ОСТАННІ НОВИНИ
29 жовтня, 2020


Фото: andrzej duda/facebook
21:13 13.07.2020

Старий-новий Дуда: ключові результати президентських виборів у Польщі

Переобрання Анджея Дуди розчищає керівній партії "Право і справедливість" шлях до просування спірних реформ, що лише посилить конфронтацію Варшави з Брюсселем. Про цей та інші наслідки перемоги Дуди читайте в статті.

Перемігши з мінімальним відривом (51,21% проти 48,79%) центристського мера Варшави Рафала Тшасковського з "Громадянської платформи", Дуда зберігає за собою президентське крісло на наступні п'ять років і право відхилити будь-який закон, який йому не подобається.

Крім того, це означає, що "Право і справедливість" (ПіС), яка підтримує Дуду, має принаймні ще три роки до наступних парламентських виборів, щоб просунути свою програму радикальних реформ і закріпити своє місце домінантної політичної сили в Польщі. Партія зберігає більшість в нижній палаті парламенту, в той час як контрольований опозицією Сенат не має повноважень ветувати законопроєкти, запропоновані Сеймом.

Прихильники Дуди кажуть, що його переобрання забезпечує стабільність у важкі часи, не в останню чергу через коронавірусну кризу. Його опоненти стверджують, що главі держави знову не вистачить незалежності для забезпечення системи стримувань і противаг в польській політиці. Ось 4 головних наслідки переобрання президента.

Держава продовжить посилювати контроль над ЗМІ та суспільством

Дуда й високопоставлені політики "Права і справедливості", в тому числі впливовий лідер партії Ярослав Качинський, використовували цю кампанію, щоб позначити деякі зі своїх пріоритетів на наступні три роки майже необмеженої влади. На порядку денному буде стояти продовження реформи законодавства, що регулює роботу засобів масової інформації, з метою посилення урядового контролю в країні, де державне телебачення функціонує як рупор керівної партії, що нагадує комуністичні часи.

Дуда та інші політики ПіС із гіркотою скаржилися на іноземне втручання, коли інформаційні агентства в Польщі, що належать іноземним медіакомпаніям, випускали сюжети з критикою на адресу владної партії. Що стосується більш широкого порядку денного зі створення консервативного, католицького суспільства, то Дуда та ПіС також використовували кампанію для розпалювання анти-ЛГБТ настроїв, запропонувавши поправку до конституції, яка забороняє всиновлення дітей одностатевими парами. Качинський висловив надію, що конституційний суд, який "Право і справедливість" поставила під свій контроль, заборонить аборти в тих випадках, коли плоду буде завдано непоправної шкоди в утробі матері.

Партія також продовжить просувати два своїх флагманських інфраструктурних проєкти – мега-аеропорт у центральній Польщі та канал, що з'єднує два рукави Вісли, проти чого рішуче виступив Тшасковський.

Варшава продовжить конфронтацію з Брюсселем з приводу судів і клімату

Бажання "Права і справедливості" поставити більш широкі верстви суспільства під централізований державний контроль поширилося і на інші державні інститути, в тому числі на місцеві органи влади і, що особливо важливо, на судову систему.

Масштабна перестановка правової системи Польщі, проведена ПіС за останні п'ять років в основному за підтримки Дуди, знаходиться в центрі протистояння між Варшавою та Брюсселем. Європейська комісія вже відкрила чотири провадження у зв'язку зі стурбованістю щодо стану верховенства права в Польщі, що може загрожувати порушенням так званого дисциплінарного процесу за статтею 7 Статуту ЄС за звинуваченнями в тому, що Варшава відступає від фундаментальних цінностей Союзу. Якщо цей процес буде доведений до кінця, Польща може втратити право голосу в Євросоюзі.

Читайте також: Між автократіями і пандемією: ЄС повинен переглянути своє ставлення до держав-членів

Відповідаючи на питання про пріоритети на другий термін, впливовий міністр юстиції Збігнєв Зібров заявив, що "завершення судової реформи в країні виходить на перший план" порядку денного керівної партії. Серед інших реформ, які можуть призвести до зіткнення з Брюсселем, можна назвати опозицію ПіС меті кліматичної нейтральності ЄС. Польща є єдиною країною-членом, що не взяла на себе зобов'язань щодо різкого скорочення викидів вуглецю до 2050 року. Хоча й під час передвиборної кампанії Дуда наполягав на "абсолютно позитивному" ставленні до Європейського Союзу і на тому, що Польща не покине блок під його головуванням.

Опозиція зализує рани

"Право і справедливість" та Дуда обіцяли, що його переобрання означатиме ще три роки стабільності, але отруйний тон чотиримісячної кампанії завдав удар по багатьох союзах і партнерствах у польській політиці. Дотепер неясно, яким буде майбутнє коаліції, що складається з ПіС і невеликих правих політсил. Один з її молодших партнерів, партія "Згода", не схвалила початкову дату президентських виборів у травні через побоювання з приводу коронавірусу, незважаючи на те що тоді соціологія давала Дуді перемогу вже в першому турі. Для збереження своєї більшості в парламенті ПіС потребує коаліційного партнера, і вона може почати переговори з ультраправою "Конфедерацією" або консервативною Польською народною партією.

