ОСТАННІ НОВИНИ


26 вересня, 2020
25 вересня, 2020

Фото: newtimes.co.rw
13:08 08.07.2020

Закон про нацбезпеку Гонконгу: Пекін закручує гайки

30 червня закон про національну безпеку Гонконгу, що зазіхає на принцип "одна країна - дві системи", був уведений в дію. Що він означає для майбутнього особливого адміністративного району?

Про що новий китайський закон?

Законодавчий орган КНР – Всекитайські збори народних представників – у травні схвалив введення нового закону, спрямованого на "ефективне запобігання, припинення і покарання будь-яких дій, що відбуваються на території Гонконгу, які мають на меті розкол Китаю, підрив державної влади, організацію чи здійснення терористичної діяльності або іншим чином створюють серйозну загрозу національній безпеці". До таких актів належать дії іноземних або зовнішніх сил, які втручаються у справи Гонконгу.

Читайте також: Пекін продовжує наступ на Гонконг

Для того щоб новий закон дійсно гарантував національну безпеку, рішення ВЗНП також уповноважує органи національної безпеки створити "в разі необхідності" свої відділення в Гонконзі. В особливому адміністративному районі тепер можуть відкрито діяти Міністерство державної безпеки, Міністерство суспільної безпеки і таємні поліцейські організації, які управляють материковим Китаєм, але яким досі формально заборонялося перебувати в Гонконзі. (Вже 7 липня спецслужби офіційно відкрили свій перший офіс – ПН).

Чому Пекін перейшов в атаку саме зараз?

Пекін знаходиться в розпачі, оскільки Гонконг все більше віддаляється від материка. Комуністична партія Китаю, схоже, підрахувала, що якщо вона не зупинить протести гонконжців зараз, то втратить контроль над особливим районом. Величезні антиурядові демонстрації минулого року стали великою ганьбою для китайського лідера Сі Цзіньпіна та партії.

Ба більше, демократично обраний уряд Гонконгу продовжував діяти незалежно, незважаючи на маневри Пекіна. Демократи в Законодавчій раді напівавтономії, хоч і в меншості, блокували прийняття нав'язаних Китаєм законів. І у світлі їхньої розгромної перемоги на окружних виборах у листопаді минулого року вони можуть отримати більшість на вересневих виборах до Законодавчої ради.

Читайте також: Одна країна – одна система: Гонконг втрачає свою автономію

Спалах COVID-19 минулої зими дав Пекіну й уряду Гонконгу на чолі з Керрі Лам час перепочити від спрямованих проти них мітингів, але успіх у боротьбі з вірусом тепер робить можливим відновлення демонстрацій.

Якщо протести продовжаться, Пекін може відкласти або скасувати вересневі вибори, або дискваліфікувати чи навіть притягнути до відповідальності демократичних кандидатів, що тільки розсердить людей і спровокує нові мітинги. Діяти на випередження, щоб покласти край все більш імовірному демократичному вибуху, – це ризикована стратегія, але Пекін, мабуть, вважає її кращим варіантом, ніж сподіватися, що місцева влада сама зрештою відновить суспільну довіру й порядок.

Що закон означає для Гонконгу?

Він, найімовірніше, кардинально змінить життя в Гонконзі. Можуть статися масові арешти, які в рази перевищать торішній показник у дев'ять тисяч затриманих. Свобода слова та інші політичні й громадянські свободи будуть обмежені. Страх і ворожість, породжені репресивними заходами місцевої поліції минулого року, а також насильство й вандалізм, спровоковані такою поведінкою правоохоронців, і нездатністю серйозно розслідувати їхні порушення, незабаром прийдуть на зміну страху перед таємною поліцією Пекіна.

"Високий ступінь автономії", що колишній китайський лідер Ден Сяопін обіцяв Сполученому Королівству та гонконжцям у 1980-х роках, відійшов у минуле. Це, очевидно, зашкодить бізнесу й фінансовому сектору, освітній та соціальній системам, а також засобам масової інформації. Напруженість у суспільстві загостриться, оскільки багато хто вітатиме відновлення стабільності. Досить багато людей і грошей покинуть Гонконг. Це може послабити місто як світовий фінансовий центр, але не зруйнує його статус як такий.

