ОСТАННІ НОВИНИ

04 серпня, 2020

Фото: dpa
19:00 09.07.2020

Подвійні стандарти для Сербії

Європейці часто говорять про західні цінності, критикуючи автократичні країни. Але водночас час вони готові закривати очі на антидемократичні дії лідерів і підтримувати їх, якщо вони декларують свій проєвропейський шлях.

Ви лише уявіть: а що, якби політики ЄС перестали гладити по голові лідерів-автократів кожен раз, коли вони виграють вибори, і представляють новий список порожніх обіцянок?

Після того як керівна Прогресивна партія Сербії здобула гучну перемогу на парламентських виборах, кілька європейських лідерів вишикувалися в чергу, щоб висловити своє привітання тріумфатору. Це незважаючи на те, що ні в однієї іншої партії не було реального шансу. Або на те, що президент Сербії Олександр Вучич, лідер владної партії, контролює державні інститути й засоби масової інформації і використовує коронавірусну кризу для подальшого придушення прав і свобод громадян.

Те, що в російському або турецькому режимах викликає в європейців обурення, чомусь вважається прийнятним, коли це відбувається на Західних Балканах. Колишній голова Європейської ради Дональд Туск написав у Твіттері свої привітання, заявивши, що результат "є доказом довіри громадян і вашої ефективності" і закликавши Вучича "використовувати цей успіх на європейському шляху Сербії і на благо народу, а також на благо переможених". Серед тих, хто привітав, був і австрійський канцлер Себастьян Курц.

Читайте також: Релігійне протистояння розхитує Балкани

Вже більше десяти років європейські чиновники йдуть за одним і тим же сценарієм. Вони проповідують важливість цінностей ЄС, демократії, верховенства права і прав людини на Західних Балканах і водночас підтримують таких політиків, як Вучич, які ставляться до цих же цінностей з кричущим презирством.

Посилення контролю Вучича над Сербією сталося не відразу. Він вибудовував свою систему протягом більшої частини десятиліття, і весь цей час його сприймали як надію Євросоюзу на європейську Сербію. Зрозуміло, що такий лукавий підхід Брюсселя сприяв застопоренню реформ та ерозії довіри до ЄС серед громадян в Сербії і в інших країнах регіону, де західні уряди також заплющили очі на недемократичну поведінку їхніх лідерів в ім'я політичної стабільності. І цікаво, що після цього європейці дивуються, коли такі країни не проводять реформи, і таврують Балкани "бомбою уповільненої дії", запевняючи що країни регіону не готові вступити до ЄС найближчим часом.

Читайте також: Договір між Сербією і Косово. Чи вдасться завершити "холодну війну" на Західних Балканах?

Причина цього замкнутого кола проста – це лицемірство Євросоюзу. "Якщо європейські політики продовжать зображати прикрашену картину ситуації в Сербії і будуть використовувати розпливчасті формулювання, це тільки посприяє подальшому зниженню проєвропейських настроїв та подальшому відлякуванню істинно продемократичних і реформістських сил", – заявила опозиційна партія Сербії "Громадянська платформа", яка бойкотувала вибори. Її слова повинні послужити попередженням для лідерів Європи. Небезпека того, що ЄС втратить свій авторитет на Західних Балканах, цілком реальна.

Його дволика балканська політика неминуче обернеться проти нього. Кожен раз, коли Брюссель віддає перевагу стабільності, а не системним перетворенням на Західних Балканах, він підриває власні інвестиції в регіон і свою безпеку – не кажучи вже про майбутнє мільйонів європейців на Західних Балканах. Такі неспроможні держави – великою мірою і його невдача. Замість того, щоб скаржитися на відсутність прогресу або переробляти старі ідеї в нову "балканську стратегію", або вигадувати все нові й нові критерії для вступу в ЄС, Брюссель повинен переосмислити весь свій підхід.

Читайте також: Між автократіями та пандемією: ЄС повинен переглянути своє ставлення до держав-членів

Європейським лідерам потрібно докладати додаткових зусиль, наполягаючи на дотриманні стандартів і цінностей Союзу, що повинні стати основним компонентом відносин між ним і Західними Балканами. Крім того, зрозуміло, що вони повинні не тільки проповідувати, але й практикувати свої цінності, стати справжніми провідниками змін на Балканах, а не використовувати свій вплив для сприяння одній партії або політику. Підтримка повинна бути надана й продемократичним силам, які борються за індивідуальні права та свободи й змінюють вектор розвитку своєї країни.

ЄС не повинен допомагати таким лідерам, як Вучич, закріпити статус-кво. Зміна цього підходу вимагатиме наполегливості, чесності і, перш за все, мужності. Але хіба це не кращий спосіб для ЄС показати приклад?

Переклад статті Politico підготував Ярослав Супрун.

Оточення Володимира Зеленського, схоже, взяло на озброєння небезпечну ідею про те, що висока інфляція і девальвація валюти посприяють економічному росту. Їм варто переосмислити такий підхід, перш ніж він завдав серйозної шкоди економіці країни.
22:22 04.08 2020
Останніми роками Пекін посилив репресії проти уйгурів - тюркського мусульманського народу, що живе на території Китаю в західному районі Сіньцзян. І поки міжнародне співтовариство закривало на це очі, китайський уряд перетворило район у надтехнологічний концтабір.
22:21 03.08 2020
Сьогодні низка країн ударними темпами працює над створенням власних вакцин від COVID-19. Поки що найближче до успіху підібралися Британія і Китай, де перші випробування дали обнадійливий результат.
18:27 31.07 2020
Час від часу турки заявляють про прихильність своєму європейському вектору розвитку й вступу в Євросоюз. І це попри те, що переговори з Брюсселем були припинені ще чотири роки тому, а Ердоган раз у раз йде на конфронтацію із західними країнами.
13:00 30.07 2020
До листопадових виборів президента США залишилося 100 днів. Передвиборча боротьба тільки набирає обертів, але вже зараз, згідно з опитуваннями, Байден істотно випереджає Трампа. Чи зможе чинний президент повернути собі лідерство?
12:42 29.07 2020
Ботоферми, хакерські атаки, кампанії з дезінформації, втручання в демократичні процеси в західних країнах, розпалювання внутрішніх конфліктів і розбіжностей. Так сьогодні діє путінська Росія для досягнення своєї головної мети - змусити західні країни зруйнувати самих себе зсередини.
16:12 28.07 2020
Кожен новий напад на активістів в Україні тягне за собою погані наслідки: це і почуття безкарності для корупціонерів, і занепокоєння міжнародних партнерів, і відлякування інвесторів разом з їхніми грошима. А небажання влади розслідувати подібні атаки ставить питання про її прихильність реформам і захисту громадянського суспільства.
11:47 27.07 2020
З 1991 року Україну розглядають як державу з величезним потенціалом, але дотепер вона залишається однією із найбідніших країн Європи. Чи може президент Зеленський забезпечити належне управління, необхідне Україні для успіху?
17:34 24.07 2020
На тлі тиску з боку Сполучених Штатів, коронавірусної пандемії і наступу Китаю на права Гонконгу, Британія заборонила використання обладнання Huawei у своїх мережах 5G. Здається, це перша масштабна невдача китайської компанії.
10:26 23.07 2020
Після дев'яти місяців зволікань, численних спекуляцій про її зміст і спроб Даунінг-стріт применшити її значення, нарешті доповідь парламентського комітету з розвідки й безпеки, яка дослідила вплив Кремля на британську політику, була опублікована. Що ми з неї дізналися? Ось деякі основні моменти.
12:56 22.07 2020