ОСТАННІ НОВИНИ


19 січня, 2021

18 січня, 2021
Фото: rollingstone.com
22:17 10.07.2020

Beatles назавжди: як розпався легендарний квартет

П'ятдесят років тому, коли Пол Маккартні оголосив про свій вихід із Beatles, ця новина зруйнувала надії мільйонів фанатів, породивши неправдиві чутки про возз'єднання, які не припинялися і в новому десятилітті.

У пресрелізі від 10 квітня 1970 року, присвяченому його першому сольному альбому "McCartney", музикант злив інформацію про намір піти з групи, шокувавши трьох своїх колег. The Beatles символізували дух епохи. І як можна було повірити, що вони були здатні розвалитися? Мало хто в той час знав про глибинні розколи в колективі. Боротьба за владу в гурті наростала, принаймні відтоді, як його менеджер, Браян Епштейн, помер у серпні 1967 року.

Пол залишає колектив

Чи було "оголошення" Маккартні офіційним? Його однойменний альбом вийшов 17 квітня разом із пресрелізом, в який було вставлене інсценоване інтерв'ю. У ньому Маккартні запитали: "Ви плануєте новий альбом або сингл із Beatles?" – музикант відповів "ні". Хоча він не уточнив, чи буде розставання постійним, The Daily Mirror це не завадило випустити номер із безапеляційним заголовком: "Пол іде з Бітлз".

Решта музикантів непокоїлися, що ця сенсація може зашкодити продажу альбому й фільму Let It Be, реліз яких був запланований на травень, тому відправили Рінго Старра як миротворця в лондонський маєток Маккартні, щоб відмовити того від випуску його сольника до виходу продуктів Beatles. Але Пол лише накричав на Рінго з ґанку свого будинку.

Леннон мовчить

Леннон, який активно створював музику за межами гурту протягом декількох місяців до остаточного розпаду Beatles, відчував себе особливо зрадженим. У вересні 1969 року, невдовзі після того як бітли випустили альбом Abbey Road, він попросив у своїх товаришів по колективу "розлучення". Але музиканти переконали його не оголошувати це рішення публіці, щоб не зірвати делікатні переговори щодо контрактів.

А втім, відхід Леннона здавався неминучим: у вересні 1969 року він зіграв на рок-н-рольному фестивалі в Торонто зі своїм гуртом Plastic Ono Band, а 11 лютого 1970 року на популярному британському телешоу Top of the Pops виконав новий сольний трек "Instant Karma". Насправді, Леннон поводив себе все більше й більше як сольний артист, і тоді Маккартні зважився на власний альбом. Він хотів, щоб Apple випустила його сольну дебютну платівку разом з новим альбомом групи Let It Be, щоб надати драматизму розпаду групи.

Випередивши Леннона з оголошенням про вихід, Маккартні взяв ініціативу на себе й проігнорував інтереси інших трьох бітлів, які домовилися тримати цю новину в таємниці до того, як їхній новий продукт вийде на ринок. Рей Конноллі, репортер із Daily Mail, знав Джона достатньо добре, щоб зателефонувати йому й попросити про коментар щодо цієї ситуації. Леннон тоді був ошелешений і розгніваний. Музикант розкрив журналісту свій секрет про вихід із гурту ще в грудні 1969 року під час знаменитого бед-ін протесту разом з Йоко Оно в Монреалі. Тепер, після оголошення Маккартні, Леннон обурювався, чому Конноллі не опублікував його секретну інформацію раніше.

"Чому ти не написав це, коли я сказав тобі в Канаді на Різдво!" – вигукнув він Конноллі, який нагадав музиканту, що розмова велася не під запис. "Ти ж тут чортів журналіст, Конноллі, а не я", – обурився Леннон. "Нас всіх зачепило те, що Маккартні не попередив нас про те, що він збирався робити", – сказав пізніше Леннон Rolling Stone. – Господи Ісусе! Він отримав всі заслуги за це! Я був дурнем, не зробивши того, що зробив Пол, який використав це, щоб продати платівку... "

Все розвалюється на частини

Цей публічний конфлікт наростав під життєрадісною оболонкою гурту протягом багатьох років. Спори про обраний час і продажі приховували глибші чвари про творчий контроль і повернення до турів. У січні 1969 року гурт почав роботу над платівкою Get Back. Передбачалося, що цей запис стане поверненням до витоків і не буде містити студійні спецефекти. Але проєкт був відкладений у зв'язку з тим, що бітли активно взялися за створення Abbey Road.

Коли музиканти врешті-решт повернулися до Get Back, Леннон не порадившись із Маккартні, привів американського продюсера Філа Спектора, найбільш відомого за хітами дівчачих груп на кшталт "Be My Baby", щоб врятувати проєкт. Цей альбом повинні були записувати тільки музиканти гурту, залучення додаткових голосів або інструментів не передбачалося. І коли Спектор додав жіночий хор до пісні Маккартні "The Long and Winding Road", той розлютився не на жарт.

