Про що новий китайський закон?
Законодавчий орган КНР – Всекитайські збори народних представників – у травні схвалив введення нового закону, спрямованого на "ефективне запобігання, припинення і покарання
Читайте також: Пекін продовжує наступ на Гонконг
Для того щоб новий закон дійсно гарантував національну безпеку, рішення ВЗНП також уповноважує органи національної безпеки створити "в разі необхідності" свої відділення в Гонконзі. В особливому адміністративному районі тепер можуть відкрито діяти Міністерство державної безпеки, Міністерство суспільної безпеки і таємні поліцейські організації, які управляють материковим Китаєм, але яким досі формально заборонялося перебувати в Гонконзі. (Вже 7 липня спецслужби офіційно відкрили свій перший офіс – ПН).
Чому Пекін перейшов в атаку саме зараз?
Пекін знаходиться в розпачі, оскільки Гонконг все більше віддаляється від материка. Комуністична партія Китаю, схоже, підрахувала, що якщо вона не зупинить протести гонконжців зараз, то втратить контроль над особливим районом. Величезні антиурядові демонстрації минулого року стали великою ганьбою для китайського лідера Сі Цзіньпіна та партії.
Ба більше, демократично обраний уряд Гонконгу продовжував діяти незалежно, незважаючи на маневри Пекіна. Демократи в Законодавчій раді напівавтономії, хоч і в меншості, блокували прийняття нав'язаних Китаєм законів. І у світлі їхньої розгромної перемоги на окружних виборах у листопаді минулого року вони можуть отримати більшість на вересневих виборах до Законодавчої ради.
Читайте також: Одна країна – одна система: Гонконг втрачає свою автономію
Спалах
Якщо протести продовжаться, Пекін може відкласти або скасувати вересневі вибори, або дискваліфікувати чи навіть притягнути до відповідальності демократичних кандидатів, що тільки розсердить людей і спровокує нові мітинги. Діяти на випередження, щоб покласти край все більш імовірному демократичному вибуху, – це ризикована стратегія, але Пекін, мабуть, вважає її кращим варіантом, ніж сподіватися, що місцева влада сама зрештою відновить суспільну довіру й порядок.
Що закон означає для Гонконгу?
Він, найімовірніше, кардинально змінить життя в Гонконзі. Можуть статися масові арешти, які в рази перевищать торішній показник у дев'ять тисяч затриманих. Свобода слова та інші політичні й громадянські свободи будуть обмежені. Страх і ворожість, породжені репресивними заходами місцевої поліції минулого року, а також насильство й вандалізм, спровоковані такою поведінкою правоохоронців, і нездатністю серйозно розслідувати їхні порушення, незабаром прийдуть на зміну страху перед таємною поліцією Пекіна.
"Високий ступінь автономії", що колишній китайський лідер Ден Сяопін обіцяв Сполученому Королівству та гонконжцям у 1980-х роках, відійшов у минуле. Це, очевидно, зашкодить бізнесу й фінансовому сектору, освітній та соціальній системам, а також засобам масової інформації. Напруженість у суспільстві загостриться, оскільки багато хто вітатиме відновлення стабільності. Досить багато людей і грошей покинуть Гонконг. Це може послабити місто як світовий фінансовий центр, але не зруйнує його статус як такий.
Яка була міжнародна реакція?
Як і очікувалося, американський уряд відреагував рішуче. Президент Дональд Трамп заявив, що Гонконг вже не можна вважати достатньо автономним від Китаю для того, щоб виправдати особливий режим, яким він користується за американським законодавством. Трамп заявив, що США здійснять кроки для скасування спеціального торговельного статусу Гонконгу та введення санкцій проти китайських і гонконзьких чиновників. Але які саме привілеї особливого статусу будуть втрачені і протягом якого періоду часу, ще належить дізнатися.
Ще більший подив викликає енергійна реакція раніше боязкого Сполученого Королівства. Британія не тільки приєдналася до Австралії, Канади та США у рішучій спільній заяві протесту, а й оголосила про те, що готується розширити візові можливості для сотень тисяч гонконзьких володарів паспортів британського громадянина за кордоном. Офіційні представники Сполученого Королівства вказали, що якщо Пекін не поступиться, то таким власникам паспортів може бути дозволено жити й працювати в Британії і, зрештою, отримати британське громадянство.
Європейський Союз висловив "серйозне занепокоєння" у зв'язку з діями Пекіна, Японія також виступила проти. Майбутнє засідання Великої сімки могло б мобілізувати додатковий тиск на КНР. Реакція Сполучених Штатів та інших країн, безумовно, не зіб'є Пекін з його нинішнього курсу, однак вона може зробити новий закон менш амбітним щодо формулювання, якщо не в межах його реалізації.
Переклад статті CFR підготував Ярослав Супрун.