ОСТАННІ НОВИНИ10 серпня, 2020Фото: andrzej duda/facebook
21:13 13.07.2020

Старий-новий Дуда: ключові результати президентських виборів у Польщі

Переобрання Анджея Дуди розчищає керівній партії "Право і справедливість" шлях до просування спірних реформ, що лише посилить конфронтацію Варшави з Брюсселем. Про цей та інші наслідки перемоги Дуди читайте в статті.

Перемігши з мінімальним відривом (51,21% проти 48,79%) центристського мера Варшави Рафала Тшасковського з "Громадянської платформи", Дуда зберігає за собою президентське крісло на наступні п'ять років і право відхилити будь-який закон, який йому не подобається.

Крім того, це означає, що "Право і справедливість" (ПіС), яка підтримує Дуду, має принаймні ще три роки до наступних парламентських виборів, щоб просунути свою програму радикальних реформ і закріпити своє місце домінантної політичної сили в Польщі. Партія зберігає більшість в нижній палаті парламенту, в той час як контрольований опозицією Сенат не має повноважень ветувати законопроєкти, запропоновані Сеймом.

Прихильники Дуди кажуть, що його переобрання забезпечує стабільність у важкі часи, не в останню чергу через коронавірусну кризу. Його опоненти стверджують, що главі держави знову не вистачить незалежності для забезпечення системи стримувань і противаг в польській політиці. Ось 4 головних наслідки переобрання президента.

Держава продовжить посилювати контроль над ЗМІ та суспільством

Дуда й високопоставлені політики "Права і справедливості", в тому числі впливовий лідер партії Ярослав Качинський, використовували цю кампанію, щоб позначити деякі зі своїх пріоритетів на наступні три роки майже необмеженої влади. На порядку денному буде стояти продовження реформи законодавства, що регулює роботу засобів масової інформації, з метою посилення урядового контролю в країні, де державне телебачення функціонує як рупор керівної партії, що нагадує комуністичні часи.

Дуда та інші політики ПіС із гіркотою скаржилися на іноземне втручання, коли інформаційні агентства в Польщі, що належать іноземним медіакомпаніям, випускали сюжети з критикою на адресу владної партії. Що стосується більш широкого порядку денного зі створення консервативного, католицького суспільства, то Дуда та ПіС також використовували кампанію для розпалювання анти-ЛГБТ настроїв, запропонувавши поправку до конституції, яка забороняє всиновлення дітей одностатевими парами. Качинський висловив надію, що конституційний суд, який "Право і справедливість" поставила під свій контроль, заборонить аборти в тих випадках, коли плоду буде завдано непоправної шкоди в утробі матері.

Партія також продовжить просувати два своїх флагманських інфраструктурних проєкти – мега-аеропорт у центральній Польщі та канал, що з'єднує два рукави Вісли, проти чого рішуче виступив Тшасковський.

Варшава продовжить конфронтацію з Брюсселем з приводу судів і клімату

Бажання "Права і справедливості" поставити більш широкі верстви суспільства під централізований державний контроль поширилося і на інші державні інститути, в тому числі на місцеві органи влади і, що особливо важливо, на судову систему.

Масштабна перестановка правової системи Польщі, проведена ПіС за останні п'ять років в основному за підтримки Дуди, знаходиться в центрі протистояння між Варшавою та Брюсселем. Європейська комісія вже відкрила чотири провадження у зв'язку зі стурбованістю щодо стану верховенства права в Польщі, що може загрожувати порушенням так званого дисциплінарного процесу за статтею 7 Статуту ЄС за звинуваченнями в тому, що Варшава відступає від фундаментальних цінностей Союзу. Якщо цей процес буде доведений до кінця, Польща може втратити право голосу в Євросоюзі.

Читайте також: Між автократіями і пандемією: ЄС повинен переглянути своє ставлення до держав-членів

Відповідаючи на питання про пріоритети на другий термін, впливовий міністр юстиції Збігнєв Зібров заявив, що "завершення судової реформи в країні виходить на перший план" порядку денного керівної партії. Серед інших реформ, які можуть призвести до зіткнення з Брюсселем, можна назвати опозицію ПіС меті кліматичної нейтральності ЄС. Польща є єдиною країною-членом, що не взяла на себе зобов'язань щодо різкого скорочення викидів вуглецю до 2050 року. Хоча й під час передвиборної кампанії Дуда наполягав на "абсолютно позитивному" ставленні до Європейського Союзу і на тому, що Польща не покине блок під його головуванням.

Опозиція зализує рани

"Право і справедливість" та Дуда обіцяли, що його переобрання означатиме ще три роки стабільності, але отруйний тон чотиримісячної кампанії завдав удар по багатьох союзах і партнерствах у польській політиці. Дотепер неясно, яким буде майбутнє коаліції, що складається з ПіС і невеликих правих політсил. Один з її молодших партнерів, партія "Згода", не схвалила початкову дату президентських виборів у травні через побоювання з приводу коронавірусу, незважаючи на те що тоді соціологія давала Дуді перемогу вже в першому турі. Для збереження своєї більшості в парламенті ПіС потребує коаліційного партнера, і вона може почати переговори з ультраправою "Конфедерацією" або консервативною Польською народною партією.