Робота над Get Back, в процесі перейменованого на Let It Be, тим не менш просувалася. Спектор скомпонував альбом, і до літа був готовий до зйомок художній фільм. Але анонсований Полом вихід сольного альбому фактично зірвав плани бітлів. Оголосивши про розрив, він почав свою сольну кар'єру напередодні релізу Let It Be, і ніхто не знав, як вся ця ситуація позначиться на проєкті Beatles.

Решту 1970 року фанати провели в невірі, дивлячись, як фільм "Let It Be" зображував священних Бітлз в музичному занепаді, що сперечаються про аранжування і коротають час, виконуючи старі пісні. Фільм завершився іронічним тріумфом – знаменитим живим концертом на даху студії Apple, під час якого бітли зіграли "Get Back", "Don't Let Me Down" і радісну "One After 909". Альбом, що вийшов 8 травня, був добре прийнятий, хітами стали два сингли – титульний трек і "The Long and Winding Road". Але після цього гурт більше ніколи не записувався разом.

Читайте також: Як k-pop завоював планету

Їхні шанувальники сподівалися, що музиканти, які розійшлися по сольних проєктах, коли-небудь знову возз'єднаються, щоб подарувати слухачам ті незабутні відчуття, що чарували аудиторію протягом семи років. Чутки про відродження Бітлз досягли свого апогею, коли Маккартні приєднався до Леннона на студійній сесії в Лос-Анджелесі в 1974 році разом зі Стіві Вандером. Але незважаючи на те, що кожен з ліверпульської четвірки ще зіграв один з одним в соло, разом вони ніколи більше не виступали та не записувалися.

На початку 1970 року осінній сингл "Come Together"/"Something" із Abbey Road все ще зберігав позиції в чарті Billboard топ-20. Довгий час міф про відродження гурту підтримувався релізами кількох збірок найбільших хітів і плейлистами на радіо. Але коли Джон Леннон заспівав "The dream is over..." в кінці свого дебютного сольника John Lennon/Plastic Ono Band, що вийшов у грудні того ж року, сумнівів уже не залишилося.

Шанувальники й критики відтоді ганялися за кожною новою надією на "наступних" Бітлз, але мало хто підійшов до відтворення магії гурту. Були, звичайно, перспективні – спочатку такі колективи, як Three Dog Night, Flaming Groovies, Big Star і Raspberries; пізніше Cheap Trick, Romantics і Knack – але ці гурти були націлені лише на малі висоти, які вдалося підкорити бітлам. Ніхто з них не зміг перевершити ту славу, здатність дарувати хіти й ту неперевершену хімію, яку створювала ліверпульська четвірка.

З того часу ми живемо у світі без Бітлз.

Переклад статті The Conversation підготував Ярослав Супрун.

Рекордна спека у 2020 році стала ще одним свідченням зміни клімату, яка загрожує підірвати становленню України як сільськогосподарської наддержави й ключового гравця в системі глобальної продовольчої безпеки.
12:10 19.01 2021
"Бецелем" - найбільша правозахисна організація Ізраїлю - дійшла до висновку, що палестинці на Святій Землі живуть в умовах апартеїду. Багато ізраїльтян ненавидять, коли їхню країну, яку вони вважають демократією, повсталою з попелу геноциду, порівнюють з колишнім расистським режимом в ПАР. Але для такого висловлювання є підстави.
13:06 18.01 2021
Після прийняття минулого року контроверсійного закону про безпеку Гонконгу, китайська влада почала зачищати залишки автономії Особливого адміністративного району. Зараз Пекін розгорнув репресії проти представників продемократичного руху, щоб не допустити їхньої перемоги на найближчих виборах.
17:53 15.01 2021
Очікується, що відносини США з їхніми основними партнерами знову налагодяться після вступу на посаду обраного президента Джо Байдена. Союзники в Європі й Азії вітають американського лідера, прихильного демократичним традиціям всередині країни, що виконує стратегічні зобов'язання за кордоном і вміє грати в команді.
14:32 14.01 2021
Уклавши нарешті угоду про торгівлю та співробітництво, Європейський Союз і Великобританія тепер можуть відновити свої відносини в широкому плані й зосередитися на спільних інтересах.
13:30 13.01 2021
Поширення вакцин від коронавірусу триває по всьому світу, проте поява нових штамів ковіду загрожує значно погіршити пандемію, перш ніж вона піде на спад.
08:14 12.01 2021
Хоча Америка пережила чотири роки президентства Трампа, зараз вся країна нервово задається питанням, чи може головнокомандувачу знести дах остаточно за ці 9 днів до закінчення його терміну.
14:17 11.01 2021
Штурм у середу ввечері Капітолія підбуреним президентом озброєним натовпом з метою зупинити мирну передачу влади - надзвичайний момент в історії США.
16:28 08.01 2021
Минулого року Росія пережила серію невдач на пострадянському просторі, що підкреслило контрпродуктивність її імперського підходу у відносинах з державами регіону.
08:30 06.01 2021
Поява в Європі вакцин від коронавірусу стала справжнім успіхом, який став можливим завдяки досягненням вчених, промисловості й дипломатів. Однак початок кампанії імунізації ознаменувався появою нових труднощів у ряді європейських країн.
08:32 05.01 2021