія тихіше їдеш – далі будеш в основному виправдала себе: він заручився підтримкою білих, середнього класу, і сільських жителів, які йому потрібні, щоб перемогти. У національних рейтингах він випереджає Трампа приблизно на 9%.

Може трапитися що завгодно. Деякі коментатори пророкують впевнену перемогу Байдену, інші – що Трамп ще здійснить камбек, як він це вже робив у гонці з Гілларі Клінтон у 2016 році. Обидва кандидати збирають величезні суми від прихильників. Вони вже на всю сперечаються про поштове голосування, іноземне втручання та фейкові новини. Найімовірніше, ця кампанія буде вкрай неприємною, з реальним ризиком насильства між маргінальними елементами.

Читайте також: Головне завдання Байдена

Проте Байден ще може витягнути туз із рукава, яким може стати його віцепрезидент. Багато хто закликає його вибрати темношкіру жінку собі в напарники, наприклад, Камалу Гарріс із Каліфорнії. Оскільки це змагання між двома літніми білими чоловіками неминуче затягнеться, більш свіже, молоде й представницьке обличчя в бюлетені може зіграти вирішальну роль.

Переклад статті The Guardian підготував Ярослав Супрун.

Навесні Ізраїль показав приклад в боротьбі з коронавірусом, який інші країни намагалися наслідувати. Минуло півроку, і сьогодні він вже є прикладом того, як необдуманими діями держави можуть спровокувати другу хвилю пандемії.
16:54 20.10 2020
Будь-яке різке скорочення американських сил в Іраку дає Ірану унікальну можливість розширити свій вплив в країні і загрожує розпалюванням міжконфесійної ворожнечі.
16:57 19.10 2020
На минулих вихідних Північна Корея провела найбільше за свою історію представлення нової зброї під час військового параду, присвяченого 75-річчю керівної Трудової партії. Подія спричинила новою хвилю занепокоєння в регіоні.
20:55 16.10 2020
15 жовтня лідери країн ЄС збираються на черговий саміт, щоб знайти компроміс щодо торговельних переговорів із Британією.
20:52 15.10 2020
Озброєні до зубів праві угруповання в США готові повстати проти результатів виборів, якщо президент Трамп зазнає поразки. І це надзвичайно небезпечно для американської демократії.
16:27 13.10 2020
Довгий час економічні показники, що зростають, вважалися головним досягненням Трампа за його каденцію. Вони ж розглядалася республіканцями як основний аргумент на майбутніх виборах. Але пандемія внесла свої корективи в ці плани.
16:24 12.10 2020
Протягом усього періоду пандемії Дональд Трамп всіляко намагався применшити небезпеку ковіду й демонстративно ігнорував засоби захисту та соціальне дистанціювання. Тепер він став одним з трьох лідерів у світі, хто підчепив коронавірус.
10:11 09.10 2020
Після декількох тижнів зволікань США і ЄС нарешті ввели санкції проти режиму Лукашенка у відповідь на фальсифікацію президентських виборів і придушення протестів.
10:14 08.10 2020
У своїй книзі "Кімната, в якій це сталося: мемуари Білого дому" колишній радник Трампа з національної безпеки детально розповідає, як чинний президент США сварився із західними лідерами, мирився з Кім Чен Ином і захоплювався Путіним.
15:59 07.10 2020
Нещодавнє відкриття в хмарах Венери фосфіну, що можливо має біогенне походження, нагадало нам про те, що деякі необхідні для існування життя компоненти присутні й в інших місцях Сонячної системи.
09:07 06.10 2020