ОСТАННІ НОВИНИ27 жовтня, 2020Фото: dpa
19:00 09.07.2020

Подвійні стандарти для Сербії

Європейці часто говорять про західні цінності, критикуючи автократичні країни. Але водночас час вони готові закривати очі на антидемократичні дії лідерів і підтримувати їх, якщо вони декларують свій проєвропейський шлях.

Ви лише уявіть: а що, якби політики ЄС перестали гладити по голові лідерів-автократів кожен раз, коли вони виграють вибори, і представляють новий список порожніх обіцянок?

Після того як керівна Прогресивна партія Сербії здобула гучну перемогу на парламентських виборах, кілька європейських лідерів вишикувалися в чергу, щоб висловити своє привітання тріумфатору. Це незважаючи на те, що ні в однієї іншої партії не було реального шансу. Або на те, що президент Сербії Олександр Вучич, лідер владної партії, контролює державні інститути й засоби масової інформації і використовує коронавірусну кризу для подальшого придушення прав і свобод громадян.

Те, що в російському або турецькому режимах викликає в європейців обурення, чомусь вважається прийнятним, коли це відбувається на Західних Балканах. Колишній голова Європейської ради Дональд Туск написав у Твіттері свої привітання, заявивши, що результат "є доказом довіри громадян і вашої ефективності" і закликавши Вучича "використовувати цей успіх на європейському шляху Сербії і на благо народу, а також на благо переможених". Серед тих, хто привітав, був і австрійський канцлер Себастьян Курц.

Читайте також: Релігійне протистояння розхитує Балкани

Вже більше десяти років європейські чиновники йдуть за одним і тим же сценарієм. Вони проповідують важливість цінностей ЄС, демократії, верховенства права і прав людини на Західних Балканах і водночас підтримують таких політиків, як Вучич, які ставляться до цих же цінностей з кричущим презирством.

Посилення контролю Вучича над Сербією сталося не відразу. Він вибудовував свою систему протягом більшої частини десятиліття, і весь цей час його сприймали як надію Євросоюзу на європейську Сербію. Зрозуміло, що такий лукавий підхід Брюсселя сприяв застопоренню реформ та ерозії довіри до ЄС серед громадян в Сербії і в інших країнах регіону, де західні уряди також заплющили очі на недемократичну поведінку їхніх лідерів в ім'я політичної стабільності. І цікаво, що після цього європейці дивуються, коли такі країни не проводять реформи, і таврують Балкани "бомбою уповільненої дії", запевняючи що країни регіону не готові вступити до ЄС найближчим часом.

Читайте також: Договір між Сербією і Косово. Чи вдасться завершити "холодну війну" на Західних Балканах?

Причина цього замкнутого кола проста – це лицемірство Євросоюзу. "Якщо європейські політики продовжать зображати прикрашену картину ситуації в Сербії і будуть використовувати розпливчасті формулювання, це тільки посприяє подальшому зниженню проєвропейських настроїв та подальшому відлякуванню істинно продемократичних і реформістських сил", – заявила опозиційна партія Сербії "Громадянська платформа", яка бойкотувала вибори. Її слова повинні послужити попередженням для лідерів Європи. Небезпека того, що ЄС втратить свій авторитет на Західних Балканах, цілком реальна.

Його дволика балканська політика неминуче обернеться проти нього. Кожен раз, коли Брюссель віддає перевагу стабільності, а не системним перетворенням на Західних Балканах, він підриває власні інвестиції в регіон і свою безпеку – не кажучи вже про майбутнє мільйонів європейців на Західних Балканах. Такі неспроможні держави – великою мірою і його невдача. Замість того, щоб скаржитися на відсутність прогресу або переробляти старі ідеї в нову "балканську стратегію", або вигадувати все нові й нові критерії для вступу в ЄС, Брюссель повинен переосмислити весь свій підхід.

Читайте також: Між автократіями та пандемією: ЄС повинен переглянути своє ставлення до держав-членів

Європейським лідерам потрібно докладати додаткових зусиль, наполягаючи на дотриманні стандартів і цінностей Союзу, що повинні стати основним компонентом відносин між ним і Західними Балканами. Крім того, зрозуміло, що вони повинні не тільки проповідувати, але й практикувати свої цінності, стати справжніми провідниками змін на Балканах, а не використовувати свій вплив для сприяння одній партії або політику. Підтримка повинна бути надана й продемократичним силам, які борються за індивідуальні права та свободи й змінюють вектор розвитку своєї країни.

ЄС не повинен допомагати таким лідерам, як Вучич, закріпити статус-кво. Зміна цього підходу вимагатиме наполегливості, чесності і, перш за все, мужності. Але хіба це не кращий спосіб для ЄС показати приклад?

Переклад статті Politico підготував Ярослав Супрун.

Із заявою Міністерства юстиції США минулого тижня про те, що воно готує антимонопольний позов проти Google, судний день настав не тільки для Google, але й для всієї великої технологічної четвірки.
19:01 28.10 2020
Прийняте минулого тижня польським конституційним судом сумнівне рішення різко обмежує право на аборт і є похмурим нагадуванням про те, що права жінок і, в більш широкому сенсі, верховенство закону в Польщі знаходяться під серйозною загрозою.
18:59 27.10 2020
Місцеві вибори стали важливим показником політичного клімату в країні через трохи більш як рік, відколи президент Зеленський отримав безпрецедентну владу, здобувши переконливі перемоги на президентських і парламентських виборах.
18:56 26.10 2020
Китай, який став першою жертвою коронавірусу, сьогодні вже показує переконливе економічне зростання. Цей відносний успіх може відродити торговельну війну зі Сполученими Штатами та Європою.
14:11 23.10 2020
Відставка на початку жовтня Амоса Хохштайна з наглядової ради "Нафтогазу" викликає тривогу щодо незалежності українського енергетичного гіганта.
22:40 22.10 2020
Незважаючи на своє безсилля і відсутність повноважень притягнути до відповідальності держави-порушниці прав людини до відповідальності, організація залишається єдиною у своєму роді міжнародною міжурядовою платформою із захисту прав людини.
22:43 21.10 2020
Навесні Ізраїль показав приклад в боротьбі з коронавірусом, який інші країни намагалися наслідувати. Минуло півроку, і сьогодні він вже є прикладом того, як необдуманими діями держави можуть спровокувати другу хвилю пандемії.
16:54 20.10 2020
Будь-яке різке скорочення американських сил в Іраку дає Ірану унікальну можливість розширити свій вплив в країні і загрожує розпалюванням міжконфесійної ворожнечі.
16:57 19.10 2020
На минулих вихідних Північна Корея провела найбільше за свою історію представлення нової зброї під час військового параду, присвяченого 75-річчю керівної Трудової партії. Подія спричинила новою хвилю занепокоєння в регіоні.
20:55 16.10 2020
15 жовтня лідери країн ЄС збираються на черговий саміт, щоб знайти компроміс щодо торговельних переговорів із Британією.
20:52 15.10 2020