Є також багато питань щодо майбутнього "Громадянської платформи", найбільшої опозиційної партії. Це вже шості вибори поспіль, на яких вона програла "Праву і справедливості", а останнім часом ще й втрачає прихильників, замість того щоб знаходити нових. Тшасковський, який приєднався до виборчої гонки в кінці травня в якості заміни Малгожати Кідави-Блонської, яка показала поганий результат у своїй кампанії, розглядався багатьма як крайній захід, який дозволить відродити рейтинг "Громадянської платформи".

Читайте також: Польща йде на другий тур президентських виборів

Його поразка може спричинити перестановку в керівництві і/або зміщення акцентів у діяльності партії. Водночас Тшасковський у неділю отримав майже 10 мільйонів голосів – набагато більше, ніж будь-який інший опозиційний кандидат за останні роки. Партія в праві вирішити, що вона не може розтратити цей політичний капітал даремно.

Розділене суспільство

Політичні та соціальні розбіжності в польському суспільстві стали настільки глибокими, що екзит-поли давали прогноз в межах статистичної похибки напередодні другого туру голосування. Соцопитування показують картину розділеного суспільства: розкол відбувається між заходом і сходом, молодими й старими, сільськими жителями й містянами. Під час передвиборчої кампанії Дуда спробував усунути такі розбіжності, заявивши, що він "поважає всіх поляків, незалежно від їх поглядів".

Однак, крім таких слів, президент мало що зробив для того, щоб реально прибрати поділ країни зі своєї кампанії, яку політики охарактеризували як виключно жорстку. Гостро потребуючи підтримки консервативного електорату, Дуда розпочав агресивну кампанію проти ЛГБТ-спільноти та міських еліт, інтереси яких захищає мер Варшави.

Лідер ПіС Качинський навіть спробував апелювати до прихованих антисемітських настроїв, звинувативши опозиційного кандидата Тшасковського в підтримці виплат євреям за майно, вкрадене під час Другої світової війни. Відзначивши свою перемогу в неділю ввечері, коли прийшли перші результати, Дуда ясно дав зрозуміти, що "не жалкує" про будь-які зауваження, зроблені під час кампанії.

Переклад статті Politico підготував Ярослав Супрун.

Ніби комплексуючи, що Туреччина залучена в "так мало" криз, Реджеп Ердоган розпалив ще одну, цього разу із Францією, обрушивши люту критику на президента Емманюеля Макрона й порадивши йому перевірити своє психічне здоров'я.
11:49 30.10 2020
Призначення судді Емі Коні Барретт дає Республіканській партії безпрецедентний рівень контролю над Верховним судом США. І це може призвести до серйозної поляризації країни.
11:45 29.10 2020
Із заявою Міністерства юстиції США минулого тижня про те, що воно готує антимонопольний позов проти Google, судний день настав не тільки для Google, але й для всієї великої технологічної четвірки.
19:01 28.10 2020
Прийняте минулого тижня польським конституційним судом сумнівне рішення різко обмежує право на аборт і є похмурим нагадуванням про те, що права жінок і, в більш широкому сенсі, верховенство закону в Польщі знаходяться під серйозною загрозою.
18:59 27.10 2020
Місцеві вибори стали важливим показником політичного клімату в країні через трохи більш як рік, відколи президент Зеленський отримав безпрецедентну владу, здобувши переконливі перемоги на президентських і парламентських виборах.
18:56 26.10 2020
Китай, який став першою жертвою коронавірусу, сьогодні вже показує переконливе економічне зростання. Цей відносний успіх може відродити торговельну війну зі Сполученими Штатами та Європою.
14:11 23.10 2020
Відставка на початку жовтня Амоса Хохштайна з наглядової ради "Нафтогазу" викликає тривогу щодо незалежності українського енергетичного гіганта.
22:40 22.10 2020
Незважаючи на своє безсилля і відсутність повноважень притягнути до відповідальності держави-порушниці прав людини до відповідальності, організація залишається єдиною у своєму роді міжнародною міжурядовою платформою із захисту прав людини.
22:43 21.10 2020
Навесні Ізраїль показав приклад в боротьбі з коронавірусом, який інші країни намагалися наслідувати. Минуло півроку, і сьогодні він вже є прикладом того, як необдуманими діями держави можуть спровокувати другу хвилю пандемії.
16:54 20.10 2020
Будь-яке різке скорочення американських сил в Іраку дає Ірану унікальну можливість розширити свій вплив в країні і загрожує розпалюванням міжконфесійної ворожнечі.
16:57 19.10 2020