Є також багато питань щодо майбутнього "Громадянської платформи", найбільшої опозиційної партії. Це вже шості вибори поспіль, на яких вона програла "Праву і справедливості", а останнім часом ще й втрачає прихильників, замість того щоб знаходити нових. Тшасковський, який приєднався до виборчої гонки в кінці травня в якості заміни Малгожати Кідави-Блонської, яка показала поганий результат у своїй кампанії, розглядався багатьма як крайній захід, який дозволить відродити рейтинг "Громадянської платформи".

Читайте також: Польща йде на другий тур президентських виборів

Його поразка може спричинити перестановку в керівництві і/або зміщення акцентів у діяльності партії. Водночас Тшасковський у неділю отримав майже 10 мільйонів голосів – набагато більше, ніж будь-який інший опозиційний кандидат за останні роки. Партія в праві вирішити, що вона не може розтратити цей політичний капітал даремно.

Розділене суспільство

Політичні та соціальні розбіжності в польському суспільстві стали настільки глибокими, що екзит-поли давали прогноз в межах статистичної похибки напередодні другого туру голосування. Соцопитування показують картину розділеного суспільства: розкол відбувається між заходом і сходом, молодими й старими, сільськими жителями й містянами. Під час передвиборчої кампанії Дуда спробував усунути такі розбіжності, заявивши, що він "поважає всіх поляків, незалежно від їх поглядів".

Однак, крім таких слів, президент мало що зробив для того, щоб реально прибрати поділ країни зі своєї кампанії, яку політики охарактеризували як виключно жорстку. Гостро потребуючи підтримки консервативного електорату, Дуда розпочав агресивну кампанію проти ЛГБТ-спільноти та міських еліт, інтереси яких захищає мер Варшави.

Лідер ПіС Качинський навіть спробував апелювати до прихованих антисемітських настроїв, звинувативши опозиційного кандидата Тшасковського в підтримці виплат євреям за майно, вкрадене під час Другої світової війни. Відзначивши свою перемогу в неділю ввечері, коли прийшли перші результати, Дуда ясно дав зрозуміти, що "не жалкує" про будь-які зауваження, зроблені під час кампанії.

Переклад статті Politico підготував Ярослав Супрун.

Офіційно вибори 2020 року відбулися, але багато хто не зміг проголосувати, тому що виборчі дільниці не були готові прийняти всіх. Замість цього незалежні служби опитувань були готові провести екзитпол, але їм не дозволили це зробити. Згідно з екзитполами продержавної Молодіжної лабораторії, за Лукашенка проголосувало 79,7%. За Світлану Тихановську 6,8%.
12:48 10.08 2020
Після закриття виборчих дільниць білоруси масово вийшли на вулиці. ОМОН у відповідь застосував силу проти учасників протесту.
10:18 10.08 2020
Поки в Україні розслідування НАБУ проти Коломойського у справі про розкрадання грошей з ПриватБанку блокується в СБУ, американці вже впритул підібралися до одіозного українського олігарха та його фінансових махінацій.
17:36 07.08 2020
Потужний вибух прогримів у столиці Лівану Бейруті, спустошивши кілька кварталів міста й забравши більше сотні життів. Ця біда звалилася на плечі і без того змученої гіперінфляцією, дефолтом і політичною кризою країни.
12:47 06.08 2020
Оточення Володимира Зеленського, схоже, взяло на озброєння небезпечну ідею про те, що висока інфляція і девальвація валюти посприяють економічному росту. Їм варто переосмислити такий підхід, перш ніж він завдав серйозної шкоди економіці країни.
22:22 04.08 2020
Останніми роками Пекін посилив репресії проти уйгурів - тюркського мусульманського народу, що живе на території Китаю в західному районі Сіньцзян. І поки міжнародне співтовариство закривало на це очі, китайський уряд перетворило район у надтехнологічний концтабір.
22:21 03.08 2020
Сьогодні низка країн ударними темпами працює над створенням власних вакцин від COVID-19. Поки що найближче до успіху підібралися Британія і Китай, де перші випробування дали обнадійливий результат.
18:27 31.07 2020
Час від часу турки заявляють про прихильність своєму європейському вектору розвитку й вступу в Євросоюз. І це попри те, що переговори з Брюсселем були припинені ще чотири роки тому, а Ердоган раз у раз йде на конфронтацію із західними країнами.
13:00 30.07 2020
До листопадових виборів президента США залишилося 100 днів. Передвиборча боротьба тільки набирає обертів, але вже зараз, згідно з опитуваннями, Байден істотно випереджає Трампа. Чи зможе чинний президент повернути собі лідерство?
12:42 29.07 2020
Ботоферми, хакерські атаки, кампанії з дезінформації, втручання в демократичні процеси в західних країнах, розпалювання внутрішніх конфліктів і розбіжностей. Так сьогодні діє путінська Росія для досягнення своєї головної мети - змусити західні країни зруйнувати самих себе зсередини.
16:12 28.07 2020