Яка була міжнародна реакція?

Як і очікувалося, американський уряд відреагував рішуче. Президент Дональд Трамп заявив, що Гонконг вже не можна вважати достатньо автономним від Китаю для того, щоб виправдати особливий режим, яким він користується за американським законодавством. Трамп заявив, що США здійснять кроки для скасування спеціального торговельного статусу Гонконгу та введення санкцій проти китайських і гонконзьких чиновників. Але які саме привілеї особливого статусу будуть втрачені і протягом якого періоду часу, ще належить дізнатися.

Ще більший подив викликає енергійна реакція раніше боязкого Сполученого Королівства. Британія не тільки приєдналася до Австралії, Канади та США у рішучій спільній заяві протесту, а й оголосила про те, що готується розширити візові можливості для сотень тисяч гонконзьких володарів паспортів британського громадянина за кордоном. Офіційні представники Сполученого Королівства вказали, що якщо Пекін не поступиться, то таким власникам паспортів може бути дозволено жити й працювати в Британії і, зрештою, отримати британське громадянство.

Європейський Союз висловив "серйозне занепокоєння" у зв'язку з діями Пекіна, Японія також виступила проти. Майбутнє засідання Великої сімки могло б мобілізувати додатковий тиск на КНР. Реакція Сполучених Штатів та інших країн, безумовно, не зіб'є Пекін з його нинішнього курсу, однак вона може зробити новий закон менш амбітним щодо формулювання, якщо не в межах його реалізації.

Переклад статті CFR підготував Ярослав Супрун.

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось п'ять прогнозів, чого слід очікувати.
22:39 25.09 2020
Поспіх, з яким президент Трамп поривається призначити нового суддю Верховного суду на місце покійної Рут Гінзбург за шість тижнів до президентських виборів, не тільки порушує політичну етику, а й несе небезпеку для головного органу судової влади держави.
22:48 24.09 2020
Осінній політичний сезон-2020 почався для Президента України Володимира Зеленського з серії скандалів і негативних заголовків в ЗМІ, які відображають все більш похмурі перспективи політика, якого всього півтора роки тому вважали обличчям нової України.
22:44 23.09 2020
Серпневі вибухи в Бейруті стали останнім ударом для знесиленого Лівану, що змусило деяких експертів заговорити про нього, як про неспроможну державу.
18:30 22.09 2020
Підписання угоди про визнання між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном з одного боку та Ізраїлем - з іншого минулого вівторка в Білому домі є нічим більшим, ніж політичним трюком президента США в рамках його передвиборчої кампанії.
21:12 21.09 2020
Індія - друга за кількістю інфікованих країна в світі, де щодня реєструють близько 100 000 нових випадків зараження. Але незважаючи на це, націоналістичний уряд не поспішає вживати реальні заходи для стримування пандемії, натомість віддаючи перевагу розпалюванню релігійної ворожнечі в суспільстві.
22:23 18.09 2020
За кілька десятиліть офіс став другою домівкою для представників багатьох професій. Білі комірці встигли стати і соціальним класом, і своєрідною субкультурою. Але пандемія коронавірусу в один момент зруйнувала цей уклад, змусивши багатьох проміняти робочий стіл на домашнє крісло, а сірий костюм на піжаму в горошок. Так яким буде офіс прийдешнього часу?
15:46 17.09 2020
Наша найближча сусідка в Сонячній системі, Венера, традиційно не вважалася перспективним напрямком пошуку життя поза Землею. Але останнє відкриття астрономів може змінити це уявлення.
10:46 16.09 2020
Поки що господар Кремля демонструє прихильність до свого колеги-диктатора, але цілком можливо вже зараз готується до транзиту влади в Білорусі.
20:30 15.09 2020
17 вересня український футбольний клуб "Колос" напише нову главу своєї історії: він зустрінеться з грецьким "Арісом" в Салоніках у другому відбірковому раунді Ліги Європи.
20:40 14.09 2020