ОСТАННІ НОВИНИ

09 серпня, 2020


08 серпня, 2020
Фото: joebiden/facebook
19:32 07.07.2020

Кампанія Байдена: потрібно щось більше, ніж порядність

Пандемія коронавірусу зірвала святкування перемоги Джо Байдена на праймеріз. Але зараз настає куди більш складний і відповідальний етап у президентських перегонах, адже демократ залишається сам на сам з Дональдом Трампом.

Джо Байден має серед більшості людей репутацію добропорядного хлопця. Один тільки цей факт дає йому великі шанси на перемогу в президентських виборах у листопаді. Добродушний, співчутливий, обнадійливий – такі прикметники, як правило застосовують до цього тихого, флегматичного кандидата. Цей образ різко контрастує із суспільним сприйняттям хуліганського й вульгарного Дональда Трампа. Не бути Трампом – вже достатня підстава для багатьох виборців проголосувати за Байдена.

Однак колишньому віцепрезиденту Барака Обами було б нерозумно покладати всі свої надії лише на фактор іміджу. Після перемоги в праймеріз Байден говорив про "відновлення душі Америки". Ніби мудрий старець, тримаючись подалі від сутички, він наголосив на необхідності об'єднати людей і покінчити з поляризацією Америки. Все це, звичайно, добре й правильно. Але скоро йому доведеться спуститися на землю і забруднити руки.

Трамп посилює поділ у суспільстві та розпалює ненависть, особливо за расовою ознакою. Провокаційна п'ятнична промова президента на горі Рашмор, у якій він засудив "ліворадикальний фашизм", а також ретвіт відео про "білу силу" показали, як низько він може опуститися. Немає нічого незвичайного в тому, що політик загортається в прапор. Але у випадку з Трампом питання в тому, в який прапор? Національний або бойовий прапор Конфедерації?

Пандемія і свідомий вибір на користь дотримання запобіжних заходів пояснюють низьку активність Байдена в останні місяці. Але він не може продовжувати ігнорувати бруд та образи з боку президента, коли передвиборча гонка входить у розпал. Виборці, що не визначилися, у ключових штатах на Середньому Заході, а також у Флориді і Техасі очікують рішучої політичної відсічі провокацій Трампа. Порядності тут недостатньо.

Чи є в Байдена, якому в листопаді виповниться 78 років і який, схоже, іноді відчуває свій вік, все, щоб перемогти? Під час нещодавньої появи в Пенсільванії він показав приклад твердості, обрушившись з критикою на Трампа за його провал у боротьбі з COVID-19. "Він як дитина, яка просто не може повірити, що це сталося з ним, – сказав Байден про президента. – Це все ниття і жалість до себе. Ця пандемія не трапилася з ним. Вона трапилася з усіма нами".

Читайте також: Як Трамп провалив випробування коронавірусом

Так-то краще. І продовжувати потрібно в тому ж дусі, особливо під час осінніх теледебатів, де суперники зустрінуться один на один. Крім того, Байден повинен жорсткіше просувати свою політику. Незважаючи на широко поширене враження помірного, центристського кандидата, який просто сподівається відновити адекватне управління, платформа Байдена містить також деякі свіжі, прогресивні ідеї. Вони заслуговують більш широкого висвітлення.

У галузі охорони здоров'я, наприклад, республіканці все ще намагаються скасувати закон Обами про доступну медичну допомогу – так званий "Обамакер". Байден планує зберегти його й додати "суспільний варіант", який дозволить людям застрахувати себе через гарантовану урядом схему. Що стосується кліматичної кризи, то він хоче, щоб США взяли на себе зобов'язання досягти нульового показника викидів до 2050 року. Байден повернеться до Паризької кліматичної угоди, з якої вийшов Трамп, і дасть їй новий імпульс.

Однак щодо основного питання наших днів – расової нерівності й протестів Black Lives Matter – на Байдена здійснюють нападки ліві за те, що він демонструє надмірну обережність. Ексвіцепрезидент категорично відкидає заклики до припинення фінансування поліції, але підтримує підвищення її підзвітності. Ця ситуація свідчить про те, що об'єднання демократів може бути таким же важким, як і об'єднання країни.

Читайте також: Расизм – невилікувана хвороба Америки

Жоден кандидат не виграв президентські вибори, ігноруючи центрових виборців, і Байден, перебуваючи на державній службі з 20-річного віку, знає це краще, ніж будь-хто. Поки що опитування показують, що його стратегія тихіше їдеш – далі будеш в основному виправдала себе: він заручився підтримкою білих, середнього класу, і сільських жителів, які йому потрібні, щоб перемогти. У національних рейтингах він випереджає Трампа приблизно на 9%.

Може трапитися що завгодно. Деякі коментатори пророкують впевнену перемогу Байдену, інші – що Трамп ще здійснить камбек, як він це вже робив у гонці з Гілларі Клінтон у 2016 році. Обидва кандидати збирають величезні суми від прихильників. Вони вже на всю сперечаються про поштове голосування, іноземне втручання та фейкові новини. Найімовірніше, ця кампанія буде вкрай неприємною, з реальним ризиком насильства між маргінальними елементами.

Читайте також: Головне завдання Байдена

Проте Байден ще може витягнути туз із рукава, яким може стати його віцепрезидент. Багато хто закликає його вибрати темношкіру жінку собі в напарники, наприклад, Камалу Гарріс із Каліфорнії. Оскільки це змагання між двома літніми білими чоловіками неминуче затягнеться, більш свіже, молоде й представницьке обличчя в бюлетені може зіграти вирішальну роль.

Переклад статті The Guardian підготував Ярослав Супрун.

Поки в Україні розслідування НАБУ проти Коломойського у справі про розкрадання грошей з ПриватБанку блокується в СБУ, американці вже впритул підібралися до одіозного українського олігарха та його фінансових махінацій.
17:36 07.08 2020
Потужний вибух прогримів у столиці Лівану Бейруті, спустошивши кілька кварталів міста й забравши більше сотні життів. Ця біда звалилася на плечі і без того змученої гіперінфляцією, дефолтом і політичною кризою країни.
12:47 06.08 2020
Оточення Володимира Зеленського, схоже, взяло на озброєння небезпечну ідею про те, що висока інфляція і девальвація валюти посприяють економічному росту. Їм варто переосмислити такий підхід, перш ніж він завдав серйозної шкоди економіці країни.
22:22 04.08 2020
Останніми роками Пекін посилив репресії проти уйгурів - тюркського мусульманського народу, що живе на території Китаю в західному районі Сіньцзян. І поки міжнародне співтовариство закривало на це очі, китайський уряд перетворило район у надтехнологічний концтабір.
22:21 03.08 2020
Сьогодні низка країн ударними темпами працює над створенням власних вакцин від COVID-19. Поки що найближче до успіху підібралися Британія і Китай, де перші випробування дали обнадійливий результат.
18:27 31.07 2020
Час від часу турки заявляють про прихильність своєму європейському вектору розвитку й вступу в Євросоюз. І це попри те, що переговори з Брюсселем були припинені ще чотири роки тому, а Ердоган раз у раз йде на конфронтацію із західними країнами.
13:00 30.07 2020
До листопадових виборів президента США залишилося 100 днів. Передвиборча боротьба тільки набирає обертів, але вже зараз, згідно з опитуваннями, Байден істотно випереджає Трампа. Чи зможе чинний президент повернути собі лідерство?
12:42 29.07 2020
Ботоферми, хакерські атаки, кампанії з дезінформації, втручання в демократичні процеси в західних країнах, розпалювання внутрішніх конфліктів і розбіжностей. Так сьогодні діє путінська Росія для досягнення своєї головної мети - змусити західні країни зруйнувати самих себе зсередини.
16:12 28.07 2020
Кожен новий напад на активістів в Україні тягне за собою погані наслідки: це і почуття безкарності для корупціонерів, і занепокоєння міжнародних партнерів, і відлякування інвесторів разом з їхніми грошима. А небажання влади розслідувати подібні атаки ставить питання про її прихильність реформам і захисту громадянського суспільства.
11:47 27.07 2020
З 1991 року Україну розглядають як державу з величезним потенціалом, але дотепер вона залишається однією із найбідніших країн Європи. Чи може президент Зеленський забезпечити належне управління, необхідне Україні для успіху?
17:34 24.07 2020